Středa 24. duben 2024 14:06
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader

Na jaře mohou ceny plynu v EU dramaticky klesnout. Zásobníky jsou totiž stále po okraj plné, mnohem více než loni

25.11.2022 10:36  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dle řady jarních a letních prognóz měla Evropa v těchto dnech a týdnech mířit do nejhoršího stadia probíhající energetické krize. Nic takového se naštěstí nekoná. Tedy alespoň zatím.

Burzovní cena plynu v EU klesla od maxima z doby paniky konce letošního srpna o zhruba 63 procent. Samozřejmě, při ceně bezmála 126 eur za megawatthodinu se stále drží výrazně nad průměrem let 2018 a 2019, jenž činil něco přes 18 eur za megawatthodinu. Nicméně situace se pro tuto topnou sezónu zdá být den ode dne lépe a lépe zvládnutelná.

Pokud by relativně příznivé podmínky vydržely, zejména tedy neuhodily třeskuté mrazy, budou na jaře 2023 zásobníky napříč EU stále z přibližně poloviny plné. Přitom letos na konci zimy byly plné jen z nějakých 25 procent (viz graf Bloombergu níže: letošek je zachycen bílou křivkou, loňský rok modře).

Jestliže by zásobníky byly ještě i na jaře z poloviny plné, dojde k dramatickému poklesu burzovní ceny plynu. Znamenalo by to totiž, že se výrazně usnadní situace s doplněním zásobníků pro další topnou sezonu, tedy sezonu 2023 až 2024. S tak dramatickým poklesem burzovní ceny plynu by postupně výrazněji, než se nyní čeká, klesla také spotřebitelská inflace napříč Evropou. Citelně nižší ceny plynu by se totiž postupně promítaly do zmírnění cenového růstu, nebo dokonce do snížení cen všeho dalšího v ekonomice, zejména však by srazily cenu elektřiny. Ta se totiž na burze ustavuje na základě ceny závěrné, což je v současnosti cena elektřiny vyráběné právě z plynu.

Nelze čekat, že by se dramaticky ponížené ceny plynu projevily hned v nižších účtech a zálohách domácností, neboť energie se z velké části nakupují dopředu. Snížila by se však alespoň inflační očekávání domácností a firem, ta vztažená k letům 2024 a 2025. V těchto letech už by citelně ponížené ceny energií pocítily také právě domácnosti. To by také České národní bance umožnilo dříve, než se nyní převážně čeká, zahájit proces snižování úrokových sazeb. Tedy už třeba v polovině příštího roku.

Státu by se v případě výrazného poklesu cen plynu na jaře 2023 přitom už v příštím roce v porovnání s pesimistickými scénáři znatelně snížily náklady spojené se zastropováním cen. Zastropování totiž znamená, že dodavatelům energií musí dorovnat rozdíl mezi burzovní cenou a úrovní stropu. Čím níže – v porovnání s pesimistickými scénáři – burzovní cena bude, tím nižší bude částka vydaná na ono dorovnání.

Přitom stát bude mít k dispozici mimořádný výnos z mimořádných daní a odvodů. Energetické společnosti v čele s ČEZ, petrochemické podniky a velké banky přisypou do veřejné kasy na mimořádných daních a odvodech za příští rok 120 až 150 miliard korun.

Energetické společnosti svůj zisk příštího roku – a tedy daně a odvody státu – odvodí do značné míry už od cen letošních, tedy těch extrémně vysokých. Opět z toho důvodu, že energie z podstatné míry prodávají dopředu. Stát se tak může ocitnout v poměrně komfortní situaci, kdy bude zastropování dorovnávat zohledněním cen, které jsou nižší, než by odpovídalo pesimistickým scénářům, zatímco jeho mimořádné daňové a odvodové inkaso se bude odvíjet od vysokých cen roku 2022.

Pokud by relativně příznivé podmínky vydržely, zejména tedy neuhodily třeskuté mrazy, budou na jaře 2023 zásobníky napříč EU stále z přibližně poloviny plné. Přitom letos na konci zimy byly plné jen z nějakých 25 procent (viz graf Bloombergu níže: letošek je zachycen bílou křivkou, loňský rok modře).


Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Náhled na lednové zasedání Fedu
    Dnešní den rozhodne o osudu dolarových párů přinejmenším pro střednědobý horizont. Fed ve středu ke konci americké seance oznámí výsledky svého prvního letošního zasedání. Vzhledem k dosavadní rétorice jeho představitelů a dynamice klíčových amerických makroekonomických ukazatelů nebude lednové zasedání revizní. Při pohledu do budoucna máme za to, že očekávání trhu jsou přehnaná – obchodníci čekají od členů amerického regulátora příliš mnoho. Vzhledem k bezprecedentnímu tempu inflace v USA ale nelze vyloučit žádnou variantu, dokonce ani tu nejsilněji "jestřábí".
  • Náhled na odpolední zasedání BoE a inflační report. Co to udělá s GBP/USD?
    Dnešní zasedání Bank of England (BoE) je nejdůležitější událostí na libře v tomto týdnu. Bude zároveň zveřejněn také k...
  • Náhled na prosincové zasedání Fedu
    Na měnovém trhu se dnes očekává zvýšení volatility, protože Fed na konci americké obchodní seance shrne výsledky svého prosincového zasedání a oznámí své rozhodnutí o výhledu měnové politiky.Jedná se jednoznačně o nejdůležitější událost v životě dolarových párů. Dnešní verdikt Fedu může určit vektor pohybu americké měny na několik týdnů (nebo dokonce měsíců) dopředu. Obchodníci jsou na amerického regulátora příliš nároční: podle jejich názoru by členové výboru měli dnes nejen schválit předčasné ukončení QE, ale také oznámit dvojnásobné (nebo dokonce trojnásobné) zvýšení úrokové sazby během příštího roku. Takovým jestřábím požadavkům Fed zpravidla nevyhoví – alespoň ne v očekávaném objemu. Riziko oslabení amerického dolaru je proto dnes poměrně vysoké, a to i v případě, že Federální rezervní systém oznámí urychlení redukce stimulačního programu, což je velmi pravděpodobné. Toto rozhodnutí by mělo jít ruku v ruce s oznámením agresivního zpřísnění měnové politiky v roce 2022. Pouze v tomto případě bude americký dolar schopen zorganizovat další rozsáhlou rally.
  • Náhled pod pokličku centrálních bank do konce roku a co od nich můžeme čekat do konce roku
    Záchranná síť Evropské centrální banky je skvělá jen do doby, než ji bude třeba použít!...
  • Nahrávací společnost Warner Music podala žádost o vstup na burzu
    Společnost Warner Music Group, která je třetí největší nahrávací společností na světě, podala ve Spojených státech žádost o primární veřejnou nabídku akcií (IPO). Na burzu by firma chtěla vstoupit v letošním roce, zatím ale není jasné, kolik akcií chce nabídnout a kdy přesně, informovala agentura Reuters.
  • Nahrazení rodných čísel za 56 miliard nedává ekonomický ani sociální smysl. Aby se vyplatilo, musí jít i výrazně levnější operaci
    Vyčíslené náklady na nahrazení rodných čísel identifikátory – odpovídající 56 miliardám korun – berme s rezervou. A to přesto, že jde o náklady celé ekonomiky, ne pouze veřejného sektoru. Daňový poplatník by přímo platil pouze zhruba 15 miliard korun, což je část nákladu připadající na veřejný sektor. Zbytek představuje břímě sektoru soukromého.
  • Nachází se bitcoin v rané fázi dlouhodobé býčí rally? 
    Indikátor rizika rezerv bitcoinu ukazuje, že trh se nachází v dlouhodobém býčím trendu oživení. Býčí očekávání se shoduje s cenovým modelem bitcoinu.
  • Na Islandu ukradli 600 počítačů vhodných pro těžbu bitcoinů
    Zloději ukradli z datových center na Islandu asi 600 počítačů používaných pro tzv. těžbu bitcoinů a dalších virtuálních měn. Podle policie je to největší série krádeží zaznamenaná na ostrově.
  • Na italských dluhopisech propuká panika, euro padá. Co na to ECB?
    Italské téma doléhá na finanční trhy i dnes a tentokrát jsme ani neviděli úvodní zklidnění. Výprodeje italských dluhopisů intenzivně probíhají už od rána a desetiletý výnos roste o dalších 75 bodů! Spolu s ním výrazně stoupají rizikové prémie také na dluhopisech ve zbytku regionu, zejména v Portugalsku.
  • Na jachty letos podle Boataround.com míří o 15 pct více nováčků
    Na jachty, coby formu bezpečné dovolené v době koronaviru, letos míří poprvé o 15 procent Čechů více než v předchozích letech. Nováčci si nejčastěji pronajímají loď s kapitánem. Ani movitější jachtaři letos nevyrážejí na Seychely nebo do Karibiku, ale vybírají si bližší Chorvatsko. V sezoně tam za týdenní pronájem lodi zaplatí v průměru 50.000 korun. ČTK to řekl výkonný ředitel největšího vyhledávače jachet Boataround.com Pavel Přibiš. Zájem o plavby se podle plavebního úřadu projevil na vyšším počtu žadatelů o kapitánské zkoušky.
  • Na jastrabí FED dolár nereagoval, ropa včera padla o 2 USD za barel
    Aj na finančných trhoch začínajú letné prázdniny, ktoré prinášajú nízku volatilitu. Včerajšie pohyby na akciových a devízových trhoch boli minimálne. A to aj napriek tomu, že včera dorazilo zopár market moverov.
  • Najde Amazon konkurenci?
    Jakoby nestačilo, že je jednou z největší společností na světě s tržní kapitalizací více než 450 miliard dolarů a že provedl revoluci v e-commerce a ve způsobu, jakým nakupujeme. Amazon jde dál a ovládá svět! ?.. Pozor, ne tak rychle.
  • Najde japonský jen dno?
    Divergence měnové politiky je možná nejsilnější hnací silou devizového forex kurzu, ostatní jsou až druhotné. Obchodníci si toho jsou dobře vědomi. Na chvíli zapomněli na ozbrojený konflikt na Ukrajině a začali aktivně nakupovat USDJPY, vyzbrojeni odlišnými názory Fedu a Bank of Japan ohledně osudu úrokových sazeb. Výsledkem je, že dolar vyletěl za tři týdny o 9 % vůči jenu a dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2015. Jsou býci vyčerpaní, nebo mají stále dost nábojů k tomu, aby obnovili vzestupný trend?
  • Najde libra sílu růst před referendem o Brexitu?
    Sterling (GBP/USD)si stále udržuje naději na pokračující korekci. Trh ukázkově reaguje na býčí formaci netopýra, a to i přesto že obchodníky libry sužují obavy z Brexitu. Dolar se včera dostal pod tlak, poté co meziměsíční měření CPI nedosáhlo na kýžená 0,3 procenta a zůstalo o desetinu pozadu. Z technického pohledu má trh stále prostor růst, protože cíle harmonické formace leží na Fibonacciho hladinách 38,2 a 61,8. Prvního cíle, již trh dosáhl, pro další růst musí trh zlomit Fibo 38,2 a využít ho jako support.
  • Najdôležitejšie fundamenty dňa
    Ráno sme videli zverejnenú nemeckú obchodnú bilanciu, ktorá síce skončila v pluse 13,5 mld. EUR, ala...
  • Najdôležitejšie fundamenty dňa
    Už ráno boli zverejnené dáta produkčných cien z Nemecka, ktoré ukázali pokračovanie rastu ceno...
  • Najdôležitrejšie udalosti dnešného dňa
    Prioritou dnešného dňa bude zverejnenie výsledku rastu HDP za 3Q z US, ktorý bude zverejnený o 14:30...
  • Najdôležitrejšie udalosti dnešného dňa
    Prím v dnešnom makrokalendári hrá zverejnenie výsledky non-farm payrolls z US ekonomiky za ...
  • Nájemné v Česku dramaticky roste, druhým nejrychlejším tempem v EU. Zdražovat bude i letos
    V Česku v uplynulých dvanácti letech rostly nájmy zhruba čtyřikrát rychleji než v EU jako celku. V loňském třetím čtvrtletí zdražovaly české nemovitosti dvojnásobným meziročním tempem v porovnání s EU. Takto citelný dlouhodobý i krátkodobý cen nemovitostí i nájmů představuje rostoucí sociální problém s dopadem na porodnost a také samotnou udržitelnost českých veřejných financí v budoucnu. Klíčovým důvodem neutěšeného stavu je zdlouhavý proces získání stavebního povolení.
  • Najhoršie sa darí výrobnej sfére v Ázii, spomaľujú však aj viaceré západné ekonomiky
    Globálna aktivita vo výrobnej sfére pokračuje v poklese. Globálny index od JP Morgan klesol na najnižšiu úroveň od októbra 2016. Keď si však vezmeme vývoj od roku 2010, je to len jemný podpriemer. Vývoj je však značne nerovnomerný.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI