Sobota 20. duben 2024 10:50
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

USA: Ceny domů rostou v klíčových městech druhý měsíc v řadě, kvartální vývoj nejsilnější za 6 let. Důvěra zklamala

28.08.2012 15:44  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Realitní trh ve Spojených státech potvrzuje své oživení. Červnový index cen domů S&P/Case-Shiller ukázal na meziměsíční růst ve 20 klíčových městech hlavního sledovaného indexu druhým měsícem v řadě, meziroční růst je pak vůbec první od září roku 2010.

Hlavní S&P/Case-Shiller index ukázal v červnu na meziměsíční růst o 0,94 procenta při očekávání jen 0,45% růstu, květen byl navíc revidován na 0,97 % z 0,91 %. Meziročně byl ve dvacítce klíčových měst ještě očekáván mělký 0,05% pokles, index ale ukázal na 0,5% růst cen. Jde o první meziroční zlepšení od září roku 2010. Nejvyšší tempo růstu vykázal Phoenix se 14 procenty.

Meziroční obrat nastal díky květnu i červnu také v širším indexu za celé druhé čtvrtletí roku růstem o 1,22 procenta po poklesu o 1,38 % (revidovaném z -1,92 %) za první čtvrtletí roku. Kvartální růst byl nejsilnější za posledních šest let.

Situaci na trhu domů a zejména i objemu domů neprodaných zlepšila rostoucí poptávka v reakci na rekordně nízké úrokové sazby hypoték. Úbytek převisu nabídky nad poptávkou dovoluje cenám domů mírné zlepšení. Podle skupiny „správců“ indexu, v níž jsou i jeho autoři Karl Case a Robert Shiller, na další zlepšení v budoucnu ukazuje uvadající vlna domů zabavených pro neschopnost splácet hypotéky a lepšící se přístup jednotlivců a domácností k hypotečním úvěrům.

Mezikvartální růst cen domů ve Spojených státech ve druhém čtvrtletí roku dosáhl bez očištění plných 6,9 procenta, po očištění pak 2,2 procenta. To je nejlepší výsledek od posledního čtvrtletí roku 2005. „Na trhu domů vidíme přesně ten vývoj, který potřebujeme ke skutečnému, udržitelnému obratu. Trh se dostal za bod zlomu,“ uvedl předseda výboru indexu David Blitzer.

Zlepšení na trhu potvrzují také výsledky stavitelů domů. Toll Brothers, která je dodavatelem luxusních domů, vykázala za své třetí čtvrtletí do července 2012 výsledky nad očekáváním a růst průměrné ceny dodaného domu vůči předchozímu čtvrtletí na 576 tisíc USD z 557 tisíc dolarů. "Oživení trhu táhnou rekordně nízké úrokové sazby a atraktivní nacenění. Při nedostatku zásob napříč trhem vzhledem k jeho stavu se těšíme naší síle včetně cenové politiky," uvedl CEO Douglas Yearley v konferenčním hovoru k výsledkům v poslední dekádě srpna. 

Data asociace zaměstnanců v realitách (Realtors) ukazují, že v červenci se stále nucené prodeje podílely na celkových prodejích domů na americkém trhu z 24 procent, je to ale méně proti červnu i proti 29 procentům v červenci před rokem. Tyto nucené prodeje jsou charakterizovány realizovaným prodejem pod objemem na dům poskytnuté zůstatkové hypotéky.

Zklamáním byl naopak následný vývoj důvěry amerických spotřebitelů v srpnu. Ta nečekaně klesla a propadla se na nejnižší úroveň za devět měsíců. Výrazně se přitom zhoršila jejich krátkodobá očekávání, uvedla dnes organizace Conference Board. 

Index důvěry sestoupil na 60,6 bodu z červencové úrovně 65,4 bodu a byl nejníže od loňského listopadu. Ekonomové podle agentury Reuters čekali zvýšení na 66 bodů. Index tak zůstává hluboko pod úrovní asi 90 bodů, která naznačuje zdravý vývoj ekonomiky a na níž byl naposledy v roce 2007 před propadem USA do recese. 

Ukazatel očekávání do příštích asi šesti měsíců se propadl o téměř osm bodů na 70,5 bodu. Index hodnocení současné situace klesl jen nepatrně na 45,8 bodu. Situaci trhu práce spotřebitelé hodnotili smíšeně a zhoršila se očekávání inflace. 

"Spotřebitelé jsou úzkostnější ohledně vyhlídek ekonomické aktivity a zaměstnanosti, i přes rostoucí inflační očekávání jsou ale optimističtější co do svých finančních vyhlídek," uvedla k dnešním údajům ředitelka výzkumného centra Conference Board Lynn Francová. 

Ekonomové údaje o spotřebitelské důvěře pozorně sledují, protože se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty ve Spojených státech zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

(Zdroj. S&P/Case-Shiller, Bloomberg, Realtors, CNBC, Reuters, čtk)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • USA a Čína
    čínska ekonomika navŕšila držbu USD dlhopisov v októbri o 2,3% na úroveň 906,8 mld. USD, čo je ...
  • USA a Čína jsou dosud nejblíže alespoň dílčí obchodní úmluvě, čeká se na Trumpa. Dnešní optimismus v USA také definitivně ukončil finanční krizi
    Obchodní zmocněnci Spojených států se dnes s čínskou protistranou dohodli na znění první fáze vzájemné obchodní úmluvy. Znění však ještě musí schválit americký prezident Donald Trump. Stát by se tak mělo ještě dnes. Obchodní zmocněnci se s ním sejdou odpoledne newyorského času. Už dříve dnes Trump tweetoval, že Spojené státy a Čína jsou „velmi blízko“ podpisu „významné“ obchodní dohody. „Chtějí ji, no a my také,“ napsal Trump následně na svém twitterovém účtu.
  • USA a Čína pokračují v jednání o příměří, Wall Street na nových maximech
    Prezidenti USA a Číny by měli mít podle ekonomického poradce prezidenta Tumpa Larry Kudlowa příští týden další společný telefonát. Tématem bude řešení obchodní války mezi oběma zeměmi. Podle Kudlowa by měla být předmětem telefonátu také další schůzka mezi oběma lídry a sjednání jejího termínu. Informace sama zatím na finanční trhy nijak výrazněji nezapůsobila, vzhledem k tomu, že trh schůzku mezi oběma lídry po summitu G20 v Japonsku očekával.
  • USA a Čína si protiřečí v obchodní válce
    Americké akciové indexy uzavřely včerejší obchodování se ztrátami. Průmyslový Dow Jones přišel o 0,5 % své hodnoty a S&P 500 společně s technologickým Nasdaqem shodně klesly o 0,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo finančním institucím (-0,7 %).
  • ​USA a Čína v obchodním příměří – tržní analýza 3.12.2018
    Proběhl úspěšně, především pro USA a Čínu. Prezident Donald Trump zahájil vyjednávání s čínským protějškem Si-Ťin Pchingem. Nakonec se dohodly na 90denním obchodním příměří, kdy nebudou navyšovat cla. Čína mimo jiné souhlasila se snížením a odstraněním cel na dovoz osobních vozů z USA, které jsou nyní na 40 %. Od 1. ledna měly být zvýšeny cla ve výši 200 miliard USD na import čínského zboží do USA, každopádně s obchodním příměřím toto rozhodnutí padá. Avšak Trump prohlásil, že pokud nebude dosaženo dohody do 90 dní, cla na čínské zboží budou zvednuta na 25 % z aktuálních 10 %.
  • USA a Čína zase o krok bližšie k dosiahnutiu obchodnej dohody
    Začiatok obchodného týždňa bol pre ázijské akciové trhy pozitívny. Spojené štáty a Čína sú blízko k dosiahnutiu obchodnej dohody. Nemenované zdroje blízke rokovaniam o obchodnej dohode uviedli, že Čína je pripravená výrazne navýšiť dovoz amerických produktov a znížiť clá na dovoz poľnohospodárskych produktov a automobilov z USA. Súčasťou obchodnej dohody môže byť aj zníženie, resp. úplné zrušenie dovozných ciel, ktoré zaviedli Spojené štáty na dovoz tovarov z Číny v ročnom objeme 200 miliárd dolárov.
  • USA a Francie se dohodli na kompromisu ohledně digitální daně. Trump vítá ochotu Číny řešit obchodní konflikt v poklidu
    Japonská vláda v pondělí informovala, že je blízko podepsání obchodní dohody s USA. Dohoda by neměla zahrnovat nová cla na japonské automobily. Čínský vicepremiér Liou Che v pondělí uvedl, že Čína je ochotna řešit obchodní konflikt se Spojenými státy prostřednictvím klidných rozhovorů. Americký prezident Donald Trump tuto ochotu uvítal a dodal, že doufá, že rozhovory začnou v brzké době.
  • USA a Írán možná brzy podepíšou dohodu. Šanghaj zavádí karanténu, což ovlivňuje poptávku po ropě.
    Je čím dál pravděpodobnější, že USA a Írán se blíží k dohodě, která by mohla vyústit ve zrušení sankcí vůči Íránu. Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že nejlepší způsob, jak zajistit, že se Írán nestane jadernou mocností, je dosáhnout dohody s Teheránem. Ze zprávy agentury Reuters ale vyplynulo, že podle zvláštního vyslance USA pro Írán Roberta Malleye není jisté, zda dohoda projde, protože určité problémy se dlouhodobě nedařilo vyřešit a očividně budou obtížně řešitelné i při obnovených jednáních. Podle hlavního poradce nejvyššího íránského vládce Kamala Charraziho je ale dohoda nutná a vše bude záviset na politické vůli Spojených států.
  • USA a Velká Británie zakázaly ropu z Ruska. Blíží se další ropná krize?
    Od poslední analýzy na Exxon Mobil se zase situace na ropném trhu o něco změnila. Velká Británie a USA oznámily své plány na embargo ruské ropy v důsledky války na Ukrajině. To může mít vliv na další růst ceny ropy. Ten navíc způsobuje zvýšení inflace a má vliv na snížení hrubého domácího produktu. Jak by na tuto situaci mohl zaregovat Fed?
  • USA a vyšší cla na čínské zboží
    Americký prezident Donald Trump naplnil, co slíbil. Uvalil na Čínu za porušení dohod vyšší cla na čínské zboží za 200 miliard dolarů ročně. Peking nyní chystá odvetu a obchodní válka pokračuje.
  • USA cílí na Írán, ale následky ponesou i velcí dovozci ropy
    Napjaté vztahy mezi USA a Íránem gradují stále více a více. Zhoršily se poté, co se loni v květnu americký prezident Donald Trump rozhodl odstoupit od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a v listopadu 2018 obnovil protiíránské sankce. Osm zemí však dostalo šestiměsíční výjimku, jejíž platnost již za pár dní skončí. Bílý dům v pondělí oznámil, že prodloužení termínu neplánuje a reakce trhů na sebe nenechala čekat.
  • USA: Co nás čeká v tomto týdnu; zabydlí se S&P 500 nad 1100 body?
    Ačkoliv americké trhy zavřely minulý týden přes procento v červených číslech, dokázaly se v druhé polovině týdne ko...
  • USA: CPI (červen), povolení/zahájení staveb domů (červen)
    Dlouhodobě podprůměrné produkční i spotřebitelská inflace v posledních měsících slábly, značně se totiž projevil propad volatilních...
  • USA: CPI, Delta Air Lines, BofA, Wells Fargo
    Produkční i spotřebitelská inflace v posledních kvartálech slábly, značně se totiž projevuje propad volatilních cen ropy a energií, respektive benzínu...
  • USA: CPI, Indexy průmyslu NY, Philadelphie
    Podprůměrné produkční i spotřebitelská inflace v posledních kvartálech slábly, značně se totiž projevuje propad volatilních cen ropy a energií...
  • USA: CPI (květen), Index Fedu Philadelphie (červen) opět nízké?
    Dlouhodobě podprůměrné produkční i spotřebitelská inflace v posledních měsících slábly, značně se totiž projevil propad volatilních cen ropy a energií...
  • USA: CPI, Povolení/Zahájení staveb domů
    Produkční i spotřebitelská inflace v posledních kvartálech slábly, značně se totiž projevuje propad volatilních cen ropy a energií, respektive benzínu...
  • USA: CPI (07), Zápis Fedu (28.-29.07.)
    Dlouhodobě podprůměrné produkční i spotřebitelská inflace v posledních měsících slábly, značně se totiž projevil propad volatilních cen...
  • USA: Čeká se dynamický růst regionální ek. aktivity
    Index zaměstnaneckých nákladů za druhé čtvrtletí  (14.30 SEČ) a zejména index nákupních manažerů Chicaga (15.45 SEČ...
  • USA: Čeká se solidní růst zaměstnanosti a síla služeb
    Přestože růst zaměstnanosti za srpen citelně zaostal za očekáváním, data příliš nezměnila trend solidního růstu zaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI