Neděle 26. září 2021 03:12
reklama
Swissquote Bank
reklama
ETX Capital
reklama
Dukascopy
reklama
ETX Capital

QE krátkodobě pozitivní zprávou pro regionální měny

23.01.2015 08:37  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Regionální měny reagovaly na oznámení kvantitativního uvolňování ECB pozitivně. Vyšší tempo odkupů aktiv (60 mld. EUR měsíčně) oproti původním spekulacím (ve středu unikla informace hovořící o 50 mld. EUR) představuje příznivou zprávu pro finanční trhy v Evropě, včetně regionálních dluhopisů a akciových indexů. Středoevropské měny tak během včerejšího odpoledního obchodování proti euru zaznamenávaly výrazné zisky: zlotý si polepšil o více než procento k úrovni 4,25 PLN/EUR a forint o procento na 312,3 HUF/EUR. Kurz koruny byl tradičně méně volatilní, i tak ale bylo její posílení značné. Česká měna si vůči euru připsala pět desetin procenta, když se posunula k hodnotě 27,85 CZK/EUR.

Regionální kalendář zveřejněných ekonomických údajů byl včera v regionu prázdný. Publikován byl pouze zápis z posledního zasedání polské centrální banky, podle kterého měnověpolitická rada projednávala a zamítla několik návrhů na uvolnění měnových podmínek (snížení sazeb o 100 či 25 bb). Někteří centrální bankéři však preferovali rozhodnutí odložit a reagovat na kroky ECB – její politika nyní pravděpodobnost poklesu sazeb v Polsku snižuje.

I dnes budou investoři ve střední Evropě postrádat nové regionální fundamentální zprávy. Zajímavé však bude sledovat, jak se na trzích stabilizuje situace po včerejším rozhodnutí ECB. V krátkodobém horizontu je agresivnější QE pro regionální aktiva dobrou zprávou. Vzhledem k nízkému potenciálu QE opravdu nastartovat ekonomický růst v Evropě však může efekt lepšího sentimentu na trzích vyprchat. Pokud dojde k dalšímu poklesu cen ropy, inflace může dále zpomalit, na druhou stranu potenciál pro výraznější oživení hospodářského růstu není nijak závratný (i kvůli trvajícím problémům v EMU). Lokální centrální banky se tak mohou opět dostat pod tlak a uvažovat o uvolnění domácích měnových podmínek. Tyto zprávy, případně horší makroekonomická data mohou představovat riziko pro regionální měny.

Česká swapová výnosová křivka včera v reakci na rozhodnutí ECB poklesla na krátkém konci o 2 bb a na dlouhém dokonce o 5 bb.   

MAREK DŘÍMAL
Economist
Economic & Strategy Research
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • PX vzrostl, v propadu pokračuje MONETA (MONET.CZ)
  Akciové trhy se dnes rychle vzpamatovávají ze včerejšího propadu v čele s technologickými a energetickými společnostmi. Německý index DAX 30 přidával krátce přes závěrem až 1,7 %. Dostal se tak zpět nad úroveň 15 100 bodů. V černých číslech se po otevření obchodovala také Wall Street, i když zde jsou dosavadní zisky o poznání nižší.
 • PX začal nový týden růstem, čile se obchodovalo s Monetou (MONET.CZ)
  Přestože první polovina seance na pražské burze nebyla úplně přesvědčivá, tak ještě před 14. hodinou nabral index PX (CZKCASH) jasně pozitivní trend. Nakonec přidal 0,29 % a zakončil na úrovni 1 159,44 bodů. Obchodovaný objem dosáhl na podprůměrných 221,2 mil. korun.
 • PX začal nový týden růstem, v čele MONETA (MONET.CZ)
  Globální akciové indexy v průběhu pondělní seance bojují, ale krátce před závěrem Evropy převažovala červená čísla. Německý DAX (DE30) předvedl v blízkosti historického maxima postupný sesuv v průběhu seance. Do negativního teritoria otevřela také Wall Street. Český index PX (CZKCASH) se naopak v průběhu dne pohyboval v mírném zisku, který se postupně zvyšoval. Nakonec přidal 0,38 % a seanci uzavřel na 1108,01 body. Index uzavřel na nejvyšší úrovni od první poloviny února 2020. Obchodované objemy dosáhly na 438,49 mil. korun. Nejvíce se dařilo akciím banky MONETA (MONET.CZ), které přidaly 2,37 % na 82,05 Kč. Společnost má za sebou prudký dvoudenní růst, který následoval po pátečním schválení navýšení podílu PPF v Monetě ze strany ČNB až na 30 %. Vzestup akcií za poslední 2 seance dosáhl 5,2 %. Rostly také akcie Erste bank (RBAG.CZ;+0,26 % na 762,40 Kč). Naopak Komerční banka (KOMB.CZ) se opět držela zpátky. Klesla už pošesté v tomto měsíci. Dnes ztratila 0,74 % a den zakončila na 673 Kč. Korigovaly také akcie ČEZu (CEZ1.CZ;-0,59 % na 592,50 Kč).
 • PX zakončil seanci na denním low, banky zavřely smíšeně
  Nálada na trzích se v průběhu seance zhoršovala. Výjimkou nebyl ani hlavní index pražské burzy PX (CZKCASH), který po ranním výstřelu postupně ztrácel sílu a nakonec uzavřel na denním minimu. Ztratil 0,01 % a uzavřel na 2077,08 bodech. Obchodovaný objem dosáhl na 400,6 mil. Kč. Rozdílné výsledky předvedl netradičně bankovní sektor. Erste bank (RBAG.CZ;+0,98 % na 699 Kč) se po zprávách o odložení vyplacení podmínečné dividendy dařilo nejvíce. Banka MONETA (MONET.CZ;+0,0 % na 75,60 Kč) předváděla na počátku seance růst, ovšem závěrečná aukce ji poslala zpět na otevírací hodnoty. Nejhůře dnes dopadla Komerční banka (KOMB.CZ;-1,72 % na 687 Kč), což mohlo souviset s vybíráním zisků po prudkém pátečním vzestupu. Akcie společnosti ČEZ (CEZ1.CZ) uzavřely na otevírací hodnotě podobně jako MONETA – na 533 Kč/akcie. Philip Morris (TABAK.CZ) ještě hodinu před koncem seance rostl až k úrovni 15 400 Kč, ale závěr ho poslal podobně jako celý index k denním minimům – na 15 240 Kč/akcie.
 • PX zakončil týden růstem, v čele Komerčka (KOMB.CZ) a ČEZ (CEZ1.CZ)
  Situace na finančních trzích je v průběhu páteční seance příznivá. Indexy v západní Evropě vykazují solidní zisky a do plusu otevřela také Wall Street. Hlavní index pražské burzy PX (CZKCASH) přidal 0,78 % na závěrečných 1 158,93 bodů. Obchodovaný objem dosáhl na 568,7 mil. korun. Index PX v tomto týdnu předvedl pouze jednu ztrátovou seanci (středa;-0,7 %). Naopak v úterý a ve čtvrtek přesáhl růst jednoprocentní úroveň. PX končí tento týden na nejvyšších úrovních od roku 2011.
 • PX ztratil půl procenta, Moneta (MONET.CZ) uzavřela se ztrátou
  Akciové trhy v Evropě dosahují krátce před závěrem seance vysokých zisků. Například německý DAX dnes přidává bezmála 2 %. Český akciový trh však seanci zakončil v negativním teritoriu. Ztratil 0,5 % a obchodní den zakončil na 1055,77 bodech. Obchodovaný objem se vyšplhal na 505,8 mil. Kč. Banka Moneta (MONET.CZ) dnes ztratila 0,81 % a seanci zakončila na 73,30 Kč po včerejším raketovém růstu, kdy investoři reagovali na zájem PPF o spojení Monety s Airbank, Home Creditem a Zonky. Zatím se však objevily pouze spekulace, že jeden z největších akcionářů nabídku odmítá. Komerční banka (KOMB.CZ) zakončila s nulovým zhodnocením na ceně 691 Kč. Jediná Erste Bank dokázala z dnešní seance těžit. Rostla o 0,24 % na 676,20 Kč. Nedařilo se energetickému ČEZu, který reaguje na mírný pokles ceny elektřiny v Evropě v posledním týdnu. Ztratil 0,38 % a den zakončil na 529 korunách.
 • PX ztratil půl procenta, Monetu (MONET.CZ) a O2 (TELEC.CZ) srazilo Kellnerovo úmrtí
  Obchodování na finančních trzích nenabralo v první seanci nového týdne jednoznačný směr. Evropské indexy převážně rostou a německý DAX opět navýšil historická maxima nad úrovní 14 800 bodů. Akciím v Praze se nicméně tak výrazně nedařilo. Index PX (CZKCASH) klesl o 0,5 % a seanci zakončil na 1089,08 bodech. Obchodované objemy dnes dosáhly na 570,6 mil. korun.
 • PX zvedl bankovní sektor s MONETOU (MONET.CZ) v čele
  Akciové trhy v Evropě si dnes procházejí pozitivní seancí. Německý DAX dobyl metu 15 000 bodů poprvé v historii. Naopak Wall Street trpí růstem výnosů z dluhopisů a sílícím dolarem. Pražská burza zakončila seanci růstem. Index PX přidal 0,27 % na 1092,0 bodů. Obchodovaný objem dosáhl na 369,5 mil. korun. Burzu dnes táhl vzhůru bankovní sektor. MONETA Money Bank (MONET.CZ) přidala 2,45 % na 83,50 Kč. Nejenže dokázala smazat včerejší výprodej, ale zároveň uzavřela na nejvyšší úrovni od od konce února 2020. Růst vykázala také Erste Bank (RBAG.CZ;+0,29 % na 761 Kč) a Komerční banka (KOMB.CZ;+0,15 % na 686 Kč). Na novém vyšším maximu dokázala uzavřít také společnost ČEZ (CEZ1.CZ;+0,36 % na 555 Kč). Nejvyšší ztrátu z blue chips akcií naopak zaznamenala společnost Česká zbrojovka (CZG.CZ;-1,08 % na 368 Kč).
 • QE ako nástroj znižovania dlhu
  Akciové trhy v US včera zaznamenali ďalší pokles. Index Dow Jones sa pohybuje na najnižšej úrovni od júna. Dôvodom včerajšieho poklesu boli pretrvávajúce obavy o fiškálny útes ako aj eskalácia konfliktu na blízkom východe. Celkovo ale akcie za posledné dni strácajú kvôli nezvoleniu Romneyho, neistým vyhliadkam globálnej ekonomiky a vidine vyšších daní z dividend. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -1,45%, SP500 -1,39%, Nasdaq Composite -1,29%.
 • QE je trpaslík v porovnaní s úverovým trhom
  US ekonomika včera zverejnila prekvapivo lepšie výsledky z výrobného sektora, kedy výsledok indexu...
 • QE má aj svoje tienisté stránky
  Aj keď minulý týždeň US akciovým trhom nevyšiel a zaznamenali druhý pokles v rade za ...
 • QE nie je pre Bundesbanku neznáma politika
  Akciové trhy v US včera zaznamenali ďalšie zisky a indexSP500 r&aa...
 • QE pokračuje beze změny, sazby porostou pomalu - Fed vysílá silný holubičí signál (komentář)
  Utahování americké měnové politiky se odkládá. Fed na svém včerejším jednání nezměnil objem nákupů dluhopisů, přidal h...
 • QE pomohlo vládam, nie domácnostiam
  Kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky (QE) sa prezentuje na jednej strane ako všeliek a na druhej s...
 • QE ránou pro dolar? Tentokrát ne, tvrdí nejlepší stratégové
  Kvantitativní uvolňování, respektive uvolněná měnová politika, je měnovými stratégy všeobecně považovaná ...
 • QE zo strany BoE
  Analytici BNP Paribas očakávajú, že je vysoká&a...
 • QE2 je odzvoněno. Co (ne)dokázalo? Máme se bát pádu trhů ve druhé polovině roku?
  Kvantitativnímu uvolňování číslo dvě s koncem června odzvonilo. Šéf Fedu Ben Bernanke jej představi...
 • QE 2.0 dnes večer. Čo hovorí konsenzus trhu?
  Konsenzus trhu na QE 2.0 hovorí o tom, že FED nebude chcieť spustiť ,,úplné tlačenie" (...
 • QE3: Čerstvý vzduch pre býkov alebo posledné nadýchnutie?
  Analýze posledných krokov Fedu sme sa venovali už koncom minulého týždňa a preto ďalšie komentovan...
 • QE3 jako sterilizované nákupy dluhopisů: Otestuje Fed, jak po sobě zamést?
  Americká centrální banka zvažuje zavést do svého arzenálu na podporu ekonomice n...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy