Čtvrtek 25. duben 2024 17:33
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO král

Premiér Fiala udělal „kiks“, zapomněl na normativy. Pokud by neexistovaly, lidé by „dojili“ stát tak, že by rychle zbankrotoval

18.08.2022 12:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Premiér Petr Fiala se při včerejší tiskové konferenci dopustil zásadního „kiksu“. Slíbil totiž proplácet náklady na bydlení nad hranici třetiny příjmů domácnosti. To vláda skutečně činit může – a také v řadě případů činí (budeme-li zcela přesní, v Praze proplácí 35 procent, jinde 30 procent). Premiér však nedodal, že výše takové pomoci je legislativně zastropována. A to prostřednictvím takzvaných normativů. Pokud by pomoc od státu měla strop vzniklý na základě normativů převýšit, domácnost už se žádné pomoci nad rámec stropu nedočká, i když splňuje uvedenou podmínku a její náklady na bydlení tedy přesahují třetinu příjmů. 

Normativ je finanční částka – horní limit – stanovený platnou legislativou. Zpravidla jej stanovuje vláda na kalendářní rok. Tato finanční částka se odvíjí od počtu osob domácnosti a od velikosti obce, kde daná domácnost bydlí (a od toho, zda jde o byt nájemní, nebo v osobním či družstevním vlastnictví). Takže například důchodkyně, říkejme jí Alena, samostatně žijící v nájmu ve vesnici s počtem obyvatel do 10 tisíc, má pro letošek legislativně stanovený normativ 6746 korun.  

Předpokládejme nyní, že naše důchodkyně Alena pobírá průměrnou výši penze. Ta letos v březnu v případě žen představovala 14 859 korun. Předpokládejme dále, že tato penze představuje veškerý čistý měsíční příjem domácnosti této seniorky Aleny.  

Stát je ze zákona připraven prostřednictvím příspěvku na bydlení Aleně pomoci, jsou-li její náklady na bydlení vyšší než třetina příjmu příslušné domácnosti, to už víme. Třetinu uvedené částky 14 859 korun představuje suma 4458 korun. Pokud tedy seniorka Alena úřadu prokáže, že její náklady na bydlení (počítá se do nich nájem, energie, vodné a stočné a další příslušné poplatky) přesahují částku 4458 korun, má nárok na pomoc od státu. Ale výše této pomoci není neomezená, jak plyne z výroku premiéra Fialy.  

Výši pomoci totiž limituje právě normativ. Ten pro domácnost typu té, v níž v nájmu bydlí paní Alena (tedy v jednočlenné domácnosti v obci do 10 tisíc obyvatel), pro letošní rok vláda stanovila na již uvedených 6746 korun.  

Jestliže – pro jednoduchost – činí náklady na bydlení paní Aleny celkem přesně 5000 korun (a splňují tedy podmínku, že jsou vyšší než třetina příjmu, protože 5000 > 4458), dostane paní Alena od státu plnou pomoc, protože její náklady na bydlení jsou i tak nižší než normativ (5000 < 6746). Dostane tedy 5000 - 4458 = 542 korun, neboť stát plně pokryje náklady na bydlení přesahující částku odpovídající třetině příjmu.  

Pokud by náklady na bydlení paní Aleny ovšem činily 7000 korun, budou také pochopitelně splňovat podmínku, že jsou vyšší než třetina příjmu. Avšak zároveň by už přesahovaly legislativně daný normativ, tedy 6746 korun. Takže paní Alena by od státu dostala pomoc jen do výše právě tohoto normativu. Pomoc by tak činila 6746 - 4458 = 2288 korun.  

Premiér Fiala včera hovořil tak, že by naší seniorce Aleně přišla pomoc od státu plně, tedy až do výše jejího nájmu, 7000 korun. Fiala totiž doslova uvedl, že „veškeré náklady nad 30 procent příjmu je stát připraven uhradit.“

Fiala tedy mylně sugeroval, že by Alena v našem příkladě, při nákladech na bydlení 7000 korun, získala 7000 - 4458 = 2542 korun (tedy o 254 korun více než nač má dle platné legislativy nárok, protože 2542 - 2288 = 254 korun). To je ale nesmysl. Protože Alena by se pak mohla domluvit s majitelem nemovitosti, v níž bydlí, že jí stanoví – uměle – nájem takový, že její náklady na bydlení budou třeba 20 000 korun. Pokud by platilo, co včera říkal premiér, stát by ji v takovém případě musel proplatit 20 000 - 4458 = 15 542 korun. O tuto částku by se pak Alena podělila s majitelem nemovitosti, v níž bydlí, takže by oba „podojili“ stát.

A záhy by si řekli, proč si nestanovit uměle nájem ještě vyšší, třeba 30 000 korun, vždyť nějaké zdůvodnění tak enormního nájemného se vždy najde… 

Jestliže by všichni takhle stát „dojili“, ten by rychle zbankrotoval. Normativy tedy mají svůj smysl. Samozřejmě, tématem pro debatu je to, zda by nemohly být třeba i poměrně výrazně vyšší, zvláště když nyní tak vydatně zdražují energie. Ovšem bezbřehá pomoc státu bez ohraničení normativy, jak ji včera mylně předestřel premiér, je sci-fi.  

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Premarket v USA 24. května: Americký akciový trh dál klesá
    Futures na americké akciové indexy dál klesaly, zatímco krátkodobé státní dluhopisy stoupaly. Futures na S&P500 klesly o 0,4 % a hi-tech index NASDAQ ztratil přibližně 0,5 %. Průmyslový Dow Jones se propadl o 0,2 %. Ve středu zasáhla světové trhy série špatných zpráv, které vyústily v pokles evropských akcií, největší za poslední dva měsíce. Ceny mědi spadly pod 8 000 USD a letošní růst čínských akcií byl anulován.
  • Pre-market v USA 31. 3. 2023. Akcie ukončily tento měsíc v kladném teritoriu.
    Futures na americké akciové indexy rozšířily zisky a společně s evropskými dosáhly nových týdenních maxim. Obchodníci se nyní soustředí na preferovaný způsob Fedu měření inflace. Doufají, že získají nějaké vodítka o budoucnosti měnové politiky. Pokud index klesne, povede to s největší pravděpodobností k další rally na akciových trzích, zatímco rostoucí inflační tlaky budou vyvíjet tlak na trhy.
  • Pre-market v USA 3. 4. 2023
    Americký akciový trh v březnu výrazně vzrostl a zahájil druhé čtvrtletí roku 2023. Dnešní zprávy o omezení těžby ropy ze strany OPEC+ zvýšily cenu ropy, což vedlo k obnovení obav z nárůstu inflace. To naznačuje, že Fed by se musel vyvarovat holubičí rétoriky, protože boj s inflací zdaleka nekončí. Americké státní dluhopisy změnily svou výnosovou křivku, přičemž výnos na dvouletém dluhopisu, který je zranitelný vůči politice Fedu, prudce vzrostl o 7 bazických bodů.
  • Pre-market v USA 6. 12. 2021. Akcie Tesly klesly o 10 %.
    Americký akciový trh ztrácí dech kvůli očekávání možných změn v měnové politice Fedu. Tradeři navíc nyní váhají s nákupem nových akcií kvůli nejistotě ohledně omikronu a jeho dopadu na globální ekonomiku i trh práce.
  • Pre-market 18. 5. 2023. Rally na Wall Street může pokračovat
    Futures na americkém akciovém trhu nadále rostou po poklesu kvůli obavám, že by patová situace nad dluhovým stropem mohla vést k defaultu. Po vyjádřeních zákonodárců však tyto obavy polevily. Věří, že do konce týdne dosáhnou dohody. Analytici se proto domnívají, že největší světová ekonomika se bude moci vyhnout hospodářskému poklesu i na pozadí vysokých úrokových sazeb.
  • Pre-market 24. 3. 2023. Akciové indexy opět klesají.
    Futures na americké akciové indexy v pátek ráno klesly a ztratily všechny své počáteční zisky. Také evropské akcie se kvůli obavám o stabilitu bankovního sektoru propadly.
  • Premenlivé počasie na útese
    Včera od začiatku amerického obchodovania sme videli masívny pokles rizikových aktív, hlavne amerických a...
  • Premiantem pražské burzy dnes byly akcie České zbrojovky
    Pražská burza dnes posílila. Index PX zpevnil o 0,49 procenta na 1060,37 bodu. Dařilo se většině hlavních titulů. Nejvýrazněji si polepšily akcie společnosti Česká zbrojovka, která ve čtvrtek ohlásila podpis konečné dohody o převzetí amerického výrobce zbraní Colt. Vyplývá to z webových stránek burzy. Koruna dnes mírně zpevnila vůči euru a stagnovala k dolaru.
  • Premiérce Mayové hrozí pád
    Napětí kolem brexitu stoupá. Cena zajištění proti britské platební neschopnosti dnes stoupla na nejvyšší úroveň od doby referenda o vystoupení Británie z EU v červnu 2016. Libra se dnes ráno propadla na nejslabší úroveň vůči dolaru za poslední více než půldruhý rok. Důvodem je hlasování o nedůvěře kabinetu současné premiérky Theresy Mayové. Ten iniciovali konzervativní poslanci britského parlamentu, kteří nesouhlasí se současnou podobou návrhu brexitové dohody mezi Londýnem a Bruselem. Bezprostředně je rozlítila skutečnost, že Mayová odložila klíčové hlasování o tomto návrhu, které se mělo konat včera. O nedůvěře kabinetu se bude v britském parlamentu hlasovat už dnes večer. Pád premiéry ale není vůbec jistý. Mayová má podporu klíčových členů kabinetu a k jejímu sesazení je potřeba více než třikrát více hlasů, než stačilo na iniciaci hlasování o nedůvěře. Pokud Mayová přežije, bude se snažit přimět Brusel k ústupkům, aby mohla brexitovou dohodu doma lépe „prodat“. Jesltiže by včerejší hlasování neodložila, dohoda by podporu nezískala.
  • Premiér dnes bude řešit zrušení „stavebka“, byl by to smysluplný krok. Aby mělo stavební spoření smysl jako dříve, musel by dnes příspěvek činit 35 tisíc korun
    Národní ekonomická rada vláda dnes na jednání s premiérem Fialou a zástupci ekonomických resortů bude kromě jiného řešit snížení nebo zrušení podpory státnímu stavebnímu spoření. Ministr financí Zbyněk Stanjura už koncem předminulého týdne naznačil, že vláda zrušení podpory „stavebka“ zvažuje.
  • Premiérka Trussová je pryč: Trhy budou chtít rychlou náhradu
    „V dalším mimořádném sledu událostí odstoupila premiérka Liz Trussová po pouhých 44 dnech v čele Spojeného království. Nestává se často, aby politické machinace měly tak přímý dopad na osobní finance. Dokonce i během brexitu byly čisté dopady z ekonomického hlediska pozvolné. Krize, v níž se nyní nacházíme, si však žádá rychlou akci Konzervativní strany, která by zvolila nového lídra.
  • Premiér nepočítá s dřívějším zrušením WFT, BlackRock se stahuje z Monety
    Minulý týden přinesl růst akciových trhů v Evropě, a to i navzdory zvýšení úrokových sazeb ECB. Kromě tuzemské inflace bylo v minulém týdnu zveřejěno i saldo platební bilance běžného účtu, které pozitivně překvapilo. Neméně zajímavé zprávy přicházely i z korporací. Jaké konkrétní to byly? To se dozvíte již nyní v našem videu.
  • Premiérova slova, že elektřina domácnostem zdraží letos maximálně o jednotky procent se nenaplnila. Protože ale i tak má Česko citelně nižší inflaci než okolní země, guvernér Michl na síti X už tlačí slábnoucí korunu výš
    Meziroční inflace v Česku vykázala hodnotu 2,3 procenta. Tak nízkou hodnotu nikdo z tuzemských analytiků nečekal. A nečekala ji ani Česká národní banka. Jak analytici, tak centrální banka vyhlíželi inflaci zhruba tříprocentní.
  • Premiér slibuje konec zdražování, jenž však nenastane. Ani veřejné finance v příštím roce „zdravé“ nebudou, jak tvrdí
    Ve svém dnešním vánočním projevu se premiér Fiala poměrně výrazně věnoval také ekonomickým tématům. Z nich se zaměřil zejména na inflaci. „Příští rok skončí neustálé zdražování,“ slibuje premiér. To ovšem není pravda. Zdražování bude pokračovat, jen pomalejším tempem než letos nebo loni. A sice – nejpravděpodobněji – tempem zhruba třetinovým v porovnání s letoškem a přibližně pětinovým v porovnání s loňskem.
  • Premiér slibuje zlevňování, to však letos určitě nenastane, naopak. Jeho novoroční projev je i tak celkově poměrně realistický, byť s několika rozpory
    Novoroční projev premiéra Petra Fialy se v oblasti ekonomických témat nesl v poměrně realistickém duchu, byť pozornému uchu neunikly určité rozpory a nepřesnosti.
  • Prepad akcií môže negatívne zasiahnuť úverovanie a spotrebiteľskú dôveru
    Tak nám od nového roka prudko padajú akcie. Ťažko nájsť jednu konkrétnu príčinu, podľa mňa je to kombinácia viacerých ...
  • Prepad mien je pre exportérov ropy dobrou správou, chybu robia krajiny, ktoré držia kurz pevný
    Od leta 2014, kedy sa začal prepad cien ropy, sú pod najväčším tlakom meny, ktoré ťažia ropu. Nie však všetky, niektor...
  • Prepláchnuť a vyžmýkať
    Jednou z tých najsmiešnejších, no zároveň najznámejších ekonomických teórií je hypotéza efektívnych trhov. Podľa nej sú v cene obchodného inštrumentu zakomponované všetky relevantné informácie, a tak je trhová cena vždy tá správna. Preto nie je nikdy možné trh poraziť.
  • Prestáva svet veriť doláru?
    Saudská Arábia od začiatku tohto roka patrí ku krajinám, ktoré sa zbavujú amerických dlhopisov. Včera zverejnené dáta ukázali, že v júli znížila ich držbu o $3,5 miliardy. No najväčší predaj zaznamenala Čína, keď predala zo svojho portfólia americké dlhopisy v objeme $34 miliárd.
  • Prevalcujú nás čínske problémy?
    Čína je symptómom sveta, ktorý zomiera. Kedysi nebývalý vzostup podporovaný bujnejúcim eurodolárom sa po kríze v roku 2008 zmenil na postupný pokles smerujúci k finálnemu rozuzleniu. Každým mesiacom vidíme zhoršovanie sa už nie iba ekonomických fundamentov, ale aj dôležitých finančných ukazovateľov. Ak je Fed chytený do pasce, čo potom môžeme povedať o PBOC?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader