Čtvrtek 01. prosinec 2022 04:03
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Instaforex webinar petr plechac
reklama
ProTradery Purple - strategie
reklama
virarosi krypto

MISTROVSTVÍ SVĚTA VE FOTBALE: EXISTUJÍ PARALELY MEZI FTSE A ANGLICKÝM FOTBALEM? A CO SE MOHOU INVESTOŘI NAUČIT OD FOTBALOVÉHO MISTRA?

22.11.2022 11:32  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Hlavní body: • Skutečný stav fotbalu v Anglii se patrně nehodnotí dle síly národního týmu, ale kvality anglické Premier League. Její rozmanitost je zdrojem trvalé síly. Totéž lze říci i o akciovém indexu FTSE All-share. • Od slavné „otočky“ Johana Cruyffa uplynulo už několik desetiletí. Byla to taková ukázka fotbalového mistrovství, že podle legendy soupeř Cruyffa na hřišti stále hledá. Ve finančních kruzích je „otočkou“, kterou investoři vyhlíží, potenciální pivot amerického Federálního rezervního systému (Fed). • Jaké scénáře se mohou odehrát na turnaji? Jak daleko se Anglie dostane tentokrát? Budou Nizozemci hledat inspiraci u dávných hrdinů, jako byl Cruyff? A co Brazílie? Mohou Francouzi dosáhnout dalšího finále? A přišel konečně čas Lionela Messiho?

„Série zklamání"

„Nikdy nic nepředvedou"

„Skvělí na papíře, špatní na trávníku"

... všechny tyto výrazy se od roku 1966 objevují v hodnocení anglického fotbalového týmu po vystoupeních na mistrovství světa.

A zejména od referenda o EU v roce 2016 jsou také častým tématem diskusí o výkonnosti britských akciových titulů (Tedy ty první dva!).

V případě anglického fotbalového národního mužstva je těžké oponovat ve světle důkazů.

V případě akciového indexu FTSE All-share, který svou výkonností zaostává za indexem MSCI World o 45 % od června 2016, se jde také těžko od čeho odrazit.

Proč bychom tedy měli být nyní optimističtí?

„Dlouhodobě tvrdíme, že britské akcie nabízejí značnou hodnotu s příznivou dynamikou zisků a nyní v měně, která citelně oslabila. Je třeba mít na paměti, že fundamentální síla akciového indexu FTSE All-share není dána pouze stavem britské ekonomiky - méně jak 25 % tržeb indexu pochází ze Spojeného království, 75 % ze zahraničí. V indexu FTSE All-share se nachází mnoho špičkových, mezinárodně orientovaných společností, které patří ke špičce ve svém oboru," říká Paul Jackson, globální vedoucí výzkumu alokace aktiv společnosti Invesco.

„Stejně tak bychom mohli říct, že skutečný stav fotbalu v Anglii se neměří silou fotbalového národního týmu, ale kvalitou anglické Premier League. Pokud se podíváte na národnost hráčů startujících v aktuální sezóně, zjistíte, že pouze 34 % z nich jsou Angličané. Zbytek hráčů tvoří ti nejlepší z 64 zemí celého světa. Kvalita zastoupená v hojné míře,"
dodává Paul Jackson.

Důkaz? Za 56 let od posledního vítězství Anglie na fotbalovém mistrovství světa se v Anglii vystřídalo nejvíce klubů, které vyhrály Ligu mistrů nebo Evropskou ligu. Kolik čtenářů by tipovalo Španělsko nebo Itálii?

„Nyní, kdy anglický fotbalový tým opět usiluje o vítězství na největším mezinárodním fotbalovém turnaji, se přiznám, že žiji spíše v naději než v očekávání. Obávám se, že obraz současného anglického kapitána Harryho Kanea, jak zvedá nad hlavu trofej Julese Rimeta po vzoru Bobbyho Moora, kapitána mistrů světa z roku 1966, se v kronikách na konci roku pravděpodobně neobjeví. Na Premier League však můžeme být skutečně hrdí, protože je nejlepší z nejlepších. Světová třída. Pokud jste fotbalista nebo trenér, je to jediné místo, kde chcete působit. Kvalita a rozmanitost ligy je zdrojem její trvalé síly. Totéž lze říci i o indexu FTSE All-share. Hodně štěstí Anglii. Zápasy budu sledovat, nevyhnutelně z pozice "Dr. Who", zpoza pohovky," glosuje Paul Jackson.

Pokud jde o britské akcie, řekněme jen: FTSE se vrací domů.

Mohlo by se to podařit Messimu

Když jsem na začátku roku vybral Argentinu, neznali jsme ještě všechny kvalifikované týmy ani rozlosování turnaje. Jediné, z čeho jsem vycházel, byla nedávná forma Argentiny (zůstává neporažena od července 2019) a tušení, že by turnaj mohl být úspěšnou labutí písní Lionela Messiho.

Nyní, když známe rozlosovaní turnaje, přikláním se k Argentině, od které očekávám, že ovládne svou skupinu a na cestě do semifinále proti Brazílii vyřadí Dánsko a Nizozemsko. Nastoupit proti výběru kanárků je vždy zrádné. Mám však pocit, že to Argentina tentokrát zvládne, stejně jako ve finále Copa America v červenci 2021 (jejich poslední měření sil skončilo remízou 0:0 v listopadu 2021).

Co se týče finále, očekávám, že Argentina se utká s Francií, která podle mého názoru v semifinále zdolá Belgii (a ve čtvrtfinále Anglii). Měla by to být tuhá bitva, ale věřím, že Argentina zvítězí a Messi se stane hrdinou (konečně!),"
uzavírá Paul Jackson.

Investoři se obracejí k mistrovství světa

Je to už 12 mistrovství světa a téměř 50 let, co nizozemská legenda Johan Cruyff provedl slavnou "otočku" proti Švédovi Janu Olssonovi. Její provedení bylo tak mistrovské, že podle legendy Olsson dodnes bloudí po hřišti a hledá Cruyffa.

Mimo oblast sportu byly „otočky", kterým jsme byli v poslední době nejčastěji vystaveni, politického rázu a jejich provedení bylo mnohem méně inspirativní. Pod silným tlakem opozice byly vskutku tak předvídatelné, že by se na sportovním kolbišti staly zcela neúčinnými.

„Otočka", o které ve finančních kruzích investoři nejživěji diskutují, je ta ze strany Fedu. Ve smyslu toho, zda si brzy nedá pauzu ve zvyšování úrokových sazeb a znovu nepodpoří apetit investorů. Avšak vzhledem k tomu, že inflace je tak vysoko nad cílovou hodnotou a nezaměstnanost zůstává tak nízká, zdá se, že takový obrat je ještě daleko. Trhy však mohou být ještě překvapeny. Na trhu práce se začínají objevovat trhliny, ať už se podíváme na pokračující telenovelu na Twitteru nebo na trendy v rámci širších amerických makroekonomických údajů, jako jsou rostoucí nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti a klesající počet volných pracovních míst.

„Pivot Fedu" možná nebude mít tak trvalý dopad jako „Cruyffova otočka", ale mohl by trh zaskočit a přinést zúčastněnému publiku vítanou radost.

Zdroj: Invesco

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Mírné zaváhání ZEW indexu a analýza EUR/GBP
  Německý ZEW index mapující důvěru investorů nečekaně klesl a porušil tak 5měsíční růstový trend. Index ses...
 • Mírné zisky pro akcie, pokles pro ropu či eurodolar. Hlavními tématy zůstávají cla a Fed
  Na úvod dnešního dne se probíraly zejména nové příspěvky Donalda Trumpa k mnoha tématům včetně politiky Fedu a jeho kritiky. Vážný dopad tyto zprávy ale neměly a během dne se pozornost stáčí jinam. Jedním bodem, ve kterém americký prezident také nutně figuruje, je obchodní spor s Čínou. Zdá se, že skepse opět polevuje a na trhy se aspoň trochu vrací naděje na dohodu během víkendové schůzky.
 • Mírný Fed trhy potěšil, dnes do hry zasáhne akčnější ČNB
  Včerejší výsledek zasedání amerického Fedu nakonec nepřinesl vážné překvapení. Centrální banka podle očekávání oznámila, že začíná útlum QE, zatímco předseda Powell investory nezarmoutil nějakým nečekaným jestřábím prohlášením. Přesvědčení o přechodnosti inflace zůstává a postupný konec QE podle Powella neznamená, že by měly sazby už brzy začít stoupat.
 • Mírný odraz dolaru před zveřejněním počtu pracovních míst mimo zemědělství a zasedání MMF/ schůzkou ministrů financí zemí G7
  Dolar dnes v noci zažil další volatilní seanci, když na začátku obchodování pokračoval ryc...
 • Mírný optimismus dává euru a komoditním měnám šanci na korekci směrem nahoru. Přehled USD, NZD a AUD
  Trhy se po poměrně aktivních pondělních výprodejích snaží o korekci. Akciové indexy zemí ATP uzavřely obchodní seanci v zelené zóně. Globální výnosy zároveň rostou také po prudkém poklesu kvůli rostoucím obavám z rychlého šíření omikronu a odporu Kongresu USA k Bidenovu stimulačnímu balíčku.
 • Mírný optimismus v USA
  Včerejší obchodování v USA bylo v průběhu dne stále optimističtější. V úvodu obchodní seance byl dokonce technologický index Nasdaq lehce v záporu, ovšem trhy otočily rychle směr a až do samého závěru postupně rostly. Nejlépe se dařilo po několika dnech propadů energetickému sektoru (Chevron +2,6 %, Exxon Mobil +2,9 %, Halliburton +3,7 %). Velmi slušný den měl i finanční sektor (Nank of America +0,5 %, Citigroup +0,9 %, JPMorgan Chase +1,5 %, Mastercard +2 %). Indexům pak včera pomáhala v růstu hlavně velká technologická jména (Apple +1,5 %, Alphabet +1,5 %, Microsoft +1,2 %). Samostatná kapitola v rámci technologického sektoru pak byly polovodiče (AMD +3,9 %, Nvidia +4,7 %, Intel +3 %).
 • Mírný postup vyjednávání ohledně Řecka prospěl regionálním měnám
  Česká koruna se včera obchodovala bez vlivu makroekonomických čísel. Během dne posílila o 0,2 % a testovala hranici 27,20 CZK/EUR...
 • Místopředseda německého parlamentu volá po spuštění Nord Streamu 2. Němečtí průmyslníci varují před zkázou
  V Německu sílí volání po spuštění plynovodu Nord Stream 2. Zaznívá už i z úst nejvyšších ústavních činitelů země. Místopředseda německého parlamentu Wolfgang Kubicki z vládní strany FDP dnes v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RND uvedl, že ke spuštění Nord Streamu 2 by mělo dojít co možná nejrychleji.
 • Místo válečné daně, která oživuje Marxe, by vláda měla vyjednat pozastavení emisních povolenek
  Takzvaná válečná daň, kterou chystá zavést Fialova vláda, je druhem sektorové daně. Co hůř, vláda, která sama sebe označuje jako středopravou, by zavedením válečné sektorové daně přijala za své učení Karla Marxe.
 • Místo zvyšování mezd se bude propouštět
  „Zaměstnanci se začínají bát o práci a přestávají žádat zaměstnavatele o zvyšování mezd. Zaměstnavatelé zas přichází o zakázky a musí hledat úspory. V důsledku tohoto vývoje se sníží tempo růstu mezd. Mnohým zaměstnancům dokonce v důsledku vysoké inflace klesne reálná hodnota mezd,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Mitsubishi UFJ koupí filipínskou a indonéskou divizi Home Creditu
  Japonská společnost Mitsubishi UFJ Financial Group koupí zhruba za 600 milionů eur (14,2 miliardy Kč) filipínskou a indonéskou divizi společnosti Home Credit Group BV, která patří české finanční skupině PPF. S odkazem na zdroje o tom informovala agentura Reuters a server japonského listu Nikkei. Home Credit informaci nekomentoval.
 • Mladí investují do kryptoměn třikrát více než starší lidé
  Mladí lidé do 35 let, tzv. mileniálové, investují do kryptoměn zhruba třikrát více než starší generace nad 52 let. Celkem 58 procent mileniálů investovalo do kryptoměn více než 500 dolarů (11.290 Kč) a 29 procent přes 1000 USD (22.580 Kč). Vyplývá to z letošní studie společnosti SurveyMonkey ve Spojených státech.
 • Mladí investují zodpovědně. Udržitelným společnostem věří 63 % z nich
  Investování do společností bojujících s klimatickou změnou se těší oblibě hlavně mezi mladými lidmi do 26 let. Vedle zajímavého zhodnocení je volí zejména z osobního přesvědčení. Třetina Čechů však na poli zodpovědného investování stále tápe a není si jistá, jakou roli mohou tyto investice hrát v jejich portfoliu. Jak ukázal průzkum pro ČSOB Asset Management, mladí začínají s investováním i při menším objemu svých úspor, nejvíce si oblíbili alternativní investice.
 • Mladí lidé přestávají věřit bitcoinu, objevují kouzlo stabilnějších investic typu zlata. Salvador jim zatím důvěru nevrací
  Bitcoin už mladé lidi tolik netáhne. Vadí jim značná nestabilita jeho cenového vývoje, jakou lze pozorovat i právě v těchto hodinách, v souvislosti se zaváděním bitcoinu jako zákonného platidla v Salvadoru.
 • Mladí milionáři pokračují v investicích do kryptoměn
  Průzkum zpravodajského kanálu CNBC zjistil, že mileniálové si v roce 2021 mimořádně oblíbili kryptoměny. Zvlášť ti, kteří se zařazují do kategorie mladých milionářů.
 • Mluvčí čínské ambasády v USA řekl, že neslyšel o žádosti Ruska o pomoc
  Prioritou Číny je zabránit tomu, aby se situace na Ukrajině vymkla kontrole, uvedlo v neděli čínské velvyslanectví ve Spojených státech. Učinilo tak v reakci na zprávy v některých médiích, podle nichž Moskva požádala Peking o vojenské vybavení poté, co podnikla invazi do sousední země.
 • Mlžení kolem amerického rozpočtu poskytuje komoditám krátkodobou úlevu
  V prvním týdnu nového roku byly obavy o pád Spojených států z fiskálního útesu, které během prosince držely ceny na uzdě, nahrazeny jiným tématem. Ten někteří nazývají jako mlžení kolem amerického rozpočtu, který byl schválen za pět minut dvanáct. Zůstalo však nevyřešeno mnoho sporných otázek, jako třeba zajištění potřebného financování. Trhy přitom schválení rozpočtu ohromilo jen na chvíli, a rally tak trvala méně než 48 hodin. V příštích týdnech čekají amerického prezidenta kvůli rozpočtu další hádky s kongresem, protože dluhový strop bude muset být v důsledku pokračujícího zadlužování znovu navýšen.
 • MMF
  "Národy potrebujú "urgentne" plány na zníženie verejných dlhov."...
 • MMF
  Španielsko bude potrebovať veľké štrukturálne reformy v bankovom sektore. Komentár: Ti...
 • MMF
  "Riziko pred európske banky v súčasnej dlhovej kr&amp...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Coinfy