Čtvrtek 28. březen 2024 15:00
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Fintokei SwiftTrader

NERV dnes odmítl ekonomický lockdown, firmy a podniky opatření důsledně dodržují a představují v souhrnu i důležitou platformu pro testování

25.02.2021 07:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Většina členů Národní ekonomické rady vlády (NERV) na dnešním večerním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem odmítla zpřísnění ekonomického lockdownu. Neztotožňuje se s myšlenkou dalšího omezení nyní běžících provozů a výrobních podniků. Podniky a firmy podle převažujícího názoru členů NERV dodržují protipandemická opatření důsledněji, než je tomu mnohde mimo ně. NERV neodmítá zpřísnění v sociální oblasti, která však tedy nemají mít nepříznivý dopad ekonomický. Podniky a firmy totiž nejen značně přispívají k celkovému ekonomickému výkonu země, ale rovněž představují fungující platformu pro provádění rychlotestů, čímž doplňují roli státu v procesu testování.

 NERV diskutoval také právě postupné zavedení povinného provádění rychlotestů ve firmách a podnicích. Měly by se pro ně používat přípravky licencované ministerstvem zdravotnictví, kterých je v současnosti jedenáct. Mohou ale být licencovány další. Toto testování by probíhalo mimo režim běžného zdravotnického postupu. Stát by prostřednictvím zdravotních pojištěn na rychlotesty přispíval. Na osobu by měly připadat čtyři přípravky měsíčně. Celkem by se rychlotestování mělo týkat zhruba dvou milionů osob. V případě pozitivního testování by byl zaměstnavatel povinen nahlásit danou osobu příslušnému obvodnímu lékaři. Tento systém by měl být spuštěn od 1. 3., fungoval by paralelně se stávajícím systémem stavějícím na činnosti podnikových zdravotních středisek, který aplikují zejména větší firmy. Nejprve by byl systém firemních rychlotestů zaveden jako nepovinný, ale po úvodní fázi by se v řádu dnů povinným stal. Opatření by mělo vést ke zvýšení úspěšnosti v izolaci rizikových osob na pracovištích. Zároveň tedy jde o příklad vhodného kompromisu, který povede k utlumení šíření nákazy, aniž by tedy stát musel přistoupit k přitvrzení ekonomického lockdownu.

V rámci jednání NERV se rovněž řešil marketingový rozměr nadcházejícího zpřísnění sociálního lockdownu. Většina členů NERV je přesvědčena, že důvěra veřejnosti ve vládní opatření je kriticky oslabena, což podrývá účinnost přijímaných opatření. Opatření zároveň nejsou uspokojivě vymáhána. Částečnou nápravu v této věci by měla přinést „nová tvář“ boje s pandemií, kterou má být epidemiolog Petr Smejkal. Část epidemiologů, kteří se jednání NERV s vládou také účastnili, žádá ustavení skupiny odborníků, která by nespadala pod ministerstvo zdravotnictví. Stávající odborníci z ministerstva zdravotnictví a dalších souvisejících institucí totiž údajně nevykazují dostatečný přehled stran dynamicky se vyvíjejícího mezinárodního expertního konsensu v boji s pandemií. Vedle pozitivní motivace v podobě ustavení „tváře“ boje s pandemií a také nové skupiny pro boj s ní má být důsledněji podněcována také motivace negativní, spočívající v důslednějším vymáhání stávajících restriktivních opatření, potenciálně včetně zavedení například důsledněji vymáhaného, šířeji než doposud uplatňovaného „home officu“.

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nepřibírejme přes Vánoce, řetězce pak zlevní
    Letošní Vánoce budou opět přehlídkou plýtvání. Nebude ovšem tak značné jako v minulých letech. Mimořádná inflace uplynulé doby Čechy zkrátka naučila jednat střídměji, byť rezervy by se stále našly.
  • Nepříjemné překvapení, Česko stále není z recese venku. Může za to silnější než očekávaný propad spotřeby domácností
    Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Podle dnešních zpřesněných údajů ČSÚ se totiž zatím letos – poměrně překvapivě – nedokázalo vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí. Mezičtvrtletně totiž ekonomika ČR letos v prvním čtvrtletí jen stagnovala, i když se většinově čekal její růst. Důvodem je hlavně slabší spotřeba domácností, které kvůli drahotě „už nemají, kde brát“.
  • Nepřiměřené marže čerpacích stanic znamenají, že stát jim snížením spotřební daně „přihrává“ stovky milionů korun
    Průběžné výsledky kontrol marží prodejců pohonných hmot za červenec prozatím ukázaly nepřiměřeně zvýšené marže u většiny velkých čerpacích stanic, informuje dnes ministerstvo financí. Marže měly přesáhnout průměrnou úroveň loňského roku, a výrazně se tak odpoutat od květnových a červnových výsledků.
  • Nepříznivé bleskové průzkumy tlačí na euro
    Objevuje se stále více náznaků, že naděje na uzavření obchodní dohody mezi Čínou a Spojenými státy jsou přehnané. Trh však zůstává maximálně klidný, a to i po poměrně nejisté asijské sezóně. Tento týden můžeme čekat další kroky Fedu týkající se likvidity i další události, které budou držet pozornost upřenou na americký dolar. Euro je mezitím pod tlakem kvůli bleskovým průzkumům zářijového PMI.
  • Nepříznivé počasí v Kanadě je pro omezené světové dodávky obilí hrozbou
    V Kanadě se zemědělci pokouší o pěstování plodin na buď příliš vlhkých polích, nebo příliš suchých, to je pro už teď napjatý trh s obilím zkouška.
  • Nepýtať sa, zavierať, utekať
    Trh máme poriadne rozbúrený, ale známky paniky nevidíme. Len sa dejú pohyby úplne iným smerom, ako by sa dalo očakávať...
  • Nerovnováhy v eurozóne ostávajú
    FED dodáva do Európy doláreEurópske banky posledn&ea...
  • Nerozhodné akcie a klesající dluhopisy. Nové zprávy nejsou motivací
    Dluhopisy dnes dopoledne pokračují v ústupu při nárůstu výnosů v USA či jádru eurozóny o 1 až 3 bazické body. Výraznější růst výnosů pak sledujeme u státních dluhopisů na periferii. Akcie v Evropě se ani dnes nedokáží shodnout na jasném směru a změny hlavních indexů jsou blízké nule.
  • Nerozhodné obchodování pokračuje, na programu velké techy i realitní data
    Kalendář firemních výsledků houstne jmény ze sektoru běžné spotřeby, ale také velkými techy, jako jsou Alphabet a Microsoft. Před zveřejněním čísel zůstávají akciové trhy opatrné a pokračuje smíšené obchodování. Na hlavních index převažuje červená, ale změny nejsou velké, a to i v případě amerických futures.
  • Nerozhodný závěr týdne vychází lépe dluhopisům
    Hlavní akciové trhy si na konci týdne nevybraly jasný směr, když chybějí dostatečně silné impulsy, které by jim ho ukázaly. Evropské akcie se tak nacházejí stále v záporu (DAX -0,6 pct), zatímco americké ve většině rostou (S&P500 +0,2 pct). Nejvíce sledovaný Nasdaq osciluje kolem nulové změny a momentálně se nachází těsně v záporu.
  • Nervousness Is Increasing In The Markets
    Yesterday, the main stock indices of the United States showed positive dynamics and finished the trading session with ...
  • Nervozita doléhá na středoevropské měny, švýcarský frank po zásahu centrální banky oslabuje
    Negativní sentiment pokračoval i dnes a plně se projevil na devizových trzích. Obavy z dluhov...
  • Nervozita je zpět. Zlato se vrací nad 1 240 dolarů, německé výnosy nejníže od loňského dubna
    Na evropské akciové trhy se dnes znovu vrací výprodej. Evropské indexy od rána výrazně ztrácí a většina z nich klesá o...
  • Nervozita kolem osudu britské premiérky drží libru pod tlakem, ztrácejí také evropské akcie
    Pondělní seance na trzích probíhá zatím docela nervózně, což lze vidět hlavně na vývoji evropských indexů, Ty dnes navázaly na korekci z minulého týdne a pokračují v pozvolném pádu, když většina z nich ztrácí okolo jednoho procenta. Německý DAX už se dokonce dostal pod hranici 13 tis. euro a dál postupně odevzdává zisky, které nabral koncem minulého měsíce. I přes korekci se ale fundament ani dnes nijak výrazně nemění a pondělní výprodej považujeme opět za spíše technickou záležitost. O tom by měla napovídat i skutečnost, že indexy ztrácejí v plynulém klesajícím trendu prakticky od začátku obchodování v Evropě.
  • Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou
    Z více či méně negativního vývoje evropských akcií si odpoledne vzalo případ i zámoří, přičemž pokles zdejších hlavních indexů činí 0,3-0,5 procenta. Na trhy nadále působí nejistota před dalším důležitým hlasováním o brexitu a smíšené firemní výsledky. Dluhopisy jsou na tom smíšeně, přičemž v USA výnosy nepatrně klesají a v Evropě převažuje růst.
  • Nervozita na trzích ráno polevuje, což měnám v regionu pomáhá ke korekci
    Tento týden začal ve značně negativním duchu kvůli ukrajinské krizi. Dnes ale tlak polevuje, když Rusko stahuje své je...
  • Nervozita na trzích stoupa.
    Včera, klíčový akciové indexy USA prokázali pozitivní dynamiku a uzavřeli obchodní seanci s růstem, poprvé za několik ...
  • Nervozita pokračuje, nepomohly výsledky ani Fed
    Začátek evropského obchodování je znovu negativní a obavy spojené s koronavirem a vakcínou jsou pouze jedním z nepříznivých vlivů. Včerejší Fed nepřekvapil tím, že nechal nastavení politiky i svůj holubičí postoj beze změny. Na jednu stranu mohlo trhy potěšit, že podpora bude pokračovat i přes očekávané zvedání inflace. Na stranu druhou ovšem nepotěší prohlášení, že oživení po pandemii podle Fedu ztrácí tempo. Informace ze zasedání tedy náladu nezvedly.
  • Nervozita pomáhá dluhopisům a doléhá na akcie. Ropa z ní překvapivě netěží
    Akciové trhy obrátily dolů. Evropa po dopolední nerozhodnosti nabrala ztráty, aby se je aktuálně snažila trochu zmenšit. Klíčové indexy až na výjimky ztrácejí kolem procenta. Amerika otevřela směrem dolů, přičemž S&P 500 je dole o 1,1 pct.
  • Nervozita před Fedem poslala Wall Street dolů
    Americké akciové trhy se včera po pondělním krátkém pozitivním nadechnutí opět vrátily k negativní náladě. Na trhu nadále panují obavy z toho, jak Fed přistoupí k nastavení své měnové politiky. Hlavní indexy na Wall Street při vysoké volatilitě nakonec odepsaly přibližně 1 % a index S&P 500 se tak opět přiblížil na dohled svému dvouměsíčnímu minimu. Automobilka Ford Motor varovala, že její výsledky za 3Q budou negativně ovlivněny vyššími náklady a růstem nedokončené výroby v souvislosti s nedostatkem výrobních dílů. Akcie Ford se tak propadly o více než 11 %. Analytici Bank of America začali s pokrýváním titulu Etsy na doporučení „neutrální“ s cílovou cenou na úrovni 120 USD. Akcie Etsy na tento report reagovaly propadem o více než 6 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank