Pondělí 19. duben 2021 01:13
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
BOSSA ebook analyza

Krize na Ukrajině pomohla cenám pšenice a evropského plynu, naopak kovům se nedaří

04.09.2014 09:45  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Průmyslové kovy trpí v důsledku eskalace ukrajinské krize. Ropná produkce v Libyi stoupá, situace je však i nadále nestabilní. Ceny kávy Arabiky odrážejí očekávaný nedostatek úrody v Brazílii.

Poslední srpnový týden byl pro komodity ve znamení růstu. Podporu jim zajišťovaly neutuchající geopolitické obavy, jež souvisí s pokračující (a v současné době eskalující) krizí na Ukrajině. Celkově však srpnové zisky nestačily na to, aby odvrátily ztráty, které tuto třídu aktiv již druhý měsíc sužují. Ztráty hlásí jak energetický sektor, tak oblast průmyslových kovů.

V průběhu minulého týdne došlo opět k eskalaci krize na východě Ukrajiny.  To se následně promítlo do cen některých komodit, jako například pšenice, evropského plynu a mědi. Potenciální ohrožení dodávek plynu z Ruska a pšenice z oblasti Černého moře vyhnalo ceny těchto komodit nahoru, zatímco průmyslové kovy, v čele s mědí, utrpěly ztráty v souvislosti s možným poklesem poptávky a průmyslového růstu v důsledku uvalených sankcí.

hansen1

Stupňující se konflikt na Ukrajině dál otřásá komoditními trhy. Foto: AndreyKrev / iStock Editorial

Komoditní index Bloomberg vzrostl celkově o téměř 1 %, což představuje nejlepší týdenní výkon za více než dva měsíce. Většina sektorů zaznamenala růst, až na obiloviny, kde zisky u pšenice byly oslabeny pokračujícími ztrátami u sójových bobů a kukuřice.

hansen2

Hnacím motorem energetického sektoru byl americký zemní plyn, který získal podporu díky vlně horkého počasí na konci léta. Americká ropa WTI pak ve svém výkonu předběhla severomořskou ropu Brent vzhledem k tomu, že hospodářský růst v USA překonává původní odhady. Ropa Brent dál pokračovala v nastoupeném klesajícím trendu – na poslední nárůst geopolitického napětí reagovala její cena jen minimálně. Zdá se, že pozornost investorů je i nadále zaměřena na současný stav nadbytku dodávek vyvolaný obnovením libyjské produkce a sníženou poptávkou po zahraniční ropě ze strany USA.

Obnovená produkce ropy v Libyi zvedla celkovou produkci v zemích OPEC

Podle agentury Reuters se v srpnu zvýšila ropná produkce v zemích sdružených v rámci kartelu OPEC. To bylo vyvoláno zejména tím, že produkce v Libyi se vyšplhala na 665 000 barelů za den. To je přitom stále jen polovina toho, co Libye produkovala vloni, předtím než došlo ke stávce horníků, jež vedla k propadu produkce na pouhých 200 000 barelů za den. Současná situace však zatím nevyvolala žádnou reakci ze strany Saúdské Arábie. Svou produkci, jež se nyní blíží 9,8 miliónu barelů za den, nijak neomezila. Situace v Libyi zůstává i nadále chaotická a zdá se, že v otázce budoucí stability regionu zvolil trh vyčkávácí taktiku.

Rostoucí produkce v USA pomáhá kompenzovat nedostatek v důsledku narušených dodávek

Americká vládní agentura EIA (Energy Information Administration) vydala novou zprávu, ve které poukazuje na mimořádný nárůst produkce tekutých paliv v USA, jehož jsme byli během posledních několika let svědky. Zpráva rovněž popisuje, do jaké míry tato zvýšená produkce pomáhá kompenzovat neplánovaná narušení dodávek (k čemuž v současné době dochází v dosud nejvyšší míře od války mezi Irákem a Kuvajtem před 24 lety).

Zpráva podává velmi dobrý a jasný popis toho, co již víme. Konkrétně se to týká faktu, že ceny na ropných trzích jsou od roku 2011 méně citlivé na skutečná i potenciálně hrozící narušení dodávek. Ukázalo se to zejména v případě celé řady geopolitických událostí, ke kterým došlo od nástupu arabského jara, a po svržení režimu Muammara Kaddáfího v Libyi v roce 2011.

Níže uvedný graf zobrazuje pohyb cen ropy během klíčových geopolitických událostí, ke kterým došlo od roku 2011. Z grafu se dá vyčíst, že vrcholy se stávají méně a méně ostrými vzhledem k tomu, že velcí producenti jako například Saúdská Arábie jsou schopni pokrýt případný nedostatek, čímž přispívají k větší cenové stabilitě. Spekulativní obchodníci, jako jsou například hedgeové fondy, byli v reakci na pohyb těchto vrcholů nuceni opouštět ztrátové pozice. To bylo, alespoň až do současných výprodejů, hlavní příčinou cenových propadů.

hansen3

Ceny ropy dál pokračují v sestupném trendu

Ceny severomořské ropy Brent a zejména americké ropy WTI se po nedávném fiasku u spekulativních čistých dlouhých pozic nyní ustálily. Klíčovou hranici v hodnotě 100 dolarů za barel se ropě Brent zatím nepodařilo prorazit. Pozornost trhu se v nadcházejícím období bude na jedné straně upírat na podpůrné geopolitické zprávy, na druhé straně pak na pokles sezónní poptávky, jenž by mohl vést ke zvýšení dodávek do systému, který je již nyní přezásoben. Z toho důvodu se růstový potenciál na ropných trzích jeví jako omezený a cena futures kontraktů na ropu Brent s dodáním v říjnu (LCOV4) by mohla mít potíže výrazně překonat hranici 104,25 dolaru za barel.

hansen4

Zdroj: Saxo Bank

 Vzácné kovy se drží svého rozmezí

Zlato se poslední srpnový týden drželo nejužšího týdenního rozmezí za poslední dva měsíce. Na jedné straně stáli prodávající, kteří reagovali na negativní vliv silného, leč překoupeného, dolaru a dat z americké ekonomiky, která si vede lépe, než se očekávalo. Na druhé straně pak byli nakupující, kteří se s ohledem na nejistou situaci na Ukrajině poohlíželi po bezpečném investičním přístavu. To celkově zapříčinilo relativně klidný týden, kdy nakupující nalezli klíčovou hranici podpory na hodnotě 1272 dolarů za unci a prodávající zase čekala hranice odporu na hodnotě 1296 dolarů za unci.

Stříbru se občas dařilo lépe než zlatu. To je známkou toho, že se převis čistých dlouhých pozic u futures kontraktů nyní snížil na takovou hladinu, která již tomuto kovu nezpůsobuje žádné vážnější obtíže (jak tomu donedávna bylo). Cenový obrat směrem dolů u průmyslových kovů však připravil stříbro o část podpory, kterou na počátku týdne čerpalo.

Ceny kávy Arabiky vyskočily nahoru v souvislosti s obavami ohledně povětrnostních podmínek v Brazílii. Vzhledem k tomu, že tato země přispívá do roční celosvětové produkce více než jednou třetinou, jakékoliv narušení dodávek by se významně odrazilo na hodnotě této komodity. Silná sucha v lednu a únoru způsobila cenový skok o 86 %. Od té doby se Arabika obchodovala rámci širokého rozmezí, přičemž tento týden její cena opět prudce vzrostla.

Tuto sezónu čeká Brazílii prudký pokles produkce a je možné, že v sezóně 2015/16 bude úroda ještě nižší. I přes dostačující krátkodobé dodávky je očekávání narůstající nerovnováhy mezi světovými dodávkami a poptávkou hlavní příčinou nedávné rally.

Ole S. Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Kritika půlbilionového schodku ze strany Národní rozpočtové rady je pochopitelná, celková vládní pomoc ekonomice je totiž o řád níže než uvažovaný schodek rozpočtu
  Národní rozpočtová rada považuje zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za předčasné, nadměrné a neopodstatněné. Podle ní by bylo lepší vyčkat na předběžné údaje o vývoji ekonomiky za druhé čtvrtletí a další ukazatele. Tato data přitom budou k dispozici již na přelomu července a srpna.
 • Kríza európskeho myslenia
  Vývoj z posledných dní sa nedá komentovať inak ako tak, že trhy už na štandardnú menovú politiku takmer nereagujú – ohlásené a očakávané...
 • Kríza mení taktiku boja
  Premena krízy Finančná kríza mení tak...
 • Kríza prichádza!
  Včerajšie dáta z US trhu práce sklamali očakávania a poslali akcie nižšie. Index SP500 tak poklesol za ostatných 12 dní už ôsmy krát. Benchmark Dow Jones zas stratil kontrolu nad úrovňou 15.000 po prvý krát za posledný mesiac. Nižšie výsledky ADP zamestnanosti, ktorá sleduje tvorbu pracovných miest v súkromnom sektore, znižujú pravdepodobnosť silných výsledkov piatkových non-farm payrolls a tiež rovnako ako dáta ISM výrobného sektora, ktoré boli zverejnené v pondelok, ukazujú na slabý stav US ekonomiky. Ak doteraz agresívne stimuly Fed nedokázali zabezpečiť udržanie obnovy, tak ani ich ponechanie už nebude mať schopnosť garantovať silný ekonomický rast. Obchodníci tak slabé dáta berú ako príležitosť na výber ziskov. Stále nepovažujeme situáciu za dramatickú, no každý pokles nesie zo sebou možnosť, že bude mať fatálne následky.
 • Kríza v eurozóne sa ešte len rozbieha
  Tí, ktorí si myslia, že sa na ostro sledovanom summite podar&iacut...
 • Krize dolehla i na společnost Apple
  Miláček Wall Street včera svými hospodářskými výsledky investory zklamal. Právě u této společnosti jsme...
 • Krize Euribor: Regulátor EU chce systém úzký a jasný. Část trhu ukrojila ECB, Erste vyčkává
  Regulátor Evropské unie se vkládá do budoucnosti Euribor, určující sazby pro biliony eur zápůjčních produktů, zasaže...
 • Krize Evropy se vkrádá do regionu: Česká republika vede listopadový růst CDS (+55 %) v závěsu s Rakouskem
  Evropská dluhová krize se stále ostřeji prokousává také do regionu střední a výc...
 • Krize je tady, myslí si téměř každý druhý Čech
  Zhruba každý druhý Čech (47,7 %) souhlasí s tvrzením, že ekonomická krize je v plném proudu a přinese s sebou prudké zvýšení nezaměstnanosti. Necelých 30 procent obyvatel Česka ale situaci tak dramaticky nevnímá. Podle nich není sice růžová, ale o krizi není třeba mluvit. Vyplývá to z průzkumu Broker Consulting realizovaného přes Instant Research od Ipsosu.
 • Krize na rozvíjejících se trzích - třetí a poslední fáze současné krize
  Nepříznivý start letošního roku většinu investorů překvapil – místo toho totiž čekali euforii a velká očekávání, která jsou se začátkem nového roku obvykle spojena. Podle odhadů měly akciové trhy v roce 2014 posílit o 10 až 15 procent. Evropa a Spojené státy měly pokračovat v oživení. Namísto toho nabídl leden především krizi na rozvíjejících se trzích (emerging markets – EM), která se rozlila taky na trhy vyspělé. Nabízí se tak otázka, zda je krize na rozvíjejících se trzích skutečnou hrozbou.
 • Krize popohnala banky k digitalizaci a otevírá jim možnost k růstu
  Omezení spojená s koronavirovou pandemií přinesla mnoho potíží, ale s nimi také nové příležitosti. V časech karantény se totiž ještě více než dříve ukázalo, jak důležité je držet krok s dobou a digitalizovat své služby. Nejinak je tomu samozřejmě i ve světě bankovnictví, kde se digitální kontakt s klientem stal alfou a omegou vztahu mezi ním a bankou. Peněžní ústavy tak mohou této příležitosti využít a skrze inovace se snáze odlišit od konkurence.
 • Krize rozhýbala největší spolupráci soukromého a veřejného sektoru od druhé světové války
  S tím, jak se vlády snaží podporovat ekonomiku v době omezeného pohybu osob, přesměrovávají společnosti svou výrobu tak, aby pomáhaly s bojem proti koronaviru. Soukromý sektor se tak mění způsobem, jaký jsme od druhé světové války neviděli. To by mohlo mít pro investory trvalé důsledky.
 • Krize v Turecku zlevňuje evropskou cenu pšenice, protože oslabuje poptávku Turecka po ruské pšenici
  Vlivem horší letošní úrody obilovin očekáváme růst cen potravin v rozsahu od osmi do deseti procent, který se však dostaví se zpožděním několika měsíců. Na francouzské komoditní burze MATIF dosáhla cena pšenice se zářijovým datem dodání v minulém týdnu své rekordní úrovně přesahující 216 eur za tunu. Ještě koncem června byl přitom stejný kontrakt oceněn na 173 eur za tunu.
 • Krize změní ekonomiku. Možná se zbavíme montoven.
  Mnoho podniků bude znovu spouštět provoz. Hospodářství se po celém světě změní a domácí dodavatelé nebudou mít odbyt. Podle ekonomů se musí v rámci šance na přežití podniky začít soustředit na finální produkty.
 • Krize – jaké faktory ji mohou spustit?
  Od velké recese v roce 2008/09, predikují analytici včetně významných ekonomů, jako je Nouriel Rubini, „soudný den“ a spuštění událostí, které by poslaly svět a finanční trhy zpět do „temnoty“ (2008/09), ale akciový trh téměř denně posouvá svá historická maxima. Od konce roku 2009 se finanční trh zvýšil o 280 procent a v tomto roce je to téměř o 14 procent. Americký burzovní trh je již devátý rok po sobě v zisku, zatímco analytici stále opakují a posouvají data a odhady škod další krize, která přinese totální zkázu. Zde je seznam potenciálních spouštěčů, které mají tento potenciál, ale doposud se jim nepodařilo spustit žádnou významnou krizi:
 • Krizový fond EU a zdánlivá pomoc
  Země Evropské unie potvrdily 2 návrhy na pomoc členským státům kvůli dopadu koronavirové krize. Od středy lze začít čerpat z nového fondu 37 miliard eur, v přepočtu 1 bilion korun z politiky soudržnosti zejména do zdravotnictví a zasažených odvětví.
 • Krok JPMorgan může přitáhnout další peníze a přibrzdit ČNB
  Přeřazení České republiky v rámci indexů JPMorgan je důležitou zprávou pro české dluhopisy. Banka odhaduje, že se tím zvýší poptávka po českých papírech až o 4 miliardy eur. Ke změnám má dojít v průběhu následujících tří měsíců. To znamená, že celý proces připadá na citlivé období před či dokonce při ukončení intervenčního režimu České národní banky na koruně vůči euru.
 • Kroky Bank of England odrážejí nejistotu brexitu i globálních trhů
  Bank of England (BoE) na svém příštím „klíčovém“ zasedání v lednu 2020 s velkou pravděpodobností sníží IR o 25 bodů. Tato prognóza nezávisí na výsledku voleb, ačkoli v případě, že volební výsledky neumožní parlamentu decizivní rozhodování, bylo by snížení pravděpodobnější. Trh oceňuje šanci na snížení v lednu na 33 procent.
 • Kroky RBA/BoJ se ukazují být pouze dočasnou překážkou v pádu dolaru
  USD sklouzl v indexu na nová minima od letošního ledna, když včera oznámená opatření Bank of J...
 • Kroky Saxo Bank v souvislosti s případem okolo švýcarského franku byly v souladu s právem, potvrdil dánský finanční regulátor FSA
  Dánský Úřad pro finanční dohled FSA přezkoumal chování Saxo Bank A/S v souvislosti s případem okolo švýcarského franku a nenalezl žádný důvod ke kritice banky s výjimkou dvou konkrétních záležitostí. Dánský FSA došel k závěru, že postup, který Saxo Bank zvolila, respektoval pravidla rovného zacházení s klienty v souladu s interními procesy a předpisy na ochranu investorů. Zmínil pouze dvě menší výtky, které Saxo Bank bere plně na vědomí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy