Čtvrtek 25. duben 2024 09:56
reklama
Purple trading AI
reklama
FTMO férovost
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex ETF

I skvělá investice může zaznamenat propad – důležité je nepanikařit

13.04.2022 19:32  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Všechny investice v sobě mají kus rizika, a to platí v jakýchkoli časech. Každý investor má jinou toleranci k riziku a kolísaní vnímá jinak, ale i ta nejlepší investice s velkou pravděpodobností nějakými propady projde. Jednotlivé investory pak definuje mimo jiné to, jak velké a dlouhotrvající propady jsou ochotni a schopni tolerovat.

Historie burzy a její největší propady

Pro představu si uvedeme přehled propadů a jejich délek na akciovém indexu S&P 500, který sleduje vývoj hodnoty akcií 500 největších amerických společností. Tento index je asi nejpopulárnější metrikou, když se mluví o akciových trzích, a často pak slouží jako berná mince celkové ekonomiky.

Jak už bylo zmíněno, neexistuje žádná investice, která by dříve nebo později nezaznamenala určitý propad. Z nejznámějších ekonomických krizí a návazných propadů jistě známe často zmiňovaný „černý pátek“ z roku 1929 na newyorské burze, který odstartoval velkou hospodářskou krizi. V následujících třech letech celosvětový trh propadl o 86 procent své původní hodnoty a návrat do původního stavu trval až do půlky 60. let 20. století.

Nejznámější celosvětové ekonomické krize:

Začátek pádu – dno

Název krize

Návrat před pád

Ztráta a doba propadu

Jak dlouho se trh vracel na původní hladinu

září 1929 – červen 1932

Velká hospodářská krize

Říjen 1954

ztráta 86 % trh se propadal 2 roky a 9 měsíců

25 let návrat

březen 1937 – březen 1938

Únor 1946

ztráta 51 % trh se propadal 1 rok

9 let návrat

leden 1973 – září 1974

Červenec 1980

ztráta 48 % trh se propadal 1 rok a 8 měsíců

6,5 let návrat

březen 2000 – září 2002

Červen 2007

ztráta 45 % trh se propadal 2 roky a 6 měsíců

7 let a 3 měsíce návrat

červen 2007 – únor 2009

Květen 2013

ztráta 56 % trh se propadal 1 rok a 8 měsíců

6 let návrat

únor 2020 – březen 2020

Koronakrize – první vlna

Srpen 2020

ztráta 34 % trh se propadal 1 měsíc

6 měsíců návrat

*Data: Eikon Refinitiv Thompson Reuters

Mějte na paměti, že investování je dlouhodobý proces

Je potřeba mít na paměti, že k propadům na akciových trzích nedochází nezávisle na ekonomice, a tak může investor potřebovat vybrat peníze ze svých investic, aby je použil na neočekávané výdaje nastalé v důsledku ekonomického stresu. Ať už se jedná o potřebu nahradit výpadek v příjmu v rodinném rozpočtu či potřebu hradit nečekané výdaje. Najednou se tak může investor ocitnout v situaci, kdy má v danou chvíli k dispozici pouze 50 procent peněz, které původně investoval – pokud byste investovali 100 000 korun v červnu 2007 do S&P 500 a potřebovali byste si všechny peníze vybrat v únoru 2009, dostali byste pouze asi 44 000 korun. Právě z toho důvodu je potřeba mít na paměti obecné pravidlo, že byste neměli investovat prostředky, které můžete v blízké době potřebovat na spotřebu. Investování je dlouhodobý proces a čas je potřeba využít ve váš prospěch, nikoliv ho mít za svého nepřítele.

„S největší pravděpodobností si vaše investice většími či menšími propady projde. Důležité je uvědomit si, jaké riziko jsme ochotni ‚přežíta poznat podstatu vámi zvolené investiční strategie. Na trhu je hodně konzervativních produktů, u kterých je riziko propadu minimální, ale samozřejmě s nízkým rizikem je spojená i výška výnosu, která se u těchto investic typicky pohybuje pouze 1 maximálně 2procentní body nad inflací. I to však v dnešním světě minimálních úrokových sazeb není špatný výsledek, komentuje Patrik Novotný, tvůrce programu ivy.

Jak se poučit z historie?

S&P 500 v průměru od roku 1929 vygeneruje výnos ve výši 10,2 % ročně, což samo o sobě vypadá skvěle. Index však zaznamenal i dlouhotrvající propady ve výši dvouciferných procentních bodů, které řadu investorů odradí.

Zjednodušeně řečeno pro dosažení oněch 10,2 % ročně investicí do S&P 500 musí investor splnit několik podmínek – zůstat disciplinovaný, nepropadat panice při dramatických tržních propadech a být schopen vydržet i dlouhé roky ve ztrátě. Jedná se však o situace, které investor nemohl ovlivnit a ani v době investice předvídat. Jakýkoli výnos je vždy potřeba dát do kontextu volatility a očekávatelných maximálních propadů z hlediska jejich délky i velikosti, a to právě pro vysokou pravděpodobnost nepředvídatelných situací v budoucnu.

Většina investorů je při svém investování konzervativní a snaží se takto vysokým propadům v hodnotě své investice vyhýbat, proto své portfolio typicky diverzifikují do více sektorů a geografických regionů a rovněž také do více druhů aktiv, než nabízí zmíněný S&P 500.

Správná diverzifikace portfolia může klientovi pomoct jednotlivé propady minimalizovat. Inspirovat se můžeme například u správy majetku prestižních amerických univerzit. Ty dlouhodobě spravují obrovské sumy peněz, na kterých je provoz univerzit životně závislý. Díky své strategii diverzifikovaného portfolia a využití potenciálu domácího i světového trhu vykazují skvělé výsledky i v dobách největší krize, zakončuje Patrik Novotný.

Zdroj: Colosseum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Írsky bankový sektor
    MMF komentuje stav írskeho bankového sektora " írsky bankový sektora je pod tlakom&quo...
  • Írsky bankový sektor
    Podľa podmienok ISDA oficiálne írska finančná&amp...
  • Írsky bankový sektor
    Depozity v Allied Irish bank poklesli v tomto roku p 13 mld. EURo... komentár: má eš...
  • Írsky oheň sa zapálil
    Slovensko bolo vyzvané aby podpísalo "zmluvu o prevode akcií v rámci eurovalu"...
  • Írsky parlament schvaľuje svoj najdôležitejší rozpočet vôbec
    Počas dnešného dňa, resp. presne o 16:45 CET, predstaví írsky minister financií Brian Lenih...
  • Írsky problém
    Najväčším rizikom írskej ekonomiky bol jej bankový sektor, ktorý bol takmer 9 krát väčší ako ročné HDP e...
  • Írsky tanec na pokračovanie
    Včerajšia návšteva predstaviteľov EU v Dubline dala jasne zelenú, že Eurozóna je pripravená p...
  • I říjnový výsledek průmyslu ovlivnila především výroba aut
    Říjnový pokles průmyslu asi nepřekvapil nikoho, kdo sleduje dění v jeho tuzemském největším oboru – a sice v automobilovém průmyslu. Celkově se průmyslová výroba snížila meziročně o 5,1 % (podle sezónně očištěných dat), nicméně převážná část oborů zůstala i tentokrát v černých číslech. Potvrzuje se tak opět, že problém mají především výrobci automobilů a jejich dodavatelé čelící problémům se zásobováním ze zahraničí v podstatě už od dubna letošního roku.
  • IS ?AUSSIE? GETTING READY FOR CORRECTION?
    Australian dollar?s rate was growing on Thursday: it added over 0.28%. At the moment, 1 AUD costs 0.9416 USD. ?Aussie...
  • I se schodkem 295 miliard bude moci Fialova vláda stabilizovat veřejné finance, aniž by zvyšovala daně. Pomůže jí rapidní inflace a z ní plynoucí „inflační daň“
    Sněmovna dnes začíná schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Přestože se jedné o extrémně vysoké číslo, před rokem 2020 vlastně nemyslitelné, Fialův kabinet může s tímto deficitem a podobnými v dalších letech stabilizovat veřejné finance ještě během svého funkčního období, tj. do roku 2025. Aniž by přitom opravdu razantně škrtal nebo navyšoval daně.
  • Islámský stát chce, aby se obchodovalo v jeho vlastní měně
    Radikální organizace Islámský stát (IS) nařídila obchodníkům, kteří působí na území, jež tato organizace ovládá, aby přecenili své zboží ze syrské libry na novou měnu. Je to dirham a jeho kurz k dnešku je jeden dirham ku 1000 syrským librám (1:42 korunám).
  • ISM index v USA pod odhady - Komentář CYRRUS
    Ostře sledovaný index nákupních manažerů ve výrobním sektoru USA v květnu klesl na úroveň 52,1 bodu z předchozí úrovně 52,8 bodu. Analytici v průměru čekali zlepšení na 53,0 bodu.
  • ISM Non-Manufacturing Index
    Druhým důležitým ukazatelem, kterému by dnes investoři měli věnovat pozornost před pátečním zveřejněním zprávy NFP za březen, je index ISM mimo zpracovatelský průmysl. Zpráva bude zveřejněna v 16:00.
  • ISM ukradlo páteční show. Akcie i dluhopisy oceňují rostoucí riziko recese
    Závěrem týdne se hráči na hlavních trzích rozhodně nenudí. Nejprve přešli bez velké reakce propad německých průmyslových objednávek. Poté dostali potvrzení, že inflace v eurozóně rychleji klesá, ovšem překvapivý růst té jádrové je těžko potěšil. Obchodování však nemělo jasný směr a pozornost se soustředila na odpolední americké statistiky. 
  • ISM ve službách klesl
    Index nákupních manažerů ve službách ISM v dubnu klesl na 57,1 b. oproti 58,3 b. v březnu. Při podrobnějším pohledu vzrostl subindex placených cen, zatímco nové objednávky poklesly.
  • ISM ve službách klesl
    Index nákupních manažerů ve službách ISM v únoru klesl na 56,5 b. oproti 59,9 b. v lednu. Trhy však očekávaly růst na 61,1 b.
  • ISM ve výrobě znovu zklamal, americké přesto navyšují historická maxima
    Po velmi dobrých výsledcích NFP dnes přišly z USA také výsledky ISM a tentokrát se jedná o překvapení negativní. Říjnový ISM pro výrobní sektor sice vystoupal ze 47,8b. na 48,3b., trh ale počítal s růstem až na 49b. Kontrakce ve výrobním sektoru tedy pokračuje a je stále hlubší než trh očekával.
  • ISM ve zpracovatelském průmyslu nad 50 body. EURUSD klesá na 1,075
    Index ISM ve zpracovatelském průmyslu se vrátil nad 50 bodů, což naznačuje hospodářskou expanzi. Dolar po zprávě posílil a EUR/USD klesá na nejnižší hodnotu od poloviny února. V komentáři ke zprávě se dočteme, že poptávka zůstává měkká, ale panuje vysoký optimismus ohledně budoucího růstu zakázek, což by mělo zlepšit hospodářskou expanzi ve 2. čtvrtletí.
  • ISM v průmyslu klesl
    Index nákupních manažerů v průmyslu v lednu klesl na 47,4 b. oproti 48,4 b. v prosinci. Trhy očekávaly pokles na 48 b. Naopak subindex placených cen vzrostl na 44,5 b. oproti 39,4 b., přičemž trhy očekávaly růst 40,4 b.
  • ISM v průmyslu poklesl
    Index nákupních manažerů v průmyslu ISM v září klesl na 50,9 b. oproti 52,8 b. v srpnu. Rovněž subindex placených cen klesl na 51,7 b. oproti 52,5 b. v srpnu. Trhy u obou indexů očekávaly pokles na 52 b.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank