Sobota 17. duben 2021 22:48
reklama
Dukascopy
reklama
Purple Trading psychologie webinar 2
reklama
BOSSA ebook analyza

Francouzská vakcinační strategie: Kde udělali Francouzi chybu?

07.01.2021 13:39  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Francie zvládla od 27. prosince 2020, kdy byla zahájena vakcinace a s ní spojená kampaň, naočkovat pouze 516 osob. Na celosvětovém žebříčku agentury Bloomberg, který sleduje vakcinaci proti COVIDu, je tak na posledním místě.

Po tvrdé kritice oznámila francouzská vláda, že hodlá celý proces urychlit. Není však příliš pravděpodobné, že by dokázala do června splnit svůj cíl, kterým je naočkovat zhruba 23-25 milionů lidí. To by totiž Francie musela očkovat den co den, včetně víkendů, v průměru 140 000 osob denně. Vzhledem k tomu, že má už teď v distribuci vakcíny zpoždění a při dodávkách lze očekávat různé překážky a logistické přešlapy, stoupá riziko, že země nebude mít jinou možnost než zavést na delší dobu přísnější restrikce, což se negativně podepíše na jejím zotavování.

Kde se stala chyba?

·        Podle všeho byly dodávky vakcín zmanipulovány tak, aby se upřednostnily vakcíny vyvinuté místním dodavatelem, francouzskou farmaceutickou firmou Sanofi. Ty však nebudou k dispozici dříve než koncem roku 2021, protože předběžné výsledky vykazují nedostatečnou imunitní reakci u starších dospělých.

·        Realizaci brzdí i fakt, že má být očkování poskytováno praktickými lékaři. Nejsou zřizována žádná hromadná vakcinační centra jako v Německu či Izraeli. A aby to nebylo tak jednoduché, byla zavedena zdlouhavá procedura pro získání informovaného souhlasu, která trvá zhruba 5 až 6 dní. Lidé musí nejprve navštívit praktického lékaře, který jim tři čtvrtě hodiny a někdy až hodinu vykládá o všech aspektech a možných následcích vakcíny, a pak mají čtyři dny na to, aby svůj souhlas odvolali.

·        V poslední době navíc dochází k logistickým problémům, zejména v souvislosti se skladováním očkovacích látek za extrémně nízkých teplot, a tak se očekává, že může být zhruba 25 až 30 % z 200 milionů dávek, jež Francie nakoupila, zcela znehodnoceno.

Francie vs. Izrael: Dvě protichůdné strategie

Francouzská vakcinační strategie je zvláštní v tom, že velkou část tvoří nadbíhání antivaxerům. Ve Francii totiž panuje značná nedůvěra k očkování. Ta odráží širší problém s nedostatkem důvěry ve zdravotnický systém po sérii skandálů, které za posledních třicet let zanechaly na reputaci zdejšího zdravotnictví nesmazatelné skvrny. Rozsah celého problému ukázala studie IPSOS zveřejněná loni v říjnu: Proti COVIDu je ochotno se nechat očkovat jen 54 % populace, zatímco třeba v Indii je to 87 % a v Německu 67 %. Vláda se to rozhodla řešit pomocí zdlouhavého postupu, který bude ekonomicky nákladný a důvěru veřejnosti v nabízené vakcíny patrně nijak nezvýší. Ve skutečnosti je to dokonce naopak. Pomalé nasazení vakcíny utvrzuje antivaxery, skeptiky a konspirátory v tom, že vláda má co skrývat nebo že má přinejmenším obavy z případných neočekávaných vedlejších účinků. Také ekonomicky bude tato strategie, která je mezi rozvinutými zeměmi unikátní, velice nákladná. I za předpokladu, že Francie svůj vakcinační cíl do června splnit zvládne, nebude to stačit k dosažení kolektivní imunity, a tak jistá forma omezení přetrvá nejspíš minimálně do září či do října. A to je optimistický scénář. Ten pesimistický je, že se bude muset Francie uchýlit k přísnějšímu lockdownu nebo rozšířit zákazy nočního vycházení. Zejména pokud se v zemi rozšíří nové mutace, které se nedávno objevily ve Spojeném království a v Jižní Africe, a s nimi i přízrak další ekonomické recese.

Smutnou skutečností je, že není času nazbyt. Čím déle čekáme na kolektivní imunitu (která měla původně vyžadovat proočkovanost 60 % celkové populace, ale novější studie zohledňující nové mutace již mluví o 70-75 %), tím vyšší je pravděpodobnost, že se objeví nesegmentovaný RNA virus a vakcína přestane účinkovat. Francie už v bitvě s COVIDem promarnila celé týdny a další čas si nepochybně vyžádá překonání distribučních překážek. Ale pokud by vakcinační proces urychlila otevřením vakcinačních středisek (po vzoru Izraele) a zavedením nátlakovější strategie, kdy by se očkováním podmínil přístup k sociálním dávkám či daňovým úlevám (jako u dětského očkování v Latinské Americe), jistě by dokázala vyřešit současné problémy rychleji a s nižšími ekonomickými náklady než s pomocí stávající nedostačující strategie.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Francie a Německo přicházejí s ekonomickou reformou EU
  S napětím očekávané setkání lídrů Francie a Německa vyústilo ve výrazný posun ve snaze reformovat eurozónu. Berlín i Paříž se zavázaly ke společnému postupu a snaze o změnu.
 • Francie nabádá Německo k většímu utrácení
  Není to poprvé, co je po německé ekonomice požadováno, aby uvolnila svou fiskální politiku a pomohla tak domácí ekonomice. Podobné hlasy nyní přicházejí také z Francie, která zveřejnila svůj rozpočet na rok 2020. Francouzská vláda v něm nyní počítá se snižováním daní, které by mělo firmám ušetřit miliardu euro a domácnostem dokonce hned 9 miliard. Rozpočtový deficit by se díky tomu měl v příštím roce dostat na 2,2 %, což je ale stále méně než poslední schodek ve výši 3,1 %, který byl zasažen nečekaným růstem v souvislosti s hnutím žlutých vest. Strukturální deficit by měl pak zůstat více méně stabilní, a tedy okolo 2,2 %. Rozpočet na příští rok byl ale postaven na docela optimistickém výhledu pro francouzskou ekonomiku, jejíž růst by měl zpomalit z 1,4 % na 1,3 %. To podle nás představuje riziko, a pokud bude zpomalení výraznější, mohl by se deficit vyšplhat blíže k 3% hranici.
 • Francie podpoří letecký a kosmický průmysl 15 miliardami eur
  Francie poskytne 15 miliard eur (asi 401 miliard Kč) na pomoc leteckému a kosmickému průmyslu. Plán, který dnes představil ministr hospodářství Bruno Le Maire, zahrnuje přímé vládní investice, dotace, půjčky a záruky za úvěry. Celková částka zahrnuje i pomoc letecké společnosti Air France a výrobci letadel Airbus. Vláda tak chce zabránit i masivnímu propouštění.
 • Francie představuje úsporný plán - dle Sarkozyho "hop nebo trop", dle Fillona "udeřila hodina pravdy"
  Francouzská vláda chce novým balíkem rozpočtových opatření v příštích dvou letec...
 • Francie? Své nejlepší dny má již za sebou
  Růst francouzského HDP dosáhl v roce 2017 meziroční úrovně 2 %, což představuje nejlepší výsledek od roku 2011. V roce 2018 by energie růstu měla vydržet a předpověď se podle většiny mezinárodních organizací (Bank of France, MMF a Evropská komise) ustálila mezi 1,8 a 1,9 %. Objevují se však první náznaky, že růst možná dosáhl svého maxima a v následujících letech zpomalí. Vypadá to, že Francie má své nejlepší období za sebou.
 • Francouzská ekonomika motorem eurozóny
  Francouzská ekonomika bude letos díky silnému toku úvěrů a fiskálním stimulům daleko odolnější než zbytek eurozóny. Země však nedokázala plně využít prostředí s nízkými úrokovými sazbami, aby se dostala do oblasti luxusnějších trhů a služeb. Zároveň přetrvávají obavy, že v odvětvích, která jsou v mezinárodním kontextu nejzranitelnější, se připravují plány na propouštění.
 • Francouzská ekonomika si může oddychnout. Dopady koronaviru se zatím neprojevily
  Na obchodním klimatu ve Francii se zatím koronavirus neprojevil, ale očekáváme, že snížená poptávka po cestování a turistice se v následujících měsících promítne do služeb.
 • Francouzská ekonomika svým růstem nezklamala
  Společná evropská měna včera proti americkému dolaru ztrácela, když se její kurz vyšplhal až na úroveň 1,0960 EUR/USD. V průběhu...
 • Francouzská ropná společnost Total oznamuje těžké ztráty pro rok 2020
  Francouzská ropná společnost Total dnes oznámila výsledky hospodaření za rok 2020. To je velmi zajímavé, protože to bylo ovlivněno situací vyvolanou pandemií a prudkým poklesem cen a poptávky po ropě za poslední rok.
 • Francouzská státní loterie získala zelenou pro primární nabídku
  Francouzský státem kontrolovaný provozovatel celonárodní loterie Française des Jeux (FDJ) učinil první krok v dlouho očekávané privatizaci. Firma oznámila, že získala souhlas od provozovatele akciového trhu k registraci primární nabídky akcií.
 • Francouzská Vinci nabízí 5,2 miliardy eur za část španělské ACS
  Francouzský průmyslově-stavební koncern Vinci nabízí svému španělskému konkurentovi ACS za jeho průmyslovou divizi 5,2 miliardy eur (téměř 141 miliard Kč). Vinci, který má v úmyslu posílit své služby v oblasti energetiky a inženýrských sítí, dnes zprávu z výkazu ACS pro burzovního regulátora potvrdil a dodal, že správní rada ACS je "otevřena vyjednávání".
 • Francouzské předvolební průzkumy pomohly francouzským akciím, JPY znovu ztrácí
  Na akciových trzích to dnes zatím vypadá na další klidnou seanci. Evropské burzy si své včerejší pozice drží a výraznějšího růstu se z hlavních burzovních indexů dočkal pouze francouzský CAC, který si na vysokých objemech (40% nad průměrem) připisuje zisky okolo jednoho procenta. Francouzským akciím pomáhají především čerstvé předvolební průzkumy, ve kterých upevnil vedoucí pozici v blížícím se prvním kole horký kandidát na prezidenta Emmanuel Macron. Pozitivní nálada se však na ostatní burzy zatím z Francie nepřelila a například německý DAX si dnes pouze udržuje svou cenu v okolí 12 tis. bodů.
 • Francouzské volby zklidnily euro i korunu
  Česká koruna si minulý týden sáhla na okamžik zpět na intervenční hladinu EUR/CZK 27,0, v průměru se ale pohybovala poblíž úrovně 26,80 EUR/CZK. Forwardové body EUR/CZK na horizont 12 měsíců se nacházejí poblíž -100 bodů. Proti dolaru koruna během posledního týdne posílila a nachází se poblíž USD/CZK 24,66. Před týdnem kurz činil USD/CZK 25,12.
 • Francouzský akciový trh vede evropské indexy na vyšší hodnoty
  Akciové trhy ve středu znovu prudce rostou. Nejvyšší výkony předvádí francouzský FRA40 (+2%) a následují italský index (+1,8 %) a německý (+1,7 %). Investoři sázejí na monetární stimul centrálních bank a fiskální stimul některých vlád. Pozor na večerní zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC (20:00). Fed na posledním zasedání sice snížil sazby dle očekávání, nicméně komunikace nebyla tak holubičí, jak si část obchodníků myslela, že by mohla být. Trhy po snížení sazeb dokonce krátce klesaly. Dnešní "Minutes" by mohly více napovědět, čeho se týkaly výhrady některých členů FOMC vzhledem k dalšímu uvolňování měnové politiky.
 • Francouzský HDP naznačil ještě větší zpomalení ekonomiky EMU
  Vývoj eurodolarového měnového páru se po středečních dolarových ztrátách zkonsolidoval. Trhy totiž včera odpočívaly před dnešním přídělem ekonomických zpráv.
 • Francouzský prezident posílil korunu
  Česká koruna se v úterý ráno nacházela poblíž hladiny EUR/CZK 26,64. Začátkem minulého týdne byl kurz poblíž EUR/CZK 26,90. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 24,41, před týdnem kurz činil USD/CZK 24,59.
 • Francúzska aukcia
  Francúzi zrušili na budúci týždeň &...
 • Francúzska centrálna banka očakáva, že Francúzsko v tomto roku prekoná hospodársky rast eurozóny
  Francúzska centrálna banka mierne upravila prognózu rastu pre rok 2019 a očakáva, že krajina podporí slabý hospodársky rast eurozóny. Ekonomika eurozóny je v prudkom poklese po spomalení v Nemecku, technickej recesii v Taliansku, kvôli obchodným sporom medzi USA a Čínou, ako aj kvôli chaotickému brexitu. Spomaľovanie globálneho obchodu má však nižší vplyv na ekonomiku Francúzska, ako na ostatné krajiny eurozóny, čo sa odráža aj v novej prognóze centrálnej banky. Tá očakáva, že hospodársky rast Francúzska v roku 2019, prekoná hospodársky rast eurozóny.
 • Francúzska výnimka
  FOMC jastrabieAkciové trhy v US ukončili obchodovanie opäť v stratách: Dow Jones -0,34%, SP500 -0,63%, Nasdaq Composit...
 • Francúzske banky
  Aktuálne sa na Reures objavuje informácia, že jed...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
Dukascopy