Čtvrtek 25. července 2024 02:52
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
Fintokei Payout
reklama
FTMO král

Jerome Powell vystoupil před bankovním výborem amerického Senátu

10.07.2024 11:45  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jerome Powell, předseda amerického Fedu včera vystoupil před bankovním výborem amerického Senátu. Ekonomika dle Powella učinila mírný pokrok v boji s vysokou inflací, ale trh práce ochladil. Naznačil rovněž snižování sazeb.

Powell sdělil, že nejčerstvější hodnoty ukázaly „další mírný pokrok“ ohledně snah snížení inflace, ale potřebuje „více dobrých dat“ před přikročením k snížení sazeb. Podmínky na trhu práce se dle Powella naopak „značně“ ochladily, tento motiv byl tak silný, že jej Powell zmínil alespoň pětkrát.

Powell dále řekl: „Zvýšená inflace není jediným rizikem, kterému čelíme… Vidíme, že trh práce se ochladil opravdu signifikantně napříč tolika měřítky… Nyní již není zdrojem všeobecných inflačních tlaků,“ řekl Powell.

Toto posouzení je důležité, jelikož vedení Fedu dlouho uvádělo přehřátý trh práce jako hlavní riziko pro snižování inflace. Powell rovněž sdělil, že by k takovémuto závěru ještě před dvěma měsíci nedospěl. Dle posouzení Wall Street Journal se ještě minulý týden na konferenci v Portugalsku vyjadřoval více odměřeně.

Za měnícím se výhledem jsou data z trhu práce, která ukazují zpomalení přijímání nových zaměstnanců a mírné zvýšení počtu Američanů hledající práci. Dle reportu z trhu práce minulý týden, červnová nezaměstnanost dosáhla 4,1 %, oproti očekávaným 4 % a 3,7 % v prosinci 2023. Powell trh práce popsal jako podobný k předpandemické situaci, tedy: „Silný, ale nikoliv přehřátý.“

Po dotazování senátorem Sherrodem Brownem Powell uvedl: „Jsme si plně vědomi, že nyní čelíme rizikům z obou stran.“ Míněno tedy jak ze strany zvýšení inflace, tak se strany zvýšení nezaměstnanosti, což je dvojí mandát amerického Fedu.

„Snížení monetárního omezení příliš pozdě nebo příliš málo může přehnaně oslabit ekonomickou aktivitu a zaměstnanost,“ řekl dále Powell.

Po dotazu senátora Jacka Reeda řekl, že pravděpodobný vývoj je, že centrální banka začne se snižováním sazeb ve správný moment, pokud se inflace bude nadále snižovat a trh práce zůstane silný.

Rada guvernérů Fedu v posledních minutes ze zasedání v červnu zmínila, že náhlé oslabení trhu práce by rovněž mohlo přimět Fed pohnout sazbami dolů.

Dle komentářů Financial Times a Wall Street Journal Fed pravděpodobně nepřistoupí ke snížení sazeb na příštím zasedání v červenci, ale snížení v září se zdá podstatně pravděpodobnější. Wall Street Journal uvádí, že většina vedoucích pracovníků Fedu do konce roku očekává jedno až dvě snížení sazeb, přičemž jedno snížení znamená snížení o 25 bazických bodů.

Tobiáš Kohout, Fio banka, a.s.

Zdroje: Bloomberg, Wall Street Journal, Financial Times

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jerome Powell
  Očekává se, že prezident Donald Trump jmenuje Jeromeho Powella, guvernérem Federálního rezervního fondu (FED) Powell p...
 • Jerome Powell a EBC Lagardeová vystoupili na fóru ECB
  Hlavní myšlenkou komentáře Jeroma Powella je, že se zdá, že se obnovuje dezinflace - k tomuto závěru dospěl po nedávných příznivých údajích o inflaci.Powell však poznamenal, že Fed si může dát na čas, aby zajistil, že se inflace bude blížit cíli, ale také poznamenal, že výrazné zhoršení na trhu práce by mohlo vést k určitým opatřením.
 • Jerome Powell akciovým trhům stopku nevystavil
  Americký index S&P 500 si v průběhu včerejšího obchodování poprvé v historii vyzkoušel, jak chutná magická hranice 3000 bodů. Přesto nakonec středeční seanci uzavřel pod touto hranicí i pod svým dosavadním rekordem, kterého dosáhl před týdnem, když si polepšil o necelé půl procento. Podobně na tom byl průmyslový Dow Jones, jenž nakonec přidal 0,3 %. Technologický Nasdaq vystoupal o tři čtvrtě procenta. Za růstem akciových indexů stálo včerejší vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella, který utvrdil trhy na základě zpomalující globální ekonomiky v ochotě snižovat úrokové sazby. I zápis z posledního zasedání FOMC naznačuje, že jsou centrální bankéři připraveni uvolňovat měnovou politiku.
 • Jerome Powell foukl akciovým trhům vítr do plachet
  Americké akciové indexy si včera připsaly vysoké zisky. Index S&P 500 vzrostl o 2,3 %, průmyslový Dow Jones přidal 2,5 % a technologický Nasdaq vylétl dokonce o 3 %. Důvodem bylo vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella, které si trhy vysvětlily tak, že počet zvýšení úrokových sazeb o 25 bb v příštím roce nemusí být tak vysoký, jak původně naznačovaly projekce. Holubičí komentáře v minulých týdnech přišly i od dalších centrálních bankéřů, nicméně největší reakci na trzích vyvolal právě Jerome Powell.
 • Jerome Powell je lídr jestřábů Fedu
  Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell dal minulý týden jasně najevo, že sazby nejspíš v březnu sníženy nebudou. Vystoupil ale už podruhé a i tentokrát se věnoval měnové politice a rozhodnutím, která celý Výbor pro měnovou politiku přijal na lednovém zasedání. Uvedl, že síla ekonomiky umožňuje Fedu "opatrné" rozhodování o snižování úrokových sazeb. Powell uvedl, že ke snížení sazeb dojde, jakmile si Fed bude jistější, že inflace klesá k cílové úrovni.
 • Jerome Powell má tolerantní přístup ke kryptoměnám
  Předseda americké centrální banky Jerome Powell na tiskové konferenci řekl, že kryptoměny nepředstavují žádnou hrozbu pro finanční stabilitu americké ekonomiky. Letos na podzim Jerome Powell vyjádřil svůj tolerantní názor na bitcoin a další kryptoměny. Doufá také, že v roce 2022 bude krypto trh zcela transparentní a regulovaný. To přiláká další nové investory, kteří se nemusí bát, že o své peníze přijdou.
 • Jerome Powell přednesl svůj projev na 40. výroční měnové konferenci Cato Institute
  Jestřábí komentáře o měnové politice USA předsedy Fedu Jerome Powella vyvíjejí tlak na trh. Ve svém projevu na 40. výroční měnové konferenci Cato Institute Jerome Powell řekl, že Federální rezervní systém bude pokračovat ve zvyšování referenční sazby, dokud neomezí inflaci.
 • Jerome Powell přes zvýšená rizika posílá akcie na nové rekordy
  Americké akcie odstartovaly středeční seanci novými rekordy. Index S&P 500 a průmyslový Dow Jones se dostaly na nová historická maxima. Aktuálně rostou o 0,7 %, respektive 0,6 %. Technologický Nasdaq přidává dokonce 0,9 %. Důvod je jednoznačný, a to vystoupení Jeroma Powella, který vyjádřil obavy o stav americké i světové ekonomiky, což trhy utvrzuje v tom, že sazby by na konci července mohly jít v USA dolů. Akciové trhy tak na zvyšující se globální nejistoty reagují paradoxně růstem. Evropský index Stoxx 600 si rovněž v závěrečných desítkách minut obchodování připisuje zisky (+0,3 %). Vzhledem k okolnostem se vcelku logicky daří především cyklickým akciím.
 • Jerome Powell trhy uklidnil a poslal akcie výše
  Technologický Nasdaq včera uzavřel o 0,6 % výše, čímž opětovně vylepšil svoje historické maximum. Dařilo se i dalším indexům. Průmyslový Dow Jones přidal 0,2 % a S&P 500 si připsal 0,4 %. V rámci něho se nejvíce dařilo těžařům a zpracovatelům komodit, jejichž akcie vystoupaly o 1,3 % výše. Naopak na chvostu se nacházeli realitní developeři se ztrátou 0,6 %. V červeném uzavřely i akcie energetických společností (-0,4 %) v reakci na překvapivě vysoké zásoby ropy, které poslaly ceny černého zlata dolů.
 • Jerome Powell vystoupil na sympoziu v Jackson Hole!
  Jerome Powell vystoupil na sympoziu v Jackson Hole v 16:05 SEČ. Klíčové postřehy předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella:
 • Je ropa stále zajímavou investicí?
  „Ropa si nyní prochází většími cenovými propady. Podílí se na tom nejen výsledek zasedání skupiny OPEC, který však byl v určité míře očekáván, ale především šíření covidové varianty Delta. Poklesy můžeme vidět na ropných termínovaných kontraktech,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Evropská ropa Brent se v pondělí usadila na 68,62 USD za barel, což znamená jednodenní propad o 6,8 %. Americké ropné kontrakty na srpnové dodávky ropy dosedly na hodnotu 66,42 USD, což je pokles o 7,5 %. Zářijový americký ropný kontrakt se snížil na 66,35 USD.
 • Je růst indexu S&P 500 neudržitelný?
  Minulý pátek uzavřel jeden z hlavních akciových indexů, S&P 500, na 2258,07, tedy jen o 0,6 % pod svým dosavadním maximem. To naznačuje, že americké akcie opět vstupují do dalšího teritoria.
 • Je short squeeze u konce?
  Zdá se, že short squeezy už nejsou to, co bývaly. Euro k dolaru posíli...
 • Je silný trh práce plus, nebo minus? Na akciích převládá růst, dolar ztrácí
  Už včerejší závěrečná část obchodování na Wall Street byla pozitivní a také evropské trhy se v úvodu vydaly nahoru, aby následně jejich postup ustal. Nejlépe je na tom DAX s růstem o 0,8 pct, zatímco ostatní indexy předvádějí skromnější výkony a americké futures naznačují prakticky nulovou změnu. Zatímco eurodolar se posunul ještě výš na 1,2080, výnosy na hlavních dluhopisových trzích zůstávají v klidu.
 • Je snížení sazeb Fedu v září hotovou věcí?
  Údaje o inflaci CPI v USA za červen byly zveřejněny včera ve 14:30. Zpráva pozitivně překvapila, protože inflace se dostala pod očekávání. Údaje ukázaly pokles tempa spotřebitelských cen na 3,0 % meziročně (očekávání bylo 3,1 % meziročně), zatímco jádrové měření (bez cen energií a potravin) meziročně kleslo na 3,3 %. roku (očekávání bylo 3,4 % meziročně). Po zveřejnění jsme zaznamenali silné zisky amerických indexů a také prudký pokles výnosů amerického dolaru a dluhopisů. Hlavní indexy, jmenovitě US500 a US100, však tyto zisky později rychle vymazaly a zakončily den s poklesem o 0,88 % a 2,20 %. Zajímavé je, že zisky indexu US2000 s malou kapitalizací (Russell 2000) byly zachovány, což může být ovlivněno nadějí na určitou úlevu mezi menšími podniky s nadcházejícím snížením úrokových sazeb. Je však snížení sazeb na zářijovém zasedání FOMC hotovou věcí? Podívejte se na naši analýzu založenou na nejnovějších datech.
 • Je současná fúze Etherea hnacím motorem tohoto cenového růstu? Kam půjde příště?
  Navrhované datum přechodu od mechanismu proof-of-work k proof-of-stake signalizuje návrat optimismu na kryptotrhy.
 • Je správný čas na prodej eurodolaru?
  Máme za sebou velmi důležité události. Překvapivé výsledky zasedání Evropské centrální banky (ECB) i amerického Fedu. ...
 • Jestli Asie přestane panikařit, větší potravinové krizi se lze vyhnout
  Problém s potravinami ve světě je už teď vážný, jelikož ceny prudce rostou a protekcionismus vzplanul, ale existuje velká šance, že tomu, aby situace nebyla ještě horší zabrání vlády, pokud se poučí z krize z roku 2008: nepanikařte.
 • Jestřáb Bullard a výbuchy v Kábulu tlačí akcie do červeného
  Nová data ze zámoří dnes nebyla tak dobrá, jak se čekalo. Žádostí o dávky v nezaměstnanosti zůstalo víc a HDP byl revidován vzhůru jen drobně, přičemž růst spotřeby domácností se revizí skoro nezměnil. Pokles akciových trhů však nesouvisí ani tak s novými čísly jako spíše s nervozitou z Fedu a nového vyhrocení v Afghánistánu.
 • Jestřábi bankovní rady vymřeli
  Česká národní banka podle očekávání ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny. Nová prognóza byla revidována směrem nahoru ve všech ohledech. Tuzemské ekonomice se daří, s čímž souvisí i rychlejší inflace. Zahraniční rizika však přetrvávají a prognóza počítá se snížením sazeb v příštím roce. S tím však nesouhlasí guvernér Rusnok a preferuje spíše stabilitu sazeb v delším horizontu. My očekáváme, že sazby zůstanou beze změny ještě déle.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex