Neděle 29. březen 2020 16:14
reklama
XTB-konference
reklama
Purple Trading koronavir aktualne
reklama
RoboMarkets copyfx

Koronavirus v ČR: 1236 nakažených, jedna oběť a řada opatření

23.03.2020 18:43  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Výběr hlavních událostí od výskytu nového typu koronaviru v Česku (vláda dnes schválila další balíček opatření na zmírnění dopadů šíření nemoci):

1. března - Testy v ČR odhalily první tři případy nákazy. Všichni tři nakažení přicestovali z Itálie.

5. března - Zastavilo se letecké spojení ČR se severní Itálií a Jižní Koreou. Již dříve byly zastaveny lety do Číny.

3. března - Ministerstvo zdravotnictví (MZ) zakázalo vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo ČR, ministerstvo financí začalo regulovat ceny respirátorů.

4. března - Bezpečnostní rada státu (BRS) rozhodla, že se nebudou omezovat hromadné akce, jen hlásit ty nad 5000 lidí.

5. března - MZ rozhodlo, že testy na koronavirus budou pro všechny, nejen pro lidi po návratu z rizikových oblastí. V některých krajích začaly domácí odběry vzorků.

6. března - Lidé, kteří se vrátili z Itálie, to museli oznámit lékaři a jít do dvoutýdenní karantény.

10. března - Stát zakázal s určitými výjimkami návštěvy v lůžkových odděleních nemocnic či v domovech seniorů.

- Od 18:00 byly zakázány divadelní, hudební a filmová představení a další akce s účastí nad 100 lidí.

- Od 11. března byly uzavřeny základní, střední a vyšší odborné školy, učiliště a vysoké školy.

12. března - Vláda vyhlásila na 30 dnů stav nouze.

- Stát od 13. března 06:00 zakázal akce s účastí přesahující 30 lidí s výjimkou schůzí ústavních orgánů, soudů či pohřbů. Byl také zakázán vstup do sportovních a kulturních zařízení. Od 20:00 do 06:00 musely mít zavřeno restaurace, ty v nákupních centrech byly úplně uzavřeny.

- Počet lidí nakažených koronavirem překročil stovku.

13. března - Vláda rozhodla o karanténě pro občany vracející se z 15 rizikových zemí (Čína, Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Belgie, Británie, Norsko, Dánsko, Nizozemsko a Francie). Češi tam nesměli cestovat.

- Od půlnoci 13. března byly zavedeny kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem, hranice bylo možné přejít na čtyřech přechodech s Rakouskem a na sedmi s Německem. Jinde jen lidé, kteří dojíždějí za prací do 100 km od hranic. Začal platit zákaz vstupu (až na výjimky) pro cizince z rizikových oblastí. Byla zavedena dvoutýdenní karanténa pro ty, kdo se vrátí z rizikových zemí. Bylo zakázáno cestovat do ciziny autobusy, vlaky a loděmi.

- Vláda zakázala od 16. března Čechům a cizincům s dlouhodobým a trvalým pobytem vycestovat do zahraničí a cizincům vstup do ČR.

- Byly zakázány návštěvy věznic a detenčních ústavů.

14. března - Vláda rozhodla s účinností od 06:00 o uzavření obchodů s výjimkou potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Uzavřeny byly restaurace s výjimkou zaměstnaneckého stravování.

15. března - Vláda zakázala s účinností od půlnoci do 24. března 06:00 volný pohyb lidí po celé ČR. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.

- Vláda rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu.

- Vláda schválila prodloužení termínu pro daňová přiznání.

16. března - Hygienici uzavřeli Litovel, Uničov, Červenku a dalších obce v Olomouckém kraji. Uzavřena byla i Kynice na Havlíčkobrodsku.

- Byly ohlášeny první tři případy vyléčení z nemoci COVID-19.

17. března - Vláda zakázala reexport léčiv, tedy jejich opětovný vývoz do dovezení do ČR. Rozhodla také o tom, že prodlouží původně devítidenní ošetřovné pro lidi, kteří musejí doma zůstat s dětmi, na dobu trvání epidemie.

18. března - Nad ránem přistál v Praze vojenský speciál, který z Číny dopravil 150.000 rychlotestů na koronavir.

- Kabinet schválil zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od půlnoci na čtvrtek 19. března. Vláda též vymezila dvě hodiny, kdy smějí nakupovat jen lidé starší 65 let.

- Počet potvrzených případů překročil 500.

20. března - V Praze přistálo čínské letadlo, které dopravilo 1,1 milionu respirátorů z Číny.

22. března - V ČR zemřel první člověk nakažený koronavirem. Pětadevadesátiletý muž trpěl řadou zdravotních problémů. Počet potvrzených případů přesáhl tisícovku.

23. března - Vláda jednala o dalších opatřeních souvisejících s epidemií. Mimo jiné chce dočasně pozastavit EET, promine také červnovou zálohu na daň z příjmů u živnostníků i firem a pokuty za pozdě dodané přiznání k dani z nabytí nemovitosti nebo úhradu daně. Kabinet též schválil kurzarbeit, zvýšení letošního schodku rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun a odpuštění minimálních záloh na důchodové pojištění, a to na půl roku.

- Vláda prodloužila zákaz maloobchodního prodeje (s výjimkou potravin, drogerií, lékáren a dalších nezbytných potřeb) a provozu restaurací, který měl původně skončit 24. března, do 1. dubna. Vláda rovněž rozhodla, že pendleři mají buď skončit, nebo si za hranicemi najít ubytování. Kabinet schválil i změny v termínech maturit a přijímacích zkoušek na střední školy.

- Počet potvrzených případů nákazy stoupl na 1236, šest lidí se vyléčilo.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Koronavirus ohrožuje Čínu, akcie a ropa padají. ECB zahájila revizi své strategie
  Francouzský prezident Manuel Macron se dohodl se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na příměří ohledně daní, které by mělo trvat do konce roku. Macron novinářům sdělil, že obě země budou pokračovat v intenzivních rozhovorech.
 • Koronavirus ohrožuje poptávku
  Propuknutí epidemie koronaviru v čínském městě Wu-chan ještě prohloubilo nejistotu, která panuje v tomto již tak značně vrtošivém měsíci. Došlo k propadu komodit, jako je měď a ropa, které do značné míry závisejí na čínské poptávce. Obě tak ztratily v podstatě všechno, co dokázaly získat během prosince, kdy oba trhy výrazně posilovaly, protože se pozornost všech upírala na obchodní dohodu mezi USA a Čínou a omezení produkce ze strany OPEC+.
 • Koronavirus ochromí světovou ekonomiku. Británii se po brexitu nedaří vyjednat dohodu
  Po pátečním / sobotním Brexitovém dni Spojené království od pondělí začalo první pracovní týden „bez evropské unie“ a předseda vlády Boris Johnson začal svůj cyklus vyjednávání obchodních podmínek mezi UK, EU a USA.
 • Koronavirus oslabil imunitu akciových trhů
  V posledních několika dnech udává vývoji na finančních trzích směr šířící se koronavirus s označením Covid-19. Zprávy o jeho šíření již nejen v Číně přichází v různé intenzitě od letošního ledna, na finanční trhy však začaly mít skutečně výrazný dopad až v posledních dnech.
 • Koronavirus ovlivňuje dění na trzích
  Páteční sada statistik z amerického trhu práce za únor navázala na poslední příznivá data a potvrdila dobrou kondici tamní ekonomiky. Údaje o počtu nově vytvořených pracovních míst hodnotou 273 tisíc překonaly o téměř 100 tisíc konsensus trhu, navíc i lednový údaj byl revidován nahoru. Míra nezaměstnanosti o desetinu procentního bodu poklesla a vrátila se na historicky nejnižší hodnoty (3,5 %). Příznivá situace na trhu práce se pak odráží i na růstu mezd, který se v posledních měsících drží v blízkosti tří procent.
 • Koronavirus rozhádal Moskvu s Rijádem. Jejich spojenectví končí, Čechům o dost zlevní benzín i nafta
  Cena ropy na světových trzích se dramaticky propadá. Barel ropy Brent se dnes prodával i jen za 46,12 dolaru, tedy za nejméně od roku 2017. V korunách barel ropy Brent zlevnil na nejnižší úroveň dokonce do srpna roku 2016, zhruba 1035 korun za barel. To samozřejmě signalizuje, že ceny pohonných hmot v ČR by měly v dalších týdnech citelně klesat.
 • Koronavirus se šíří, světové ekonomiky hlásí pokles. Inflace v eurozóně zrychluje
  Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondělí uvedla, že nový koronavirus bude mít za následek pokles novozélandské ekonomiky v první polovině letošního roku, avšak ve druhé polovině roku očekává premiérka opětovné oživení.
 • Koronavirus se šíří, WHO vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Británie opouští EU
  Ratingová agentura Fitch v pondělí potvrdila rating České republiky na stupni AA- a ponechala výhled ratingu na stabilní úrovni. Agentura očekává, že česká vláda bude pokračovat v relativně zdravé rozpočtové politice.
 • Koronavirus stále svírá trhy, na zlatu se vybírají zisky
  Útěk od rizika na trzích nebere kvůli koronaviru konce. Americké indexy padají bez přestávky už sedm dní, naopak poptávka po bezpečných přístavech v podobě amerických vládních dluhopisů a japonském jenu roste. Překvapivě klesá i dosud velice dobře performující zlato. Dochází zde k vybírání zisků, kterými se investoři snaží dotovat prodělávající akciové pozice. Dolů míří i jiné kovy, třeba stříbro i o více než 4 %.
 • Koronavirus už zabil více lidí než SARS. Firmy jako Burberry čekají prudký propad zisku, potíže hrozí také české ekonomice
  Nákaza koronavirem se šíří dále. „Počítadlo smrti“ se už přehouplo přes cifru 800. Nákaza tak už nyní usmrtila více lidí než infekce SARS v letech 2002 a 2003, která měla na svědomí 774 zemřelých. Neblahý ekonomický dopad je však v případě koronaviru závažnější již delší dobu, jelikož asijské země jsou z hospodářského hlediska celosvětově mnohem významnější než před sedmnácti lety. Jejich příspěvek ke světovému ekonomickému výkonu je totiž násobně vyšší než tehdy; například podíl Číny na světovém hrubém domácím produktu od té doby stoupl ze čtyř na necelých dvacet procent, tedy takřka pětinásobně.
 • Koronavirus zamával s prodejem piva Corona. Akce výrobce a vývozce piva ztrácely.
  Koronavirus způsobil v uplynulých týdnech na kapitálových trzích poměrně silnou bouři a na kontě má několik výprodejů. V důsledku negativního sentimentu zaznamenaly akciové trhy koncem února největší týdenní propad od globální finanční krize z roku 2008. V Americe se propadl i prodej světoznámého piva Corona.
 • Koronavirus za propadem akcií Applu
  Akcie společnosti Apple včera na německé burze klesly o 6 %. O deset dolarů spadly i na newyorské burze. Společnost totiž snížila předpověď růstu tržeb pro první kvartál tohoto roku. Důvodem je koronavirus COVID-19 v Číně. Společnost negativně zasáhly problémy v produkci čínských subdodavatelů, jakož i zavření čínských obchodů, které způsobily pokles prodeje jejích produktů na tamním trhu.
 • Koronavirus zatím nezvyšuje nezaměstnanost
  „Na trhu práce se začínají objevovat sezónní pracovní pozice, které je vzhledem k teplému počasí možno obsazovat dříve, než bývá obvyklé. Vzhledem ke stabilním teplotám vysoko nad bodem mrazu je možné rozjet venkovní práce,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Koronavirus zlevňuje Čechům benzín i naftu. Celkově ale každého z nich nejspíše připraví až o více než tři tisíce korun – za předpokladu, že se nákaza významněji nerozšíří mimo Čínu
  Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu navázaly na zlevňování z týdne předchozího. Benzín zlevnil o šest haléřů na litr, nafta o osm, takže se benzín aktuálně prodává za průměrnou cenu 32,26 koruny za litr, zatímco nafta za 31,95 koruny za litr.
 • KORPORÁTNÍ DLUHOPIS. INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOST NEBO ČASOVANÁ BOMBA?
  Česko v posledních letech zasáhla doslova horečka korporátních dluhopisů. Nezkušení investoři mají v korporátních dluhopisech velmi rizikového typu zainvestováno odhadem už několik miliard korun. Je možné zamezit negativním dopadům současné situace na drobné investory?
 • Koruna a euro se vracejí na prosincové úrovně, Fed je podpořil prorůstovým tónem
  Sazby v USA zůstanou na extrémně nízkých úrovních až do konce roku 2014, zaznělo...
 • Koruna a forint ve středu beze změn, zlotý oslabuje kvůli opatrnosti centrální banky
  Navzdory poměrně bohatému kalendáři ekonomických událostí v hlavních světových ekonomikách byl včerejší vývoj kurzu české koruny...
 • Koruna a libra začínají týden oslabením. Trhy čeká spousta důležitých zpráv
  Týden nabitý důležitými událostmi začal pro hlavní trhy poněkud rozpačitě. Asijské akcie více či méně ztrácely, Evropa navázala smíšeně. Dluhopisové výnosy se mírně snižují v Evropě, americké klesají nepatrně. Eurodolar ráno drží pozice kolem 1,1123 a japonský jen vrátil přechodné zisky.
 • Koruna ani region neudržely směr, zisků se naopak vzdávají
  Koruna začala spolu s ostatními měnami v regionu růstově, ale směr ani jedné nevydržel. Česká měna se nakonec dostáv...
 • Koruna a obchody na pražské burze
  Akciové obchody na pražské burze v poslední době poklesly na 138,8 miliardy korun. V roce 2007 šlo o částku přes bilion korun.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets copyfx