Pátek 19. duben 2024 02:15
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani

Roger společně s NWD spouští první český fond na financování pohledávek před splatností

03.04.2024 15:38  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Platební instituce Roger je peer to peer platforma, která už přes deset let pomáhá firmám a podnikatelům zkracovat splatnosti faktur na tři dny. Za dobu své existence už profinancovala více než 25 miliard korun a nyní se společně s investiční společností NWD rozhodla spustit otevřený podílový fond (Roger Recievables Fund – RRF) pro kvalifikované investory. Inspiraci nalezli v pohledávkových fondech, které již několik let úspěšně fungují v západní Evropě.

Fond slouží k nákupu krátkodobých pohledávek na platformě Roger, jež mají před svojí splatností. Pohledávky na platformě za rok 2023 byli z 93,7 % vystaveny vůči bonitním společnostem, které mají rating AAA, AA nebo A podle Dun & Bradstreet. Lze zde tak nalézt primárně pohledávky z e-commerce, logistiky nebo telekomunikace. Díky tomu, že je portfolio diverzifikované mezi mnoho odvětví, snižuje se jeho rizikovost. Na fond se navíc vztahuje i rezervní fond Platební instituce Roger, který byl v roce 2019 vytvořený za účelem pokrytí případné ztráty jistiny.

Platební instituce Roger se zabývá financováním malých a středních podniků, což banky nedovedou správně uchopit a poskytnout dostatečné financování. Roger se na to dívá přes jejich odvedenou práci a odběratele, pro kterého svou práci dělají, čímž vykrývá mezeru na trhu, která vzniká přístupem bank. Právě z jejich pohledávek vůči velkým společnostem se skládá portfolio RRF. Tento typ fondů je na vzestupu hlavně v zahraničí. Dříve investoři tato aktiva přehlíželi, jelikož je vnímali jako komplikovanou a nestrukturovanou třídu aktiv s mnoha proměnnými. V západní Evropě, primárně ve Velké Británii, se však v současné době těší velké popularitě, jelikož jsou zajímavé díky poměru nízké rizikovosti a možnosti výnosů.

Na spuštění fondu Platební instituce Roger spolupracovala s investiční společností NWD, která se zhostila založení a správy fondu. „S Roger Platformou mám již dlouholeté zkušenosti a je mi ctí, že se rozhodli spolupracovat právě s námi. V České republice bude fond tohoto typu unikum a já věřím, že přiláká spoustu investorů,“ tvrdí Štěpán Kuba, ředitel investiční společnosti NWD.

Výnosy na platformě Roger za posledních 10 let rostly rychleji než na spořicích účtech. Úroková sazba kopíruje sazbu 1M PRIBOR stanoveného Českou národní bankou –  pokud dojde ke zvýšení sazby, investoři zvyšují úroky, za které jsou ochotni profinancovat faktury a tím rostou i výnosy na platformě.


Fond denně generuje výnos z vypořádaných pohledávek, čímž se oproti většině ostatních realitních fondů tvoří v RRF pravidelná likvidita. Každá z nich má následně výnos v podobě úroků, po dobu celé své splatnosti. Pohledávky v tomto fondu jsou krátkodobé (průměrně trvají 60 dní), neztrácí tak hodnotu v čase a nemění se jejich nominální hodnota. Díky tomu lze jednoduše predikovat, jaký výnos bude fond v následujících měsících mít. Při investičním horizontu tři a více let navíc přináší nulové zdanění výnosů. Kdykoliv se investor rozhodne z fondu vystoupit, nemusí platit žádné výstupní poplatky.

Roger Recievables Fund je určen kvalifikovaným investorům, kteří se dle zákona definují tím, že vloží základní vklad minimálně 1 mil. korun nebo ekvivalent v eurech.

Chtěli jsme vytvořit prémiový produkt bez manuálních plateb, určený pro velké investory. Zároveň ale nechceme ohrozit naši platformu, kterou budujeme už přes deset let. Ve fondu jsme nastavili limit 400 milionů a budeme sledovat, jak spolu s platformou koexistují,“ hovoří o novém fondu Adam Šoukal, CEO Platební instituce Roger.

Fond by se však neměl stát hegemonem na platformě Roger, a zmařit tak mnohaletou práci na peer to peer platformě. Právě proto jsou prozatím objemy fondu omezené. Je potřeba zjistit, jak se budou oba produkty vedle sebe chovat, teprve poté se může limit navýšit. Fungování samotné platformy se nemění – investoři, kteří budou chtít nadále investovat manuálním způsobem, nezaznamenají žádná omezení. Roger bude nadále vyvíjet novinky pro P2P platformu a retailové investory tak, aby bylo investování stále víc pohodlnější.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Robinhood se propadá o 9% po výsledcích za 3. kvartál
  kcie Robinhood Markets (HOOD.US) se dnes v premarketu obchodují o 9 % níže. Pokles je reakcí na to, že společnost včera po skončení seance zveřejnila zprávu o výsledcích za třetí čtvrtletí. Zprávu lze nejlépe popsat jako smíšenou. Pojďme se rychle podívat na report!
 • Robinhood spustí krypto peněženky
  Čtvrteční příspěvky na blogu Robinhood Markets Inc ukázaly, že společnost zavede pro 1 000 uživatelů krypto peněženky, které jim umožní odesílat a přijímat kryptoměny prostřednictvím jejich brokerských účtů.
 • Roblox po výsledcích za 3. čtvrtletí vzrostl o 18 %.
  Společnost Roblox (RBLX.US), americký vývojář videoher, se dnes obchoduje téměř o 20 % výše. Akcie zahájily dnešní obchodování s masivním býčím cenovým rozdílem po zveřejnění zprávy o zisku za 3. čtvrtletí 2023. Společnosti se podařilo překonat očekávání ve všech hlavních metrikách. Pojďme se rychle podívat na vydání!
 • Robopoulos (grécky poslanec vládnej koalície)
  " Je veľmi pravdepodobné, že budem hlasovať proti fiš...
 • Robotické investiční poradenství: trend nebo budoucnost?
  Trh robotického investičního poradenství byl zpočátku ovládán hlavně dynamickými start-upovými firmami. V uplynulém roce do něj však vstoupily také uznávané instituce, jako jsou Standard Life, HSBC, Fidelity či Goldman Sachs. Ty buďto představily vlastní robotické poradenské služby, nebo do tohoto segmentu investují.
 • Roční výročí čínské devalvace se blíží a jüan si dál vesele slábne
  Pozítří tomu bude přesně rok, kdy Čína šokovala globální finanční trhy a nečekaně devalvovala svoji měnu. Jüan sice 11. srpna 2015 oslabil jen o méně než 2 %, avšak viděno z perspektivy ročního výročí devalvace jsou jeho kumulativní ztráty viditelně vyšší.
 • Rodiče dětí školou povinných už dnes mohou čerpat nové krizové ošetřovné, které však není tak velkorysé jako to jarní. A také zatím není určeno pro OSVČ, ale pouze pro zaměstnance
  Školy, s výjimkou těch mateřských, jsou ode dneška opět uzavřené. Rodiče dětí školou povinných mají nárok na krizové ošetřovné. To se však zatím týká jen zaměstnanců, nikoli osob samostatně výdělečně činných. Přitom na jaře mohli krizové ošetřovné čerpat právě i OSVČ.
 • Rodina Rothschildů plánuje převzít společnost Rothschild & Co do soukromých rukou. Akcie stoupají o 17 %.
  Akcie společnosti Rothschild & Co (ROTH.FR) v pondělí vyskočily o více než 17,0 % v souvislosti se zprávou, že Concordia, holdingová společnost rodiny Rothschildů a největší akcionář Rothschild & Co, oznámila, že plánuje učinit nabídku na odkup zbývajících akcií této finanční skupiny za 48,0 EUR za akcii s připojenými dividendami a nakonec stáhnout společnost z pařížské burzy.
 • Rodinné rozpočty se musí připravit na další zdražování potravin
  „Kombinace prudkého růstu cen zemědělských a energetických komodit vede k dalšímu zvyšování cen potravin. Rodinám, které žijí s napjatými rozpočty, hrozí, že před výplatou nebudou mít dostatek peněz na obstarání jídla,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Rodí se evropský TARP? Aniž známe odpověď, banky letí vzhůru
  Dvouciferné růsty bankovního sektoru v Evropě, zejména největších bank a zejména na druhou těch angažovaných v zemích PIIGS, stojí na očekávání širokého zásahu na podporu evropské finančního sektoru po vzoru amerického programu TARP.
 • Rogers: Zlato má před sebou dlouhý růst, bublinou až na 2400 dolarech
  Zlato má před sebou ještě dlouhý růst, nakonec ale vzácné kovy na konci býčího t...
 • Rohlík.cz koupí podíl ve společnosti My Food
  Majitelem internetového obchodu s potravinami Rohlík.cz je společnost Velká pecka. Nyní kupuje část řetězce My Food v podobě společnosti My Food Wholesales.
 • Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat
  On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.
 • Rok a půl propadu maloobchodních tržeb
  I v říjnu se meziročně snížily maloobchodní tržby bez prodeje aut, tentokrát o 1,4 %. Tržby maloobchodníků tak klesají nepřetržitě již rok a půl. Nicméně je to lepší výsledek, než který očekávala naše i tržní prognóza a v meziměsíčním srovnání došlo dokonce k nárůstu o 0,6 %, což nás může naplňovat mírným optimismem do příštích měsíců.
 • Rok kovů
  Nadcházející rok se může stát rokem kovů. Pozornost se bude upírat hlavně na zlato, stříbro, platinu, měď a aluminium. Vyhlídky na nižší reálné dluhopisové výnosy a pokles nákladů na držbu neúročených pozic podle nás podpoří poptávku po drahých kovech, zejména prostřednictvím produktů obchodovaných na burze, kde byli investoři v posledních sedmi čtvrtletích čistými prodejci.
 • Rok na devizovém trhu: Vítězové a poražení
  Konec roku je čas rekapitulací, tak se pojďme společně ohlédnout za rokem 2015 na devizovém trhu. Měny si prošly docela zajímavým obdobím a koš námi nejvíce sledovaných lze rozdělit v zásadě do tří skupin. V té nejúspěšnější je dolar, japonský jen a švýcarský frank, druhou skupinu tvoří euro a britská libra a třetí pak komoditní dolary (AUD, NZD, CAD) a další komoditní měny.
 • Rok na FX: Americká měna zůstává dominantní, komoditní měny ožily
  Blíží se nám konec roku, takže můžeme začít trochu bilancovat. Níže nabízím jen tak pro zajímavost vývoj amerického dolaru na všech významných i méně významných měnových párech. Jak je z grafu na první pohled patrné, po dvou velmi úspěšných letech dolar letos již nebyl tak dominantní. Své pozice si ale na hlavních měnových párech dokázal podržet.
 • Rok od ukončení kurzového závazku a ztracená inflace
  V uplynulém týdnu se koruna po dlouhé době odhodlala k výraznějšímu pohybu. Pomyslným impulsem bylo zveřejnění revize růstu HDP v závěru minulého roku směrem nahoru. Koruna reagovala posílením a vůči euru se bezpečně dostala pod úroveň 25,40. Děje se tak přesně rok od ukončení kurzového závazku ČNB. Koruna od té doby posílila vůči euru přibližně o 6,6 %.
 • Rokovania o Eurovale budú dnes pokračovať
  Dnes sa v Brusseli stretne európske politická špička, aby začala znovu rokovať o Eurovale...
 • Rokovania UK a EU o Brexite sa zasekli, libra však zostáva silná
  Šéf Európskej únie pre vyjednávanie o Brexite Michel Barnier vo štvrtok vyhlásil, že to môže byť až niekoľko mesiacov, kým sa rokovania o Brexite posunú do fáze rozhovorov o obchodných dohodách. To tak výrazne narušilo optimistický plán Theresy May, ktorá dúfala, že to stihne ešte do konca roka.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eTrader
FinFX broker
LYNX
reklama
Fintokei SwiftTrader