Neděle 01. říjen 2023 12:00
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Trading Market Profile
reklama
Dukascopy new

Ekonomický kalendář: Průmyslová výroba a spotřebitelská nálada v USA

15.09.2023 09:48  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk
 • Důležitá makrodata v Číně dopadla lépe, než se očekávalo
 • Trhy čekají na údaje o průmyslové výrobě, Michiganský index a inflační očekávání z USA
 • Indexy v Evropě otevřou výše po silné seanci v Asii a včerejších ziscích na Wall Street

Dnešnímu kalendáři dominují údaje ze Spojených států, protože kromě konečných údajů o inflaci z Itálie a Francie a obchodní bilance eurozóny nejsou naplánovány žádné významné údaje. Pokud se naopak podíváme na údaje z USA, trhy budou věnovat pozornost zejména údajům z výroby, které zahájí regionální benchmark newyorského Fedu, a michiganskému indexu, který doplní údaje o inflačních očekáváních.

Slabší údaje by mohly zvýšit tlak na Fed, který bude příští týden rozhodovat o úrokových sazbách. V základním scénáři trhy očekávají ještě jedno zvýšení sazeb v USA, ale oceňují ho s mnohem vyšší pravděpodobností v listopadu než v září. Zdá se, že silné údaje by měly trhy potěšit a potvrdit sílu ekonomiky (a tím i potenciální výkonnost firem) - navzdory utahování cyklu Federálního rezervního systému. Inflace v USA (i když na straně ropy existuje riziko) výrazně poklesla a zdá se, že je méně zakořeněná než v eurozóně. 

Kalendář dne

04:00 - Makroekonomické údaje z Číny

 • Míra nezaměstnanosti: 5,2 % oproti prognóze 5,3 % a předchozím 5,3 %.
 • Investice ve městech: 3,2 % oproti prognóze 3,3 % a předchozím 3,4 %.
 • Průmyslová výroba: 4,5 % oproti prognóze 3,9 % a předchozím 3,7 %.
 • Maloobchodní tržby: 4,6 % vs. 3 % prognóza vs. 2,5 % dříve

08:45 - Francie - Inflace CPI

 • Index spotřebitelských cen y/y: 4,8 % vs. 4,8 % prognóza vs. 4,8 % dříve
 • CPI m/m: 1 % prognóza vs. 1 % předchozí hodnota
 • HICP: 5,7 % prognóza vs. 5,7 % předchozí hodnota
 • HICP m/m: 1,1 % prognóza vs. 1,1 % dříve

10:00 - Itálie - inflace CPI

 • CPI y/y: 5,5 % předchozí
 • CPI m/m: 0,4 % dříve
 • HICP: 5,5 % prognóza vs. 5,5 % předchozí
 • HICP m/m: 0,2 % dříve

14:30 - Regionální index newyorského Fedu. Prognóza: Předpověď: -10 vs. -19 dříve

 • Dovozní ceny. Prognóza: 0,3 % oproti předchozím 0,4 %.
 • Vývozní ceny. Prognóza: 0,4 % oproti předchozím 0,7 %.

15:15 - Průmyslová výroba USA m/m. Prognóza: (-0,23 % r/r).

 • Průmyslová produkce. Prognóza: Předpověď: 0,1 % vs. 0,5 % dříve

16:00 - Index spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity (prelim). 69 vs. 69,5 dříve

 • Index očekávání. Prognóza: 65 vs. 65,5
 • Index současných podmínek. Prognóza: 74,8 vs. 75,7
 • Pětiletá inflační očekávání. Prognóza: 3 % oproti předchozím 3 %.
 • Jednoletá inflační očekávání. Prognóza: 3,5 % oproti předchozím 3,5

20:00 - Počet ropných plošin v USA (Baker Hughes) Předchozí: 513

Projevy centrálních bankéřů

08:45 ECB Villeroy
11:45 ECB Lagardeová

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ekonomický kalendář: Prim dnes hrají inflační data z USA
  Ekonomický kalendář dnes nabídne některé zajímavé fundamenty. Číslem jedna bude index CPI z USA, který by měl mít na náladu na trzích největší dopad. Mimo to však se svým projevem vystoupí více členů bankovní rady ECB. Guvernérka Lagardová vystoupí na tiskové konferenci Euroskupiny. Po včerejším zasedání ECB by mohla přijít s určitými detaily nastavení měnové politiky. Nicméně ještě zajímavější by měl být projev Phillipa Lanea, člena bankovní rady ECB, na téma měnové politiky. Jeho obvykle "akademičtější přístup" by mohl nabídnout pohled na měnovou politiku z jiné perspektivy než včerejší projev Lagardové.
 • Ekonomický kalendář: Proběhne inaugurace nového amerického prezidenta a BoC bude rozhodovat o sazbách
  Evropské akciové trhy otevřely dnešní seanci na mírně vyšších úrovních. Hlavní událostí je dnes inaugurace nového amerického prezidenta Joe Bidena v 18. hodin. Inaugurace by sama o sobě neměla mít přímý dopad na trhy. V případě nepokojů se však může projevit zvýšená riziková averze. Kromě toho dne oznámení své rozhodnutí o sazbách Bank of Canada. Očekává se však, že ponechá sazby beze změny.
 • Ekonomický kalendář: projevy bankéřů ECB v centru pozornosti
  Očekává se, že středeční seance na akciových trzích v Evropě rozšíří smíšené nálady z předchozí seance. Dolar vůči hlavním měnám mírně posiluje, podpořen pozitivními údaji z USA, zejména v oblasti maloobchodních tržeb. Včerejší komentáře členů Fedu zdůraznily prioritu boje proti inflaci.
 • Ekonomický kalendář: projevy bankéřů Fedu v centru pozornosti 🔑
  Makrokalendář je dnes poměrně chudý. V první části dne se již investoři seznámili s údaji o obchodní bilanci z Číny, která dopadla mírně pod očekávání. Přebytek obchodní bilance dosáhl 68,3 mld. dolarů. V 8:00 byly zveřejněny údaje o průmyslové výrobě z Německa, které zaostaly za očekáváním; sezónně očištěné meziměsíční údaje vykázaly pokles o -0,8 % m/m.
 • Ekonomický kalendář: projevy bankéřů FEDu v centru pozornosti!
  Začátek evropské peněžní seance přináší mírný pokles. Kontrakty na německý index DAX jsou opět oceněny pod úrovní 16 000 bodů. DE30 dnes ztrácí 0,60 % a pohybuje se kolem 15960 bodů.
 • Ekonomický kalendář: Projevy bankéřů z ECB a Fedu
  Dnes otevírají indexy v Evropě mírně níže. Německý DAX klesá o 0,4 % na 16 290 bodů. Ráno v 8:00 se již investoři seznámili s německými údaji o indexu cen výrobců za květen, které dopadly pod očekávání.
 • Ekonomický kalendář: Projevy centrálních bankéřů a hospodářské výsledky Tesla
  Evropské indexy otevřely mírně do negativního teritoria. Asijská seance byla smíšená, nicméně se závěrem se situace zhoršovala. Bitcoin otestoval historická maxima během asijské seance, nicméně cena brzy klesla. Drahé kovy, ropa a průmyslové kovy klesly.
 • Ekonomický kalendář:Projevy členů Fedu, Disney výsledky
  Futures na evropské indexy ukazují na vyšší otevření evropské seance. Asijské akciové trhy byly ve středu smíšené, když investoři hodnotili poslední poznámky předsedy Fedu Jerome Powella, kde řekl, že bude pravděpodobně zapotřebí další zvýšení sazeb, pokud trh práce zůstane silný, ale tvrdí, že dezinflace začala. Podíváme-li se na ekonomický kalendář na den dopředu, vidíme, že nejsou naplánovány téměř žádné zprávy. Projevy centrálních bankéřů dnes vypadají jako nejpravděpodobnější zdroj volatility. Nejvíce očekávaný projev zazní od Williamse z Fedu (15:15 ) a Wallera (19:45). Obchodníci s energiemi se zaměří na zprávu EIA v 16:30. V neposlední řadě se dnes řada amerických společností chystá reportovat výsledky, přičemž nejvýznamnějšími jsou Disney a Uber.
 • Ekonomický kalendář: Projevy členů Fedu, sekundární data z USA
  Futures trhy dnes poukazují na nižší otevření evropské seance, zatímco investoři strávili poslední minutes FOMC, které naznačovaly potřebu pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, aby klesla inflace, ale neposkytly konkrétní vodítko pro budoucí postup.
 • Ekonomický kalendář: Projevy šéfů Fedu a BoE
  Evropské akciové indexy jsou nastaveny na mírně vyšší otevření dnešní seance. Futures na DAX se aktuálně obchodují přibližně 40 bodů nad včerejším close. Členové ECB zaujali další jestřábí tón vůči zvýšení sazeb, díky čemuž se EUR stalo nejvýkonnější měnou G10. EURUSD se poprvé za týden blíží 1,09.
 • Ekonomický kalendář: Průzkumy z Evropy a Spojených států
  Futures na evropské indexy se před otevřením hotovostní seance obchodují mírně níže. To přichází po poměrně nevýrazné asijské seanci, během níž indexy z Jižní Koreje a Číny silně poklesly a ostatní regionální indexy se obchodovaly beze změny. USD byl v průběhu asijského obchodování jedním z nejvýkonnějších indexů G10, ale s blížícím se začátkem evropské seance začal zisky vracet. To umožnilo drahým kovům nabrat dech a zlatu vystoupat zpět nad hranici 1 980 USD.
 • Ekonomický kalendář: Průzkum ze sektoru služeb z USA
  Navzdory spíše pozitivní asijské seanci futures trhy dnes ukazují na mírně nižší otevření evropské seance. Ropa se drží včerejších zisků, zatímco drahé kovy těží ze slabšího USD. AUD oslabuje navzdory zvýšení sazeb o 50 bazických bodů ze strany RBA. Kryptoměny rostou s Ethereem o 4 % výše.
 • Ekonomický kalendář: Před námi je rozhodnutí Norges bank, žádosti o podporu v nezaměstnanosti a průzkum ve Filadelfii!
  Ve čtvrtek, předposlední den týdne, kontrakty naznačují nižší otevření hotovostní seance v Evropě po druhém dni výrazného poklesu na Wall Street. Index DAX se kótuje o 0,10 % níže.
 • Ekonomický kalendář: Překvapí inflace v EU trh? 🔎
  Dnešní seance se po silných ziscích na Wall Street a v Evropě minulý pátek vyvíjí bez korekce. Kontrakty CFD na německý DAX překonaly historické rekordy, když překonaly hranici 16 500 bodů, a dnes si připisují dalších +0,03 %.
 • Ekonomický kalendář: Překvapí ISM z amerického nevýrobního sektoru?
  Evropské indexy dnes opět otevřely do pozitivního teritoria a následovaly tak včerejší výrazné zisky na Wall Street. Ráno už byly zveřejněny revize PMI ze služeb z některých evropských zemí, ale jejich dopad na trhy byl zanedbatelný. Odpoledne ve 14:30 však budou zveřejněna pravidelná data žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Očekává se výsledek 950 tisíc žádostí. Po včerejším horším ADP reportu by mohl být pracovní trh opět pod drobnohledem. V16:00 je pak na programu ISM z nevýrobního sektoru v USA. Očekává se zhoršení, tak uvidíme, jestli se nedočkáme pozitivního překvapení podobně jako v případě výrobního sektoru.
 • Ekonomický kalendář: Přes poklidný začátek týdne otevřely evropské indexy do červených čísel
  Trhy začaly nový týden nejednoznačně. Evropské indexy otevřely mírně do červených čísel, zatímco situace na Wall Street je stabilizovaná. Podobně nejasné výsledky nabídla také ranní asijská seance. Hlavní šanghajský index však přidal 0,4 % a situace na FX také naznačuje spíše mírnou risk-on náladu, když rostou australský a novozélandský dolar. Při absenci důležitých událostí se dnes mohou obchodníci zaměřit na novinky ohledně koronaviru a také se chystat na zítřek, kdy je mimo jiné čeká série vystoupení guvernérů několika důležitých centrálních bank. Zde je přehled toho nejdůležitějšího z dnešního kalendáře:
 • Ekonomický kalendář: RBA v centru pozornosti
  Dnešní ekonomický kalendář zůstává relativně lehký ve srovnání s významnými událostmi koncem tohoto týdne. Od 9:00 začnou být zveřejňovány ukazatele PMI pro hlavní ekonomiky v Evropské unii. Později během dne budou zveřejněny údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby z USA, které naznačují aktuální stav amerického výrobního sektoru.
 • Ekonomický kalendář: Reportovat bude Nikola, Alibaba a spousta dalších
  Akciové trhy v Evropě otevřely spíše do pozitivního teritoria. Jednou z mála výjimek je však německý DAX. Asie předvedla negativní seanci. Co se týká makrodat, tak toho dnes moc zajímavého před sebou nemáme. V 16. hodin budou zveřejněny tovární objednávky z USA a ve 22:40 se dočkáme pravidelných týdenních zásob ropy a ropných produktů v USA soukromé společnosti API. Kromě toho však dnes reportuje spousta zajímavých společností jako Activision Blizzard, Alibaba, Lyft, Discovery nebo Nikola.
 • Ekonomický kalendář: Reportovat budou Netflix a Lockheed Martin
  Evropské indexy otevřely po Velikonocích do červených čísel. Dnes nejsou na programu žádná důležitá makrodata, která by měla potenciál vyššího dopadu na ceny aktiv. Odpoledne jsou na programu statistiky z trhu s bydlením v USA a Kanadě. Po uzavření seance na Wall Street se však dočkáme zveřejnění hospodářských výsledků za Q1 některých zajímavých společností včetně Lockheed Martin, IBM a Netflixu.
 • Ekonomický kalendář: Ropa koriguje hurikánový ranní růst 🌬️
  Nálada na finančních trzích je na počátku nového týdne dobrá. Akcie vzrostly během asijské seance po pátečním projevu guvernéra Fedu Powella, který se přiklonil k holubicím. Řekl, že by už v brzké době mohlo být oznámeno utahování, nicméně v jeho projevu "tapering" neoznámil, což si býci vyložili jako pozitivní signál k dalšímu růstu. Ropa začala týden býčím cenovým gapem poté, co hurikán Ida začal decimovat Mexický záliv a v Louisianě narazil na pevninu. Naprostá většina ropné těžební kapacity i rafinérie jsou uzavřeny. Aktuálně se však již cena Brentu i WTI dostala pod páteční závěr. Evropské trhy otevřely v blízkosti nulového zhodnocení. Dnešní seance by mohla patřit mezi poklidnější. Kromě absence důležitého makra mají Britové bankovní prázdniny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
Exness
Purple Trading
reklama
XTB Ondřej Hartman