Pátek 19. duben 2024 08:40
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
FTMO král

Indexy opět přepisovaly rekordy

11.11.2019 09:00  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • Dnes po trhu zveřejní kvartální výsledky nápojářská společnost Kofola.
  • ČEZ zveřejní čísla za Q3 19 zítra ráno.
  • Dle futures na evropské akcie, které jsou v mínusu, by evropské akciové indexy měly otevřít níže ve srovnání s pátečním závěrem.
  • Z makroekonomických událostí budou v Evropě zveřejněna data italské průmyslové produkce za září. Ve Spojených státech nebudou dnes zveřejněna podstatnější makro data.
  • Výsledková sezóna v Americe pomalu končí. Dnes oznámí své výsledky společnost DXC Technology. V Evropě dnes kvartální reporty nejsou na programu.

Obchodování na zámořských trzích

Obchodování v zámoří začalo v pátek poklesem. Nicméně nálada se velmi rychle otočila a nákupní zájem investorů vyhnal široký index S&P500 (+0,26 %, 3093,08 b.) na nová historická maxima. Za celý týden se cena tohoto indexu zvýšila o 0,85 %. To znamená pátý růstový týden v řadě. Z jednotlivých sektorů se nejlépe dařilo zdravotnictví a informačním technologiím. Ztrácely naopak energetické firmy a utility.

Obchodování v Asii bylo ovlivněno vyhrocenou situací v Hongkongu. Tamní index ztrácí dnes skoro 3 %, ale ani ostatní asijské indexy na tom nejsou o mnoho lépe. Snad jen v Japonsku uzavřely trhy kolem nuly a index TOPIX (+0,07 %, 1704,03 b.) dokonce skončil v mírně silnější.

Kofola ČeskoSlovensko

Kofola zveřejní výsledky hospodaření za Q3 19 dnes odpoledne.

Očekáváné výsledky hospodaření: Z dlouhodobého pohledu sezónnosti patří třetí čtvrtletí k nejúspěšnějším obdobím roku spolu s druhým kvartálem. Za poslední čtyři roky připadá na Q3 přibližně 29 % celoročních tržeb. Na základě našeho modelu předpokládáme, že výsledky Kofoly za třetí kvartál ovlivnilo hned několik faktorů. Tím nejvýznamnějším je velmi příznivé počasí, na rozdíl od Q2 19, což nahrává vyšší spotřebě nápojů. Dále od července je součástí skupinových výsledků i nově akvírovaná společnost Espreso, což by mělo výsledky podpořit. Nadále působí do hospodaření firmy příznivější ceny vstupních surovin (např. cukru). Vyšší by měly být personální náklady, administrativní náklady a náklady na transport.

Výnosy za Q3 19 odhadujeme na 1,8 mld. CZK (-10,3 % y/y). Čísla za Q3 19 nezahrnují polské operace, které Kofola prodala na začátku roku. Zisk EBITDA projektujeme ve výši 408 mil. CZK (+3,2 % y/y).

Navzdory slabšímu Q2 19 předpokládáme, že Kofola zopakuje své celoroční cíle, kdy by EBITDA měla dosáhnout 1 080 mil. Kč.

ČEZ

ČEZ představí čtvrtletní výsledky za Q3 19 zítra ráno.

Očekávané výsledky hospodaření: Přestože má ČEZ realizovanou cenu elektřiny v 2019 meziročně vyšší o cca čtvrtinu, v našich projekcích odhadujeme růst zisku EBITDA o 1,6 % y/y. V minulém kvartálu došlo ke dvěma skutečnostem, které negativně ovlivnily hospodaření. Neplánovaně byl celé čtvrtletí mimo provoz 2. blok jaderné elektrárny Dukovany a ČEZ musel vrátit společnosti SŽDC cca 1,3 mld. CZK ve sporu o nasmlouvanou, ale neodebranou elektřinu.  Dalším důvodem, který snižuje meziroční srovnání, je zisk z obchodování, se kterým v Q3 19 nepočítáme.

I přes nepříznivé zprávy v Q3 19 předpokládáme, že ČEZ potvrdí celoroční cíle. EBITDA by měla být 57-59 mld. CZK a čistý zisk 17-19 mld. CZK. Projekce čistého zisku naznačuje dividendu ze zisku roku 2019 kolem 35 CZK / akcie (při maximální výplatě), což by znamenalo hrubý výnos téměř 7 %. V samotném Q3 19 očekáváme EBITDA 11,97 mld. CZK (+1,6 % y/y) a čistý zisk 2,4 mld. CZK (+72 % y/y). Důvodem podstatného meziročního růstu této položky je vyšší očekávaná EBITDA, absence jednorázových odpisů a rezerv a nižší efektivní daňová sazba.

Mimo samotných čísel a celoroční projekce budou investoři sledovat realizované ceny elektřiny. Očekáváme, že by pro rok 2020 mohla být cca 44 EUR/MWh a pro další rok 47 EUR. Připomínáme, že ČEZ prodával elektřinu pro letošní rok za cca 39 EUR.

Srovnání s konsensem: Naše odhady jsou ve srovnání s konsensem trhu mírně optimističtější.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Indexy klesají, Čína uvalila sankce na Lockheed Martin
    Indexy DE30 a US500 prohloubily během evropské seance své poklesy v reakci na uvalení sankcí na americkou společnost Lockheed Martin (LMT.US) ze strany Číny. Lockheed patří mezi největší dodavatele amerického ministerstva obrany. Tento krok připomněl trhům, že šíření koronaviru není jediným problémem, kterému dnes globální ekonomika čelí.
  • 📉 Indexy klesají, Fed ukončil rozvolnění SLR
    Americké a evropské indexy zasáhlo oznámení Fedu o ukončení rozvolnění pravidel pro výpočet Supplementary Leverage Ratio, které by mělo být ukončeno na konci března. Rozvolnění SLR umožnilo bankám zahrnout depozita a dluhopisy do výpočtu Supplementary Leverage Ratio. Nyní bude na depozita a dluhopisy opět nahlíženo jako na aktiva. Oznámení je negativní hlavně pro banky. S&P 500 klesá o 0,6 % pod úroveň 3 900 bodů. Výnos z amerických desetiletých dluhopisů se aktuálně pohybuje na 1,72 %.
  • Indexy klesají po první prezidentské debatě
    Evropské indexy začaly středeční seanci poklesem. První prezidentská debata v USA mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem se ukázala jako velmi chaotická. Kandidáti se navzázem přerušovali a uráželi, což způsobilo ještě více předvolební nejistoty. Trump mimo jiné učinil pár poznámek v tom smyslu, že by nemusel v případě prohry předat moc Bidenovi, pokud si bude myslet, že výsledky voleb byly zmanipulovány. Debata byla americkými médii široce kritizována. Dle mnohých se jednalo o jednu z nejhorších předvolebních debat v historii.
  • 📉 Indexy korigují před makrodaty z USA ❗
    Evropské akciové trhy klesají a futures na americké indexy se také obchodují pod včerejší zavírací cenou. Investoři čekají na zveřejnění nejdůležitějšího makra dnešního dne - maloobchodních prodejů z USA - ve 14:30. Zveřejnění statistik by se mohlo spustit vyšší volatilitu na trzích. Americký maloobchod by meziročně neměl dostát změn - očekává se stagnace. Na měsíční bázi by data měla ukázat pokles o 0,1 %. Společně s maloobchodem budou zveřejněny statistiky PMI a NY Empire výrobní index z oblasti New Yorku. Reakce trhů na tato zveřejnění je však obvykle velmi nízká.
  • Indexy: Na byt v Praze lidé vydělávají přes 17 let, v republice více než 15 let
    Na nový byt v Praze s plochou 70 metrů čtverečních lidé vydělávají přes 17 let, o 2,4 roku více než loni. Vyplývá to z indexu dostupnosti bydlení CG-Index zpracovávaný developerem Central Group. V celé republice je pak nutno podle Indexu prosperity Česka na pořízení bytu vynaložit více než 15 ročních mezd. V Česku je tak pořízení vlastního bydlení podle analytiků České spořitelny a portálu Evropa v datech nejnákladnější v Evropské unii. Zástupci obou indexů to dnes uvedli na tiskových konferencích.
  • Indexy nákupních manažerů přinesly naději do dalších měsíců, analýza EUR/USD
    Francouzský sektor služeb si podle výsledku indexu nákupních manažerů (PMI) v červenci polepšil. PMI posíl...
  • Indexy nákupních manažerů v Evropě zklamaly, akcie ale rostou
    Evropské akciové trhy zahájily dnešní obchodování silnější v reakci na stimulační kroky, které přijaly čínské úřady, které se snaží pomoci tamní ekonomice. Země se potýká s některými nepříznivými dopady vyplývajícími z obchodní války se Spojenými státy. Čínské indexy však o své zisky v závěru obchodování přišly. Zatímco Shanghai Composite uzavřel 0,3 % v pozitivním teritoriu (během seance rostl až o 1 %), Hang Seng (CHNComp) se dostal do ztráty 0,4 % krátce před uzavřením seance.
  • Indexy na vysokých objemech před blížícím se víkendem zatím mírně ztrácí
    Ani blížící se svátky zatím býky na akciovém trhu neobměkčily a ti dál se vstupem do pozic spíše vyčkávají. I dnes je nervozita na finančních trzích patrná, i když nutno dodat, že zatím indexy klesají jen mírně. V Evropě se ztráty ve většině případů pohybují kolem pár desetin procenta a zahájení seance s podobnou ztrátou signalizují také futures na indexy v USA. Za pozornost ale stojí vysoké objemy, které jsou často až 80 % nad 30ti denním průměrem, což indikuje, že aktivita na trzích zůstává stále vysoká.
  • Indexy na Wall Street umazaly pondělní zisky
    Úterní obchodování na Wall Street bylo pravým opakem toho pondělního, kdy se zdálo, že investoři po dvou týdenní přestávce zaveleli k obratu. Bohužel včerejšek byl opakem a trh se vrátil do starých kolejí a na Wall Street zavládla červená. Nejméně odevzdal průmyslový Dow Jones Industrial Average 1,0 %, který byl tažen směrem dolů primárně společnostmi z finančního a energetického sektoru (Bank of America -3,22 %, Chevron -2,87 %). Pozadu nicméně nezůstaly ani technologie, když Nasdaq Composite umazal 1,1 % (Nvidia +0,43 %, Tesla -2,84 %). Akcie automobilky Tesla se propadly o více jak 2 %. Nevydařenou seanci si připsaly banky díky informaci, že Fitch Ratings by mohl opět snížit hodnocení amerického bankovního sektoru (Citi -2,02 %, JP Morgan -2,55 %).
  • Indexy níže v reakci na nové zprávy ohledně obchodních jednání a zápis ze zasedání FOMC
    Asijské indexy ve čtvrtek klesly v reakci na sérii několika zpráv týkajících se obchodních jednání. Report agentury Reuters naznačil, že by dohoda mohla být hotova do konce letošního roku, zatímco Bloomberg uvedl, že jsou jednání na velmi citlivém bodě a snadno by se mohla zkomplikovat. Přes noc mezitím americký prezident uvedl, že chce Čína dohodu mnohem více než on, což může být signál, že ne vše v této oblasti jde zrovna hladce. Do toho pak ještě hlavní čínský vyjednavač Liu He uvedl, že je stále opatrně optimistický a věří, že dohoda bude podepsána. Trhy tak stále nervózně vyčkávají a obchodníci rozhodně nemají jasno.
  • 📉 Indexy padají kvůli strachu z taperingu
    Včera zveřejněný zápis z posledního zasedání FOMC odhalil, že většina centrálních bankéřů chce začít utahovat měnovou politiku už v tomto roce. Trhy toto vnímají jako jestřábí posun. Do konce roku už zbývají jen 4 měsíce a oznámení o začátku taperingu by mohlo přijít už na zářijovém zasedání. Tyto novinky vystrašily trhy. S&P 500 futures (US500) propadly a dosáhly na čtyřtýdenní minima. DAX (DE30) klesá okolo 2 % a obchoduje se v blízkosti 15 650 bodů. Evropské indexy si procházejí nejhorším výprodejem za poslední měsíc.
  • 🔻 Indexy padají, Trump má koronavirus
    Indexy začaly nový měsíc na pozitivní vlně, a to hlavně v USA, odkud přicházela v posledních týdnech dobrá makrodata. Trhům pomáhají také jednání o novém ekonomickém stimulu. Nicméně zpráva o pozitivním testování amerického prezidenta Trumpa a jeho manželky na COVID-19 zneklidnila trhy. Jedná se o špatnou zprávu z několika důvodů. Ukazuje se, že pandemie je reálným rizikem s potenciálně výraznými dopady. Koronavirus může výrazně snížit šanci na znovuzvolení Trumpa americkým prezidentem (a trhy se bojí, že Biden vyhraje). Navíc nový ekonomický stimul není stále vyřešen a se stále větší pravděpodobností to vypadá, že do voleb se už nic vyjednat nestihne.
  • Indexy, peso se propadají kvůli novým Trumpovým clům
    Donald Trump oznámil v noci nečekaně nová cla na zboží z Mexika kvůli nelegální migraci. Tento krok zastihl obchodníky nepřipravené a způsobil výprodej na akciových trzích. Propadlo se také mexické peso nebo kanadský dolar. Po poledni se mexické peso MXN obchodovalo až se ztrátou přesahující 3 % na páru s americkým dolarem.
  • Indexy PMI pre Nemecko a Francúzsko sú vyššie napriek slabej výrobe
    Pár EUR/USD po zverejnení údajov PMI z hlavných ekonomík EÚ prehĺbil pokles. Kombinovaný údaj pre eurozónu bude zverejnený o 11:00.
  • Indexy PMI ukazují na pokles ekonomické aktivity v eurozóně
    Růst německého soukromého sektoru v září nečekaně zpomalil na 16měsíční minimum, tížen téměř stagnující aktivitou ve službách, ukázal páteční průzkum mezi nákupními manažery (PMI index). Aktivita ve službách se propadla na 50,6 bodu, nejnižší hodnota za více než tři roky. Složený index nákupních manažerů (PMI), založený na průzkumu ve firmách, v průmyslu i ve službách, jež představují více než dvě třetiny německé ekonomiky, podle společnosti Markit v září klesl na 52,7 bodu z konečných 53,3 bodu za srpen. Analytici naopak očekávali mírné zlepšení na 53,4 bodu. Ukazatel se nicméně udržel nad hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu. Největší ekonomika eurozóny tak podle posledních makroekonomických dat ztrácí ve třetím čtvrtletí na tempu.
  • Indexy PMI ukazují na zpomalení růstu ekonomiky eurozóny, analýza DAXu
    Dnešní finální březnová data indexů nákupních manažerů (PMI) ze sektorů výroby a služeb ukázala podle společnosti...
  • Indexy PMI z Číny a Británie klesají, Evropa si polepšuje, RBA ponechala sazby beze změny analýza EUR/USD, AUD/USD, GBP/USD
    Německá míra nezaměstnanosti v listopadu klesla na nejnižší úroveň od roku 1990 na 6,3 procenta. Analytici očekávali stagnaci ukazatele...
  • Indexy pokračují na vlně optimismu, agentura Fitch snížila rating Hong Kongu
    Asijské indexy dnes ráno rostou napříč regionem v reakci na silný konec americké seance, kde NASDAQ rostl o 1,75 %, Dow Jones přidal 1,4 % a S&P500 1,3 %. Největší zisky si dnes během asijské seance připisují burzy v Japonsku a v Austrálii, které přidávají okolo půl procentního bodu. Příznivému sentimentu včera pomohly také nově příchozí data z USA, kde po výsledcích ADP reportu z trhu práce pozitivně překvapily také americké výsledky ISM pro sektor služeb. Samotný ISM ale i tak vyvolává několik otázek, když byl do značné míry tažen růstem zásob, který do dalších měsíců může začít mírně omezovat produkci a nové objednávky. Moudřejší budeme ale až jakmile začnou z USA přicházet další nová makrodata. Nijak příznivě pak nevypadá ani pokles sub-indexu pro nové exportní objednávky, který se propadl z 53,5b. na 50,5b. Dnešní výsledky NFP reportu budou rozhodně důležité, i když by nijak výrazně neměly změnit názor trhu na další snížení amerických úrokových sazeb.
  • Indexy pokračují v umazávání ztrát
    Největší zotavení včera předvedly akcie technologického sektoru, když k největším hvězdám patřily společnosti jako Microsoft či Meta Platforms, MSFT US +1,64 %, FB US +2,44 %. Společnost Alibaba informovala o změně programu zpětného odkupu akcií, když Alibaba tento buyback plánuje navýšit z 15 miliard dolarů na 25 miliard dolarů s platností do třetího měsíce roku 2024, BABA US +11 %, BIDU US +5,39 %, PDD US +18,85 %. Tesla +7,91 %.
  • Indexy po poledni mažou zisky
    Evropské akciové indexy a futures na americké indexy během uplynulé hodiny část dnešních zisků smazaly. Dříve byly zisky zdůvodňovány nižšími než očekávanými hodnotami indexu spotřebitelských cen za prosinec z německých spolkových zemí, které však byly způsobeny především jednorázovými faktory souvisejícími s platbami za plyn. Zveřejnění údaje za celé Německo proběhne dnes ve 14:00 a vzhledem k překvapením v zemských čteních může vykázat překvapení směrem dolů. Takový výsledek by mohl být pro indexy pozitivní, protože by ECB poskytl větší prostor pro flexibilitu, pokud jde o zpřísnění politiky. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že státní čtení nevykázala podobné zpomalení jádrové inflace, neboť ta buď mírně poklesla, nebo zůstala beze změny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI