Pátek 09. červen 2023 10:34
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
Instaforex krypto
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
Dukascopy new

Americké úřady opět fungují, cena zlata se vrátila k normálu

21.10.2013 14:25  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Spojené státy na poslední chvíli odvrátily svůj pád z útesu. Jenže řešení není konečné a pouze oddálilo problémy s rozpočtem a dluhovým stropem. Světové akcie přesto vystřelily nahoru a atakovaly pětiletá maxima. A rally se dostavila i u dluhopisů, protože se zase odložilo ukončování programu nákupu aktiv. Také komodity už druhý týden v řadě zůstávají v plusu. Nahoru je přitom táhly především vzácné kovy.

zlato

Zlato se dočkalo podpory díky dočasné dohodě amerických politiků. Ilustrace: shutterstock.com

Dopady tzv. shutdownu na americkou ekonomiku zatím nejsou známé a je dost možné, že konec kvantitativního uvolňování bude oddálen nejdříve na rok 2014. To však uškodilo dolaru – v jedné chvíli dokonce vůči euru klesl až na nejnižší úroveň od letošního února. A i když nedávný politický debakl nebude mít na pozici dolaru jako světové rezervní měny nijak zásadní vliv, někteří investoři by mohli začít přemýšlet o přehodnocení americké měny pro budoucí potřeby.

garf

 

Komoditní index DJ-UBS už dva týdny v řadě rostl. Naopak index S&P GSCI s převahou energetických titulů se třetí týden po sobě propadal. Nejlépe se dařilo sektoru vzácných kovů, kterým přinesl podporu klesající dolar a výnosy dluhopisů. Energetický sektor se pak ocitl mezi dvěma mlýnskými kameny – lepšími daty z čínské ekonomiky spolu s očekávanými rostoucími dodávkami a na straně druhé i nejistotou, co se týče poptávky v krátkodobém horizontu.

garf2

 

Zlato se vrátilo k normálu, experti na prodej na krátko utrpěli ztráty

Přestože dohoda oznámená Washingtonem byla spíše chabou útěchou, zlatu se podařilo vytěžit z této zprávy maximum. Až do té doby se totiž tento kov obchodoval níže a stále padal. Po dohodě ale následovala rally, která byla podpořena pokrýváním krátkých pozic (tzv. short covering) a slabším dolarem. A zlatu pomohlo také to, že pakt mezi politiky z Kapitolu je jen dočasným řešením a nanovo se bude muset začít řešit už v lednu. A protože se k tomu všemu ještě přidávají nejasnosti kolem dalšího vývoje americké ekonomiky, očekává se, že konec kvantitativního uvolňování bude muset být opět odložen.

Zlato se po sestupném trendu opět vzpamatovalo a teď zřejmě bude následovat nějaká krátkodobá konsolidace, nejspíše mezi 1290 a 1343 dolary za unci. V dlouhodobém horizontu pak bude záležet na tom, zda se obnoví investiční toky do zlata. Investoři se nejspíše rozhodnou až na základě stavu inflace, výnosů dluhopisů a ekonomické aktivity. Dlouhodobé prognózy přitom ukazují na to, že by se úrokové sazby měly ruku v ruce s oživením hospodářství vrátit k normálu. Proto v krátkodobé perspektivě čekáme, že se zlato začne obchodovat do strany (tedy tzv. sideways). A každý posun ceny zlata nahoru budou investoři brát jako příležitost k prodeji, což by mělo zbrzdit další růst tohoto kovu.

V příštích týdnech přitom nelze vyloučit ani neočekávané zhoršení výhledu ekonomiky, což by mohlo vést až k tomu, že kvantitativní uvolňování nebude ukončeno nikdy. Pokud by se tak stalo, mohlo by to velmi negativně ovlivnit i akciové trhy. V opačném případě by zlato nemuselo najít dostatečnou podporu, aby se zmohlo na prolomení klíčových hranic odporu na úrovních 1433 a 1525 dolarů za unci.

 

Růst čínské ekonomiky mírně podpořil i ropu

Zprávy o oživení čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí pomohly ropě typu Brent i WTI smazat týdenní ztráty. Čína je totiž druhým největším odběratelem ropy na světě. Oznámená data tak alespoň zmírnila obavy, jestli je tamní ekonomika schopná i nadále růst. Ropné trhy totiž vývoj Číny bedlivě sledují, protože právě tato země se podílí na růstu poptávky po ropě největší měrou.

Rozdíl mezi levnější ropou WTI a typem Brent je stále citelný, neboť zásoby americké ropy vzrostly kvůli nižší poptávce ze strany rafinerií. Údržbová sezona je totiž v plném proudu. Růst ropy WTI je tak dosti limitovaný a podle nás by oba typy ropy měly v krátkodobém horizontu zůstat buď na stejné úrovni, nebo mírně klesat. A pokud by se jejich cena přeci jen začala zvedat, mohla by ji zbrzdit likvidace dlouhých pozic ze strany hedgeových fondů a spekulantů.

Po obnovení fungování americké státní správy by se mohla brzo objevit i velmi sledovaná týdenní zpráva vydávaná Komisí pro obchodování s komoditními futures (Commodity Futures Trading Commission). Ta poskytuje obchodníkům přehled o tom, jaké pozice hedgeové fondy a další velcí investoři na ropných trzích upřednosťnují. Poslední dostupná data jsou totiž z 24. září a obchodníky bude zajímat, jak se promítl pokles cen na vývoji pozic hedgeových fondů a jejich následné navýšení.

Cena ropy Brent se v uplynulém týdnu opět zasekla na úrovni 110 dolarů za barel a spíše se dal čekat pokles až na 105 dolarů. Ropa WTI se díky podpoře obchodovala pod 100 dolary za barel, a pokud by tuto hranici pokořila, mohl by následovat pád k 98 dolarům za barel.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Americké trhy se vzpamatovávají z výprodeje
  Včerejší obchodování na americkém akciovém trhu bylo ve znamení snižování středečních hlubokých ztrát. Průmyslový Dow Jones posílil o 1,6 %, S&P 500 získal 1,9 % a technologický Nasdaq si polepšil o celá 3 %. Nejúspěšnější byli výrobci luxusního zboží se ziskem 3,4 %. Hned v závěsu byly technologické firmy, které si připsaly 3,3 %. Velmi se zadařilo automobilce Ford díky lepším než očekáváným výsledkům hospodaření. Firma za třetí čtvrtletí dosáhla tržeb ve výši 34,7 mld. USD, čímž překonala očekávání trhu o 3,4 %. Ještě lépe Ford dopadl v oblasti ziskovosti, kde předčil tržní konsensus o 4,8 %. Akcie společnosti reagovaly na tyto pozitivní výsledky silným růstem o 9,9 %. V rámci indexu S&P 500 se nacházel ve ztrátě pouze jediný sektor, a tím jsou utility (-1,5 %).
 • Americké trhy se zotavují z včerejšího poklesu
  Americké akciové trhy dnes otevřely v zelených číslech. Korigují tím včerejší pokles způsobený negativními informacemi o zpomalování světové ekonomiky a nejnižším tempu růstu HDP v Číně od roku 1990. Dnešní korekci nahrává i probíhající výsledková sezóna. Z 25 firem, které mají dnes ohlašovat výsledky prozatím reportovalo 13, z nichž 10 překonalo očekávání analytiků. Díky tomu index Dow Jones roste o 1,1 %, S&P 500 posiluje o 0,7 % a technologický Nasdaq si připisuje 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se daří všem odvětvím a zisky dosahují výše až 1,2 % v případě výrobců nezbytného zboží.
 • Americké trhy výrazně posílily, Dow Jones překonal historická maxima. Roste dolar i ropa
  Americké akciové trhy po delší době přidávají na síle. Index Dow Jones v tomto týdnu opět překonal svá historická maxima, když ve středu atakoval hranici 21532. Benchmark index S&P 500 své rekordní high na ceně 2451,50 jen o málo nepokořil. Technologický Nasdaq se stále drží trochu ve stínu, nicméně i ten velmi výrazně posílil.
 • Americké trhy výrazně posilují, Dow Jones překonal historická maxima. Roste dolar i ropa
  Americké akciové trhy po delší době přidávají na síle. Index Dow Jones v tomto týdnu opět překonal svá historická maxi...
 • Americké trhy zasáhly výprodeje
  Akciové trhy ve Spojených státech zažily včera výprodejovou vlnu. Důvodem k ní je zvýšená obava a nejistota investorů z toho, jak se bude vyvíjet řešení obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident Donald Trump včera oznámil, že očekává, že by se jednání mohla stihnout i dříve než v horizontu 90 dní. Dle jeho slov vyjednávání již probíhají od samého konce summitu G20, kdy tato lhůta započala. Dle některých lokálních médií ve Washingtonu byla údajně čínská protistrana zaskočena komentáři Donalda Trumpa po ukončení summitu. Přesně opačné tvrzení však pocházejí ze samotné Číny, kde místní představitelé tvrdí, že připravují všechny potřebné změny, aby naplnily dohodu mezi oběma prezidenty.
 • Americké trhy zastavily propad
  Americké akciové trhy v závěru minulého týdne alespoň zastavily volný pád. Index S&P 500 si sice připsal zanedbatelný růst, ale za celý týden odepsal hrozivě vypadajících 5,8 %, což je již druhá více než 5% týdenní ztráta v řadě a zároveň největší týdenní ztráta v tomto roce (nejhorší od března 2020). V zelených číslech se obchodovala většina sektorů, zatímco v poklesu pokračoval energetický sektor. Index S&P 500 Energy propadl o 4 %, a tak si připsal bezmála 17% týdenní ztrátu. Akcie Alibaba rostly v úvodu až o 11 %, ale tento růst neudržely, a nakonec zavřely s mírnějším 1% ziskem. Akcie Adobe otevřely strmým propadem o 7 % na nejnižší úrovně od dubna 2020, avšak během dne postupně tyto ztráty mazaly, a nakonec zavřely bez větších změn.
 • Americké tržby klesly
  Maloobchodní tržby v květnu klesly na -0,3 % oproti revidovaným 0,7 % v dubnu. Trhy očekávaly pokles na 0,1 %.
 • Americké tržby klesly
  Maloobchodní tržby v září klesly na nula procent oproti revidovaným 0,4 % meziměsíčně. Trhy očekávaly pokles na 0,2 %.
 • AMERICKÉ ÚDAJE ZVEDAJÍ AKCIE
  Po několika ztrátových dnech od středečního setkání Federálního rezervního systému (FED) se konečně zrodila...
 • Americké úrokové sazby si na stávající úrovni pobudou nejméně dva roky
  Americká centrální banka ponechá sazby tento týden beze změny. Na stávající nulové úrovni zřejmě zůstanou minimálně další dva roky. To pravděpodobně ukáže i nová prognóza Fedu. Program nákupů aktiv bude dále omezován, ale už podstatně pomalejším tempem, než tomu bylo v posledních týdnech. Diskuze se může stočit i k cílování výnosové křivky. Klíčová bude komunikace dalších kroků.
 • Americké úřady zasáhly proti bitcoinům. Burzy se musejí registrovat a podávat přehled transakcí
  Pokus o vytvoření virtuální měny nekontrolované úřady či centrální bankou ve Spojených státech narazil. Americké úřady zmrazily účet největší burze s bitcoiny. Před pár měsíci regulátoři varovali, že obchodování s počítačem vytvořenou a spravovanou měnou nesmí porušovat zákony proti praní špinavých peněz.
 • Americké voľby, Fed a Summers
  Hlavným podtónom amerických volieb je zmena vs. status quo. Ak príde zmena, bude dramatická s vplyvom na celý svet. Či bude k dobrému alebo zlému nevie nikto – možno v súčasnom prostredí je akákoľvek zmena dobrá. Avšak rozhodne bude bolieť - čo je problém.
 • Americké volby - Analýza vybraných instrumentů ( 6. 10. – 12.10.2020)
  Do voleb zbývají již jen 3 týdny, mnoho voličů však již hlasovalo korespondenčně. Minulý týden proběhla debata kandidátů na viceprezidenty, která neměla na trhy zásadní vliv. Zásadní zprávou je, že Trump se uzdravil z koronaviru a podle lékářů již není nakažlivý. Na tuto zprávu trhy reagovaly růstem. Impuls k růstu trhy dostaly také pod vlivem pokračujících jednání k dalšímu podpůrnému ekonomickému balíčku.
 • Americké volby, Covid a komodity
  Jak vstupujeme do posledního čtvrtletí roku, u něhož si asi nejeden člověk přeje, aby nikdy nenastal, přetrvávají výrazné dopady globální pandemie na nejrůznější sektory – od energetiky až po zemědělství. Protože virus zuří dál a na vakcínu budeme nejspíš čekat ještě celé měsíce, je naší jedinou jistotou nejistota. Na trhu tak bude nadále panovat volatilita a nepředvídatelné podmínky. K tomu se navíc přidávají geopolitická rizika – zejména s ohledem na nadcházející americké prezidentské volby, které budou 3. listopadu pravděpodobně mnohem těsnější, než naznačují průzkumy.
 • Americké volby jsou za dveřmi. Trh má nervy na pochodu
  Někteří pozorovatelé se nám snaží namluvit, že se šance amerických prezidentských kandidátů postupně vyrovnávají. Jediné, o co se ještě hodnověrně hraje, jsou výsledky voleb do Senátu. Trumpovo vítězství by totiž znamenalo, že jsou všechny průzkumy veřejného mínění k ničemu a firmy, které se jim věnují, můžeme rovnou zrušit. V případě Senátu se ale hraje o hodně.
 • Americké volby stále nerozhodnuty
  Poslední hodiny žijí globální trhy ve velmi turbulentním prostředí, kdy jedna významná událost střídá druhou, takže jen telegraficky: • Ruská armáda se zřejmě bez boje stahuje z klíčového přístavního města Cherson na jihu Ukrajiny; • Výsledky voleb do amerického Kongresu jsou stále nejasné s tím, že Republikánská strana se možná dopracuje “jen” k těsné většině v dolní komoře.
 • Americké volby uprostřed období
  Obchodování bylo minulý týden klidné, protože akciové trhy se pomalu zotavovaly sinějšími zisky firem a posilováním globální chuti k riziku. Údaje z eurozóny naznačují, že ekonomika ve třetím čtvrtletí téměř neposiluje. Tato slabost byla z velké části způsobena pomalým tempem růstu v Číně. EURUSD se nadále potýkala s obtížemi. Tweety prezidenta Trumpa o "dobrém popovídání" s prezidentem Si o obchodu zvyšují naději na dohodu. Tento týden budou dominovat americké volby v polovině období, plánované na 6. Průzkumy naznačují, že boj o kongres je tvrdý, ačkoli oznámení výsledků zvyšuje pravděpodobnost vyšší volatility.
 • Americké volby v polovině období - 3 klíčové mapy
  Doporučujeme vám seznámit se s naší zprávou o volbách v polovině období, kde nastiňujeme klíčové trhy, které mohou na výsledky reagovat. Jak se volby blíží, představujeme tři klíčové mapy pro americké volby v polovině období.
 • Americké volby zastínily rychlý růst mezd
  Americké volby hrají na trzích hlavní roli a bylo to vidět i v páteční reakci na jinak velice dobrá čísla z amerického trhu práce. Nečekané bylo zejména výrazné zrychlení dynamiky amerických mezd, které v říjnu rostly meziročně o 2,8 % (nejrychleji za více než 7 let). Za normálních podmínek by to byl poměrně jednoznačný signál pro zisky dolaru a úprk z bezpečných dluhopisů. Tentokrát ovšem ne. Trhy dál žijí americkými volbami, kde řada hráčů vidí ve vítězství Donalda Trumpa podobné riziko jako například v brexitu. Dolar se proto na nic nezmohl, akcie slábly a naopak dluhopisy posilovaly.
 • Americké volby: 10 možných scénářů v případě Trumpova vítězství
  Co kdyby Donald Trump zvítězil? Co když se mu opravdu povede to, co by před 18 měsíci nikdo nepředpovídal? Trump nepochybně doufá v dobrý výsledek. Pojďme se podívat na 10 možných situací, které by po Trumpově vítězství mohly nastat.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank