Pátek 19. duben 2024 01:56
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei SwiftTrader

ČNB diskutovala především o kurzu a rozsahu snížení úrokových sazeb

03.04.2020 11:49  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká národní banka na svém posledním zasedání minulý týden ve čtvrtek rozhodla o dalším snížení úrokových sazeb o 75bb. Pro toto snížení hlasovali všichni členové bankovní rady. Hlavní důvodem pro další uvolnění měnové politiky byla i nadále podpora české ekonomiky, která stále trpí zavedenými striktními omezeními proti šíření koronaviru.

Podle dnes zveřejněného záznamu z tohoto jednání, panovala mezi členy bankovní rady shoda na potřebě dalšího snížení základní úrokové sazby, diskutován však byl rozsah tohoto snížení. Dva členové bankovní rady, jmenovitě Tomáš Nidetzký a Oldřich Dědek, zprvu navrhovali snížit úrokové sazby pouze o 50bb s tím, že takový krok trh očekává a není nutné jej v současných turbulentních podmínkách překvapovat větším poklesem. ČNB by tak vyslala další jasný signál, že pomáhá stabilizovat ekonomiku v těchto těžkých časech a zároveň si v případě tohoto nástroje ponechává prostor pro potřebnou stimulaci v budoucnu. Ostatní členové bankovní rady se přikláněli k razantnějšímu kroku, přičemž mimo jiné poukazovali na okamžitou úsporu úrokových nákladů, kterou to přinese firmám postiženým aktuálním nedostatkem hotovosti (Tomáš Holub, Aleš Michl). Nakonec se v rozhodování bankovní rady prosadil konsenzus ohledně úrovně nastavení úrokových sazeb.

Podrobně byl diskutován i vliv slabšího kurzu koruny. Ten podle bankovní rady na jedné straně představuje žádoucí uvolnění měnových podmínek, které částečně oslabuje protiinflační tlaky a současně mírní protirůstové dopady koronavirové epidemie. Na druhé straně se většina bankovní rady shodovala v názoru, že nadměrné oslabení kurzu by mohlo mít negativní vedlejší efekty. Pokud by tedy úrovně devizového kurzu již ohrožovaly cenovou a finanční stabilitu, rozhodla by se centrální banka tlumit jeho nadměrné výkyvy s využitím devizových intervencí. Ideální by podle členů bankovní rady byla taková kombinace snížení úrokových sazeb a případných devizových intervencí, která by maximálně pomohla stabilizovat ekonomiku a přispěla tak k naplňování mandátu ČNB, jímž je v prvé řadě cenová stabilita. Většina členů bankovní rady se shodovala, že výrazné snižování úrokových sazeb a souběžné intervence proti oslabování kurzu nesou sice tradiční kombinací měnověpolitických kroků, v současné mimořádné situaci by však byly adekvátní reakcí. Osamoceným bojovníkem proti umělému oslabování kurzu české koruny i nadále zůstává Aleš Michl.

Část debaty byla věnována možnostem, jak dále v období koronavirové pandemie a souvisejících preventivních opatření podpořit českou ekonomiku. Členové bankovní rady oceňovali, že v této mimořádné situaci expanzivní fiskální politika působí proticyklicky. Vláda ČR má silnou výchozí fiskální pozici a její již schválené i ohlášené záměry jsou ze strany ČNB vítané. Podmínkou pro financování rozpočtových opatření je zachování funkčnosti trhu s českými vládními dluhopisy. K podpoře funkčnosti trhů by podle centrální banky přispělo schválení novely zákona o ČNB. Ta rozšiřuje množinu finančních nástrojů a přípustných protistran pro operace centrální banky a dává tak ČNB více možností, jak dodávat do finančního systému potřebnou likviditu za účelem udržení jeho stability.

Podle našeho názoru přistoupí ČNB k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 50bb v případě, že by se dále zhoršil výhled vývoje české ekonomiky. Ten bude záviset i na vývoji v zahraniční. Nadále si myslíme, že při výrazném oslabení kurzu české koruny nad 28 CZK/EUR by centrální banka vstoupila na devizový trh. Zároveň však neočekáváme zavedení kvantitativního uvolňování. V případě schválení novely zákona o ČNB předpokládáme, že centrální banka bude pouze signalizovat započetí širšího nákupu státních dluhopisů, kdykoliv to uzná za vhodné. Reálně k tomu podle nás však nepřistoupí.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČNB bude intervenovat korunu dál, rezerv má dost
    Česká národní banka podle očekávání začala intervenovat českou korunu. Ta poslední dny výrazně oslabila proti hlavním světovým měnám, především vůči americkému dolaru a euru. Hlavní důvod je válečný konflikt na Ukrajině, kdy zahraniční investoři prodávají menší měny v oblasti Emerging markets regionu, kam patří i Česká republika. Nakupují hlavní světové rezervní měny, především právě dolary a eura.
  • ČNB bude letos naposledy rozhodovat o zvýšení sazeb
    Celý uplynulý rok byl pro korunu z mnoha pohledů náročný. První polovinu roku se koruně dařilo držet pod hranicí EUR/CZK 25,6, i přesto neposílila na trhem prognózované hodnoty. Jejím hlavním nepřítelem se staly geopolitické rozbroje z mnoha stran. Nejistota ohledně Brexitu, spor Itálie s EU o italský návrh státního rozpočtu či obchodní války mezi USA a Čínou, to vše mělo negativní dopad na vývoj koruny a to i navzdory kvapnému zvyšování sazeb Českou národní bankou, kterého jsme se v letošním roce dočkali prozatím šestkrát.
  • ČNB bude muset zvedat sazby dál, budeme žít s dvoucifernou inflací
    ČNB zvedla sazby půl procentního bodu. Reaguje na další růst inflace, který je vyvolán zejména válkou na Ukrajině. Růst sazeb bude mít dopad jak na úvěry, tak na spořicí produkty. Průměrná sazba hypotečních úvěrů se dá očekávat v krátkém horizontu okolo pěti procent. Úročení spořících účtu a depozit bude atakovat čtyři procenta.
  • ČNB bude v květnu opatrnější
    Po sérii posledních komentářů z ČNB měníme náš výhled na další pohyb úrokových sazeb v Česku. Očekáváme mírnější růst úrokových sazeb v květnu, a to o 50bps s tím, že si ČNB ponechá ještě prostor pro jemné doladění měnové politiky v červnu (maximálně +25bps). Hlavním důvodem je změna nálady v jestřábím táboře v posledních dvou týdnech.
  • ČNB by dnes mohla zvýšit sazby. Na koruně se bude rozhodovat o hranici 26 korun za euro
    Pro samou Británii a Bank of England bych dnes málem zapomněl na naši domovinu. Dnes nás čeká také zasedání České národní banky a obchodníci na koruně by si na něj rozhodně měli dát velký pozor. Česká inflace už se delší dobu drží nad dvěma procenty, nezaměstnanost je rekordně nízká, platy začínají konečně růst, ekonomice se daří a minimálně v Praze se v poslední době až nebezpečně rychle zvyšují ceny nemovitostí. Růst sazeb je tedy na spadnutí a možná se jej dočkáme už na dnešním zasedání. Trh si ale jejich zvýšením zatím jistý není a šance na jejich růst jsou téměř 50:50. V průzkumu analytiků agentury bloomberg se 12 z 22 analytiků vyslovilo pro zvýšení sazeb a zbylých 10 počítá s jejich ponecháním beze změny.
  • ČNB by mohla příští týden snížit úrokové sazby
    Dle agentury Reuters 15 z 21 dotázaných analytiků předpokládá, že Česká národní banka...
  • ČNB by zatím o snižování úrokových sazeb uvažovat neměla
    V úterý byla zveřejněna česká inflace za září. Dezinflační trend klesající míry inflace z posledního období v září pokračoval, když meziroční míra inflace poklesla ze srpnových 8,5 % na 6,9 % v září. Zářijové číslo přitom bylo oproti konsenzu trhu výrazně příznivější, když analytici v průměru očekávali zářijovou inflaci na 7,5 %. Česká národní banka a většina trhu v tuto chvíli očekává, že česká inflace v průběhu prvního pololetí příštího roku poklesne až poblíž dvouprocentního cíle ČNB. Já však tak pozitivní nejsem a domnívám se, že spotřebitelské ceny v prvním pololetí 2024 ještě porostou nadprůměrným meziročním tempem kolem 4 %.
  • ČNB cíleně oslabuje českou korunu
    Vývoj měnového kurzu české koruny je v posledních dnech silně ovlivněn zásahy ČNB. Poté co CZK začát...
  • ČNB: Červencová zadluženost českých domácností
    „Letní ‚okurková sezóna‘ se poněkud projevila i v tempu celkového zadlužení domácností. To platí především pro úvěry na bydlení, silněji ovlivněné výší úrokových sazeb. Ovšem u spotřebitelských úvěrů vidíme stabilní růst. Potvrzuje se tak silná poptávka domácností po financování svých potřeb a nenadálých výdajů. Aktuálně u našich zákazníků pozorujeme meziročně vyšší poptávku o 20 %.”
  • ČNB: Červnová zadluženost českých domácností
    „Celkové tempo růstu zadlužení domácností se v červnu nezměnilo, hlavně v oblasti úvěrů na bydlení je přírůstek stabilní. Naopak u spotřebitelských úvěrů pozorujeme mírné zpomalení, jak v meziročním srovnání, tak v porovnání s předchozími měsíci, což ostatně potvrzují i naše čísla. Výrazné změny trendu ve druhé půlce roku ovšem nečekáme.“
  • ČNB dnes opět zvýšila svoji základní úrokovou sazbu. Koruna ale moc neposílí
    ČNB dnes opět zvýšila svoji základní úrokovou sazbu. Srovnatelně intenzivní zvyšování základní sazby - došlo k němu po čtvrté v řadě - se odehrávalo naposledy na jaře 1996. "Jestřábi" bankovní rady v čele s odcházejícím Mojmírem Hamplem a Vojtěchem Bendou přehlasovali "holubice" v čele s Oldřichem Dědkem a došlo k růstu základní sazby o 0,25 procentního bodu na 1,75 procenta.
  • ČNB dnes podle očekávání nezvýšila sazby
    Základní úroková sazba i potřetí v řadě setrvává na úrovni 7 %, nic se nemění ani ve vztahu závazku ČNB bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Stabilita byla analytiky jednomyslně očekávána a v její prospěch vyznívaly i komentáře jednotlivých členů bankovní rady. Následovat bude v 15:45 tisková konference, kde by guvernér Aleš Michl měl kromě zdůvodnění rozhodnutí představit i podzimní prognózu, mj. předpovídající další vývoj HDP, inflace, kurzu, ale i sazeb.
  • ČNB dnes podle očekávání sazby nezměnila
    Česká národní banka na dnešním měnově politickém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak i nadále činí 0,25 %. Beze změny po dnešním jednání bankovní rady zůstala i diskontní a lombardní sazba. Potvrdily se tak předpovědi trhu i analytiků, kteří po vyjádření některých centrálních bankéřů z počátku minulého týdne většinově přehodnotili svá očekávání z dalšího poklesu úrokových sazeb na jejich stabilitu.
  • ČNB dnes ponechala úrokové sazby beze změny, brzy začne přemýšlet o jejich snižování
    Dnešní rozhodnutí bankovní rady České národní banky ponechat základní úrokovou sazbu na 7 procentech bylo široce očekávané. Bankovní rada byla v uplynulém půlroce překvapivě pasivní a rezistentní vůči doporučením svého odborného aparátu. Ve světle nervozity okolo stability významných bank v USA a eurozóně a s ohledem na postupný pokles jádrové inflace proto bylo předem jasné, že další zvýšení úrokových sazeb je prakticky vyloučené.
  • ČNB dnes ponechá sazby beze změny
    Dnešní zasedání ČNB bude opět pod taktovkou nové holubičí většiny. Poslední čísla z domácí ekonomiky sice překvapila bankovní radu lehce pozitivně (menší pokles spotřeby, rychlejší dynamika mezd) - toto překvapení však zatím není výrazné a nová čísla vesměs potvrzují narativ o ekonomice na hraně recese. Proto předpokládáme, že holubičí většina bude v tuto chvíli dál hlasovat pro stabilitu sazeb a bude trhům indikovat stabilitu sazeb i pro nejbližší kvartály.
  • ČNB dnes sazby nezmění
    Na dnešním zasedání ČNB změnu nastavení úrokových sazeb nečekáme a nečeká ji ani finanční trh. Dvoutýdenní reposazba tak zůstane na úrovni 2,00 %. Výsledek zasedání by měl být oznámen v 13:00. V sedmičlenné radě ČNB čekáme 1 – 2 hlasy ve prospěch zvýšení sazeb.
  • ČNB dnes úroky nezměnila. Nechce destabilizovat banky a bere na zřetel riziko druhé vlny pandemie
    Česká národní banka na dnešním měnověpolitickém zasedání ponechala své základní úrokové sazby na stávající úrovni. V poslední době se tři členové bankovní ČNB, včetně guvernéra Jiřího Rusnoka, vyslovili pro ponechání sazeb tam, kde jsou, aby byla možnost vyhodnotit dopad dosavadních měnověpolitických kroků a také samotný ekonomický vývoj v letních měsících. Zároveň poukazují na to, že v posledních měsících ČNB již sazby snížila dostatečně razantně.
  • ČNB dnes uvolnila pravidla pro nové hypotéky
    Česká národní banka dnes zmírnila doporučení pro poskytování nových hypotečních úvěrů, a to hned ve třech ohledech. Jednak zvýšila přípustnou hodnotu tzv. LTV poměru, to znamená, že výše hypotéky k hodnotě zastavované nemovitosti může nově dosahovat až 90 %, oproti dřívějším 80 %. V pěti procentech případů navíc mohou nyní banky poskytnou i hypotéky s vyšším LTV. Úpravy ukazatele LTV se nicméně netýkají nákupů nemovitostí pro investiční účely.
  • ČNB dnes znovu snížila úrokové sazby, a to o 75bb
    Česká národní banka na dnešním měnově politickém zasedání rozhodla o snížení základní úrokové sazby o dalších 75bb. Analytici přitom očekávali snížení v menším rozsahu, přibližně o 50bb. Výše dvoutýdenní repo sazby tak od zítra bude 1 %. Jedná se již v pořadí o druhé výrazné snížení úrokových sazeb v průběhu necelých čtrnácti dnů. Lze očekávat, že hlavním důvodem je i nadále především podpora reálné ekonomiky, která stále více trpí zavedenými preventivními opatřeními proti šíření koronavirové infekce. Od prvního snížení úrokových sazeb v pondělí 16. března se totiž objevily další negativní zprávy zhoršující výhled české ekonomiky, týkající se zejména přerušení výroby v automobilovém průmyslu. Ten je přitom v ČR významným zdrojem jak přidané hodnoty, tak i zaměstnanosti. Po uzavření většiny provozoven v obchodu a službách, je tak již paralyzována velká část českého hospodářství.
  • ČNB dnes znovu snížila základní úrokovou sazbu, a to o 75 bb na 0,25 %
    Česká národní banka na dnešním měnově politickém zasedání rozhodla o dalším snížení základní úrokové sazby, a to znovu o 75 bb na 0,25 %. Zatímco finanční trh toto zhruba očekával, analytici počítali s poklesem dvoutýdenní repo sazby jen o 50 bb. Lombardní úroková sazba byla snížena dokonce o 100 bb, diskontní sazba však zůstala beze změny, když už při minulém snížení dosáhla technické nuly. Takovéto asymetrické snížení měnově politických úrokových sazeb jsme již mohli sledovat během roku 2012, kdy také centrální banka narazila na limity konvenční měnové politiky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eTrader
FinFX broker
LYNX
reklama
Swissquote Bank