Neděle 26. května 2024 05:28
reklama
CapXmaster
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

22.04.2024 19:03  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Kdo chce lepší výnos než na účtu v bance, musí investovat. To je realita. Ale taky platí, že každá investice nese určité riziko, že její hodnota stále jen neporoste. Jestli vám někdo tvrdí opak, dejte si pozor.

Je běžné, že hodnota investic, například do akcií, dluhopisů či fondů, kolísá. Období růstu střídají poklesy. To neovlivníte. Ale dodržením několika zásad můžete dosáhnout toho, že nebudete nuceni prodávat svou investici v nevhodnou dobu ve ztrátě.

1) Vytvořte si plán

Vyrazit „nazdařbůh“ investovat, protože úspory v bance nevydělávají? Každý cítí, že je na tom něco špatně. Měli byste vědět, čeho chcete investicí dosáhnout a kdy tyto peníze využijete. Vytvořte si plán, nebo si ho ještě lépe nechejte zpracovat od zkušeného odborníka na finanční plánování. Pomůže vám plán vztáhnout k vaší situaci, cílům a případně ho upravovat. Vhodné investiční příležitosti se vám budou vybírat snáz.

2) Mějte rezervu

Své investice nechcete ukončovat, protože se vám třeba rozbije auto nebo se nebude dařit v práci. Záda by vám měla krýt rezerva ve výši alespoň 3 až 6násobku měsíčních výdajů. Část ideálně na běžném bankovním účtu (ekvivalent výdajů za 1–2  měsíce), kde bude rychle k dispozici, zbytek například na spořicím účtu, kde se bude úročit o něco lépe. Pokud vám taková rezerva chybí, nemusíte od investování úplně upustit. Není nutné hned investovat vyšší částku, ale začít lze i v řádu stokorun měsíčně. Nejprve tak můžete dominantní část úspor směřovat do rezervy a podíl v investicích navyšovat postupně.

3) Čím dříve peníze potřebujete, tím nižší riziko zvolte

Co s ostatními úsporami? Čím kratší investiční horizont máte, tím nižší riziko volte. Když víte, že budete peníze potřebovat za tři roky na nákup auta, investujte je konzervativně, tedy s nižším rizikem. To nabízí například dluhopisové nebo některé nemovitostí fondy. Jejich výnos je sice nižší než u akciových fondů, ale klesá zde i pravděpodobnost, že investice bude nepříjemně kolísat a peníze budete vybírat v době potřeby se ztrátou. Na kratší období dávejte přednost stabilitě před výnosem. Naopak u dlouhodobých investic si už můžete dovolit být odvážnější a volit například i akciové fondy. Dlouhodobý horizont občasné propady vykompenzuje.

4) Diverzifikujte

Své peníze v investicích rozložte. Ať už z hlediska investičního horizontu nebo typu aktiv. Se vsázením všeho na jednu kartu daleko nedojdete. Diverzifikace se dá dobře dosáhnout prostřednictvím podílových fondů nebo burzovně obchodovaných fondů ETF. Ty nakupují do svého portfolia i stovky cenných papírů (akcie, dluhopisy či komodity) od různých společností napříč světem. Kdyby některá firma zkrachovala, na hodnotu celého portfolia to má nepatrný vliv oproti tomu, kdybychom si koupili pouze jen pár konkrétních akcií nebo dluhopisů. Podílové fondy jsou díky pestrému výběru vhodným nástrojem pro drobné investory, ať už je jeho investiční horizont nebo vztah k riziku jakýkoliv.

5) Investujte do ověřených produktů

Nabízí vám někdo bezrizikový, rychlý a vysoký výnos pomocí revolučních investičních strategií či inovativních projektů? Vyhněte se takovým nabídkám obloukem. Internet je jich teď plný. Různé krypto tokeny nebo dluhopisy pochybných firem stály peníze v poslední době nejednoho investora. Neskočte na lep podvodníkům. Dnes můžete v ČR investovat u desítek zavedených společností s mnohaletou historií, které přestály už nejednu krizi. Vždy se zajímejte o to, jak dlouho daná investiční společnost, fond či broker na trhu působí, jakou má historii a reference.

6) Nenechejte se zviklat emocemi

Postupovali jste podle bodů 1 až 5? Skvěle… Tak teď si obrazně řečeno sedněte na ruce a čekejte. Nenechejte se ovlivnit emocemi, ať už panikou na trzích, když všichni prodávají, nebo investiční horečkou. Ohledně prodejního i nákupního „šílenství“ si pamatujte dvě věci. Investiční trhy se vždy vzpamatovaly ze všech krizí a vzrostly na nová maxima. Není důvod, aby tomu bylo příště jinak. A pokud se o něčem jako o zaručeném tipu na zbohatnutí baví lidé i ve frontě u pokladny, většinou je už pozdě do takového rozjetého vlaku nastupovat, protože před sebou bude mít nejspíš nepříjemnou cestu z kopce.

Držte se svého plánu, který budete ideálně konzultovat s odborníkem. To je záruka, že vaše investiční jízda bude o poznání poklidnější a příjemnější.

Martin Pleštil, ředitel úseku investic, Broker Trust

ANKETA S INVESTIČNÍMI ODBORNÍKY

Otázka: Na jaké nedostatky nejčastěji narážíte u klientů, kteří si doposud investice řešili sami?

Jan Kilian, M.S. Quatro

Přehlížejí základní pravidla. Myslí na krátký horizont, jejich investice jsou tak mnohdy jen na půl roku, maximálně rok. Drží si veškerá aktiva na spořicích účtech, REPO fondech nebo na termínovaných vkladech. Věnují se také pouze jednomu typu investic, jen nemovitostem, dluhopisům, nebo akciím. Postrádají tedy diverzifikaci jako základní prvek stabilizace portfolia. Neinvestují pravidelně, ale hledají spekulace, jak levně nakoupit, nebo odkládají investování, protože trhy zrovna klesají.  Panikaří, když dochází k náhlým propadům, a pak mají tendence vybírat se ztrátou nebo přestanou investovat. Opakem je pak FOMO (Fear of Missing Out), strach z promarněné příležitosti nákupu něčeho jen zdánlivě výjimečného. Emoce jsou velký nepřítel investování, někdy víc bojujeme sami se sebou než s trhem.

Marek Macura, BO! holding

Je nutné mít investiční plán a strategii. Než začnu investovat, musím si stanovit finanční cíle a odpovědět na 3 otázky: CO je mým cílem, KDY chci daný cíl realizovat, KOLIK chci mít v danou dobu k dispozici. Bez toho klienti často nevědí, proč investují, nemají stanovený investiční horizont a chybí jim investiční plán a strategie. Nejsou emočně připraveni na výkyvy. A největším rizikem začínajícího investora je právě investor sám, přesněji jeho emoce.  Často se setkávám s tím, že klienti začnou investovat v době vysokého růstu, a když přijde pokles, tak je vyděsí. Začínající investoři také nedostatečně diverzifikují. Sázím-li na jednoho koně (akcii), zvyšuji rizika spojená s danou akcií a můžu na tom více vydělat, ale i hodně prodělat. Diverzifikace je obzvlášť pro nováčky klíčová, a investice do konkrétních akcií je z jejich pohledu spíše spekulací.

Adam Trávník, Friends Forever

Bohužel se mi již několikrát stalo, že jsem se potkal s lidmi, kteří investovali na vlastní pěst a jako jediná rozhodovací kritéria při výběru investice měli výši slibovaného výnosu a sympatický hlas pána nebo paní na telefonu. Osobně ani nikdy neviděli lidi, kteří je do investic prakticky přemluvili. Dnes jim zbyly jen oči pro pláč. Jeden takový klient se mnou nikdy investici nechtěl řešit, protože mu jinde vždy slíbili 20–30 % roční zhodnocení. I když jsem ho několikrát upozornil a nabídl mu, ať se mnou konkrétní investice alespoň prokonzultuje, tak na to nebral zřetel a celkově přišel zhruba o 7 milionů, kdy uvěřil lidem, které ani nikdy v životě neviděl. Obzvlášť v dnešní době to považuji za velké nebezpečí.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Houstone, máme problém!
  Houstone, máme problém! I tak by se dala nyní charakterizovat fiskální situace americké vlády. Jak totiž ukazuje následující graf, jehož autorem je Tavi Costa z americké investiční společnosti Crescat Capital, v následujících 12 měsících musí americké ministerstvo financí refinancovat více než 8 bilionu dolarů amerických vládních dluhopisů. Když k tomu navíc připočítáme plánový rozpočtový deficit v příštím roce na úrovni přibližně dvou bilionů dolarů, dostaneme se na hrubou výpůjční potřebu amerického ministerstva financí v následujícím roce na úrovni doslova astronomických 10 bilionů dolarů! A k tomu ještě musíme navíc samozřejmě připočítat kvantitativní utahování (quantitative tightening – QT) centrální banky Fed.
 • Houthis Listed as Terrorists; Target Another US Ship
  On Wednesday, the United States reinstated the Yemen-based Houthi rebels on the list of terrorist groups. This decision came in response to the rebels‘ second attack on a U.S.-operated vessel in the Red Sea region within the week. Additionally, the U.S. military conducted new strikes in the area.
 • Hovorca gréckej opozície
  "Opozícia súhlasí s podporou vl&aacute...
 • Hovorca nemeckej vlády
  " ak padne EURo padne Európa"..." urobíme čo bude potrebné pre stabilizáciu ...
 • Hovorme aj o eure. Lebo môže byť neskoro.
  Hlavné školy ekonomického myslenia sa zhodnú na máločom. Krugman, Bernanke, Sumner, či Murphy by však na otázku, či bolo vytvorenie menovej únie v Európe chybou, mali vzácne zhodnú odpoveď – áno. Prenesme sa od popredných svetových ekonómov k slovenským komentátorom. Podľa viacerých z nich (mená si doplňte sami), je vyslovenie takéhoto názoru kacírskou myšlienkou, ktorá môže vyjsť len z úst rozbíjačov sna o mierovej Európe, či ľuďom podliehajúcim kremeľskej propagande.
 • Hovory o 2.000 dolarech za unci zlata pokračují
  Volatilita bude nadále vysoká u všech komodit, ale zejména u zlata. Ceny komodit...
 • Hoyer (nemecká vláda)
  "reštrukturalizácia gréckeho&...
 • Hračky podraží, kvůli astronomickým přepravním nákladům po pandemii. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních minimálně 40 let, plyšáci z Číny se i přestávají dovážet
  Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě promítne do cen hraček, a to i v Česku. Přeprava běžného kontejneru, v němž se vozí právě i hračky, na trase mezi Šanghají a Rotterdamem vyjde podle agentury Bloomberg na 10 522 dolarů. To je o 547 procent, než kolik činí průměr pro tuto část roku za uplynulých pět let.
 • Hradní kancléř Vratislav Mynář odtajnil stamilionový majetek
  Ke zveřejnění jej donutil až rozsudek soudu. Podle svých slov nastřádal peníze na tak rozsáhlý majetek ještě dlouho předtím, než nastoupil jako kancléř na Hrad.
 • Hra mačky s myšou
  Ďalšia intervenciaPo včerajšom tvrdom útoku SNB (&...
 • Hranica 100 na USDJPY odoláva, pre obrat trendu však musí zasiahnuť Bank of Japan. Po víkendových voľbách je to reálnejšie.
  Japonský jen dnes ráno prudko oslabil. Ako hlavný dôvod sa uvádza víťazstvo strany premiéra Abeho vo víkendových voľbá...
 • Hranice 12 500 dolarů padla. Hodnota bitcoinu prudce roste
  Kryptoměnový trh byl polit živou vodou a začal dynamicky růst. Zatímco na začátku června letošního roku se celková tržní kapitalizace kryptoměn pohybovala kolem 270 miliard dolarů, dnes byla pokořena hranice 360 miliard dolarů. Výrazný vzestup ceny můžeme sledovat u nejznámější kryptoměny bitcoin, jejíž celková hodnota představuje zhruba 62 procent hodnoty všech kryptoměn.
 • Hranice 14 procent padla. Inflace dál prudce stoupá
  „Boj s inflací jsme prohráli. Nyní již neexistuje myslitelný způsob, který by prudký růst cen dokázal zastavit. Začínají se měnit naše inflační očekávání, což způsobí, že éra prudkého růstu cen bude dlouhodobějším jevem. Naše ekonomika směřuje ke stagflaci a životní úroveň lidí se bude propadat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Hra sa začala meniť!
  V piatok 9.9.2016 prišlo na finančnom trhu k udalosti, ktorej pokračovanie zmení náš ekonomický svet. Dlhopisy rozvinutých krajín zaznamenali počas piatkového obchodovania významný pokles cien, t.j. rastu výnosu. Ten je pri tom najvyšší od UK referenda. Rast výnosov odštartovalo už štvrtkové rozhodnutie ECB nepredĺžiť súčasné QE, nasledujúc piatkovými jastrabími komentármi Rosengrena (tradičný holub v tábore FEDu). Ten povedal, že by mal FED pristúpiť k navršovaniu sadzieb, nakoľko súčasná politika zvyšuje riziko prehrievania.
 • Hrátky s čertem
  Dnes bychom se měli dozvědět, kdo zaujme pozici guvernéra ČNB po Jiřím Rusnokovi. Jak jsme již psali, může jít z hlediska tržního o změnu rozhodně ne zanedbatelnou. To ostatně naznačilo i poměrně významné oslabení koruny, která okamžitě zareagovala na spekulace, že nová bankovní rada může být k přestřelování inflačního cíle poněkud tolerantnější.
 • Hrozba bankovní krize vyhnala cenu zlata nad 1 900 dolarů
  Aktuální situace ve Spojených státech, kde za poslední týden zkrachovaly hned tři banky, vedla na jedné straně k silnému výprodeji akcií bank a dalších finančních institucí, na druhé straně výrazně pomohla zlatu, které investoři dlouhodobě vnímají jako bezpečný přístav. Zatímco v posledních šesti týdnech jeho cena v důsledku obav z přísnější politiky americké centrální banky konstantně klesala a dostala se z 1 931 dolarů za unci až na hranici 1 811 dolarů, v posledním týdnu většinu těchto ztrát smazalo a aktuálně se jeho cena pohybuje okolo hranice 1 900 dolarů za unci.
 • Hrozba bankrotu USA je odvrácena, zítra by se proto mělo dařit českým akciím i koruně
  Republikánští vyjednávači se dnes nad ránem středoevropského času dohodli s Bílým domem na navýšení stropu amerického veřejného zadlužení. Podařilo se jim tak odvrátit platební neschopnost USA, která by v případě nedohody nastala letos v červnu. Tento bankrotový stav USA, i pokud by trval třeba jen několik dnů, ba dokonce hodin, by vyvolal vážné otřesy světových finančních trhů.
 • Hrozba Brexitu sílí a libra oslabuje
  Sterling (GBP/USD) vstoupil do nového týdne gapem s rozpětím téměř 100 bodů, poté co londýnský starosta Boris Johnson, člen vládnoucí...
 • Hrozba byla naplněna. Cla vzrostla. Čínské fondy možná manipulovaly s trhem
  „Před úsvitem bývá největší tma. Je proto možné, že současná eskalace obchodních válek je pouze předzvěstí uzavření dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Američané jsou tvrdí vyjednavači a ukazují, že při jednáních tahají za delší kus provazu. Je však nutné mít na paměti, že ze vzájemné obchodní dohody by těžily obě velmoci, proto existuje silná motivace se dohodnout,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Hrozba cel na evropské zboží poslala globální trhy do ztrát
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování poklesem poté, co prezident Donald Trump pohrozil uvalením cel na vybrané zboží z Evropské unie. Ze strany Spojených států se dle jejich vyjádření jedná o odvetný krok za finanční podporu EU pro výrobce dopravních letadel Airbus. Index Dow Jones oslabuje o 0,7 %, S&P 500 ztrácí 0,5 % a technologický Nasdaq klesá o 0,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nedaří ani jednomu sektoru. Nejhlubší ztrátu ve výši 1,4 % mají energetické společnosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král