Pátek 24. května 2024 17:47
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO férovost

Cena zlata eskalovala prodeje investičních zlatých mincí, nového majitele však našla i Kytice či tuzexová bankovka

12.04.2024 12:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk


Březen přál aukcím zlatých investičních mincí, čemuž pomohl i vývoj na trhu komodit. Sběratelé si však dopřávali i v jiných oblastech. Nový majitel si mohl uložit sbírku Čtyřlístků s číslem 1 až 200, kterou pořídil za 112 000 korun. Na milovníka veteránů se zase usmálo štěstí v aukci policejní Jawy 350. Prodala se i Kytice, sbírka básní Karla Jaromíra Erbena.

Na prvním místě žebříčku březnových aukcí největšího českého online tržiště Aukro se umístila zlatá mince o nominální hodnotě 10 000 Kč zobrazující příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje. „Vzácná varianta mince s opisem na hraně byla vyrobena pouze v počtu 193 kusů,“ upozornil Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví portálu Aukro, k aukci za 640 000 Kč. Další místo žebříčku patřilo zkušebnímu odražku 50 Koruny 1971 k 50. výročí komunistické strany Československa, který navrhl český rytec, medailér a zakladatel několika ryteckých škol Jiří Harcuba. Mince se prodala v rámci kolekce aukcí tohoto významného českého umělce za 405 000 Kč. I třetí místo obsadila položka z kolekce Jiřího Harcuby, a to zlatá 5 Kč z roku 1968, která se prodala za 250 000 Kč. „Strmý růst ceny zlata vedl v uplynulých týdnech obecně ke zvýšenému zájmu o investiční zlaté mince. V hojné míře se prodávaly například i mince ČNB z cyklů Mosty či Hrady,“ dodal Pavel Krejčíř.

Další místa žebříčku top březnových aukcí už patřila sběratelským artiklům z jiných oblastí. Konkrétně za 210 000 Kč se prodala Jawa 350 Californian - původní policejní motocykl včetně modrých majáků a padacího rámu. Za celkem 112 000 Kč si pak nový majitel koupil prvních 200 čísel Čtyřlístku. Za 70 000 Kč se prodala i československá pětihaléřová vzácná známka.


Tuzex byla v dobách československého socialismu a dočasně ještě po Sametové revoluci síť obchodů, ve kterých se za valuty zahraničních měn nebo tuzexové poukázky mohlo koupit zahraniční, zejména západní zboží, které nebylo v normální síti prodejen k dispozici. Právě za tuzexovou poukázku v nominální hodnotě 100 Kč byl sběratel ochotný dát 50 tisíc korun. Vzácný neotevřený set LEGO s názvem Republic Dropship with AT-OT se začal prodávat od jedné koruny. Konečná částka se pak vyšplhala až na 30 400 Kč, což dokumentuje stále rostoucí investiční potenciál některých LEGO setů.

Radost si udělal rovněž milovník britské kapely Pet Shop Boys, set 11 vinylů si pořídil za 25 000 Kč. V neposlední řadě došlo i na českou poezii. Stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena Kytice se prodalo za 20 400 Kč. Šlo u druhé vydání z roku 1861 v originální vazbě.

Tabulka: TOP 10 nejzajímavějších položek (březen 2024)

Položka

Kategorie

Cena (v Kč)

ZM 10000 Kč Příchod věrozvěstů

Sběratelství

640 000 Kč

Stříbrná 50 Kčs 1971

Sběratelství

405 000 Kč

Zlatá 5 Kčs 1968 - Autorský Odražek - Harcuba

Sběratelství

250 000 Kč

Jawa 350 Californian VB Policejní

Auto-moto

210 000 Kč

ČTYŘLÍSTEK č. 1 - 200

Knihy a časopisy

112 000 Kč

Pč 1919/56, typ III, trojúhelník, zelená 5 h

Sběratelství

70 000 Kč

100 KČS TUZEX V 1971

Sběratelství

50 000 Kč

LEGO 10195 Republic Dropship

Děti

30 400 Kč

Pet Shop Boys – Yes 11 x Vinyl

Hudba a film

25 000 Kč

Kytice - Karel Jaromír Erben 1861 - 2. vydání

Knihy a časopisy

20 400 Kč

Zdroj: Aukro

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Cena zemného plynu sa vďaka predpovedí teplého počasia prepadla o 8%
  Futures na zemný plyn vo štvrtok poklesli o viac ako 8% po tom, čo údaje EIA ukázali oveľa nižší než očakávaný pokles zásob, pretože nadpriemerné teploty spôsobujú tlmený dopyt po palive na výrobu energie. Zásoby zemného plynu v Spojených štátoch poklesli o 1 miliardu kubických stôp v týždni končiacom sa 27. novembra 2020. Analytici očakávali pokles o 12 miliárd kubických stôp. Celkovo sú americké zásoby na úrovni 3,939 bilióna kubických stôp, čo predstavuje v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom nárast o 343 miliárd kubických stôp. Zásoby sú 290 miliárd kubických stôp nad päťročným priemerom (3,649 bilióna kubických stôp). Podľa meteorologickej spoločnosti môžu byť teploty v polovici decembra na väčšine stredozápadu a častí severovýchodu nad priemerom. Medzitým sa dnes rozpätie cien zemného plynu v USA presunulo do záporného pásma, čo môže naznačovať, že investori nevidia takmer žiadnu perspektívu studenej zimy.
 • Cena zemního plynu stoupala, zatímco barel ropy WTI padal ke dnu
  Každoroční oslavy Dne díkůvzdání, které připadají na čtvrtý čtvrtek v listopadu, utlumily v uplynulém týdnu činnost finančních trhů, včetně těch komoditních...
 • Cena zemního plynu v USA klesá na 14 letá minima
  Opouštění krátkých pozic na zemním plynu v blízkosti významné hladiny dvou dolarů nemuselo plně vyčerpat potenciál obc...
 • ❗ Cena zemního plynu v USA se propadla o 9 %
  Ceny zemního plynu ve Spojených státech, Asii a Evropě na začátku nového roku klesají. Pohyb na nižší úrovně zahájený v druhé polovině prosince 2022 pokračuje a americký benchmark (NATGAS) dnes zaznamenal strmý pokles téměř o 9 %. Teplejší než očekávaný začátek zimního období je hlavním důvodem. Teploty v Evropě a USA se nacházejí nad průměrnými úrovněmi pro toto období. Takový vývoj zimy pomáhá tlumit obavy z energetické krize. NATGAS klesl o 20 % v průběhu týdne a přibližně o 35 % za poslední měsíc. Cena plynu v Evropě klesla za poslední měsíc takřka o polovinu.
 • Cena zlata a palladia klesá
  Ve středu zbrzdily zlato a palladium prudkou rally. Analytici, které oslovila agentura Reuters předpověděli růst dalších kovů, pokud nastane další eskalace ukrajinské krize.
 • Cena zlata atakovala hranici 1700 dolarů za unci - dostala se na nejnižší úroveň od začátku letošního roku
  Cena zlata se v tomto týdnu dotkla klíčové hranice podpory 1 700 dolarů za unci (zhruba 41 500 Kč). Za tímto poklesem stojí především vývoj inflace v USA, která podle dat za měsíc červen činila meziročně 9,1 %, což bylo nejvíce za 40 let. Od května stoupla o 0,5 %, kdy činila 8,6 %. Tato situace nahrává americkému FEDu k razantnějšímu zpřísňování své měnové politiky a očekává se další zvýšení úrokových sazeb. Pravděpodobně o 0,75 - 1,00 procentního bodu. Což by vedlo k dalšímu posílení amerického dolaru a pravděpodobnou korekci na straně žlutého kovu.
 • Cena zlata byla odmítnuta na rezistenci cloudu
  Cena zlata se obchoduje kolem 1 980 USD. Podle indikátoru cloud Ichimoku zůstává trend medvědí, protože cena je pořád pod (cloudem) Kumo. Cena byla odmítnuta na rezistenci cloudu 1 997 USD, což je medvědí signál. Obchoduje se pod indikátory Tenkan-sen a Kijun-sen. Rozpětí Chikou (černá linie) je pod svícnovou formací (medvědí). Cena zlata zůstává citlivá na pokles. Support se nachází na nedávných minimech 1 968 USD a průraz pod tuto úroveň umožní cestu k většímu poklesu k 1 920 USD. Dokud bude cena pod cloudem, zůstane zlato na medvědím trhu.
 • Cena zlata by měla dále stoupat
  „Zlato letos patří mezi nejvýnosnější aktiva. Zatímco na začátku roku se obchodovalo za 1 517,29 dolaru za troyskou unci, ke včerejšímu dni již dosahovalo hodnoty 1 970,18 dolaru za troyskou unci. To představuje zhodnocení o 29,85 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Cena zlata by se mohla dostat až k 1250 dolarům za unci. Klíčovým hybatelem je dolar
  Před pátečním zveřejněním americké zprávy o zaměstnanosti bylo zlato pod značným tlakem. Sledovali jsme, jak se cena vrátila zpět ke klíčové oblasti podpory mezi 1 300 – 1 310 USD/unce. Pokud se v tuto chvíli podíváme, co vlastně zlatem hýbe, je to v podstatě vše jen o dolaru. Když se podíváme na sílu dolaru v posledním týdnu, v podstatě koresponduje s oslabením zlata, a protože cena zlata v eurech se víceméně neměnila, naznačuje to, že klíčovým hybatelem zlata je v tuto chvíli dolar. Ten je tedy klíčem k budoucnosti nebo alespoň k nejbližším vyhlídkám pro zlato. A páteční zpráva o zaměstnanosti je pro něj klíčová.
 • Cena zlata by v roce 2022 mohla překročit hranici loňského roku
  Zlato by na světových trzích mohlo překonat hodnotu 2100 USD za trojskou unci. S oblibou se o zlatu říká, že představuje bezpečný stav, který během nejistoty může zhodnotit peníze.
 • Cena zlata explodovala, Fed ztrácí důvěru trhu
  "Americká centrální banka letos i přes mnohé znaky odolné inflace razí holubičí monetární politiku, což vede k rostoucí skepsi trhu a to mohlo výrazně podpořit růst ceny zlata. Je tak možné, že americký Fed ztrácí kredibilitu, " říká analytik BHS Timur Barotov.
 • Cena zlata i přes své propady bude dlouhodobě posilovat
  Rekordní cena zlata v srpnu a její následný pád dokazuje, že zlato není vhodný investiční nástroj pro krátkodobé spekulativní investice. Na investici do žlutého kovu je třeba pohlížet jako na dlouhodobé bezpečné uložení finančních prostředků, které minimálně deset let nebudou potřeba, pak se tato investice stoprocentně vyplatí.
 • Cena zlata je stabilní. Proti problémům na Ukrajině působí výnosy a silnější dolar
  Ceny zlata byly v pondělí stabilní, jelikož po zprávě a pracovních místech v USA dolar a výnosy státních dluhopisů posílily. Zpráva také navýšila agresivní zvyšování úrokových sazeb, mezitím co stále se zhoršující krize na Ukrajině podpořila nabídky zlata.
 • Cena zlata je 10 procent pod inflací. Jak zjistit jeho reálnou hodnotu?
  Zájem střadatelů investovat do drahých kovů se za poslední dva roky ztrojnásobil. Do zlata investuje až 10 procent populace. I do budoucna považují ekonomové zlato za jedno z nejbezpečnějších úložišť peněz.
 • Cena zlata klesá následkem severokorejského dění
  Minulý týden se zlato potýkalo s téměř protikladnou možností výsledku – mezi realizací zisku a posunem nad klíčovou rezistenci, a to v závislosti na tom, jakým směrem se vyvine patová situace v Severní Koreji. Od té doby se díky úsilí na obou stranách povedlo alespoň prozatím napětí zmírnit. Vedení Severní Korey v podstatě přes noc upustilo od své konfrontační rétoriky vůči USA a vzdalo se plánu zaútočit na Guam.
 • 🏆Cena zlata klesla pod $1 900!
  Zlato dnes klesá o více než 1,5 % a propadá pod 1 900 USD za unci. Na začátku dnešního obchodování cena klesla pod úroveň 50,0% retracementu pandemického vzestupu. Ještě před průrazem cena dvakrát testovala support v blízkosti 1 900 USD, nicméně poptávce se podařilo pokles zastavit. Nyní je klíčovým testem pro zlato oblast mezi 1890-1900 $. Současná situace je podobná situaci v letech 2011-2013, kdy byla testována zóna 1500-1530 USD. I tenkrát zlato korigovalo v reakci na zpřísňování měnové politiky. Potenciální trvalé prolomení pod 1900 USD by mohlo z dlouhodobého hlediska iniciovat výraznější pohyb směrem dolů k oblasti kolem 1600-1700 USD, jak naznačují současné úrovně výnosů amerických dluhopisů. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že zlato je také vnímáno jako zajištění proti inflaci a geopolitickým turbulencím, se kterými se nyní potýkáme. Pokud se kupujícím podaří ubránit oblast kolem 1890-1900 USD, může zlato začít konsolidovat a nabírat dech ke korekci současného výplachu.
 • Cena zlata klesla z 6měsíčního maxima
  Cena zlata klesla z nového šestiměsíčního maxima, když hlavní index zpracovatelského průmyslu institutu ISM v prosinci zaostal za očekáváním a klesl o něco více, než se čekalo.
 • Cena zlata láme rekordy
  „Zlato je fenomén, který výrazně ovlivňuje lidstvo již zhruba 4000 let. Za tu dobu se nikdy nestalo bezcenným, proto je považováno za dobrého udržitele hodnoty. Navíc v letošním roce zlato patří mezi nejvýnosnější aktiva,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Cena zlata má nadále klesavou tendenci.
  Zlato se obchoduje kolem úrovně 1 642 USD. Včera jsme v naší analýze naznačili medvědí odmítnutí u rezistence cloudu. Cena zlata vytvořila nižší maximum a zůstává uvnitř hlavního medvědího kanálu, ve kterém se nachází od února. Dokud je cena uvnitř kanálu, medvědi mají trh stále pod kontrolou. Klíčový support se nachází na nedávném dvojitém dnu kolem hladiny 1 615 USD. Již mnohokrát jsme zmínili možnou býčí divergenci RSI, ale ta sama o sobě není signálem obratu. Znamená to, že medvědi musí být opatrní a že klesající trend slábne. Medvědí divergence může pokračovat dlouhou dobu, proto je potřeba, aby i cena prolomila nad klíčové úrovně rezistence, abychom mohli potvrdit obrat trendu. Divergence RSI je časnou známkou možného obratu. Někdy přijde signál příliš brzy a pokračuje v poskytování divergencí, aniž by se došlo k obratu cenového trendu.
 • Cena zlata na konci ledna klesla o tři procenta na 1800 dolarů
  Zlatu se během posledního roku nedařilo dohnat pokles způsobený výkyvem v předchozím koronavirovém roce. Jeho cena se nicméně postupně zvyšuje a na konci ledna už byla na úrovni 1797 dolarů za unci, tedy jen o 3,4 procenta pod hodnotou před rokem. V prosinci byl meziroční pokles ještě sedmiprocentní. O poznání hůře je na tom stříbro s meziročním poklesem o téměř 23 procent na 22,47 dolarů za unci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader