Neděle 16. června 2024 12:04
reklama
Purple trading AI
reklama
FTMO král
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster

Graf dne - USDIDX (28.05.2024)

28.05.2024 09:52  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dolar dnes opět patří mezi slabší měny zemí G10. Zlomovým okamžikem by však mohlo být zahájení peněžní seance na Wall Street po prodlouženém víkendu. Dolarový index USDIDX klesá o 0,12 % na 104,3700 bodu.

Nedávná prohlášení členů FOMC byla rozhodně jestřábí a bankéři zvažují možnost snížení úrokových sazeb v letošním roce. To se odrazilo i v zápisu z jednání FOMC zveřejněném minulý týden, kde někteří členové naznačili, že míra zpřísnění není dostatečná k dosažení cílové inflace. Tyto faktory však neposílily dolar, který již měsíc systematicky oslabuje. V současné době trhy počítají s prvním snížením sazeb v září nebo říjnu tohoto roku, což je postoj podpořený počátečním snížením sazeb v jiných centrálních bankách po celém světě, potenciálně včetně ECB příští týden.

USDIDX (D1 interval)

Poklesy USDIDX začaly po rozhodnutí FOMC na konci dubna (červený obdélník na grafu). Podobný průběh byl pozorován i po zasedání na začátku listopadu 2023. Po několika týdnech klesajícího trendu se však nyní dolarový index nachází na klíčové linii podpory, která byla již třikrát bodem obratu v trendu. Rozhodujícím faktorem může být čtvrteční zpráva o HDP za 1. čtvrtletí 2024 a páteční zpráva o PCE. Pokud bude linie podpory prolomena, můžeme očekávat posun k úrovni 104,0000 bodu nebo dokonce 103,5000 bodu. V opačném případě je horní hranicí pro býky úroveň 104,8000.

Zdroj: xStation 5

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Graf dne - USDIDX (08.05.2024)
  Dnes je dolar v první části dne mimořádně silný. Dolarový index (USDIDX) si připisuje 0,16 % a dříve během dne nárůsty dokonce přesáhly 0,20 %. Současné oživení je však reakcí na poklesy, ke kterým došlo v prvním květnovém týdnu po krátkém období konsolidace na maximech z konce dubna. Jak je vidět na grafu níže, nedávný pohyb dolaru posunul cenu USDIDX téměř na úroveň lokálních maxim z října 2023.
 • Graf dne - USDIDX (09.04.2024)
  Dolarový index (USDIDX) vytvořil formaci dvojitého vrcholu, která může naznačovat pokračování klesajícího pohybu v nadcházejících týdnech. Klíčové pro tento trend budou zítřejší údaje o inflaci CPI. Pokud bude zpráva lepší, než se očekávalo, mohli bychom být svědky návratu k dolarovým ziskům. Pokud však zveřejnění bude odpovídat očekávání nebo bude ještě nižší, je možné pokračování poklesů. Za zmínku stojí také to, že se očekává opětovné zvýšení inflace CPI na 3,4 % meziročně oproti únorovým 3,2 % meziročně.
 • Graf dne: USDIDX (09.11.2022)
  Předčasné výsledky amerických voleb naznačují, že republikáni získají kontrolu nad Sněmovnou, zatímco demokraté budou mít kontrolu nad Senátem. Takový výsledek – rozdělení moci v Kongresu – byl očekáván, a proto na trzích nepozorujeme žádné zásadní pohyby. Je však třeba poznamenat, že jakmile začnou přicházet další výsledky a začnou ukazovat na jiné výsledky, než se očekávalo rozdělení v Kongresu, může se volatilita na trzích zvýšit.
 • Graf dne: USDIDX (11.08.2022)
  Dolarový index ve čtvrtek po poklesu o 1 % klesl pod 105,0, když se investoři snaží vyhodnotit lepší zprávu o americké inflaci, než se očekávalo, která vyvolala širokou rally rizikových aktiv a řadu jestřábích poznámek od politiků Federálního rezervního systému zdůrazňujících centrální závazek banky nadále zvyšovat úrokové sazby, aby zkrotil cenové tlaky. Z technického hlediska index testuje hlavní zónu rezitence kolem 104,45, která je označena spodní hranicí struktury 1:1, 50 sma (zelená čára), 23,6 % Fibonacciho retracement vzestupné vlny a vzestupné trendová linie. Dokud bude cena sedět nad výše zmíněnou úrovní, může být zahájen další pohyb směrem nahoru k nedávným maximům na 109,20. Na druhou stranu, pokud by došlo k proražení níže, pohyb dolů může zrychlit směrem k dalšímu supportu na 101,60.
 • Graf dne: USDIDX (13.10.2021)
  Dnes jsou na programu 2 důležité události, které by měly ovlivnit americký dolar. Ve 14:30 bude zveřejněn zářijový index CPI v USA a ve 20. hodin je na programu zápis z posledního zasedání FOMC.
 • Graf dne - USDIDX (13.12.2023)
  Americký dolar je dnes jednou z nejvýkonnějších měn skupiny G10. Dolarový index (USDIDX) dnes vzrostl o 0,2 % a snaží se vyšplhat zpět nad hranici 104,00. Trhy dnes zajímá především rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách, které je naplánováno na 20:00. Změna výše úrokových sazeb se neočekává. Ani jeden z přibližně 100 ekonomů oslovených agenturou Bloomberg neočekává, že by Fed dnes sazby změnil, zatímco peněžní trhy oceňují méně než 2% šanci, že americká centrální banka přinese zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.
 • Graf dne: USDIDX (15.11.2022)
  Americký dolarový index (USDIDX) včera po krátké pauze opět klesal. Index vymazal dřívější zisky a přehoupl se do denní ztráty, čímž vyrovnal včerejší minimum. V důsledku toho se USDIDX obchoduje na nejnižší úrovni od poloviny srpna 2022. Nedávné oslabení amerického dolaru lze odůvodnit slabšími údaji ze Spojených států, které znovu zažehly naděje na pivot Fedu. Chladnější než očekávaná hodnota CPI za říjen viděla, že se tržní šance na další zvýšení sazeb o 75 základních bodů sníží. Waller z Fedu také řekl, že zvýšení sazeb o 50 bazických bodů bude projednáno na prosincovém zasedání, i když také zdůraznil, že jediná holubičí makro zpráva, jako je nedávná hodnota CPI, nestačí ke změně názoru Fedu, že inflace ještě není pod kontrolou. I když to rozhodně není tak důležité a ostře sledované jako data CPI, dnešní zpráva o PPI v USA za říjen může vyvolat určitou další volatilitu USD.
 • Graf dne: USDIDX (16.06.2021)
  Klíčovou událostí dne je zveřejnění rozhodnutí o sazbách Fedu ve 20. hodin, po kterém bude následovat tisková konference guvernéra Powella. Tyto události mohou vyprovokovat růst volatility napříč finančními aktivy. Nejvyšší dopad čekáme na amerických akciích a USD. Na grafu amerického dolarového indexu (USDIDX) vidíme, že cena nedávno vzrostla a otestovala zónu rezistence na 90,450 definovanou 23,6 % retracementem poklesu s počátkem v Q2/2021. Jestřábí komentář z Fedu by mohl pomoci instrumentu USDIDX k překonání této zóny. V případě tohoto scénáře leží další rezistence na úrovni 38,2 % retracementu (91,035). Na druhou stranu pokud se Fedu podaří udržet holubičí tón (třeba ve formě malých změn v tečkovém grafu), tak by se USD mohl ocitnout pod tlakem a korigovat. V případě tohoto scénáře leží hlavní support na spodní limitě aktuálního cenového rozpětí (89,70).
 • Graf dne - USDIDX (26.01.2023)
  Klíčovou makroekonomickou zprávou dne je blesková zpráva o HDP USA za 4. čtvrtletí 2022. Zpráva bude zveřejněna v brzkém odpoledni ve 14:30. Nebude to však jediné zveřejnění v USA v tuto dobu, protože budou zveřejněny také týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti a prosincové údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Vzhledem k tomu by obchodníci měli v této době očekávat zvýšení volatility USD.
 • Graf dne: USDIDX (27.07.2022)
  Dnes můžeme pozorovat určité oslabení dolaru, když se investoři připravovují na rozhodnutí americké centrální banky, které proběhne ve 20:00. Trh očekává zvýšení sazeb o 75 bp oproti dřívějším spekulacím o větším zvýšení o 100 bp. Investoři se zaměří především na Powellovy komentáře ohledně náznaků pravděpodobného vývoje měnové politiky USA a jakékoli jestřábí poznámky by mohly podnítit další oživení dolaru.
 • Graf dne - USDIDX (29.09.2023)
  Americký dolar v poslední době roste. Situaci ovlivnil výprodej dluhopisů, který vedl k masivnímu nárůstu výnosů amerických státních dluhopisů. Desetileté výnosy se vyšplhaly nad hranici 4,60 % a včera se blížily k hranici 4,70 %. Později však došlo k obratu - dluhopisy získaly zpět své dřívější ztráty, přičemž desetileté výnosy klesly zpět pod 4,60 %, což vyvolalo i pokles na trhu s USD.
 • Graf dne - USDIDX (29.12.2023)
  Index amerického dolaru (USDIDX) včera klesl na nejnižší úroveň za posledních pět měsíců a podobný pokles byl zaznamenán i vůči euru. Slabost dolaru pramení z rostoucích očekávání investorů ohledně možného snížení úrokových sazeb v USA v nadcházejícím roce 2024. Pohyby na trhu však mohou být přehnané v důsledku nízké likvidity během prázdninové sezóny. K nedávnému klesajícímu trendu dolaru dále přispěl pokles výnosů státních dluhopisů, zejména dvouletých, které dosáhly nejnižší úrovně od konce května.
 • Graf dne - USDILS (07.02.2024)
  Válka mezi Izraelem a Hamásem v pásmu Gazy stále neskončila. Rozsáhlé boje začaly přesně před čtyřmi měsíci, kdy bojovníci Hamásu 7. října 2023 pronikli na izraelské území. Jednání o propuštění rukojmích a příměří však v poslední době pokročila. Návrh dohody, který v Paříži vypracovali vyjednavači Egypta, Kataru, Spojených států a Izraele, se podle katarských představitelů setkal s pozitivní reakcí Hamásu. Kromě toho bylo dnes oznámeno, že Hamás navrhl nepřímé rozhovory s Izraelem s cílem ukončit vojenské operace a obnovit úplný klid. Zpráva z al-Arabíja dále uvedla, že návrh skupiny požaduje 135denní příměří ve třech etapách.
 • Graf dne: USDJPY (02.01.2023)
  Japonský jen v úterý mírně posílil vůči dalším hlavním měnám poté, co Nikkei oznámil, že Bank of Japan zvažuje v lednu zvýšit své prognózy inflace, aby ukázaly růst cen blízko svého 2% cíle ve fiskálních letech 2023 a 2024. „Navrhované změny bvy měly ukázat, že jádrový index spotřebitelských cen vzroste ve fiskálním roce 2022 přibližně o 3 %, ve fiskálním roce 2023 o 1,6 % až 2 % a ve fiskálním roce 2024 téměř o 2 %,“ zaznělo ve zprávě.
 • Graf dne - USDJPY (02.05.2024)
  Měnový pár USD/JPY dnes po pravděpodobné intervenci Bank of Japan okamžitě umazal značnou část ztrát a nyní získává více než 1 % a vrací se nad hranici 155. Pravda, nejvyšší diplomat japonského devizového trhu Kanda odmítl situaci komentovat a nepotvrdil, že BoJ na trhu intervenovala, zatímco mezi obchodníky se to stalo veřejným tajemstvím.
 • Graf dne - USDJPY (05.01.2024)
  Údaje z Japonska naznačují dobrou kondici ekonomiky. PMI si vede mnohem lépe než údaje z Evropy, a dokonce i z USA. Index důvěry domácností naznačuje dobrou náladu v tomto sektoru. Horší pro jen jsou údaje o měnové bázi, která po dosažení lokálního maxima v listopadu 2023 v současnosti postupně klesá. To teoreticky vede k menšímu tlaku na růst cen.
 • Graf dne - USDJPY (07.09.2023)
  Japonský jen v poslední době zažívá značnou volatilitu, což vyvolává obavy mezi vládními představiteli v Japonsku. Náměstek ministra financí země pro mezinárodní záležitosti Masato Kanda spolu s dalšími představiteli sdělili možnost zásahu s cílem udržet stabilitu jenu a omezit spekulativní obchodování, přičemž jako příčinu současné volatility uvedli aktivity, které nejsou v souladu se základními ekonomickými ukazateli.
 • Graf dne - USDJPY (07.12.2023)
  USD/JPY je dnes ve střehu, protože tento měnový pár se propadá na úroveň kolem 1,3 %. Za pohybem směrem dolů stojí posilování JPY, které bylo vyvoláno projevem guvernéra Bank of Japan Uedy. Ueda uvedl, že manipulace s měnovou politikou bude od konce roku a v příštím roce ještě náročnější. Ačkoli šlo o velmi neurčitý komentář, obchodníci jej zřejmě považují za náznak toho, že politika BoJ může být brzy restriktivnější. Na trzích také převládá pocit, že pokud Bank of Japan začne zpřísňovat svou politiku, měla by tak učinit dříve, než ostatní významné centrální banky začnou snižovat sazby pravděpodobně v blízkosti poloviny příštího roku.
 • Graf dne - USDJPY (08.08.2023)
  Japonská centrální banka (BoJ) upřesnila, že její nedávná úprava výnosové křivky, oznámená 28. července, měla za cíl udržet současnou uvolněnou měnovou politiku, nikoli naznačit její normalizaci. BoJ umožnila, aby se výnosy desetiletých japonských vládních dluhopisů obchodovaly nad úrovní 0,5 % flexibilním způsobem, čímž se odchýlila od přístupu striktního omezení. Navzdory globálnímu očekávání normalizace politiky v důsledku rostoucích mezd a inflace zůstává BoJ opatrná a zpochybňuje, zda je růst inflace způsoben poptávkou a je dostatečně trvalý, aby překročil 2 %, což naznačuje, že změna směru politiky není na spadnutí.
 • Graf dne - USDJPY (10.01.2024)
  Japonský jen je dnes nejslabší měnou zemí G10 po zveřejnění údajů o růstu mezd za listopad. Zpráva ukázala, že peněžní příjmy z pracovní činnosti v listopadu meziročně vzrostly pouze o 0,2 %, což představuje velké zpomalení oproti 1,5 % meziročně vykázaným v říjnu a také velký výpadek oproti očekávaným 1,5 % meziročně. Po očištění o inflaci se reálné peněžní výdělky meziročně snížily o 3,0 % (oček. -2,0 % r/r). Zklamání z údajů o mzdách je dnes hnací silou oslabování JPY a tlačí USD/JPY o 0,4 % výše v průběhu dne.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani