Středa 17. srpen 2022 10:28
reklama
Coinfy
reklama
InstaMarkets
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaMarkets

Týden na akciových trzích: Ani mohutné posilování v závěru týdne Praze nepomohl a na rozdíl od ostatních ztratila

24.06.2022 17:51  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

ČNB zvedla základní úrokovou sazbu o 125 bb na 7 %. To bylo více méně v souladu s očekáváním. Makro data ve světě byla tentokráte z řad předstihových ukazatelů. Růst cen energetických komodit a riziko recese znamenaly, že indikátory sentimentu PMI zklamaly, a to na obou stranách Atlantiku.  

Americký trh

Za mořem měli investoři obchodování kratší o pondělní svátek.

Hlavní index S&P500 za první tři dny obchodování (Út-Čt) předvedl slušný výkon a vyrostl o +3,29 % (3 795,73 b.). Dnes otevírá obchodní seanci o necelé procento v plusu a dále rychle roste. Zisk zkráceného týdne by se tak mohl dostat snadno přes +5 %. 

Evropské akciové trhy

Evropské akcie dnes od začátku obchodování neznaly jiný směr než vzhůru. Index STOXX Europe 600 dnes krátce před koncem obchodování roste o +2,57 % (412,75 b.). Posiloval na začátku i na konci týdne, uprostřed však došlo ke korekci. Za celý týden to vypadá na zhodnocení o +2,36 %. 

Pražská burza

Pátek

Dnes to na pražské burze vypadalo docela dobře. Nicméně od rána to tak růžové nebylo. Index PX otevřel přes procento v mínusu, pak ale následoval ostatní evropské a po otevření také americké burzy a podařilo se mu ztráty úplně eliminovat. Nakonec uzavřel silnější o +0,75 % (1 288,22 b.).

Většina titulů posílila. Nejlepší byl Avast se ziskem +1,31 % (155 CZK) a ČEZ (+1,30 %, 1 173 CZK). Následovalo několik společností s růstem kolem půl procenta. VIG (+0,74 %, 544 CZK), Komerční banka (+0,58 %, 690 CZK) nebo Erste (+0,56 %, 645,20 CZK). Zajímavé bylo obchodování s akciemi Monety. Od rána posilovala až o +0,64 %, pak se ke konci obchodování propadla na -0,39 %, aby okamžitě opět posílila a uzavřela dnešek na +0,77  % (78,50 CZK). Mírně svou cenu korigoval Colt CZ (-0,17 %, 583 CZK), pravděpodobně v reakci na informace o možné regulaci zbraní v USA, což je nejdůležitější trh pro zbrojaře.  

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře.

Pražská burza

Týdenní výkon

Pražská burza se v týdenním hodnocení bohužel nemůže srovnávat s ostatními parkety. Index PX, i když v závěru páteční seance posiloval, za celý týden odepsal 0,19 % (1 288,22 b.). To je třetí týdenní ztráta v řadě.

Hvězdou se tentokrát stal Avast. Jeho akcie prakticky každý den posilovaly a týdenní účet se uzavřel na +8,51 % (155 CZK). Nicméně ve srovnání s hotovostní nabídkou Nortonu je jeho cena stále nižší asi o 25 % a nabízí tak zajímavou prémii. Komerční banka stojí na stříbrném stupínku. Přidala +3,14 % (690 CZK) a aspoň částečně korigovala pokles minulých týdnů. Moneta vzrostla o +1,82 % (78,50 CZK), Pilulka o +1,01 % (1 000 CZK) a Kofola o +0,34 % (295 CZK). To bylo z růstových akcií tento týden vše.

Erste Group odepsala za tento týden 3,99 % (645,20 CZK), mimochodem jde o třetí ztrátový týden v řadě. Pojišťovna VIG (-1,81 %, 544 CZK) odepsala necelá dvě procenta. ČEZ (-0,34%, 1 173 CZK) také neoslnil. Ministerstvo financí navrhuje vyplatit vyšší dividendu a premiér, respektive vláda chce vlastnit klíčové elektrárny. A to jsou bez diskusí právě aktiva ČEZu. Pro akcie vesměs pozitivní zprávy, proč je tedy cena nižší? On ten nový návrh na výplatu dividendy je vyšší jen nepatrně, a zejména navrhované odsunutí její výplaty na listopad místo srpna vyvolává spíše otázky. A o plánech na vykoupení minorit z výrobní divize toho taky moc nevíme. Spíš nic než moc, neznáme způsob ani načasování. 

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Dvě významné události se tento týden týkaly ČEZu.

1. V pondělí bylo oznámeno, že Ministerstvo financí podalo protinávrh na výplatu dividendy. Jeho návrh je 48 CZK s výplatou od 1. listopadu. Tento návrh se pouze kosmeticky liší od návrhu představenstva na 44 CZK. Rozdíl je v začátku výplatní periody. Tradičně začíná 1. srpna. Předpokládáme, že MinFin si svoje návrhy schválí (ovládá státní 70% podíl).

2. Ve středu pak premiér Fiala v poselství národu řekl, že vláda v blízkém horizontu plánuje vlastnit síť klíčových tuzemských elektráren. To se z našeho pohledu týká elektráren ČEZu. Došlo by tak k restrukturalizaci/rozdělení ČEZu. S tím by souviselo vykoupení minoritních podílů. 

Moneta: společnost Petrus, která podle vlastních slov vlastní až 10 % Monety se domluvila s J&T a tento podíl jim prodala. Detaily zveřejněny nebyly.

Musíme taky připomenout, že bankovní rada ČNB na své derniéře v původním složení zvýšila sazby o 125 bb na rovných 7 %.   

Co se dá čekat příští týden?

V úterý se bude konat valná hromada společnosti ČEZ. Je pravděpodobné, že na ní stát prostřednictvím Ministerstva financí, které spravuje státní 70% podíl, schválí dividendu ve výši 48 CZK na jednu akcii (výnos +4,1 %) s výplatou od 1. listopadu.

Ve čtvrtek 30. června pak bude poslední den obchodování s akciemi ČEZu s právem na tuto dividendu.  

Ve čtvrtek pravděpodobně zveřejní pololetní výsledky Avast.  

Ve čtvrtek začne vyplácet dividendu (1 310 CZK) Philip Morris ČR. 

Mezi faktory, které budou ovlivňovat dění na akciových trzích bude samozřejmě geopolitická situace.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Twitter vtrhl na NYSE: Až +92 % k 50 USD
  Americké mikroblogovací síti Twitter odzvonilo na americké burze NYSE. Ve středu stanovila emisní cenu svých akcií na ...
 • Twitter vyhoví požadavkům Elona Muska - The Washington Post
  Akcie společnosti Twitter (TWTR.US) vyskočily poté, co list The Washington Post zveřejnil informaci o tom, že Twitter vyhoví požadavkům Elona Muska na udělení přístupu k datům o potenciálních robotech využívajících platformu. Očekává se, že společnost nabídne možnost nahlédnout na datový tok o objemu 500 milionů tweetů publikovaných každý den. Dle právníka Twitteru je možné, že se o obchodu bude hlasovat na přelomu července a srpna.
 • TWITTER 2Q
  TWITTER před kvartálními výsledky   Twitter Inc. (TWTR), někdy označován jako „King of Social Media“ má oznámit t...
 • Týden bohatý na makrodata
  Přelom roku nebyl pro trhy nijak zásadní a investoři spíše vyčkávají na nové zprávy, data a fundamenty, které budou pr...
 • Týden, kdy Fed překvapil trhy: Kovy rostly, naopak ropa zlevnila
  Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank Klíčovou událostí uplynulého týdne bylo bezpochyby dlouho očekávané set...
 • Týden končí akciové trhy převážně v plusu
  Evropské akciové trhy v průběhu pátečního odpoledne mírně rostou. Index Stoxx 600 si připisuje 0,2 %, když se nejvíce daří těžařům a zpracovatelům komodit, jejichž akcie přidávají jako jediné více jak jedno procento. Druhým nejúspěšnějším odvětvím jsou prodejci spotřebního zboží (+0,8 %). To však neplatí pro automobilku Daimler, která ztrácí na své hodnotě zhruba 1,3 % poté, co management vydal varování ohledně výsledků hospodaření za druhý kvartál kvůli problémům s naftovými motory a airbagy. Futures na americký index S&P 500 naznačují ziskový začátek páteční seance.
 • Týden na akciových trzích: Akcie v Praze, Evropě i Americe této týden rostly; pátek pozitivně podpořen vystoupením v Jackson Hole
  Událostí nejen tohoto týdne, ale pravděpodobně i nadcházejících týdnů, je setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Vzhledem k posledním datům z ekonomiky a další šíření koronaviru by mohl Fed rozhodnutí pomalu utahovat rozvolněnou politiku ještě odložit na další zasedání. Podle guvernéra Fedu Powella by mohlo dojít k omezování nákupů aktiv ještě v tomto roce.
 • Týden na akciových trzích: Akcie v Praze pouze rostly, za mořem se opět posouvala rekordní laťka výše a výše
  Tak jako se minulý týden čekalo na hlavní událost, kterou bylo setkání v Jackson Hole, tento týden to byla dnešní data z trhu práce. Ta jsou důležitým vodítkem pro Fed kvůli nastavení měnové politiky. Zklamala, bohužel, když nová pracovní místa mimo zemědělství hluboce zaostala o odhady trhu. Tentokrát se tak potvrdily předstihové ukazatele. Dobře nedopadla ani spotřebitelská důvěra podle University of Michigan. Naproti tomu ISM Index měřící aktivitu v průmyslu v USA nejenže neoslabil, ale ještě dokázal vylepšit již tak vysokou úroveň.
 • Týden na akciových trzích: Amerika opět na rekordech, Evropa také, Praha na nule
  Makrodata byla tento týden smíšená. Ekonomický kalendář přinesl lepší index důvěry v eurozóně či předstihová PMI data, smíšený obrázek z německého průmyslu, a naopak slabší domácí průmyslovou výrobu či horší data z amerického trhu práce.
 • Týden na akciových trzích: Amerika opět na rekordech, Praha ztrácela
  Od čtvrtka je americký S&P500 opět na rekordech, pomohl další již několikátý balíček fiskální pomoci, který tentokrát bude směřovat do infrastruktury. Další jestřábí komenty byly slyšet od několika guvernérů Fedu o tom, že snižování výkupu aktiv by mělo přijít dříve, než se čeká. Tento jestřábí komentář poslal index ve středu do mínusu.
 • Týden na akciových trzích: Důvodů k radosti není popravdě mnoho, v podstatě žádný, všechny indexy v červeném
  Týden na akciových trzích: Důvodů k radosti není popravdě mnoho, v podstatě žádný, všechny indexy v červeném.
 • Týden na akciových trzích: Evropa dál na vítězné vlně, roste 6. týden, USA a ČR odpadly
  Výsledková sezóna v USA a Evropě je pomalu na svém konci. A jak jsem již několikrát psal, je úspěšná. Firmy reportují lepší čísla ve srovnání s odhady a vyšší v meziročním srovnání, to znamená že rostou.
 • Týden na akciových trzích: Evropa včetně Prahy slušně posilovaly, za mořem to tak slavné nebylo
  Tento týden byl z hlediska makrodat poměrně chudý. Tím zásadním číslem, na které se čekalo byla inflace v USA. A dopadla špatně, respektive vzrostla nad očekávání. Vysoká inflace samozřejmě hned zasela semínko spekulací a nervozity směrem k dalším krokům tamní centrální banky - Fedu. Zjednodušeně trh čeká rychlejší a vyšší počet zvýšení sazeb (první snad již na mimořádném zasedání v únoru?). A to pro akciové trhy není nejlepší výhled.
 • Týden na akciových trzích: Evropě se nedařilo tak jako za mořem
  Z makrodat byla velmi důležitá data z US trhu práce, která dopadla o poznání lépe než se čekalo. Trh práce v dobré kondici znamená inflační tlaky, na které může Fed reagovat další utahováním měnové politiky. Což pro akciové trhy není úplně pozitivní zpráva.
 • Týden na akciových trzích: Evropské i americké burzy slušně v plusu, Praha naopak ztratila
  Makrodata tento týden dopadla smíšeně. Spotřebitelská důvěra se u nás zhoršuje, v Německu je nížká. V USA naopak roste osobní spotřeba, což ukazuje na silnou poptávku. Zápisky Fedu vyzněly holubičím dojmem s výhledem na růst sazeb na příštích dvou zasedáních o 50 bb na každém. V eurozóně, respektive ECB to vypadá na červencové zvýšení o 25 bb a stejný krok se pak čeká v září.
 • Týden na akciových trzích: Evropské indexy dokázaly růst, Praha nikoli
  Fundament – už si jen matně pamatuju, co to slovo znamená. O fundament totiž v současné době vůbec nejde. Bohužel. To, jakým směrem se akciové trhy ten který den vydají, je stanoveno řinčením zbraní na Ukrajině nebo ochotou zasednout k zelenému stolu a vyjednávat. Z tabulky níže je jasně vidět, kdy se vyjednávalo a kdy naopak docházelo k odstřelování civilních cílů.
 • Týden na akciových trzích: Historická maxima na obou stranách Atlantiku
  Nejdůležitější makrodata tohoto týdne dopadla nad očekávání dobře. V USA překonal index aktivity ve službách ISM všechny odhady a dosáhl rekordní hodnoty. Podobně dopadla také data z trhu práce. Navzdory předstihovým ukazatelům, které dopadly hůře než se čekalo, počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor podstatně předčil očekávání. To bylo za mořem. U nás zvýšila ČNB sazby o 0,25 pb, ale to se všeobecně čekalo, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Průmysl v Německu nepotěšil a zaostal za odhady. Ale překvapivě tuzemská průmyslová produkce si vedla nad očekávání dobře.
 • Týden na akciových trzích: Historická maxima ze začátku týdne vydržela až do pátku; Praha díky Avastu v čele
  Americká inflace zůstává na vyšších úrovních, než je cíl. Nicméně podle guvernéra americké centrální banky Fedu je zatím příliš brzy uvažovat o omezování velmi uvolněné politiky (QE). Vyšší inflace je navíc podle něj jen dočasná. I z komentářů dalších členů FOMC se dá vyčíst, že Fed nehodlá narušit finanční trhy tím, že by hrozil rychlým ukončováním programu kvantitativního uvolňování či dokonce zvyšováním úrokových sazeb, nicméně se začíná o mluvit omezení bezbřehé podpory trhu. Americká makrodata ukázala tento týden smíšený obrázek.
 • Týden na akciových trzích: indexy opět na rekordech
  Pokračuje výsledková sezóna. A stejně jako v předchozím týdnu i v tomto platilo, že reportovaná čísla byla proti odhadům trhu lepší, pozitivně pak vyznívají zejména v meziročním srovnání - hospodaření firem je proti loňskému prvnímu čtvrtletí lepší.
 • Týden na akciových trzích: Indexy opět na rekordech, a to na obou stranách Atlantiku
  Zasedání ECB nic nového nepřineslo, úrokové sazby zůstaly beze změny, aktiva se budou vykupovat dál. Inflace v USA byla vyšší, než se čekalo, naopak u nás skončila pod odhady. Makrodata tento týden trhy příliš neovlivnila.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Solutions
IronFX
GKFX
reklama
Dukascopy forex