Čtvrtek 25. duben 2024 19:11
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei SwiftTrader

Tento týden se dočkáme zveřejnění maloobchodních tržeb

30.06.2014 08:33  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká měna se v průběhu uplynulého týdne pohybovala v úzkém pásmu pěti haléřů. Nejsilnějších hodnot dosahovala ve středu odpoledne a ve čtvrtek dopoledne, kdy se dostala k úrovni 27,42 CZK/EUR. Po čtvrtečním zasedání ČNB však mírně oslabila a minulý týden uzavřela na hladině 27,46 CZK/EUR. Zlotý se minulý týden vzpamatovával z aféry týkající se odposlechů rozhovorů polských představitelů. Situace vygradovala až ve středeční hlasování o důvěře vládě, které pro Tuskovu garnituru dopadlo úspěšně. Zlotý tak minulý týden posílil přibližně o čtvrt procenta. Maďarskému forintu nepomohlo jednak další snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky a také diskuze o řešení problémů s hypotékami v cizích měnách. Minulý týden tak ztratil skoro 1,2 % ze své hodnoty.

Hlavní domácí událostí uplynulého týdne bylo zasedání bankovní rady ČNB a následná tisková konference. Bankovní rada se shodla, že k ukončení intervenčního režimu nedojde dříve než v druhém čtvrtletí příštího roku, nicméně guvernér nevyloučil, že by mohlo dojít k dalšímu odkladu. Naše odhady vidí konec kurzového závazku ČNB až v druhé polovině roku. Čtvrteční zasedání nepřineslo novou prognózu, a tak bankovní rada pouze srovnávala poslední prognózu s následně zveřejněnými daty. Ta potvrzují mírně protiinflační rizika i přes to, že hospodářský růst se v prvním čtvrtletí ukázal rychlejší, než ČNB očekávala. Květnová odchylka inflace od prognózy ve výši -0,2 pb byla podle ČNB způsobena hlavně cenami potravin. Ty by mohly překvapovat i v nadcházejících měsících. Negativní rizika plynou také ze zahraničí, konkrétně od spotřebitelských cen a cen výrobců v eurozóně. Dle ČNB by se inflace v krátkém období měla pohybovat blízko nuly, přičemž v některých měsících by se mohla přehoupnout i do záporu. Navíc pro rok 2015 existují protiinflační rizika z titulu regulovaných cen. Na začátku týdne byly ještě zveřejněny indikátory důvěry v české ekonomice. Celková důvěra stoupla hlavně díky zlepšení spotřebitelské důvěry. Naopak její růst brzdila důvěra v průmyslu.

Tento týden bude zveřejněno několik údajů z domácí ekonomiky. Zítra ČSÚ oznámí případné revize HDP za první čtvrtletí spolu se zveřejněním sektorových účtů. Původní odhad růstu české ekonomiky ukázal oživení rychlostí 0,4 % q/q (+2,5 % y/y). Ve stejný den se dočkáme PMI indexů z průmyslu. Očekáváme, že se tento indikátor oproti květnu marginálně sníží o tři desetiny bodu na 57 bodů. Na konci týdne bude zveřejněna statistika maloobchodních tržeb, které by podle našeho odhadu měly v květnu meziměsíčně stagnovat. Jejich meziroční růst by měl dosáhnout 3,5 %. Hlavním tahounem zůstanou prodeje motorových vozidel, které by měly přidat 8,6 % y/y (SA, WDA). I prodeje v ostatních sektorech by měly zaznamenat slušný růst ve výši 2,9 % y/y (SA, WDA). Data z ekonomiky, která budou zveřejněná tento týden, by neměla ovlivnit vývoj kurzu koruny. Případné výkyvy mohou způsobit spíše větší klientské objednávky.

V Polsku bude zasedat tamní centrální banka, která by prozatím neměla měnit nic na své měnové politice. Pokud však inflace bude nadále překvapovat slabšími hodnotami, je možné, že na zasedáních ke konci roku dojde ke snížení klíčových úrokových sazeb.

VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Tento týden bude plný nových dat z české ekonomiky, nicméně jejich vypovídací schopnost může být ovlivněna povodněmi
    Česká koruna se během minulého týdne vůči euru moc nezměnila, nicméně ztráty ji ještě čekají. Česká koruna...
  • Tento týden bude zveřejněna říjnová inflace a míra nezaměstnanosti a HDP za třetí čtvrtletí
    Očekáváme, že inflace zůstane nízká v letošním i v příštím roce, což je pozitivní zpráva pro domácnosti a jejich spotřebu. V současné době tlačí inflaci směrem...
  • Tento týden bude zveřejněn předběžný odhad HDP za druhé čtvrtletí
    Česká koruna během minulého týdne vůči euru pouze marginálně oslabila, a to navzdory protiinflačním údajům...
  • Tento týden budou hlavní roli hrát makrodata
    Minulý týden zaznamenaly hlavní akciové indexy výrazné propady především díky ne příliš přesvědčujícím makrodatům. Med...
  • Tento týden byl na akciových trzích docela pozitivní na obou stranách Atlantiku
    Guvernér americké centrální banky Fed Jerom Powell komentoval důvody za velkým očekávaným růstem ekonomiky. Za tím vidí zejména ekonomický balíček a progres ve vakcinaci, což nevzaly trhy úplně pozitivně.
  • Tento týden byl na akciových trzích pozitivní, třetí v radě
    Kromě nyní standardních zpráv o pokračování nákazy covid-19, progresu vývoje vakcíny a makroekonomických indikátorů ovlivňoval akciové trhy ještě jeden velmi důležitý faktor: začátek výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí tohoto roku. Kde by se měl naplno projevit zub pandemie a ukázat, kolik toho ukousl z hospodaření společností.
  • Tento týden končí tvrdý závazek ČNB
    Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,00. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 24,79, před týdnem kurz činil USD/CZK 25,08. EUR/CZK forwardové body na horizontu 12 měsíců se nacházejí stále poblíž -200 bodů.
  • Tento týden možná rozhodne o dalším vývoji obchodní války
    Akciové trhy ve Spojených státech uzavřely páteční obchodování ziskově. Dow Jones vzrostl o 0,8 %, S&P 500 posílil o 0,9 % a technologický Nasdaq si polepšil o 1,3 %. Celkově za zkrácený týden si trhy mírně pohoršily, a to o 0,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se v pátek nejlépe dařilo zpracovatelům komodit (+1,9 %) či technologickým firmám (+1,5 %). Protipólem jim byl především sektor utilit (-1,3 %).
  • Tento týden může inflace klesnout do “jednociferných” vod
    Tento týden ČNB pravděpodobně oslaví návrat inflace do jednociferných vod - předpokládáme, že červnový index spotřebitelských cen se meziměsíčně změnil jen lehce a meziroční dynamika inflace proto zvolní těsně pod 10 procent. Na měnové politice v nejbližších měsících by to však nic zásadního změnit nemělo. Jednak proto, že oproti poslední prognóze zůstane inflace zhruba půl procentního bodu níže - tedy podobně jako v předešlém měsíci. Vedle toho bude pro centrální banku důležité, že červnové zvolnění inflace bude do značné míry dílem odeznívání vysokých cen energií.
  • Tento týden přinese zasedání hlavních centrálních bank
    Minulý týden pokračovalo euro v posilování vůči dolaru. Společná evropská měna si oproti předchozímu týdnu připsala...
  • Tento týden se oči trhu budou soustředit na schůzku Spojených států a ECB
    Tento týden začíná svátkem Martina Luthera Kinga mladšího v USA, americké akciové trhy budou uzavřeny, proto nebudeme mít možnost analyzovat americké trhy. Příští středu 20. ledna se však netrpělivě očekává, že inaugurace Joe Bidena bude významným hybatelem trhu.
  • Tento týden startuje naplno výsledková sezóna v USA
    Závěr minulého týdne nakonec výrazné pohyby na americkém akciovém trhu nepřinesl. Index S&P 500 uzavřel jen jednu setinu procenta pod svým čtvrtečním kurzem. Podařilo se mu tak vymazat ztráty z počátku seance, které dosahovaly více jak 0,7 %. Dařilo se především defenzivním titulům, když farmaceutické společnosti přidaly třetinu procenta, nebo maloobchodním řetězcům se ziskem 0,3 %. Naproti tomu klesající ceny ropy stály za propadem energetických společností, které přišly o 0,6 %.
  • Tento týden vstoupí na trh třetí bitcoinový futures ETF
    Podle agentury Bloomberg se na trhu objevil třetí botcoinový futures ETF. Bitcoinový ETF (ticker X BTF) byl spuštěn v úterý, přibližně měsíc po vytvoření fondu ProShares Bitcoin Strategy Fund. Důvodem byla skutečnost, že SEC (Komise pro cenné papíry a burzu) minulý týden odmítla nabídku fyzické podpory.
  • Tento týden začíná přelomový sjezd čínských komunistů. Splaskne tamní bublina?
    V mediálním stínu války na Ukrajině a evropské energetické krize se skrývá přízrak, jenž může dále přitížit i české ekonomice. Hrozba „tvrdého přistání“ čínského hospodářství. Podle nejnovějších prognóz totiž letos nelze vyloučit, že vykáže růst pod tříprocentní úrovní. To by sice stále bylo znatelně více, než o kolik vzroste česká ekonomika, nicméně plán pekingského politbyra byl pro letošek docela jiný: 5,5procentní růst.
  • Tento týden zasedá ČNB, dopad na korunu ovšem zasedání mít nebude
    Česká měna v průběhu uplynulého týdne nezaznamenala žádnou změnu, když týden zahájila na úrovni 27,44, což jsou i současné úrovně....
  • Tento týždeň priniesol ďalšie silné dáta z amerického trhu práce. Rast miezd by mal ešte viac zrýchliť.
    Minulý piatok bol zverejnený rast miezd v USA, ktorý vzrástol na najvyššiu úroveň od roku 2008 2,9%. Medzičasom dorazi...
  • Teorie černé labutě – Co je to černá labuť a proč by se jí měli investoři obávat?
    Teorie černé labutě nám říká, že se někdy mohou odehrát události, které byly do té doby považovány za nemožné. Jedná se o fenomén, který se čas od času na burze objeví a investory zpravidla velmi překvapí. Co přesně představuje pojem černá labuť a jak na ni reagovat.
  • Teorie o Snapchatu, která trápí investory
    S akciemi dole o neuvěřitelných 39% původní veřejné nabídky v březnu padla celková hodnota majetku Evana Spegela a Roberta Murphyho o nějakých 4.3 miliard dolarů, podle dat z Bloombergu. Zakladatelé Snap mají každý majetek v hodnotě 3.3 miliardy dolarů.
  • Teplá zima nahrála dalšímu poklesu nezaměstnanosti
    Podíl nezaměstnaných v únoru mírně klesla na 3,0 % z předchozí úrovně 3,1 %. Odhady analytiků se nacházely v úzkém pásmu 3,0 % - 3,1 %. O významném překvapení tedy nelze mluvit. To, že trh práce zůstává velmi napjatý není žádnou novinkou. Nadprůměrně teplá zima navíc umožňuje nepřerušit některé práce zejména ve stavebnictví.
  • Teplá zima ohřívá i trh práce
    Česká míra nezaměstnanosti v únoru meziměsíčně poklesla o 0,1 procentního bodu na hodnotu 3,0 %. Jedná se o výsledek v souladu s naším očekáváním a mírně pod odhadem trhu. Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání tak oproti lednu poklesl o 2 811 na aktuálních 207 298. Oproti stejnému měsíci loňského roku jich pak ubylo dokonce 11 871. Nezaměstnanost je tak v České republice nadále z historického pohledu extrémně nízká, když na jedno pracovní místo připadá v průměru 0,6 uchazeče. Únorový mírný pokles míry nezaměstnanosti je v tuzemských podmínkách běžným jevem, který souvisí s postupným oteplováním počasí, které tak umožňuje náběh aktivity některých povolání. Letošní rok pak tomuto vývoji nahrával mimořádně vysokými teplotami.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank