Pátek 19. duben 2024 13:02
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

Defaultu nikto neverí

07.10.2013 12:34  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bez ohľadu na to, že situácia ohľadom rozpočtu v US sa nerieši, akciám v US sa v piatok podarilo zaznamenať slušný rast. Index SP500 si polepšil o 0,7%, vďaka čomu dosiahla minulotýždňová strata len 0,1%. Za rastom v piatok stáli hlavne sektory základných materiálov a energií, ktorých v postupe osmelil rast cien ropy po správach o nových problémoch v Egypte.

Tým, že sa núdzový režim US vlády stále neskončil, došlo k pozastaveniu aj makroekonomických dát, ktoré zverejňujú federálne úrady. V piatok tak absentovali kľúčové dáta z trhu práce v podobe non-farm payrolls. Vzhľadom na to, že ADP zamestnanosť skončila slabšie a nepotešili ani zložky zamestnanosti v ISM výrobného a nevýrobného sektora, sa dal čakať skôr slabší výsledok. Jeho nezverejnenie tak mohlo pomôcť akciám v raste.

Na možné problémy s dlhovým stropom a rozpočtom tak trhy nereagujú. Na to, že obchodníci v podstate nevedia, ako ďalej, poukazuje aj zaujímavý graf sledujúci odpovede veľkých investorov v prieskume banky JP Morgan na to, ako by reagoval výnos US 10-ročných dlhopisov v prípade defaultu, teda nevyplatenia splatných dlhopisov. Graf sleduje distribúciu odpovedí. Najviac, až 33% investorov očakáva, že výnos na referenčných dlhopisoch by poklesol o 10-25 bázických bodov. Spolu len približne 4% investorov očakávajú pohyb vyšší ako 50 bázických bodov smerom nahor alebo nadol. To znamená, že rokovania kongresu neberú obchodníci príliš vážne. Jedná sa teda o to, že obchodníci hru kongresmanov už dávno prehliadli alebo o systematické podceňovanie rizika?



Vzhľadom na to, aký obrovský efekt na finančné trhy by default mal, zatiaľ súhlasíme s názorom trhu, že veľký efekt by nesplatenie jedného dlhopisu na trh ako taký mať nemuselo. Situácia sa ale ľahko môže vytrhnúť spod kontroly. Aktuálne sa hovorí o pláne, ktorý by zabezpečil prioritne financovanie pre ministerstvo obrany. Je ale otázke, ako bude takýto systém fungovať. Podľa Credit Suisse existujú v US tri hlavné systémy zabezpečujúce plnenie záväzkov: Department of Defense Disbursing Offices (financovanie ministerstva obrany), Bureau of the Fiscal Service (zameriava sa na federálny dlh US) a Financial Management Service (zabezpečuje všetky ostatné platby). Vzhľadom na to, že tieto tri systémy sú zložené z ďalších niekoľkých desiatok programov, ktoré zabezpečujú, aby bolo možné mesačne uskutočniť približne 80 miliónov platieb, je otázne, ako sa podarí vypnúť jednu jeho časť a nechať fungovať tie ostatné. Podľa kongresu to ale ide a tak budeme sledovať ich pokusy na riadenie dlhu.

Aj keď sme vyššie písali, že default US neočakávame a teda sa o neho netreba báť, známy analytik bankového sektora Dick Bove sa pokúsil o načrtnutie toho, ako by vyzeral default US. V prvom rade by tu bol bankrot Fedu, pretože ten nemôže držať cenné papiere, ktoré sú v defaulte. Vzhľadom na to, že vlastnou reguláciou môže Fed takémuto bankrotu zabrániť, bude sa asi snažiť zabezpečiť kontinuitu svojho fungovania aj tak. Oveľa horší by bol vplyv na fondy peňažného trhu. Nakoľko tie môžu vlastniť len bezpečné aktíva, okamžite by boli hlboko v mínuse, čo by spôsobilo run na tieto fondy. Tiež aj takmer všetky ostatné podielové fondy majú nakúpené dlhopisy a preto by default US spôsobil, že fondy by museli predávať dlhopisy, čo by vytvorilo veľký tlak na pokles ich ceny. Banky v US by boli tiež agresívne zasiahnuté. Federálnych dlhopisov ako takých veľa nevlastnia, no dlhopisy naviazané na hypotekárny trh zabezpečených US vládou áno. Podľa odhadov analytika až v objeme 1,85 bil. USD. Približne v takejto úrovni má aj celý finančný sektor US kapitál. Takže kongresmani sa naozaj zahrávajú s ohňom. Preto im nikto neverí.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Decentraland (MANA) Až 10% jako JP Morgan vstupuje do Metaverza
    Bankovní gigant JP Morgan hodně sází na Metaverze. Největší banka v USA otevřela virtuální salónek v Decentralandu a poslala svůj rodný žeton o 10% nahoru.
  • Decentraland (MANA) se blíží k zásadní horizontální oblasti
    Decentraland (MANA) se blíží k zásadní horizontální oblasti, která dříve fungovala jako region s vysokou odolností. Pokud se tam dostane, je pravděpodobné, že tato oblast pomůže zvýšit cenu.
  • Decentraland (MANA), Tezos (XTZ) a další altcoiny jsou v čele Crypto Rally
    Společnost Santiment uvedla, že Decentraland (MANA), Tezos (XTZ) a pár dalších digitálních aktiv se udržují v čele crypto rally, protože se kryptotrh těší velkému obratu.
  • Decentraland získává na pozadí nadějí na debut metaverza Apple
    Ačkoli je dnes nálada na trhu kryptoměn převážně slabá, altcoin Decentraland (MANA) spojený se stejnojmennou online metaverzemi dnes zaznamenává zisky. Podle zpráv zveřejněných mimo jiné prostřednictvím Twitteru a oborových portálů společnost Apple (APPL.US) údajně možná zvažuje uvedení headsetu pro rozšířenou realitu "AR",
  • Decentralizované finance jako nový akcelerátor globalizace
    Decentralizované finance (DeFi) poskytují nástroje finanční svobody ve světě s pevnými hranicemi. Širší přístup na finanční trhy prostřednictvím DeFi dnes znamená začátek otevřeného světa. DeFi je vysoce pozitivní z hlediska akumulace bohatství a levnějšího financování, což dává nový význam konceptu „finance pro každého“. Odstraněním zprostředkovatelů pomocí technologie blockchain DeFi rozšiřuje rozsah finančních transakcí a výrazně snižuje jejich náklady.
  • Decrease Noted On World Platforms During Yesterday?s Trading Session
    During yesterday?s trading session, the American players preferred to take profit from the majority of stocks before t...
  • DECREASE OF PRICES FOR THE INDUSTRIAL METALS HAS PLUMMETED DOWN THE AUD?S RATE
    Australian dollar lost 1.5% in comparison to the US dollar since the beginning of the week, and got under 0.9000. AUDU...
  • DECREASE OF PRICES FOR THE INDUSTRIAL METALS HAS PLUMMETED DOWN THE AUD?S RATE
    Australian dollar lost 1.5% in comparison to the US dollar since the beginning of the week, and got under 0.9000. AUDU...
  • Default Grécka možný
    So šokujúcim výrokom prišiel počas v&a...
  • Default nadále ohrožuje USA
    Default nadále ohrožuje USA, protože Kongres stále nedospěl k dohodě o dluhovém stropu. Pro dnešek se ale trh zaměří na protokol Fedu, i když nepovede k znatelným změnám. Vzhledem k tomu, že členové také nemohli dosáhnout konsensu o potřebě pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb a zápis z jednání Fedu nic jiného neodhalí, sentiment trhu zůstane stejný.
  • Defenzivní koš nesoucí ovoce
    Příliš optimistická očekávání ohledně řešení: Naděje, že dva hlavní faktory nejistoty, které zhoršují výhled na globální ekonomiku, tedy obchodní rozepře mezi USA a Čínou a brexit, budou rychle vyřešeny, se prozatím nevyplňují. Předpokládáme, že americká expanze dospěje ke svému cíli v polovině příštího roku, když na klesajících maržích podniků se promítne především přetrvávající napětí na trhu práce zejména s ohledem na velmi nízkou míru nezaměstnanosti. Výsledkem těchto významných rizik a očekávaného ekonomického zpomalení je, že trhy v současnosti počítají s letošním snížením úrokových sazeb americkou centrální bankou o 50 až 75 bb.
  • Defenzivní protiúder Bank of Japan
    Japonská centrální banka Bank of Japan v návaznosti na politiku amerického Fedu nečekaně přistou...
  • DeFi a NFT ztrácejí likviditu uprostřed globálního hospodářského poklesu
    Během minulého týdne se globální ekonomika ponořila do chaosu a hlavní fiat měny ztratily svou dřívější stabilitu. Hlavní kryptoměny přitom vykazovaly opačný trend a začaly růst na ceně. Ale související sektory trhu s kryptoměnami vykázaly v únoru 2022 nízkou likviditu.
  • Deficit běžného účtu platební bilance se v listopadu lehce prohloubil
    Běžný účet platební bilance skončil v listopadu v deficitu ve výši 39,3 mld. CZK, po -34,76 mld. CZK v říjnu. To zhruba odpovídalo našemu na trhu nejpesimističtějšímu odhadu ve výši -38,3 mld. CZK. Po sezónním očištění došlo k prohloubení salda z -40,1 mld. CZK v říjnu na listopadových -43 mld. CZK.
  • Deficit hospodaření státu se propadl na 38,6 mld. Kč
    Listopadové plnění státní kasy nedopadlo právě příznivě, když skončilo minusem na úrovni 38,6 mld. Kč. Jedná se o nejhorší výsledek od roku 2014 a poměrně dramatické meziměsíční zvýšení schodku o plných 19 mld. Kč. V návaznosti na předchozí trend za plánovanými příjmy významně zaostává výběr daní. Konkrétně zde proporčně k 11 měsícům roku schází více než 36 mld. Kč, přičemž největší výpadek nastal u daní z příjmů právnických osob, kde chybí zhruba 15 mld. Kč. Plnit se ovšem nedaří ani daň z příjmu fyzických osob, DPH, či pojistné na sociální zabezpečení. Aktuální míra (ne)plnění plánovaných příjmů prakticky nemá v posledních letech českého hospodaření obdoby. K posunu oproti předchozím měsícům došlo alespoň ve výběru spotřební daně, kde se podařilo předchozí výpadky dohnat. Naproti tomu výdaje státu se přibližně drží nastavené trajektorie, s výjimkou výdajů investičních, které za plánem zaostávají.
  • Deficit ponuky ropy podporuje rast ceny čierneho zlata
    Keď globálny deficit dodávok ropy dosiahol v júni 2018 - 840 000 barelov za deň, ropa Brent sa obchodovala v priemere na úrovni 76 USD/bbl (za mesiac). V marci dosiahol deficit dodávok úroveň 900 000 barelov ropy denne kvôli US sankciám uvaleným na Lýbiu, sa môže deficit vyšplhať až na 1,4 milióna barelov ropy denne, pretože Lýbia vyváža do USA približne pol milióna barelov ropy za deň. Ekonóm banky Oversea-Chinese Banking corp – Howie Lee uviedol, že tento pokles ponuky na trhu s ropou v kombinácií s pokračujúcim obmedzením produkcie krajín OPEC, by mohol vyhnať cenu ropy až k úrovni 80 USD/bbl.
  • Deficit roste, ale ne výrazně
    Za prvních devět měsíců letošního roku dosáhl deficit úrovně 326,3 mld. Kč, což od srpna představuje nárůst o 28,2 mld. Kč. Meziměsíční přírůstek se drží nízko v porovnání s covidovými měsíci, kdy docházelo k růstu až o 60 miliard. V porovnání s letními měsíci se pak jedná o mírně vyšší přírůstek – v červenci činil 14 a v srpnu 19 miliard. Celkové příjmy jsou meziročně vyšší o 2 %, tedy obdobně jako v srpnu (o 1,8 %). Celkové výdaje vzrostly oproti loňskému září o 7,2 %, tedy méně než v srpnu (o 9,2 %). Celkové saldo hospodaření se v září zhoršilo o 73,6 miliard Kč, oproti srpnovému zhoršení o 67,8 mld. Kč.
  • Deficit roste, ovšem drama se zatím nekoná
    Stav českých veřejných financí se i v říjnu podle očekávání zhoršil, když vykázal deficit na úrovni 274 mld. Kč. Ve srovnání se zářijovým výsledkem tak došlo k nárůstu „jen“ o zhruba 22 mld. Kč. Nadále tak platí, že tlak na rozpočet za prvních deset měsíců roku nebyl tak silný, jak vláda zřejmě očekávala, když plánovala za letošní rok půlbilionový schodek. Rezerva, kterou jí schválený rámec pro zbytek roku poskytuje, se ovšem pravděpodobně bude hodit, jelikož epidemie v Česku mezitím znovu nabrala na síle a vyžádá si tak bezpochyby další výdaje. Zatímco před příchodem druhého kola ekonomických restrikcí jsme přepokládali celkový letošní deficit bezpečně pod hranicí 400 mld. Kč, nyní se kloníme k tomu, že konečný účet za letošní úrok se bude pohybovat v blízkosti 450 mld. Kč.
  • Deficit rozpočtu se loni vešel do plánu, výdajové škrty dokázaly kompenzovat výpadek příjmů (komentář)
    Ministr Kalousek už včera sdělil, že rozpočet skončil s deficitem 101 miliard korun při plánu 105 mld. Kč. Dnešní in...
  • Deficit rozpočtu se v září prohloubil na 21 mld. Kč
    Schodek rozpočtu zaznamenal nejvyšší zářijovou hodnotu od roku 2014, když dosáhl 21 mld. Kč. Aktuální výsledky potvrzují trend pozorovaný v předchozích měsících, a totiž že příjmy se nedaří plnit podle původního plánu. Zatímco v případě daně z příjmu právnických osob se oproti předchozím měsícům výběr zlepšil, ostatní daně znatelně zaostávají, když se např. na dani z příjmu fyzických osob po uplynutí tří čtvrtin rozpočtového období vybralo jen necelých 72 %. Ještě výraznější je manko u DPH, kde se nevybralo ani 70 % plánovaných příjmů. Naproti tomu výdaje státu plánovaného tempa dosahují, hlavně ty neinvestiční. U kapitálových výdajů pak evidujeme výdaje pod plánem, jak je u českého rozpočtu obvyklé.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF