Pátek 19. duben 2024 02:16
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader

BREAKING: Smíšené reakce trhu po revizi údajů o americkém HDP

28.03.2024 14:30  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Konečná zpráva o HDP USA za 4. čtvrtletí 2023 byla zveřejněna dnes ve 13:30. Jednalo se o třetí zveřejnění dat, proto se neočekávalo, že by vykázaly nějaké zásadní odchylky od předchozích hodnot nebo vyvolaly nějakou výraznou reakci trhu.

Skutečná zpráva se ukázala být pozitivním překvapením, anualizovaný růst HDP byl revidován z 3,2 na 3,4 %, zatímco základní hodnota PCE byla revidována níže z 2,1 na 2,0 % mezičtvrtletně. Hlavní PCE zůstal nezměněn na 1,7 %. Údaje o nárocích na nezaměstnanost, které byly zveřejněny současně, vykazovaly nižší než očekávané počáteční nároky a vyšší než očekávané pokračující nároky.

USA, zpráva o HDP za 4. čtvrtletí 2023 (třetí vydání)

 • Anualizovaný růst HDP: 3,4 % oproti 3,2 % ve druhém vydání (4,9 % ve 3. čtvrtletí 2023)
 • Core PCE: 2,0 % QoQ oproti 2,1 % QoQ ve druhém vydání (2,0 % QoQ ve 3. čtvrtletí 2023)
 • PCE: 1,7 % mezikvartálně vs 1,7 % mezikvartálně ve druhém vydání (3,3 % mezičtvrtletně ve 3. čtvrtletí 2023)
 • Anualizovaná osobní spotřeba: 3,3 % oproti 3,0 % ve druhém vydání (3,1 % ve 3. čtvrtletí 2023)

USA, nároky na podporu v nezaměstnanosti

 • Počáteční nároky na podporu v nezaměstnanosti: 210 000 oproti 214 000 očekávaným (210 000 minulý týden)
 • Pokračující nároky na podporu v nezaměstnanosti: 1819 000 vs. 1815 000 očekávaných (1807 000 minulý týden)

Zprávu lze vnímat pozitivně, vykazuje vyšší růst HDP a nižší inflaci. Futures na americké indexy po zveřejnění vyskočily, ale pohyb výše byl již vymazán a US500 se nyní obchoduje jen málo změněný ve srovnání s úrovněmi před vydáním. USD získal prudkým pohybem, ale od té doby tyto zisky vymazal a EURUSD se nyní obchoduje výše úrovně před vydáním.

Zdroj: xStation5

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • BREAKING: Slabé údaje o PMI na EURUSD nezapůsobily
  Globální výrobní index PMI S&P v USA v prosinci klesl na 46,2 bodu z listopadových 47,7 bodu, což je výrazně pod tržními odhady, které činily 47,7 bodu. Dnešní údaje ze zpracovatelského průmyslu poukázaly na největší pokles aktivity továren od května 2020 v důsledku utlumené poptávky a rychlejšího poklesu výroby. Nové zakázky klesaly jedním z nejprudších temp od finanční krize v letech 2008-09 a dostatečné zásoby vstupů a další snížení nových zakázek vedly k nejprudšímu poklesu nákupní aktivity za více než dva a půl roku. Rovněž úroveň rozpracovanosti klesala jedním z nejprudších temp od roku 2009, protože se snížil odbyt a dodávky materiálu přicházely se zpožděním. Nižší objem nedokončené výroby a utlumená poptávka vedly k zhruba nezměněné zaměstnanosti. V oblasti cen vedlo zlepšení dodacích lhůt dodavatelů, utlumená poptávka po vstupech a nižší ceny paliv a kovů k nejpomalejšímu růstu nákladového zatížení od července 2020. A konečně podnikatelská důvěra byla nejvyšší za poslední tři měsíce.
 • BREAKING: Slábnoucí dolar zvyšuje ceny průmyslových kovů
  Drahé kovy odpoledne prudce rostly v prostředí slabšího amerického dolaru, i když inflace cen výrobců v listopadu vzrostla více, než se očekávalo, což přispělo k nejistotě na trhu ohledně dalších kroků Fedu. Zlatu se podařilo vyskočit nad úroveň 1800 USD, zatímco stříbro vyskočilo na úroveň nevídanou od konce dubna 2022, protože snížení poměru rezerv ze strany PBoC vyvolalo naděje ohledně vyšší poptávky po průmyslovém využití stříbra jako vodičů elektřiny. Rovněž obavy z nabídky poskytly býkům palivo. Zásoby stříbra na newyorské burze COMEX se za posledních 18 měsíců propadly o 70 % na něco málo přes 1 milion tun. Mezitím zásoby u London Bullion Market Association klesly v listopadu již desátý měsíc v řadě na rekordně nízkých 27,1 tisíce tun. 
 • BREAKING: Slabší data z kanadského trhu práce
  Skutečná míra účasti v Kanadě 65,6 % (předpověď 65,6 %, předchozí 65,6 %). Skutečná kanadská míra nezaměstnanosti 5,7 % (předpověď 5,6 %, předchozí 5,5 %).
 • BREAKING: Slabší údaje z Kanady! CAD pod tlakem
  Míra nezaměstnanosti v Kanadě: 5,5 % oproti 5,5 % exp. a 5,4 % dříve. Změna počtu pracovních míst v Kanadě: -6,4 kv oproti očekávaným 25 tis. a předchozím 59,9 tis.
 • BREAKING: Slabší údaje z Německa. EURUSD se snaží odrazit
  Tovární objednávky v Německu meziměsíčně vzrostly o 0,3 % oproti očekávanému růstu o 1,0 %. Jedná se však o výrazně opožděné údaje za listopad. Předtím objednávky v říjnu poklesly o 3,7 % m/m.
 • BREAKING: Služby ISM o niečo vyššie, ako sa očakávalo
  Lepšie ako očakávané zverejnenie však podporili najmä nové objednávky a nové exportné objednávky. Cena nerastie podľa očakávania a zamestnanosť je o niečo horšia (údaje ADP však ukázali, že zamestnanosť rastie oveľa vyššie, ako sa očakávalo).
 • BREAKING: Služby ve Francii a Německu vykázaly nečekaný propad
  Dlouho očekávaná předběžná data indexů PMI za březen ve velkých evropských ekonomikách byla právě zveřejněna. Francouzské statistiky (9:15) ukázaly pokles výrobního indexu z 49,8 na 42,9 bodů (oček. 40 bodů) a služby se zřítily z 52,5 bodů na 29 bodů (oček. 42 bodů). Statistiky z Německa (9:30) vykázaly pokles výroby z 48 na 45,7 bodů (oček. 39,6 bodů) a služby klesly z 52,5 bodů na 34,5 bodů (oček. 42,3 bodů).
 • BREAKING: Smíšená PMI z Evropy posílají DAX pod 14 000 bodů
  Flash PMI indexy za prosinec z Francie a Evropy byly zveřejněny dnes ráno. Data dorazila smíšená, oba francouzské indexy zklamaly a oba německé indexy překonaly odhady. Nicméně i když německá data překonala očekávání trhu, oba německé indexy PMI zůstaly pod 50 body, což znamená, že sektory nadále klesají. Komentář k francouzské zprávě také poznamenal, že firmy začínají sledova zhoršení výhledu kvůli zpřísnění měnové politiky.
 • BREAKING: Smíšená reakce na GBP po údajích o zaměstnanosti ve Spojeném království
  Dnes v 8:00 byly zveřejněny údaje o trhu práce ve Spojeném království za únor. Očekává se, že zpráva ukáže podobný nárůst zaměstnanosti jako v předchozím měsíci, zvýšení míry nezaměstnanosti a zpomalení růstu výdělků.
 • BREAKING: Smíšené PMI z Francie a Německa, DE30 se pokouší zůstat nad 12,800 body
  Flash PMI za říjen jsou klíčovými body dnešního ekonomického kalendáře. Jako obvykle se v Evropě soustředili především na vydání z Francie a Německa. Francouzská data dorazila smíšená s tím, že údaje ve výrobě klesly méně, než se očekávalo a výrobní PMI dostalo o něco větší zásah, než si trh myslel. Podobně smíšená situace byla s německými daty, ukazatel služeb překonal očekávání, zatímco výroba minula. Německé výrobní PMI však poměrně výrazně minulo. Klíčovým přínosem však je, že výrobní sektor se ve Francii i v Německu stále klesá.
 • BREAKING: SNB drží kurz na současné úrovni, CHF klesá!
  Švýcarská národní banka ponechala svou úrokovou sazbu beze změny na úrovni 1,75 %, když centrální banka pozastavila svůj cyklus proti inflaci, která ve Švýcarsku v poslední době klesá, což znamená, že centrální banka poprvé od března 2022 nezvýšila sazby.
 • BREAKING: SNB nečekaně snížila úrokové sazby; CHF pod tlakem 📉
  Švýcarská národní banka se nečekaně rozhodla snížit úrokové sazby o 25 bazických bodů na 1,50 %, čímž překvapila trh, který předpokládal, že SNB ponechá sazby na současné úrovni. V reakci na rozhodnutí SNB (přičemž peněžní trh takový obrat ocenil na téměř 38 %) švýcarský frank vůči polskému zlotému výrazně oslabil.
 • BREAKING: SNB zvyšuje sazby o 50 bazických bodů
  Švýcarská národní banka oznámila své měnověpolitické rozhodnutí v 9:30 a nepřinesla žádné překvapení. Úrokové sazby byly zvýšeny o 50 bazických bodů, přičemž hlavní sazba vyskočila z 0,50 % na 1,00 %. Švýcarský frank po oznámení prudce posílil, ale tyto zisky byly krátkodobé. EUR/CHF se rychle zotavil a nyní se obchoduje přibližně 0,3 % nad úrovní před oznámením.
 • BREAKING: SNB zvyšuje sazby o 75 bazických bodů
  Švýcarská národní banka oznámila své rozhodnutí o měnové politice v 9:30. SNB zvýšila sazbu o 75 základních bodů – v souladu s očekáváním trhu. To znamená, že hlavní sazba se posunula ze záporného teritoria a nyní je na úrovni 0,50 %. SNB varovala, že v dohledné době nemůže vyloučit další zvýšení sazeb. Banka očekává, že inflace v roce 2023 zpomalí na 2,4 % a ve druhém čtvrtletí 2025 se vrátí na 2 %.
 • BREAKING: Snížení daní ve Spojeném království je opět „na stole“.
  Téma snížení daní ve Spojeném království v poslední době vyvolává mnoho vzrušení. Premiérka Trussová dnes potvrdila, že chce, aby snížení daní stále bylo možné. Očekává se, že střednědobý fiskální plán bude předložen na konci měsíce
 • BREAKING: Solídne dáta zo Španielska
  Predbežné údaje o HDP Španielska za 4. štvrťrok 2020 sa ukázali ako pozitívne prekvapenie. Zatiaľ čo sa v krajine očakával medzikvartálny pokles o 1,5%, zverejnenie dát poukázalo na medzikvartálny rast na úrovni 0,4%. Maloobchodné tržby v decembri medziročne poklesli o 1,5%, trh však očakával medziročný pokles o 3,9%, čo je tiež pozitívne. Španielska inflácia sa navyše v januári medziročne zrýchlila z -0,6% na 0,6%. Keďže predbežné dáta z krajín eurozóny sa počítajú podľa rovnakej metodiky, španielske dáta zlepšujú vyhliadky pred nemeckými dátami, ktoré budú zverejnené o 10:00. Napriek tomu, aj keď sme na DE30 pozorovali pozitívnu reakciu, index sa rýchlo obrátil a pohyboval sa smerom k denným minimám.
 • BREAKING: Spojené arabské emiráty zvýší produkci ropy. Cena nadále roste
  Ropa pokračuje ve svém růstu po nedávných zvěstech, že OPEC+ se může příští neděli rozhodnout prohloubit omezení produkce ropy. Dnes tu máme zase komentáře k ropnému trhu ze Spojených arabských emirátů. Ministr ropy SAE:
 • BREAKING: Spojené státy přeruší hospodářské kontakty s Ruskem, Evropa se chce odpoutat od ruské energie
  Předsedové obou stran obchodního výboru sněmovny a Senátu oznámili změnu legislativy, která zastaví pravidelné obchodní vztahy s Ruskem a Běloruskem, včetně importu energie. Politici EU mezitím zveřejnili návrh deklarace, ve které souhlasí s postupným snížením závislosti na dovozu ruského plynu, ropy a uhlí a s urychlením rozvoje obnovitelných zdrojů energie, což posílí propojení evropských plynárenských a elektrických sítí. Lídři EU hovořili také o výrobě čipů, fiskálních politikách nebo potravinové bezpečnosti. Žádný zákaz dovozu ruské energie bohužel vyhlášen nebyl.
 • BREAKING: Spoločnosť Novavax oznamuje financovanie vo výške 1,6 miliardy dolárov, akcie zaznamenali v predobchodnej fáze nárast o 44%
  Spoločnosť Novavax Inc (NVAX.US) oficiálne oznámila financovanie operácie Warp Speed ​​vo výške 1,6 miliardy dolárov. Spoločnosť bola vybraná na účasť v operácii Warp Speed ​​(OWS) - vládny program USA, ktorého cieľom je dodať milióny dávok vakcíny proti COVID-19 v roku 2021. Financovanie by malo podporovať klinický vývoj v neskorom štádiu a zavedenie rozsiahlej výroby. Výsledkom je, že spoločnosť má dodať 100 miliónov dávok NVX-Cov2373 - kandidáta na vakcínu spoločnosti Novavax proti COVID-19. Výroba by sa mala začať koncom roka 2020.
 • BREAKING: Spotrebiteľská dôvera CB nečakane klesla
  Práve bol zverejnený súbor ekonomických údajov zo Spojených štátov. Spotrebiteľská dôvera CB klesla v máji na 117,2 z aprílových 117,5 bodov (aprílové dáta boli revidované nižšie zo 121,7 bodov), čo bolo pod konsenzuálnym odhadom vo výške 119,4 bodov.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eTrader
FinFX broker
LYNX
reklama
FTMO férovost