Pátek 19. duben 2024 08:22
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO král
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex ETF

Premenlivé počasie na útese

29.11.2012 12:01  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Včera od začiatku amerického obchodovania sme videli masívny pokles rizikových aktív, hlavne amerických akcií, ropy a drahých kovov. Dôvodom boli komentáre o fiškálnom útese, ktorý je teraz hlavným činiteľom pri určovaní trhového sentimentu. Na priloženom grafe vidíme reakciu na komentáre z 27. novembra, kedy vodca republikánov v Senáte Harry Reid povedal, že je frustrovaný akokoľvek  z akéhokoľvek pokroku v rokovaniach. Obe strany Kongresu by mali podľa neho prestať nezáväzne konverzovať a prejsť k skutočným riešeniam. Aj napriek dobrým číslam z americkej ekonomiky sme nevideli pokračovanie rastu a preto nastal pokles, neskôr doslova panický výpredaj. O približne 24h neskôr vodca Snemovne a zhodou okolností aj predseda rozpočtovej komisie John Boehler (republikán) povedal, že je optimista v otázke dosiahnutia dohody s prezidentom Obamom. Nálada sa otočila v priebehu minút a máme nové vrcholy. Situácia je zobrazená na hodinovom grafe indexu S&P500.

Trhy sa tak z veľkého pesimizmu obrátili do veľkého optimizmu a nálada sa mení ako počasie v apríli. Skúsme sa trochu odosobniť od výkyvov, ktoré len ukazujú, že nikto nevie, kedy a aké riešenie bude prijaté. Obama tento týždeň robí kampaň s malými podnikmi, dnes sa stretne s veľkými korporáciami (vrátane Goldman Sachs, ktorá sa vyjadrila, že sa jej plán pozdáva). Cieľom Obamu je ponechať v platnosti demokratické stimuly a zoškrtať republikánske. O tom, že Obama nie je veľmi nadstranícky politik a s Republikánmi ťažko spolupracuje svedčí jeho plán záchrany ekonomiky v roku 2008, kedy napriek kampani vy štýle „ja nepoznám republikánsku ani demokratickú Ameriku, ale Spojené štáty Americké“ a výzve republikánom, aby doručili svoje návrhy (doručili), tieto nakoniec nebral do úvahy „pretože on vyhral voľby“. Veľkú chuť spolupracovať nepreukázal ani v lete 2011, keď sa rokovalo o rozpočtovom strope. Na jeho obranu treba povedať, že ani Republikáni sa vtedy nepretrhli vo flexibilite pri vyjednávaní. Vysoký predstaviteľ republikánov Eric Canton sa už začiatkom tohto týždňa vyjadril, že neráta s veľkými hádkami a republikáni sú si vedomí, „kto je tu pánom“. Očakáva vyššie dane a slabšiu ekonomiku.

No a tak sa presúvame k dnešným rokovaniam. Hovorca Snemovne John Boehner je otvorený dohode s Obamom, bude potrebovať pomoc Demokratov, aby to prešlo republikánskou Snemovňou. Existuje skupina 60 republikánov, ktorá je silne anti-daňová (spolu s Tea Party), teda Boehner musí urobiť plán, ktorý si získa aj nejaké demokratické hlasy. Bývalý hovorca Snemovne Dennis Hastert (1999 – 2007) situáciu popisuje tak, že všetci chcú dohodu, až kým sa nezačne reálne rokovať. Potom sa vždy objavia vážne rozpory, ktoré pravdepodobne aj teraz výrazne spomalia tento proces. Boehner musí aj teraz uspokojiť prezidenta, Demokratov aj Republikánov. V podobnej situácii, ktorá v roku 2011 dostala USA takmer do bankrotu sa práve pred rokom nachádzal. Keďže Republikáni chceli obmedziť Obamacare, väčšina Demokratov plán odmietla a k slovu prišiel plán automatických škrtov, ktorý má nastúpiť od začiatku roka 2013, teda fiškálny útes. Aj dnes Republikáni navrhujú obmedzenie Medicare a Medicaid a zmenu daňovej štruktúry USA, výmenou za možné zvýšenie príjmov pre Demokratov. O škrtoch vo výdavkoch sa pritom ešte nezačalo hovoriť a Boehner práve včera vyzval Obamu a Demokratov, aby konečne začali o škrtoch rozprávať vážne a konkrétne. Republikáni sú naďalej proti tomu, aby všetky daňové stimuly Bushovej éry boli zrušené ku koncu tohto roka. Rokovania tak budú ťažké a radosť trhu môže byť predčasná.

Dnes máme aj iné zdroje dobrej nálady, hlavne silný pokles výnosov periférie, ktorý sa začal s gréckou dohodou. Tá mimochodom ešte obsahuje pomerne kontroverzný záujem pritlačiť domácich veriteľov Grécka k väčším stratám (banky a penzijné fondy držia grécky dlh do splatnosti, teda rátajú s tým, že dostanú 100% istiny plus úrok. Návrh je, aby dostali tak 25 – 30% istiny, teda priznali straty. To je v skutočnosti haircut.) ako budú mať zahraniční veritelia. Toto bude ťažké vyrokovať a aj tu platí, že kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič.

Dnes tak bude kľúčové, čo nové sa dohodne k odkupu gréckeho dlhu (detaily sa majú oznámiť v týchto dňoch), komentáre k fiškálnemu útesu a tiež druhá revízia amerického HDP, kde sú tiež veľmi vysoké očakávania (2.8% vs. posledný odhad 2.0%). Nálada je bujará a budeme sledovať, čo sa opäť prudko otočí, alebo vydrží. Opäť raz je započítané, že všetko bude v poriadku. A skúsenosti hovoria to tom, že takéto očakávania sa nemusia vždy naplniť. 

Klíčová slova: Daně | Goldman Sachs | Banky | HDP | USA | Fondy | Ropy | Volby |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Premarket v USA 1. září: Americký akciový trh se připravuje na klíčové údaje
    Futures na americké akciové indexy vykazují zisky. Futures na index S&P 500 posílily o 0,2 %, zatímco hi-tech index NASDAQ si připsal 0,3 %. Většina obchodníků ale před klíčovými údaji o zaměstnanosti v USA zaujala vyčkávací postoj. Výnosy státních dluhopisů zůstávají beze změny stejně jako kurz amerického dolaru.
  • Pre-market v USA 19. 4. 2023. Akciové trhy čelí opětovnému tlaku
    Futures na americké akciové indexy se ve středu obchodují v záporných hodnotách spolu s evropskými akciemi a výnosy dluhopisů rostou uprostřed dalších zpráv o společnostech trpících vysokou inflací a úrokovými sazbami. Futures na Nasdaq 100, citlivé na úrokové sazby, klesly zhruba o 0,8 %, zatímco kontrakty S&P 500 klesly o 0,5 %. Výnos 10letých státních dluhopisů vzrostl o 4 bazické body.
  • Pre-market v USA 20. 4. 2023. Smíšený firemní reporting zatěžuje akciové trhy.
    Futures na americké akciové indexy se propadly spolu s evropskými akciemi kvůli smíšeným firemním zprávám a rostoucímu konsenzu investorů, že úrokové sazby Fedu budou nadále růst. Tento týden o tomto problému diskutovalo mnoho představitelů Fedu.
  • Pre-market v USA 21. 3. 2023
    Futures na americké a evropské akciové indexy rostly již druhý den v řadě díky regulačním opatřením zvyšujícím důvěru ve finanční systém. Futures na S&P 500 vzrostly o 0,3 %, zatímco futures na NASDAQ si připsaly 0,5 %. V Evropě stoxx Europe 600 vzrostl o 1,4 % díky jeho bankovnímu indexu, který posílil o 3,5 %.
  • Premarket v USA 24. května: Americký akciový trh dál klesá
    Futures na americké akciové indexy dál klesaly, zatímco krátkodobé státní dluhopisy stoupaly. Futures na S&P500 klesly o 0,4 % a hi-tech index NASDAQ ztratil přibližně 0,5 %. Průmyslový Dow Jones se propadl o 0,2 %. Ve středu zasáhla světové trhy série špatných zpráv, které vyústily v pokles evropských akcií, největší za poslední dva měsíce. Ceny mědi spadly pod 8 000 USD a letošní růst čínských akcií byl anulován.
  • Pre-market v USA 31. 3. 2023. Akcie ukončily tento měsíc v kladném teritoriu.
    Futures na americké akciové indexy rozšířily zisky a společně s evropskými dosáhly nových týdenních maxim. Obchodníci se nyní soustředí na preferovaný způsob Fedu měření inflace. Doufají, že získají nějaké vodítka o budoucnosti měnové politiky. Pokud index klesne, povede to s největší pravděpodobností k další rally na akciových trzích, zatímco rostoucí inflační tlaky budou vyvíjet tlak na trhy.
  • Pre-market v USA 3. 4. 2023
    Americký akciový trh v březnu výrazně vzrostl a zahájil druhé čtvrtletí roku 2023. Dnešní zprávy o omezení těžby ropy ze strany OPEC+ zvýšily cenu ropy, což vedlo k obnovení obav z nárůstu inflace. To naznačuje, že Fed by se musel vyvarovat holubičí rétoriky, protože boj s inflací zdaleka nekončí. Americké státní dluhopisy změnily svou výnosovou křivku, přičemž výnos na dvouletém dluhopisu, který je zranitelný vůči politice Fedu, prudce vzrostl o 7 bazických bodů.
  • Pre-market v USA 6. 12. 2021. Akcie Tesly klesly o 10 %.
    Americký akciový trh ztrácí dech kvůli očekávání možných změn v měnové politice Fedu. Tradeři navíc nyní váhají s nákupem nových akcií kvůli nejistotě ohledně omikronu a jeho dopadu na globální ekonomiku i trh práce.
  • Pre-market 18. 5. 2023. Rally na Wall Street může pokračovat
    Futures na americkém akciovém trhu nadále rostou po poklesu kvůli obavám, že by patová situace nad dluhovým stropem mohla vést k defaultu. Po vyjádřeních zákonodárců však tyto obavy polevily. Věří, že do konce týdne dosáhnou dohody. Analytici se proto domnívají, že největší světová ekonomika se bude moci vyhnout hospodářskému poklesu i na pozadí vysokých úrokových sazeb.
  • Pre-market 24. 3. 2023. Akciové indexy opět klesají.
    Futures na americké akciové indexy v pátek ráno klesly a ztratily všechny své počáteční zisky. Také evropské akcie se kvůli obavám o stabilitu bankovního sektoru propadly.
  • Premiantem pražské burzy dnes byly akcie České zbrojovky
    Pražská burza dnes posílila. Index PX zpevnil o 0,49 procenta na 1060,37 bodu. Dařilo se většině hlavních titulů. Nejvýrazněji si polepšily akcie společnosti Česká zbrojovka, která ve čtvrtek ohlásila podpis konečné dohody o převzetí amerického výrobce zbraní Colt. Vyplývá to z webových stránek burzy. Koruna dnes mírně zpevnila vůči euru a stagnovala k dolaru.
  • Premiérce Mayové hrozí pád
    Napětí kolem brexitu stoupá. Cena zajištění proti britské platební neschopnosti dnes stoupla na nejvyšší úroveň od doby referenda o vystoupení Británie z EU v červnu 2016. Libra se dnes ráno propadla na nejslabší úroveň vůči dolaru za poslední více než půldruhý rok. Důvodem je hlasování o nedůvěře kabinetu současné premiérky Theresy Mayové. Ten iniciovali konzervativní poslanci britského parlamentu, kteří nesouhlasí se současnou podobou návrhu brexitové dohody mezi Londýnem a Bruselem. Bezprostředně je rozlítila skutečnost, že Mayová odložila klíčové hlasování o tomto návrhu, které se mělo konat včera. O nedůvěře kabinetu se bude v britském parlamentu hlasovat už dnes večer. Pád premiéry ale není vůbec jistý. Mayová má podporu klíčových členů kabinetu a k jejímu sesazení je potřeba více než třikrát více hlasů, než stačilo na iniciaci hlasování o nedůvěře. Pokud Mayová přežije, bude se snažit přimět Brusel k ústupkům, aby mohla brexitovou dohodu doma lépe „prodat“. Jesltiže by včerejší hlasování neodložila, dohoda by podporu nezískala.
  • Premiér dnes bude řešit zrušení „stavebka“, byl by to smysluplný krok. Aby mělo stavební spoření smysl jako dříve, musel by dnes příspěvek činit 35 tisíc korun
    Národní ekonomická rada vláda dnes na jednání s premiérem Fialou a zástupci ekonomických resortů bude kromě jiného řešit snížení nebo zrušení podpory státnímu stavebnímu spoření. Ministr financí Zbyněk Stanjura už koncem předminulého týdne naznačil, že vláda zrušení podpory „stavebka“ zvažuje.
  • Premiér Fiala udělal „kiks“, zapomněl na normativy. Pokud by neexistovaly, lidé by „dojili“ stát tak, že by rychle zbankrotoval
    Premiér Petr Fiala se při včerejší tiskové konferenci dopustil zásadního „kiksu“. Slíbil totiž proplácet náklady na bydlení nad hranici třetiny příjmů domácnosti. To vláda skutečně činit může – a také v řadě případů činí (budeme-li zcela přesní, v Praze proplácí 35 procent, jinde 30 procent). Premiér však nedodal, že výše takové pomoci je legislativně zastropována. A to prostřednictvím takzvaných normativů. Pokud by pomoc od státu měla strop vzniklý na základě normativů převýšit, domácnost už se žádné pomoci nad rámec stropu nedočká, i když splňuje uvedenou podmínku a její náklady na bydlení tedy přesahují třetinu příjmů.
  • Premiérka Trussová je pryč: Trhy budou chtít rychlou náhradu
    „V dalším mimořádném sledu událostí odstoupila premiérka Liz Trussová po pouhých 44 dnech v čele Spojeného království. Nestává se často, aby politické machinace měly tak přímý dopad na osobní finance. Dokonce i během brexitu byly čisté dopady z ekonomického hlediska pozvolné. Krize, v níž se nyní nacházíme, si však žádá rychlou akci Konzervativní strany, která by zvolila nového lídra.
  • Premiér nepočítá s dřívějším zrušením WFT, BlackRock se stahuje z Monety
    Minulý týden přinesl růst akciových trhů v Evropě, a to i navzdory zvýšení úrokových sazeb ECB. Kromě tuzemské inflace bylo v minulém týdnu zveřejěno i saldo platební bilance běžného účtu, které pozitivně překvapilo. Neméně zajímavé zprávy přicházely i z korporací. Jaké konkrétní to byly? To se dozvíte již nyní v našem videu.
  • Premiérova slova, že elektřina domácnostem zdraží letos maximálně o jednotky procent se nenaplnila. Protože ale i tak má Česko citelně nižší inflaci než okolní země, guvernér Michl na síti X už tlačí slábnoucí korunu výš
    Meziroční inflace v Česku vykázala hodnotu 2,3 procenta. Tak nízkou hodnotu nikdo z tuzemských analytiků nečekal. A nečekala ji ani Česká národní banka. Jak analytici, tak centrální banka vyhlíželi inflaci zhruba tříprocentní.
  • Premiér slibuje konec zdražování, jenž však nenastane. Ani veřejné finance v příštím roce „zdravé“ nebudou, jak tvrdí
    Ve svém dnešním vánočním projevu se premiér Fiala poměrně výrazně věnoval také ekonomickým tématům. Z nich se zaměřil zejména na inflaci. „Příští rok skončí neustálé zdražování,“ slibuje premiér. To ovšem není pravda. Zdražování bude pokračovat, jen pomalejším tempem než letos nebo loni. A sice – nejpravděpodobněji – tempem zhruba třetinovým v porovnání s letoškem a přibližně pětinovým v porovnání s loňskem.
  • Premiér slibuje zlevňování, to však letos určitě nenastane, naopak. Jeho novoroční projev je i tak celkově poměrně realistický, byť s několika rozpory
    Novoroční projev premiéra Petra Fialy se v oblasti ekonomických témat nesl v poměrně realistickém duchu, byť pozornému uchu neunikly určité rozpory a nepřesnosti.
  • Prepad akcií môže negatívne zasiahnuť úverovanie a spotrebiteľskú dôveru
    Tak nám od nového roka prudko padajú akcie. Ťažko nájsť jednu konkrétnu príčinu, podľa mňa je to kombinácia viacerých ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI