Úterý 28. května 2024 12:16
reklama
CapXmaster
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO král
reklama
CapXmaster srovnani

BREAKING: Rychlý odhad HDP naznačuje silnou slovenskou ekonomiku, zaměstnanost ale klesá

15.05.2024 10:16  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Statistický úřad dnes ráno zveřejnil údaje o prvním odhadu HDP ve Slovenské republice. Slovenská ekonomika rostla na začátku roku rychleji než v předchozích čtvrtletích a HDP se meziročně zvýšil o 2,7 %. Mezičtvrtletně, po sezónním očištění, jsme také zaznamenali rychlejší růst, a to o 0,7 % oproti předchozímu čtvrtletí. HDP byl podpořen především růstem spotřeby, a to jak spotřeby domácností, tak i spotřeby vlády.

Zdroj: Štatistický Úrad Slovenskej Republiky

K údajům o HDP se připojuje i první odhad zaměstnanosti, která v prvních třech měsících dosáhla 2,419 mil. pracovníků, což však představuje meziroční pokles o 0,2 %. Po sezónním očištění byly údaje rovněž meziročně nižší o 0,3 %.

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • BREAKING: Rusko chce zablokovat exporty surovin
  Akcie vymazaly část nedávných zisků poté, co Putin v reakci na západní sankce podepsal vágní dekret o zablokování vývozu „určitých materiálů“ a surovin z Ruska. Zpráva říká, že seznam bude specifikován v následujících dvou dnech. Není jisté, zda se dotkne také ropy a plynu.
 • BREAKING: Rusko může zastavit zemědělské vývozy!
  Agentura IFX uvedla, že Rusko může pozastavit vývoz pšenice, kukuřice, rýže a ječmene mezi 15. březnem a 30. červnem. Agentura se odvolává na ruského ministra zemědělství.
 • BREAKING: Rusko prý zastavilo dodávky plynu do Polska
  Dodávky plynu do z Ruska do Polska byly dle polského portálu onet.pl zastaveny. Informace potvrdily zdroje ve vládě. Na polském ministerstvu životního prostředí zasedá krizový štáb. Podle onet.pl Polsko za surovinu odmítlo platit v rublech. Zastavení dodávek může souviset s tímto odmítnutím. V nejbližších hodinách se můžeme dočkat oficiálního oznámení zastavení dodávek plynu. Polská aktiva reagují na novinky poklesem.
 • BREAKING: Rusko uznává rozšířené hranice separatistických republik
  Prezident Putin potvrdil, že Rusko uznává rozšířené hranice separatistických republik Donbasu. Hlava Ruska neuvedla, co jsou „rozšířené“ hranice a jestli jsou to skutečně celé regiony. Doufá také, že Ukrajina a separatisté budou schopni v této věci dosáhnout dohody.
 • BREAKING: Rusko zastavuje vývoz ropy do České republiky, na Slovensko a do Maďarska
  Agentura RIA uvedla, že Transněft zastavil dodávky ropy do zemí Střední Evropy skrze ropovod Družba, který vede přes Ukrajinu. Rusko pozastavilo dodávky kvůli údajnémým problémům s tranzitními platbami. Transněft měl zaplatit poplatek, ale platba byla vrácena kvůli sankcím. Transněft uvádí, že ropa proudí severním ropovodem beze změny.
 • BREAKING: Ruský rubeľ sa prepadol pred Putinovým rozhodnutím o Donbase
  Menový pár USD/RUB klesol počas dnešnej seansy o viac ako 3,0 %, keďže averzia voči riziku sa zvyšuje. Trhy čakajú na konečné rozhodnutie, či Rusko oficiálne uzná nezávislosť odštiepených republík. Počas bezpečnostného stretnutia s Putinom ho takmer všetci jeho poradcovia a kabinety opakovane vyzývali, aby uznal Donbas.
 • BREAKING: Russell 2000 roste o 2,5 %
  Indexy na Wall Street se dokázaly zotavit z počátečních ztrát a v době zveřejnění článku vykazovaly malé zisky. Výjimkou je index Russell 2000, který nevykazuje malý, ale masivní zisk. V době tisku se index obchoduje o 2,5 % výše a všech 11 sektorových skupin se obchoduje výše. Největší zisky však lze zaznamenat u subindexu Financials. Za pohybem nahoru ve finančním sektoru stojí banky, přičemž akcie regionálních bank dnes rostou. Tento pohyb je poněkud záhadný, protože se neobjevily žádné zprávy, které by ospravedlnily nadvýkonnost sektoru. Vypadá to jako úlevná rallye po potížích regionálních bank v posledních měsících.
 • BREAKING: Russia snižuje produkci ropy o 500,000 bpd!
  Ruský premiér Novak oznámil, že Rusko v březnu v reakci na embargo a cenové stropy uvalené na ruské federace omezí těžbu ropy o 500 000 barelů denně. Ceny ropy se po zprávě pokračují v růstu.
 • BREAKING: Růst mezd ve Velké Británii skončil nad odhady
  Nejnovější údaje naznačují, že trh práce ve Spojeném království zůstává stabilní. Míra nezaměstnanosti je taktéž stabilní. Mzdy nadále rostou, což může Bank of England (BOE) přimět k tomu, aby v budoucnu zvážila další zpřísnění měnové politiky.
 • BREAKING: RUS50 propadá o více než 30 %!
  Začátek ruské invaze na Ukrajinu byl odsouzen mezinárodní komunitou. Západ slibuje tvrdé sankce. Na akciových trzích jsme svědky silné negativní reakce. Futures na americké i evropské akcie padají, nicméně nejvyšší propad zaznamenaly ruské trhy. Růst napětí poslal ruský RTS index (RUS50) dnes již do 30% ztráty a obchodování bylo zastaveno kvůli nárůstu volatility. Již se spekuluje o odstřižení země od SWIFTu, což by mělo na Rusko výrazný dopad.
 • BREAKING: SEC odkládá rozhodnutí o spotových fondech BTC od Ark Investment!
  Komise pro cenné papíry a burzy v pátek uvedla, že bude žádat o vyjádření k návrhu společnosti ARK Investment Management na uvedení spotového bitcoinového ETF na burzu, čímž fakticky odložila rozhodnutí. Regulátor dříve stanovil 13. srpen jako termín pro schválení nebo zamítnutí. Pro trh to však není překvapením a sami analytici očekávali, že pro schválení takových fondů bude zapotřebí delší časový rámec. Bitcoin na tuto zprávu nijak výrazně nereaguje.
 • BREAKING: SEC žaluje Coinbase! Bitcoin opäť klesá 📉
  Podľa agentúry Bloomberg zažalovala americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) najväčšiu americkú kryptomenovú burzu Coinbase na súde v New Yorku. Bitcoin klesá pod včerajšie minimá. Akcie Coinbase (COIN.US) pred otvorením strácajú takmer 11 %. Trh získava dôveru, že dochádza ku koordinovaným krokom amerických regulátorov. Značné výpredaje pred otvorením sú zaznamenané aj v akciách iných spoločností zaoberajúcich sa kryptomenami, ako sú Microstrategy (MSTR.US) a HIVE Blockchain (HIVE.US).
 • BREAKING: SEK klesá poté, co Riksbank ponechala sazby beze změny
  Riksbank dnes v 9:30 oznámila své poslední měnověpolitické rozhodnutí. Očekávání před zasedáním byla rozdělena mezi zvýšení sazeb o 25 bazických bodů a žádný pohyb sazeb. Švédská centrální banka se rozhodla ponechat sazby beze změny a hlavní úroková sazba zůstala na úrovni 4,00 %. V reakci na to švédská koruna klesla, přičemž EUR/SEK vyskočil na denní maximum nad 11,43. Část tohoto pohybu však již byla vymazána.
 • BREAKING: SEK po rozhodnutí Riksbank klesá
  Riksbank dnes v 9:30 oznámila své první rozhodnutí o sazbách v roce 2024. Očekává se, že úrokové sazby zůstanou beze změny a hlavní úroková sazba zůstane na úrovni 4,00 %. Banka však ve svém prohlášení poznamenala, že ke snížení základní sazby může dojít dříve, než bylo uvedeno na listopadovém zasedání, a že nelze vyloučit snížení sazeb v první polovině roku.
 • BREAKING: SEK po rozhodnutí Riksbank posiluje
  Pár USD/SEK poklesl poté, co Riksbank podle všeobecného očekávání zvýšila úrokové sazby ve Švédsku o 50 bb. Před rozhodnutím pár prorazil pod lokální vzestupnou trendovou linii a nejnovější rozhodnutí dodalo medvědům další palivo. Pár se aktuálně pohybuje směrem k hlavnímu supportu na úrovni 10,43, který je vyznačen spodní hranicí struktury 1:1.
 • BREAKING: SEK propadla v reakci na růst sazeb ve Švédsku
  Riksbank dnes v 9:30 oznámila své poslední měnověpolitické rozhodnutí. Švédská centrální banka rozhodla o zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů v souladu s očekáváním trhu. Riksbank uvedla, že v letošním roce budou úrokové sazby zvýšeny ještě nejméně jednou. Prognóza inflace pro rok 2023 byla ponechána beze změny na úrovni 5,9 %, zatímco prognóza pro rok 2024 byla zvýšena z předchozích 2,3 % na současných 2,4 %. Prognóza HDP pro rok 2023 byla snížena z -0,5 % na -0,7 %.
 • BREAKING: Sektor služeb v eurozóně klesá
  Španělsko, Německo, Francie a Itálie zveřejnily dnes ráno PMI ve službách. V Německu a Itálii jsme se dočkali pozitivního překvapení, naopak španělské výsledky zklamaly a Francie očekávání naplnila. Data za celou eurozónu pak vykázala lepší než očekávané výsledky. Úroveň 48 bodů však stále znamená kontrakci sektoru. Středovou hodnotou mezi růstem a poklesem sektoru je úroveň 50 bodů.
 • BREAKING: Sektor služeb v USA roste rekordním tempem
  V 16. hodin byly zveřejněny výsledky indexu ISM sektoru služeb v USA. Index vzrostl v listopadu na 69,1 z říjnových 66,7. Index se dostal na rekordní úrovně a zároveň pokořil očekávání poklesu na 65,0 bodů.
 • BREAKING: Sentiment Ifo v Německu vyšší, než se očekávalo
  Německý institut Ifo dnes v 10:00 zveřejnil novou sadu svých indexů. Hlavní index podnikatelského klimatu dopadl lépe, než se očekávalo, stejně jako ostatní dílčí indexy zprávy.
 • BREAKING: Sentiment indexu Michiganské univerzity je rekordně nízký! 💥
  Sentiment indexu Michiganské univerzity červen: 50.2 (odhad 58.1; dříve 58.4). Aktuální podmínky: 55.4 (odhad 62.9; dříve 63.3).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FXDD
ATC Brokers
GO Markets
reklama
CapXmaster srovnani