Úterý 30. duben 2024 00:26
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex ETF

Ceny starších bytů ve většině velkých měst meziročně i mezičtvrtletně rostly

08.04.2024 19:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny starších bytů v letošním prvním čtvrtletí meziročně rostly od čtyř do 13 procent v téměř všech velkých českých městech. Výjimkou bylo Ústí nad Labem, kde ceny meziročně klesly o čtyři procenta. Nejvíce zdražily byty v Ostravě. Ceny starších bytů rostly ve všech městech také mezičtvrtletně, neměnily se jen ceny bytů v Brně. Medián cen v ČR je 60.737 korun za metr čtvereční, meziročně je o 4,6 procenta vyšší. Vyplývá to z analýzy realitní společnosti FérMakléři.cz, kterou má ČTK k dispozici.

Nejdražší jsou tradičně byty v Praze, kde v prvním čtvrtletí stál metr čtvereční ve starším bytě v průměru 125.400 korun. Před třemi měsíci v Praze byly ceny kolem 121.700 korun za metr čtvereční a před půl rokem ještě o zhruba 2000 korun nižší. Meziročně v metropoli vzrostly ceny o necelých 8000 korun za metr čtvereční a starší byt o rozloze 80 metrů čtverečních podle analýzy stojí ve městě kolem deseti milionů korun. Loni touto dobou bylo možné byt o podobné rozloze koupit za 9,43 milionu korun.

Přestože v Brně ceny starších bytů mezičtvrtletně zůstaly stejné, meziročně vzrostly o sedm procent. V současnosti tak cena za metr čtvereční činí zhruba 97.000 korun a starší byt o rozloze 80 metrech čtverečních se pohybuje kolem 7,76 milionu korun. To je okolo 574.000 více než v prvním čtvrtletí loňského roku.

Po Praze a Brně stojí nejvíce starší byty v Hradci Králové a Olomouci, i v těchto městech ale ceny mezi čtvrtletími a proti stejnému období roku 2023 rostly o nižší procenta. Meziročně i mezičtvrtletně pak nejvíce stouply ceny ve třetím největším městě Česka - v Ostravě. Za metr čtvereční ve starším bytě v ní kupec zaplatí 47.261 korun. To je o 3000 korun více než v loňském čtvrtém čtvrtletí a o 6000 více než v prvním čtvrtletí roku 2023. V současnosti tak v Ostravě byt o 80 metrech čtverečních stojí průměrně 3,78 milionu korun, tedy o 477.000 více než před rokem.

Podle místopředsedy představenstva společnosti Gepard Finance Davida Eima sice klesají úrokové sazby hypoték, jejich výše je ale pro mnoho lidí stále bariérou ke koupi nemovitosti. "Průměrné nabídkové sazby jsou aktuálně někde kolem 5,3 až 5,5 procenta. Trend je klesající a předpokládám, že během tohoto roku se nabídkové sazby dostanou na dohled úrovni čtyři procenta. A takovou úroveň bychom se měli naučit vnímat jako zcela běžnou a standardní,“ dodal Eim.

Podle údajů Swiss Life Hypoindexu úroky hypotečních úvěrů klesají, byť ne stejným tempem jako základní sazby České národní banky. Ta na březnovém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o půl procentního bodu na 5,75 procenta.

Srovnání vývoje cen u všech velikostí bytů dohromady podle měst:

Město

Q1/2024; cena za m2 (Kč)

Q4/2023; cena za m2 (Kč)

Q1/2023; cena za m2 (Kč)

Kvartální vývoj (srovnání Q1 2024/Q4 2023)

Meziroční vývoj (srovnání Q1 2024/Q1 2023)

Brno

96 999

97 410

89 822

0 %

7 %

České Budějovice

67 464

65 505

64 977

3 %

4 %

Hradec Králové

74 373

72 654

70 727

2 %

5 %

Olomouc

74 150

71 272

68 983

4 %

7 %

Ostrava

47 261

44 483

41 299

6 %

13 %

Plzeň

67 195

63 823

62 754

5 %

7 %

Praha

125 385

121 717

117 868

3 %

6 %

Ústí nad Labem

33 442

31 888

34 751

5 %

-4 %

Zdroj: ČTK, FérMakléři.cz, Valuo

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • 🛢 Ceny ropy zaznamenali pokles
    Vo Viedni pokračujú rozhovory medzi Iránom a USA. Zmluvné strany údajne uzatvárajú dohodu, ktorá povedie k zrušeniu sankcií voči Iránu, čo by pripravilo pôdu pre návrat dodávok iránskej ropy na trhy. Kľúčové body sú vraj už dohodnuté a strany teraz rokujú o detailoch. Návrat 2 miliónov barelov iránskeho vývozu by vytlačil ropný trh z deficitu. Na druhej strane, pretrvávajúce napätie na Blízkom východe môže zdržať rokovania a v dôsledku toho sa nemusí do zajtrajšieho termínu dosiahnuť dohoda. Vyjednávači sú však ochotní rokovať po stanovenom termíne.
  • Ceny ropy ztrácejí a rostou podle amerických dat u býčích investorů
    Ropné futures přestaly ve čtvrtek klesat, což nakonec vyústilo ve vzrůstající pohled investorů na týdenní údaje o inventáři v USA. Na burze cenných papírů v New Yorku vzrostly futures na dodávku v září o 17 centů, tj. o 0,3 % na 49,75 USD za barel.
  • Ceny ropy ženou akcie energetických společností nahoru
    Evropské akciové trhy končí dnešní obchodování v optimistické náladě. Index Stoxx 600 přidává necelé půl procento. Podporou mu jsou energetické tituly (+2,0 %) díky rostoucím cenám ropy, informační technologie a farmaceutické společnosti, které bojují o druhou příčku a přidávají v závěru dne shodně 1,2 %. Naopak se nedaří prodejcům zbytného zboží (-0,7 %) v čele s automobilkami, které zůstávají pod tlakem vyjednávání o celních bariérách.
  • Ceny sojových bobů po červnovém kolapsu na důležitém supportu. Na vině jsou čínská cla
    Sojovým bobům se tady příliš nevěnujeme, ale dnes uděláme výjimku. Jejich cena si totiž za poslední měsíc a půl prošla více než 20% pádem a dostala se až na klíčový support na úrovni minim z roku 2015 a 2016. Důvod výprodejů přitom není těžké uhodnout. Je jím obchodní válka mezi USA a Čínou, v jejímž jádru jsou právě sojové boby. Ty jsou pro USA klíčovou exportní zemědělskou komoditou, která tvoří více než 60 % veškerého zemědělského exportu USA do Číny. Právě na sojové boby přitom Čína uvalila odvetná cla ve výši 25%.
  • 🌱 Ceny sójových bobů rostou už 6 týdnů v řadě
    Zatímco většina obchodníků se v poslední době soustředila na vývoj instrumentů jako US100, OIL.WTI nebo zlato, tak sójové boby tiše a konzistentně v posledních týdnech rostly. Dostaly se dokonce na nejvyšší úrovně od května 2018. Ano, jedná se o období, kdy americký prezident Trump eskaloval obchodní válku s Čínou a sójové boby byly jednou z jeho obětí. Tentokrát to však vypadá, že Čína dodržuje objem nákupů zemědělských komodit dle Fáze 1 obchodní dohody. Prodeje bobů do Číny tak vystoupaly na rekordní úrovně.
  • Ceny SOL, ADA a MATIC se stabilizovaly!
    Investoři SOL společnosti Solana, ADA společnosti Cardano a MATIC společnosti Polygon, které byly o víkendu ovlivněny náhlým výprodejem, měli v pondělí důvod k radosti, protože ceny se stabilizovaly a zvrátily některé ztráty.
  • Ceny starších bytů mírně rostly, průměr ve velkém městě je 71.094 Kč za m2
    Průměrná cena staršího bytu o rozloze 80 metrů čtverečních ve velkém českém městě činila ve 4. čtvrtletí minulého roku 71.094 Kč za metr čtvereční. To bylo mezičtvrtletně o dvě procenta více a meziročně o 210 Kč. Mezičtvrtletně rostla cena o jednotky procent ve všech krajských městech s výjimkou Ústí nad Labem. V meziročním srovnání naopak klesly ceny v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni a Ústí nad Labem a vzrostly v Praze, Brně a Ostravě. Vyplývá to z analýzy realitní společnosti FérMakléři.cz, kterou má ČTK k dispozici.
  • Ceny starších bytů pokračovaly v mírném růstu, už jenom v pár městech je levněji než před rokem
    Ceny starších bytů pokračovaly v trendu druhé poloviny uplynulého roku. S výjimkou Ústí nad Labem v posledních měsících rostly ve všech v analýze zahrnutých městech v jednotkách procent, nejvíce pak v Brně. Při meziročním pohledu na ceny, tedy srovnání konce roku 2023 s koncem roku 2022, zůstalo ještě v části měst levněji než loni touto dobou, konkrétně v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni a Ústí nad Labem. V Praze, Brně i Ostravě už ceny šly nahoru i meziročně. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.
  • Ceny starších bytů už ve většině měst znovu mírně stoupají
    Starší byty už napříč krajskými městy nezlevňují. S výjimkou Ústí nad Labem a Olomouce ceny za uplynulé 3 měsíce nepatrně vzrostly. V hlavním městě se pohybuje cena za metr čtvereční aktuálně kolem 119 850 korun, zatímco na jaře to bylo o 2 tisíce korun za metr čtvereční méně. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.
  • Ceny starších bytů v Česku přestaly klesat, někde opět rostou
    Ceny starších bytů v Česku přestaly ve druhém čtvrtletí klesat, a v některých případech začaly dokonce opět růst o jednotky procent. Důvodem je jejich výrazně nižší cena než u novostaveb, což vede ke zvýšenému zájmu kupců. I přes stagnaci nebo nárůst cen je hodnota bytů nižší než v létě minulého roku. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, kterou má ČTK k dispozici. Podle analýzy by trh s byty v budoucnu mohlo oživit zrušení podmínky pro výši příjmů u žadatelů o hypotéky, k němuž přistoupila Česká národní banka.
  • Ceny starších nemovitostí v 2. čtvrtletí rostly, zlevnily jen na Moravě
    Ceny starších nemovitostí ve druhém čtvrtletí v Česku po roce propadu opět rostly. Připlatit si tak nyní musí zájemci o bydlení v Praze a ve Středočeském kraji. Důvodem je vyšší poptávka po nemovitostech, kterou podpořil mimo jiné obnovený zájem o hypotéky a slabá nabídka na trhu. Naopak klesají ceny bytů na jižní Moravě, protože lidé zde dávají tradičně přednost rodinným domům. Zároveň se v celé zemi zvedla průměrná cena nájemného, které by mělo narůstat i v dalších měsících. Vyplývá to z analýzy realitní skupiny European Housing Services (EHS), která využívá data svých zakládajících členů, tedy realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality.
  • Ceny stříbra klesnou na 21 USD
    Nevyhnutelné opatření Federálního rezervního systému, zvýšit příští týden úrokové sazby o 50 bazických bodů, dál ovlivňuje drahé kovy. Ceny stříbra v posledních dvou týdnech klesly pod 26 USD. Analytici z UBS předpovídají v blízké době ještě větší pokles cen.
  • Ceny stříbra pravděpodobně na konci roku klesnou
    Přestože stříbro již kleslo pod 21 USD za unci, ceny budou až do konce roku nadále klesat. Investiční poptávka bude kov i nadále zatěžovat, protože fyzická poptávka nebude schopna čelit slabému zájmu investorů.
  • Ceny stříbra propadly o 16%!
    Včerejší den byl velmi živým na drahých kovech po páteční mírné korekci a pondělním pohybu do strany. Ceny zlata a stříbra v úterý poklesly nevídaným tempem. Propad nebyl důsledkem žádného jednoho fundamentu, nicméně určitě k němu přispěl překoupený sentiment, který spustil výběr zisků a skončil masivním výprodejem.
  • 🥈 Ceny stříbra rostou
    Stříbro si letos prochází fantastickým vzestupem, a to i přes poslední výprodej. Od počátku roku stále roste o více než 30 %. Ceny se v srpnu přiblížily úrovni $30/oz, ale spadly až k $22,50/oz hlavně kvůli stabilizaci na americkém dolaru. Pro komoditu je důležité, že byly ubráněny důležité úrovně supportu. Zdá se, že býci brání úroveň supportu 150 denního klouzavého průměru. Možná ještě důležitější je skutečnost, že poklesy se zastavily na vztahu 1:1 mezi vlnami "a" a "c". Znamená to, že problémy stříbra by mohly být u konce?
  • Ceny surové ropy
    Očekává se, že do konce tohoto čtvrtletí bude obchodování s ropou na úrovni 43,80 USD/BBL, podle očekávání makroekonomických modelů a analytiků společnosti Global Economics. Při pohledu do budoucna odhadujeme obchodování na 32.10 za 12 měsíců.
  • Ceny uhlí dál porostou
    Ceny uhlí rostou a pravděpodobně ještě porostou, protože Indonésie zavedla dočasný zákaz vývozu v obavě, že by nedokázala uspokojit domácí poptávku.
  • Ceny uranu na 12letých maximech 📈 Kazatomprom stoupá o 6 %
    Akcie největšího světového producenta uranové rudy, kazašského Kazatompromu (KAP.UK), dnes vzrostly téměř o 6 %. Výsledky za druhé čtvrtletí překonaly odhady analytiků, i když byly meziročně mírně nižší. Zároveň se zvyšují očekávání výsledků v příštím čtvrtletí, protože ceny uranu rostou již 10. týden v řadě, což je nejlepší série suroviny od katastrofy ve Fukušimě v roce 2011. Cena za libru U308 je již na 65 USD a také dosáhl nových 12letých maxim. Kazatomprom má v posledních letech 30 až 40% tržní podíl na celosvětové produkci U308 a společnost se také zabývá těžbou vzácných zemin (včetně tantalu a berylia). Těžba uranu Kazatomprom je známá díky výhodám in-situ Recovery miningu (ISR), které zahrnují nižší náklady na těžbu, nižší náklady na těžbu a menší stopu. Největším rizikem firmy jsou geopolitika a logistické cesty.
  • Ceny u výrobců se začínají stabilizovat
    „Jakmile dojde k zastropování cen energií, poleví výrazný tlak, který hnal vzhůru ceny u výrobců. To může být zlomový bod v rámci boje proti vysoké inflaci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Ceny v ČR v srpnu opět mírně klesly
    Ceny v srpnu meziročně vzrostly o 2,5 %. Důvodem je hlavně zdražování potravin a pohonných hmot. Ve srovnání s červencem ceny klesly o 0,1 % a zlevnila především zelenina. Koruna přestala posilovat a centrální banka podle ekonomů bude inflaci ještě letos mírnit opakovaným zvýšením úrokových sazeb. Ceny v ČR v srpnu oproti předchozímu měsíci tedy mírně klesly. V meziročním srovnání se inflace držela stejně jako v červenci na 2,5 %. Analytici ale předpokládali, že inflace v srpnu zrychlí na 2,6 % stejně jako centrální banka.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF