Pátek 26. duben 2024 14:28
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO férovost
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster

Vejce patří k rekordmanům letošního zdražování, aktuálně zdražují o více než 70 %. Obchodní řetězce si totiž „mastí kapsu“, cena na pultech roste dramaticky rychleji než cena zemědělců

12.12.2022 11:35  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V takřka celonárodní „detektivku“ se mění odhalování příčiny drahých vajec, která zajímá jak veřejnost, tak média. Podle dnešních čísel ČSÚ vejce meziročně zdražují skoro o 72 procent a řadí se tak k rekordmanům letošního zdražování. Přitom příčina je stále stejná jako na jaře. Je jí zejména obchodní politika prodejců, v čele s těmi největšími – řetězci.

Vždyť začátkem letošního roku podle údajů ČSÚ typický chovatel slepic prodával jedno vejce průměrně za 1,94 koruny. Tato cena odpovídá lednové průměrné ceně zemědělských výrobců, jak ji zachycují tuzemští statistici. V témže měsíci se na pultech obchodů jedno vejce prodávalo – po započtení DPH – přesně o korunu dráž, tedy za 2,94 koruny. Opět to vyplývá z dat ČSÚ.

V období od ledna do letošního října zdražili jak chovatelé, tak obchody, což asi nikoho nepřekvapí. Kámen úrazu tkví v tom, že obchody zdražily znatelně výrazněji než chovatelé. Přitom drtivá většina zvýšení nákladů, k němuž od ledna do října došlo, je na straně chovatelů. Vždyť až 70 procent cen vejce tvoří krmivo nosnic. Krmivo zdražuje, neboť kvůli růstu cen plynu, a tedy hnojiv, zdražují zemědělské plodiny, jejichž zdražení navíc umocňují ekonomické dopady války na Ukrajině.

Tyto náklady jsou tedy zahrnuty na straně chovatele, čili producenta vajec. Průměrný chovatel proto od ledna do října zdražil „výrobu“ jednoho vejce ze zmíněné 1,94 koruny na 2,61. To je nárůst o 34,5 procenta. Prodejci a obchodní řetězce za stejnou dobu zdražili z uvedené lednové úrovně 2,94 koruny za jedno vejce na říjnové 4,50 koruny za vejce. To je nárůst hned o 53 procent.

Samozřejmě, také prodejci čelí vyšším cenám v ekonomice. Musí platit více třeba za vytápění nebo osvětlení prodejen. Jenže podobným nákladům čelí také sám chovatel. Navíc v ceně vejce už tyto náklady tvoří při rozpočtení na obrovský počet vajec, který se v obchodech prodá, zcela zanedbatelnou, haléřovou sumu.

Jestliže tedy chovatel letos zdražuje o 34,5 procenta, jak uvádí ČSÚ, přiměřené by ještě bylo, pokud by obchodník zdražil o zhruba 40 procent. Tedy pokud by v říjnu jedno vejce stále v obchodech průměrně 4,10 koruny. Ale místo toho – jak už víme – stojí 4,50 koruny, tedy o čtyřicet haléřů více, než by odpovídalo ceně bez navyšování obchodnických marží nad rámec marží lednových. Jenže říjnová marže prodejců je oproti té lednové o 40 haléřů na vejce vyšší. Těchto 40 haléřů tedy představuje částku, kterou si prodejci v čele s obchodními řetězci z každého prodaného vejce momentálně takzvaně „mastí kapsu“.

Nečiní tak zdaleka jen v případě vajec. Podobný přístup k cenotvorbě letos řetězce používají také třeba v případě kuřat, másla nebo mouky.

Je vlastně přirozené, že obchodník chce dobře prodat. Tedy s co největší marží a ziskem. Obchodním řetězcům v tom napomáhá vysoká tržní síla, kterou ve vztahu ke svým dodavatelům z řad chovatelů disponují. Navíc vždy mohou pohrozit, že jestliže chovatel neakceptuje jejich výkupní cenu, budou dovážet ve větší míře třeba vejce či máslo z Polska, kde tamní vláda uplatňuje štědřejší dotační politiku než vláda česká. Obchodní řetězec tak snadno dostane chovatele „do kleští“. Chovatel tak zdražuje právě o tolik, aby vůbec přežil a nezkrachoval, zatímco s marží pak dále „čaruje“ obchodní řetězec. Opět, nejde o nic nezákonného, ani nepochopitelného. Obchodní řetězec má svůj zisk z toho, že levněji nakoupí od výrobců a dráže prodá spotřebiteli. Bylo by úsměvné, pokud by řetězce pravily, že toto nečiní. Vždyť je to samotný základ jejich existence – jejich nejvlastnější byznysmodel a zdroj zisku.    

U potravin, jako jsou vejce, máslo, kuřata či mouka, je letos navýšení cen v obchodech tak markantně vyšší, než jaké je navýšení příslušných cen výrobních, že je evidentní, že prodejci, zejména řetězce, využívají napjaté atmosféry ve společnosti, obav z drahoty, a s odkazem na rapidní inflaci a válku zdražují více, než by museli. Tak, že si zjevně navyšují své marže.

Zákazník pak buď dražší vejce oželí, nebo ne. Řetězce si přestanou „mastit kapsu“ tehdy, až shledají, že už si lidé jejich zboží v dostatečné míře nekupují. Z letmého adventního pohledu do plných nákupních center plyne, že k tomu zatím nedošlo. Lidé předražené vejce prostě kupují v dostatečné míře. Mají stále ještě peníze a hlavou jim k tomu zní z jejich hlediska stále ještě uvěřitelný „příběh“ prodejců, linoucí se dnes a denně z médií, tedy že za vyšší cenou je obecná inflace, energetická drahota a válka. Běžný zákazník prostě nerozliší, že vejce kvůli těmto zmíněným okolnostem zdražilo u výrobce ve skutečnosti jen průměrně na 4.10 koruny, a ne na 4,50 koruny, za než mu jej prodává obchodník.

Ke zdražení nad rámec navýšení cen výroby – k navýšení marží nad běžnou úroveň – je potřeba vlastě jen jednoho. Aby zákazník byl ochoten předražené zboží kupovat. To bude činit, jestliže bude mít peníze a jestliže si koupi předražené věci vnitřně, ve své mysli, obhájí. Zdůvodnění válkou a obecnou drahotou řetězce používají k tomu, aby si zákazník dále mentálně obhájil právě to, proč u nich tak relativně draze nakupuje.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vedení ČEZ navrhuje dividendu 52 Kč za akcii, o 18 Kč za akcii více než loni
    Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu ve výši 52 korun za akcii před zdaněním. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 28 miliard korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Stát jako majoritní akcionář získá zhruba 20 miliard korun. Navrhovaná dividenda podle firmy reflektuje prodej rumunských aktiv. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům dividendu 34 korun za akcii před zdaněním. Letošní valná hromada se uskuteční v pondělí 28. června, oznámila dnes firma.
  • Vedení ECB dnes narychlo mimořádně zasedá. Ve hře je budoucnost předlužené Itálie, a tedy i eura
    Vedení Evropské centrální banky na dnešek narychlo svolává své mimořádné zasedání. Téma se zdá být zřejmé: Itálie. Úrok na dluhu této předlužené ekonomiky se začíná nebezpečně zvyšovat. Rozevírají se totiž nůžky mezi úrokem na dluhu právě Itálie a na dluhu Německa, jenž je obecně považován za bezproblémový. Takovéto rozevírání nůžek je nyní zásadním bolehlavem vedení ECB. Z hlediska ekonomů jde o příznak možného tříštění neboli fragmenatce eurozóny. Jestliže by takovéto tříštění nabylo krajní polohy, je ohrožena samotná existence eura.
  • Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
    Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby se zabránilo propouštění. S odvoláním na dopis, který zaměstnancům zaslal šéf podniku Mike Manley, o tom dnes informovala agentura Reuters.
  • Vedle zlotého si dnes v regionu mírně polepšila i česká koruna
    U středoevropských měn za dnešek společný směr opět nevidíme. Zatímco forint ztrácel, zlotý s korunou si...
  • Vědní disciplíny
    Existuje skutečně velmi mnoho témat, která mohou být zkoumána, proto je věda velmi široký pojem. Některá z těchto...
  • Vedra, sucha a hurikány a jejich dopad na trh
    KLIMA: Svět potenciálně čelí jednomu z nejsilnějších meteorologických jevů El Niño v historii. Dopady by byly rozsáhlé, globální a představovaly by další zátěž navrch k již existujícím vývojovým trendům v rámci změny klimatu. To by vedlo k dalšímu narušení dodávek zemědělských a energetických komodit, posílilo by to extrémní výkyvy počasí a již nyní se mu přičítá kromě jiného i omezení obchodu v Panamském průplavu a rušnější hurikánovou sezónu v Atlantiku, než se očekávalo. El Niño by mělo podle předpovědí trvat až do příštího roku, s typickým zimním vrcholem v listopadu do ledna a s pravděpodobností ze dvou třetin přeroste v rekordně silný jev. Což je vzácné (viz graf) a za posledních 75 let byl zaznamenán pouze čtyřikrát. Naposledy se tak stalo v roce 2015, který byl nejteplejším rokem v historii a kdy došlo k rozsáhlým výkyvům počasí.
  • Ve francouzském indexu se daří bankám. KB a Erste se zotavují v Praze
    Evropské burzy se při úterním odpoledni obchodují v blízkosti včerejších závěrečných úrovní. Nejvýrazněji se dnes v indexu CAC 40 dařilo akciím bank, když BNP Paribas reportovala výsledky za předešlý kvartál. Čistý zisk na akcii u této francouzské banky překonal konsensus o takřka 68 procent a velmi podobně se vedlo i tržbám, BNP FP +4,46 %. I druhá banka, tedy Société Générale posiluje o více jak 2 procenta, i když výsledky budou představeny až tento čtvrtek.
  • Veganské investiční šílenství s názvem Beyond Meat
    Výrobce veganské náhrady masa si rychle získal popularitu nejen mezi spotřebiteli v obchodech, ale i mezi významnými investory. Do jejích akcií už vložili kapitál takové známé osobnosti jako zakladatel Microsoftu Bill Gates, herec Leonardo DiCaprio nebo americký výrobce masa Tyson Foods. Hodnota společnosti na kapitálovém trhu v prvních měsících prudce rostla. Od začátku května, kdy se uskutečnilo IPO, vzrostly akcie o 228 procent a během pátečního obchodního dne se pohybovaly na úrovni kolem 151 USD za akcii.
  • Veganské investiční šílenství vypuklo
    Výrobci veganských náhrad masa si rychle získávají popularitu nejen mezi spotřebiteli v obchodech, ale i mezi významnými investory. Do jejích akcií už vložili kapitál takové známé osobnosti jako zakladatel Microsoftu Bill Gates, herec Leonardo DiCaprio, nebo americký výrobce masa Tyson Foods. A hodnota společnosti na kapitálových trzích prudce roste. Od začátku května, kdy se uskutečnilo IPO vzrostly celkově o 130 procent a páteční obchodní den uzavřely na úrovni 152 USD za akcii.
  • Vegetariánské firmy dobývají trhy
    „Hipsteři se snaží pronikat do burzovního světa. Po boomu marihuanových společností přichází vegetariánské firmy. Klasičtí investoři však pozvedají obočí a k novým trendům se staví skepticky. Velká očekávání totiž nemusí být naplněna o po rychlém růstu může následovat pád,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • V ekonomické krizi je správné snižovat daně
    „Nižší daně pomohou všem zaměstnancům, kteří byli vysokým daňovým a odvodovým zatížením práce dlouhodobě penalizováni. Snížení daní navíc nastartuje hospodářský růst a pomůže k obnově České republiky po koronavirové krizi,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Věk robotů přichází
    Proč firmy investují do robotiky? Vedle průmyslových podniků projevují zájem zejména odvětví finančních služeb. Banky a pojišťovny jsou mezi prvními, kdo zahajují obří projekty robotické automatizace. Právě finanční instituce mají zřejmě dojem, že robotika představuje slibnou cestu k další automatizaci procesů.
  • Veksler's Forex Blog: Dolar plnou parou vpřed
    Všichni prodávají USD a zdá se, že na tom dobře vydělávají. Obchodníci samozřejmě vědí, že se vývoj jednou ...
  • Veksler's Forex Blog: Středem pozornosti zasedání centrálních bank
    Ať už je to dobře, či špatně, jsem zpátky. Mnozí budou zděšeni, někteří možná mírně pobaveni, ale všichni si bezpochyby oddychli...
  • Velcí hráči ve světě kryptoměn obchodují přes službu OTC. Protečou skrz ni desítky miliard dolarů měsíčně
    Služba OTC v minulém roce celosvětově zprostředkovala nákupy kryptoměn o objemu přes 700 miliard dolarů a tento trend si udržuje i letos. Jedná se o zprostředkování obchodů „over the counter“, tedy napřímo mimo burzu. Tato služba nabízí významným investičním hráčům diskrétnost, profesionalitu a cenově nejvýhodnější možnosti nákupu. Na poptávku po takové službě od tuzemských investorů reaguje česká burza Coinmate, která spouští novou OTC službu.
  • Velcí investoři krotí optimismus
    Významní institucionální investoři začali snižovat expozici vůči globálním akciím na čtyřměsíční minimum a konkrétně držení amerických akcií se dostalo v těchto firmách na dvouleté minimum. Hlavními viníky jsou hlavně očekávání obchodní války mezi USA a Čínou a prudký výprodej technologických firem.
  • Velcí investoři sázejí na výprodej dluhopisů
    Někteří z největších světových investorů snižují svou alokaci vládních dluhopisů na základě očekávání, že s "výprodejem dluhů" se teprve začíná, a bez příliš rychlého zvýšení nákladů na půjčky většina centrálních bank nezasáhne.
  • Velcí loňští poražení vedli „junk rally“ v roce 2023
    RALLY: V čele rally 2023 stojí velcí poražení loňského roku, od krypto po disruptivní technologie. Byla odsouzena jako nekvalitní „junk“ rally nebo "dash for trash" a považována za neinvestovatelnou. Je to však typický příklad úlevové rally, když se fundamenty změní na méně špatné s poklesem sentimentu. Ve vnímaném šílenství je stále ještě metoda. Ocenění disruptivních technologií reprezentované největšími akciemi ARKK se hodně zlepšilo, medián P/Prodejů je 5x oproti 12x před rokem a nyní je v souladu s NASDAQ. Polovina těchto akcií má podle prognóz kladné volné peněžní toky (FCF) a poměry krátkých úroků jsou vysoké, 5,5x jsou o 50 % vyšší než v prosinci 2021 a dvojnásobné oproti NASDAQ.
  • Velcí obchodníci na eurodolarových futures jsou po více než roce opět net-short euro
    Jedna zajímavost ze světa měnových futures. Protože je forex OTC trh, nemáme bohužel přesnější info o hloubce trhu a o tom jací hráči zrovna navyšují jaké pozice. Jako berlička nám ale může posloužit pohled na měnové futures, které jsou plně centralizované a tedy i transparentní. No a právě pohled na pozice největších hráčů na eurodolarových futures v srpnu prochází zajímavou změnou když počet short pozic u velkých spekulantů poprvé od druhého čtvrtletí minulého roku překonal počet long pozic. Velcí spekulanti (fondy, banky) jsou tedy na eurodolarových futures znovu net-short.
  • Velcí spekulanti už dalšímu růstu S&P500 přestávají věřit
    Jedna zajímavost k poslednímu COT reportu. Trvalo to, ale po několika měsících se zdá, že se názor velkých spekulantů na další vývoj S&P 500 začíná pomalu měnit. Podle posledních čísel totiž celkový počet Non-Commercial short pozic na americký idex S&P 500 začíná převyšovat počet long pozic.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král