Pondělí 30. listopad 2020 12:44
reklama
Dukascopy
reklama
Bossa live mentoring
reklama
Bossa kviz indexy

Spotřebitelská důvěra v eurozóně - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

20.11.2020 16:42  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu dle předběžných výsledků měsíčního průzkumu z dílny Evropské komise zhoršila na šestiměsíční minimum. Nejde o překvapení: zhoršení nálady mezi spotřebiteli bylo očekáváno s tím, jak v průběhu listopadu rostl počet nakažených koronavirem a v souvislosti s tím přicházejí opatření, jež zasahují jak do fungování ekonomiky, tak do soukromého života. Závěrečné čtvrtletí letošního roku bude ve znamení mezikvartálního poklesu HDP, což platí jak pro eurozónu, tak pro středoevropské ekonomiky stojící mimo euro. Pokles ekonomické aktivity by měl být ale méně výrazný, než na jaře, dění na poli pandemie a s ním související omezení ale mají na náladu a chování spotřebitelů z podstaty věci nepříznivý vliv.

Indikátor spotřebitelské důvěry v eurozóně dle předběžných výsledků měsíčního průzkumu Evropské komise v listopadu klesl z úrovně -15,5 na -17,6, což je nejslabší výsledek od letošního května.

Trh očekával pokles indikátoru důvěry na úroveň -18,0 a zveřejněný výsledek průzkumu tak není překvapivý a zhoršení důvěry bylo o něco méně výrazné, než se čekalo.

Jde o předběžný údaj bez detailů ohledně struktury listopadového indikátoru důvěry a bez výsledků pro jednotlivé země, nicméně lze předpokládat, že se spotřebitelská důvěra zhoršila napříč eurozónu v důsledku vývoje na poli pandemie koronaviru.

Listopadový průzkum signalizuje druhý meziměsíční pokles spotřebitelské důvěry v eurozóně v řadě.

Jde o negativní signál pro maloobchodní tržby a pro vývoj spotřeby domácností v závěrečném čtvrtletí letošního roku obecně, zároveň ale nejde o překvapení.

Spotřebitelská důvěra navzdory zhoršování v posledních dvou měsících zůstává výrazně nad svým mnohaletým minimem z letošního dubna, kdy pod tíhou první vlny pandemie indikátor nálady spotřebitelů v eurozóně klesl na úroveň -22,0.

Závěrečné čtvrtletí letošního roku přinese s veškerou pravděpodobností mezičtvrtletní pokles HDP eurozóny poté, co třetí čtvrtletí bylo ve znamení výrazného oživení.

Jestliže ve třetím čtvrtletí vzrostl HDP mezičtvrtletně rekordním tempem 12,6 %, tak pro závěrečné čtvrtletní předpokládáme mezičtvrtletní pokles o necelá 3 %.

Přesto by měl být pokles HDP výrazně mírnější než na jaře, neboť na rozdíl od první vlny pandemie nyní i nadále funguje průmysl a mezinárodní obchod, zatímco maloobchod a některá odvětví služeb se s druhou vlnou pandemie dokáží díky zkušenostem z jara nyní vypořádat relativně lépe.

Pro srovnání, první vlna pandemie vedla ve druhém čtvrtletí k rekordnímu mezikvartálnímu poklesu HDP eurozóny, o 11,8 %.

Z pohledu celkové aktivity v ekonomice eurozóny bude zajímavý také listopadový průzkum PMI, jenž bude zveřejněn v pondělí a jenž pravděpodobně naznačí prohloubení propadu ve službách.

V samotném říjnu klesl složený indikátor PMI na úroveň padesáti bodů, což v metodice tohoto průzkumu značí meziměsíční stagnaci ekonomické aktivity v eurozóně jako celku.

Pro listopad lze očekávat pokles celkové aktivity, neboť pokračující růst aktivity v průmyslu není schopen vykompenzovat zhoršující se situaci ve službách.

Pro celý rok 2020 odhadujeme pokles HDP eurozóny tempem 7,3 %, v roce 2021 by ale mělo následovat oživení s celoročním růstem HDP v oblasti 4 %.

Vývoj na poli pandemie včetně možnosti vakcinace bude pro ekonomickou aktivitu v příštím roce klíčovým faktorem.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Spotify vstoupí na newyorskou burzu 3. dubna
  Největší světová služba pro streamování hudby Spotify uvede své akcie na newyorskou burzu 3. dubna. Informovala o tom firma při setkání s investory. Podle analytiků by se tržní hodnota podniku mohla pohybovat kolem 20 miliard dolarů (zhruba 412 miliard Kč), napsala agentura DPA.
 • Spotová volatilita včera zaznamenala procentuálně největší intradenní nárůst v historii
  Pár grafů ke včerejšímu výprodeji v USA. Americké indexy za sebou mají díky 4% výprodeji nejhorší den od roku 2011. Intradenní korekce byla ještě o něco větší než v roce 2016 a 2015 a více než 4% výprodejem si S&P500 naposledy prošel v dobách nejhlubší dluhové krize v roce 2011. Zatímco tehdy bylo důvodem výprodejů jasné a velmi vysoké systémové riziko, včera šlo o čistokrevný technický výprodej způsobený primárně vysokou překoupeností indexů.
 • Spotreba britských domácností naďalej spomaľuje, aktuálne je najslabšia od roku 2014
  Dnes boli zverejnené detaily britského HDP za druhý kvartál, ktoré ukazujú podrobnejší obraz toho, ako sa britská ekonomika vyvíja pred BrExitom. Medzikvartálny rast HDP na úrovni 0,3% bol v druhom kvartáli o niečo vyšší ako 0,2% v prvom, stále je to však v porovnaní s predošlými rokmi nízka úroveň. Tento rast bol rovnomerne rozložený na výdavky domácností, výdavky vlády a investície, ktoré k nemu prispeli zhodne po 0,1 percentuálnom bode. Príspevok zahraničného obchodu bol nulový.
 • Spotrebiteľská dôvera v eurozóne klesla na dvojročné minimum
  V eurozóne sa zintenzívňuje pokles spotrebiteľskej dôvery. V decembri klesla z -3,9b. na -6,2b., čo predstavuje najnižšiu úroveň od februára 2017. Medzimesačný pokles o 2,3b. je najvyšší od februára 2016 a jeden z najvyšších v aktuálnej dekáde vôbec.
 • Spotrebiteľská nálada v USA sa zhoršuje
  Dnešný deň bol bohatý na makroekonomické dáta. Z Talianske sme videli infláciu za máj, ktorá zaznamenala nárast o 0,8% (očakával sa rast na úrovni 0,9%), apríl 1,1%. Harmonizovaná inflácia skončila mierne lepšie na úrovni 0,9%.
 • Spotřeba piva stále klesá
  Výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová se vyjádřila, že je i přes pokles pití výběr piva stále pestřejší. Pivo má nízkou kalorickou hodnotu a obsahuje velké množství vitaminů, minerálů a přírodních antioxidantů. V přiměřeném množství je vhodné i po sportu a po fyzické práci.
 • Spotřeba táhne ekonomiku. Brzdou jsou nedostatečné investice
  „Naše ekonomika těží z vysoké domácí poptávky, která je stimulována situací na trhu práce. Nedostatek pracovních sil tlačí na růst mezd v soukromém sektoru. Rostoucí mzdy slouží jako argument k růstu důchodů a platů ve veřejném sektoru. Výsledkem jsou vyšší příjmy českého obyvatelstva, které navyšují spotřebu a vedou k růstu celé ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Spotřebitelé se z koronakrize „otřepávají“ rychleji než firmy, zejména ty v průmyslu. Nálada v průmyslu je nejníže od roku 2009, nálada ve službách se ale zlepšuje nejvýrazněji od roku 2003
  Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v červnu „odrazila ode dna“, avšak jen nesměle. Zůstává hluboko pod úrovní dlouhodobého průměru let 2003 až 2019. Tento průměr je ve statistice ČSÚ přepočten na úroveň jednoho sta bodů, přičemž červnová důvěra v ekonomiku odpovídá 77,2 bodu. Oproti květnu, a zejména dubnu se však jedná o zlepšení. Důvod k oslavě to ale stále pochopitelně není.
 • Spotřebitelská důvěra a index S&P Case Shiller v USA; analýza EUR/USD a ROPY
  S&P/CS index mapující ceny domů v amerických metropolích dosáhl v meziročním srovnání v červenci růstu o 12,4 pro...
 • Spotřebitelská důvěra nejvýše od léta 2007 a oživení v Chicagu pomáhají dolaru. Koruna dále sílí
  Spojené státy si na samý závěr týdne „přichystaly“ lepší data, která výrazně rozšířila zisky dolaru vůči euru a na chv...
 • Spotřebitelská důvěra v Japonsku klesá, pozitivní zprávy nepřišly ani z USA
  Minulý týden klesl počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti v USA nejníže za poslední šest let, a to na 292 tisíc....
 • Spotřebitelská důvěra v USA klesá, analýza BOSSAUSD
  Ceny amerických nemovitostí ve 20 největších metropolích vzrostly v prosinci podle S&P/Case-Shiller indexu o 13,4...
 • Spotřebitelská důvěra v USA klesla. Je to další příznak blížící se recese?
  Předběžná čísla zveřejněná Michiganskou univerzitou naznačují pokles spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Sentiment se zhoršil z 98,4 na 96,6 bodů. Přestože se jedná o mírný pokles, je nutné ho vnímat v kontextu zhruba desetileté konjunktury americké ekonomiky.
 • Spotřebitelská důvěra v USA klesla na 9měsíční minimum, analýza USD/CAD
  Kanadě se v září podařilo meziročně zvýšit zaměstnanost o 1,2 procenta, což v konečném čísle znamená přírů...
 • Spotřebitelská důvěra v USA: Místo růstu propad na 2,5leté dno z dob recese
  Strach Američanů z jejich vyhlídek na trhu práce a dopadu horšího ekonomického p...
 • Spotřebitelská inflace opět zpomalí
  Koruna minulý týden posílila k úrovni 27,02 CZK/EUR, kde už pravidelně intervenuje ČNB. Ta podle údajů zveřejněných ve čtvrtek utratila na intervencích během února 600 mil. EUR. Pohyb koruny k silnějším hladinám je reakcí na publikované měsíční údaje o vývoji ekonomiky.
 • Spotřebitelská inflace v září překvapivě zpomalila
  Spotřebitelské ceny v září překvapivě meziměsíčně poklesly o 0,3 %. Jedná se tak o největší pokles cen od listopadu 2015. V meziročním srovnání se spotřebitelská inflace dostala na hodnotu 2,3%, což je o 0,2 p.b méně než v předchozím měsíci. Za poklesem stojí hlavně nižší ceny dovolených a dopravních služeb. Podle propočtu ČSÚ sleva na jízdném v autobusové a železniční dopravě přispěla ke snížení spotřebitelských cen 0,1 p.b. Na druhou stranu mírně vzrostly ceny potravin a bydlení. Jádrová složka inflace také zpomalila.
 • Spotřebitelská nálada USA solidní
  Spotřebitelská nálada amerických domácností po dlouhých letech od světové finanční krize v posledních měsících vyrostla na svůj dlouhodobý solidní normál...
 • Spotřebitelská nálada USA solidní
  Spotřebitelská nálada amerických domácností po dlouhých letech od světové finanční krize v posledních měsících vyrostla na svůj dlouhodobý...
 • Spotřebitelské ceny opět vzrostly
  „Od začátku letošního roku dochází k růstu spotřebitelských cen, což zvyšuje míru inflace nad cíl České národní banky. V případě, že tento vývoj bude pokračovat, je možné, že centrální banka zasáhne prostřednictvím zvýšení úrokových sazeb. V průběhu letošního roku by úrokové sazby mohly vzrůst až o polovinu procentního bodu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
DeGiro
AVAFX
Purple Trading
reklama
RoboMarkets webinare