Středa 24. duben 2024 02:01
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex ETF

Českým podnikům kvůli překotnému růstu mezd klesá ziskovost a omezují své investice. České ekonomice se ale ve druhém čtvrtletí dařilo lépe, než se myslelo

01.10.2019 10:20  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Český statistický úřad dnes dále zpřesnil svůj odhad růstu české ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí. Tuzemské hospodářství si polepšilo meziročně o 2,8 procenta. Tedy výrazněji, než ČSÚ dosud předpokládal. Jeho předchozí zpřesněný odhad totiž uváděl hodnotu růstu 2,7 procenta. Mezičtvrtletní růst zůstává nezměněn na úrovni 0,7 procenta.

Zlepšení odhadu je pozitivní zprávou, která však nic nemění na tom, že další prognózy budou výhled výkonu české ekonomiky spíše zhoršovat. Například prognóza České národní banky, kterou centrální banka představí v listopadu, zřejmě vyšší pravděpodobnost než doposud připočítá méně než dvouprocentnímu růstu české ekonomiky v roce 2020. V letošním roce by i po přihlédnutí k dnešnímu zpřesnění ČSÚ měla tuzemská ekonomika vykázat růst 2,6 procenta, přičemž ji potáhne zejména spotřeba. Spotřebu domácností pohání stále znatelný růst mezd.

Znatelný růst mezd ovšem nepříznivě doléhá na ziskovost podniků, jak plyne z dnešní statistiky čtvrtletních účtů ČSÚ. Míra zisku nefinančních podniků byla v letošním prvním pololetí v souhrnu nejnižší od začátku tisíciletí. Klíčovým důvodem je právě překotný, dlouhodobě neudržitelný růst mezd. Firmy tak mají i méně prostředků na investice. Míra investic, jak rovněž plyne z dnešní statistiky ČSÚ, byla v tuzemské podnikové sféře letos v prvním pololetí nejslabší minimálně od roku 2005. Míra zisku i míra investic tuzemských firem se ovšem stále drží nad průměrem EU. To je do značné míry dáno strukturou české ekonomiky, v níž má stále zcela zásadní slovo průmyslová výroba, která je investičně náročnější než například sektor služeb.

Firmy však své investice omezují nejen z důvodu poklesu ziskovosti, ale také kvůli obecné ekonomické nejistotě ve světě. Ta ostatně doléhá částečně také na spotřebitele, kteří po dvou bujarých letech – 2017 a 2018 – v letošním prvním pololetí viditelně navýšili svoji míru úspor, jak ukazují dnešní data ČSÚ. Spotřebitelé se obávají zhoršení ekonomické situace, pročež si tvoří rezervu na horší časy a nejsou ochotni všechen nárůst svých mezd dát zpět do spotřeby, jakkoli ta zůstává vysoká a rostoucí. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Český index nákupních manažerů ve výrobě v říjnu nepatrně vzrostl na 45,0 bodů
    Zaznamenal tak de facto stagnaci již třetí měsíc v řadě. Přes stagnaci celkového indexu zaznamenali průmyslníci další pokles výroby i nových zakázek. Nedostatečná poptávka vedla firmy k nejrazantnějšímu snížení pracovní síly od krizového roku 2009. Navíc výrobci ztrácí naději a jejich očekávání od příštího roku se poprvé od roku 2012 propadlo do negativního teritoria.
  • Český index PMI v průmyslu vzrostl
    Index nákupních manažerů v průmyslu v prosinci vzrostl na 42,6 b. oproti 41,6 b. v listopadu. Trhy očekávaly zvýšení na 42,7 b.
  • Český index pod tlakem, masivně ztrácel bankovní sektor v čele s Erste (RBAG.CZ)
    Akciové indexy v průběhu čtvrteční seance ztrácely. Strach z nárůstu počtu případů koronaviru se nevyhnul ani pražské burze. Index PX (CZKCASH) zaznamenal pokles o 1,88 % na 848,85 bodů. Nejvyšší ztráty zaznamenal bankovní sektor Erste bank (RBAG.CZ) klesla o 3,37 % na 473,50 Kč. Druhý nejvyšší pokles zaznamenala Komerční banka (KOMB.CZ) se ztrátou 3,17 % na 473,50 Kč a Moneta (MONET.CZ) ztratila 2 % na 53,80 Kč za akcii. Objem obchodů s akciemi za dnešní den je 769,9 mil. Kč.
  • Český i německý HDP za II. čtvrtletí se silný růstem
    Údaje z evropského průmyslu vykazovaly smíšené výsledky. Slabší výsledky z Německa a Francie počítají se snížením průmyslové produkce v eurozóně o 0,6 %. I přes předpokládaný pokles by se průmyslová produkce měla v celé eurozóně zvýšit za II. čtvrtletí o 1,2 % q/q. Průmysl potvrdil dobrou dynamiku HDP eurozóny a letošní rok HDP eurozóny by měl také přidat přes 2 %. III. čtvrtletí je pro ekonomiky zemí s platbou eurem velmi dobré. Předběžný odhad německého HDP avizuje silný mezičtvrtletní růst o 0,9 %.
  • Český ISM v průmyslu stoupl
    Index nákupních manažerů v průmyslu v březnu stoupl na 46,2 b. oproti 44,3 b. v únoru. Trhy očekávaly růst na 44,8 b.
  • Český lékařský patent vstupuje po celém světě do národních fází
    Vynález revoluční konstrukční platformy pro desítky aplikací v medicíně, například pro bezpečnou katetrizaci močového měchýře, v loňském roce představený týmem společnosti RIOCATH a Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, vstupuje do další fáze patentové ochrany po celém světě. Hned v první vlně jde o ochranu v těchto zemích: USA, Evropská unie, Kanada, Austrálie, Singapur, Izrael, Jižní Korea, Japonsko, Čína, Indie, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Egypt, Brazílie, Mexiko, Ruská federace a ostatní Eurasijský region. Registrace národních patentů znamenají první krok pro vstup na příslušné trhy.
  • Český luxus ohromil svět: Česká akciová společnost zažívá mimořádný úspěch
    Mezi zákazníky ANTORINI patří české a světové osobnosti, významní představitelé z oblasti kultury i vědy, nadnárodní korporace a také prezidentské kanceláře. Pro mnohé z nich ANTORINI připravuje luxusní dárky na míru dle konkrétních požadavků opatřené erbem, státním znakem, logem společnosti a někdy také iniciály. Většina výrobků ANTORINI je předávána při významných příležitostech a jako VIP dárky.
  • Český maloobchod dál padá
    Maloobchod v srpnu dál výrazně klesal (0,7 % meziměsíčně) napříč všemi hlavními kategoriemi a po sezónním očištění již pátý měsíc v řadě. Meziroční propad se proto prohloubil a v srpnu činil 8,8 %. Jedinou světlou výjimkou zůstávají tržby v prodejnách s farmaceutickým zbožím (+1,3 %) a drogérie (stagnace).
  • Český miliardář Křetínský se chystá ovládnout britskou poštu Royal Mail, založenou roku 1635. Akcie pošty v reakci letí nahoru o 26 procent, stoupají rovněž akcie nizozemské pošty, v níž má Křetínský takřka třetinový podíl
    Český miliardář Daniel Křetínský se chystá ovládnout britskou poštu Royal Mail, jak píší Financial Times. V britské poště Křetínský, resp. lucemburská investiční společnost Vesa Equity Investments, kterou vlastní společně s dalším česko-slovenským miliardářem Patrikem Tkáčem, má nyní 25procentní podíl.
  • Českým letištím vzal koronavirus více cestujících než evropským. I letiště na Lanzarote nebo v norském Bodø odbavuje letos více cestujících než Praha
    Česká letiště byla v letošním druhém čtvrtletí zasažena dopady šíření koronavirové nákazy a souvisejících protipandemických opatření vesměs citelně výrazněji než v souhrnu letiště evropská. Vyplývá to z dostupných údajů, které nově zveřejnil Eurostat.
  • Českým spotřebitelům se zhoršuje nálada
    Kurz koruny se od kurzového závazku zřejmě neodlepí ani dnes. Bude sice zveřejněn srpnový průzkum podnikatelské a spotřebitelské důvěry v domácí ekonomiku, ten však kurz koruny zanechá nejspíš chladný. Důvěra spotřebitelů od počátku roku klesá. V červenci se dostala na nulu, přičemž níže byla naposledy v říjnu 2014. Spotřebitelům zřejmě náladu kazí nejistota spojená s brexitem a uprchlická krize. I tak ale spotřeba domácností zůstane v letošním roce hlavním zdrojem růstu HDP. Celkovou důvěru drží na slušných úrovních důvěra podnikatelů. Těm nahrává slušná poptávka po českém zboží a především mimořádně dobrá situace v automobilovém průmyslu. Ani srpnový konjunkturální průzkum tak ze zajetých kolejí zřejmě nevybočí. V Polsku bude dnes zveřejněna míra nezaměstnanosti za červenec. Ta by měla o další dvě desetiny poklesnout na 8,6 % a vylepšit tak náladu polskému zlotému.
  • Českým státním dluhopisům se zatím v letošním roce nedaří
    České státní dluhopisy v letošním roce zatím rozhodně mezi premianty finančních trhů nepatří. Index zhodnocení českých státních dluhopisů Bloomberg Barclays totiž od začátku roku do konce září oslabil o 2,9 %. Přitom jenom v září index oslabil o 1,4 %.
  • Český obchod se zahraničím je v rekordním přebytku. Zejména díky vývozu aut, jenž ale zeslábne
    Česko letos v únoru vykázalo historicky rekordní přebytek zahraničního obchodu, takřka 35 miliard korun. Takový výsledek citelně překonal všechna expertní očekávání.
  • Český PMI index se vrátí do zóny expanze
    Tento týden se trhy začnou postupně probouzet z prázdninové letargie a připravovat se na zářijovou várku dat. Ve čtvrtek budou v celém regionu zveřejněny srpnové PMI indexy mapující náladu ve zpracovatelském průmyslu. Zatímco nálada v maďarském průmyslu v červenci o tři body stoupla (na 53,9 bodu), český PMI index se poprvé od dubna 2013 propadl pod 50bodovou hranici a po 39 měsících expanze tak ukázal na zpomalení aktivity. Po 37 měsících růstu v červenci poklesl i objem nových zakázek. Srpnový index bude tedy určitě pozorně sledován. S největší pravděpodobností se z červencového propadu oklepe a vrátí se do zóny expanze. Náš odhad počítá s 51,9 body. Podobné faktory se promítají i do vývoje nálady v Polsku. Tam se PMI v červenci držel nad 50bodovou hranicí jen těsně (50,3 bodu).
  • Český PMI index slibuje pokračování ekonomického oživení
    Česká koruna až do poloviny uplynulého týdne proti euru oslabovala, když ve středu zaznamenala dokonce své šestitýdenní minimum 27,47...
  • Český PMI indikátor pokořil hodnotu 50 bodů
    Český index nákupních manažerů ve výrobě se v září dostal nad 50ti bodovou hranici značící expanzi. Stalo se tak poprvé po téměř dvou letech. Oproti srpnu indikátor vzrostl o 1,6 bodů a činí 50,7. Byly tak dohnány PMI indexy zemí sousedících s ČR, které hodnotu 50 bodů pokořily již v létě. Index nákupních manažerů ve výrobě tak navázal na trend růstu trvající již od dubnového propadu. Růst byl tažen zlepšením provozních podmínek napříč zpracovatelským sektorem. Objem výroby zrychlil, čemuž napomohl návrat k expanzi nových objednávek v souvislosti se zesílením zahraniční poptávky. Nadále však pokračoval pokles cen s ohledem na konkurenční tlaky a nejistou situaci v poptávce. Rozpracovanost v září klesala, i tak ale přetrvávaly volné kapacity, což vedlo k dalšímu snižování počtu zaměstnanců. Tempo propouštění však zpomalilo až na hodnoty z června 2019. Výhled pro budoucí vývoj poptávky je pozitivní, čímž se zlepšila prognóza výroby a zvýšil podnikatelský optimismus.
  • Český PMI nejlepší za poslední dva roky
    Navzdory velmi špatné listopadové kovidové situaci, indikátor PMI překvapil růstem z říjnových 51,9 bodů na 53,9 bodů. Situace ve zpracovatelském průmyslu se tak podle respondentů zlepšila nejvíce za poslední více než dva roky. Report se rekordy jen hemžil. Objemy nových zakázek vzrostly nejrychlejším tempem od července 2018, nákupy vstupů se zvyšovaly nejrychlejším tempem za více než dva roky, prudce rostl i objem rozpracované výroby. Zároveň se začaly projevovat problémy v dodavatelských řetězcích, komodit byl nedostatek a prodlevy v dodávkách byly nejdelší od dubna letošního roku. To se následně odrazilo v růstu cen vstupů, který byl nejrychlejší od února loňského roku. Celkově mezi firmami panoval optimismus, když věřily, že výroba v příštím roce dále poroste. Firmy také začínají zvažovat nábory nových zaměstnanců, ke kterým je začíná tlačit nedostatek výrobní kapacity. Listopadové ukazatele tak potvrzují vysokou odolnost domácího průmyslu i ve stavu obtížné pandemické situace. Nedochází již k tomu, čeho jsme byli svědky na jaře, kdy se průmysl sám uzavíral i bez nařízení vlády. Firmy se naopak snaží produkci rozšiřovat, k čemuž jim nahrává solidní domácí i zahraniční poptávka. Významnou roli hraje situace v průmyslu v eurozóně, především v Německu, kde indexy PMI také dosahují vysokých úrovní. To pak prospívá i exportně orientovaným českým průmyslovým podnikům.
  • Český PMI se propadnul pod padesátibodovou hranici
    Kurz domácí měny se včera posunul přibližně o haléř směrem ke kurzovému závazku. I v dnešních ranních hodinách se česká měna obchoduje blízko úrovně 27,025 CZK/EUR. Bez výraznějšího trendu a tedy i bez výraznější reakce na zveřejněné PMI z průmyslu se včera obchodovaly i polský zlotý a maďarský forint. Polská měna se drží blízko úrovně 4,36 PLN/EUR, zatímco kurz forintu se obchoduje těsně pod hladinou 311 HUF/EUR.
  • Český PMI se v srpnu mírně zvýšil
    Index nákupních manažerů PMI se v sprnu zvýšil z červencových 41,4 bodu na 42,9 bodu a předčil tak naše i tržní očekávání. Ukazatel se však stále nachází hluboko pod padesátibodovou hranicí, značící fázi kontrakce. Sem ho tlačí silné propady ve výrobě i nových zakázkách. To se pak odráží ve snaze firem redukovat zaměstnanost, snižovat nákupy vstupů a vyskladňovat. Firmy tak měly v srpnu více volných kapacit, přičemž rozpracovanost klesla nejprudším tempem za poslední tři roky. Zlepšení situace v dodavatelských řetězcích pak vedlo k dalšímu tlaku na snižování cen vstupů a tím i nákladů firem. Ty pak situaci využívaly k podpoře prodeje a poskytování zákaznických slev. I tak ale čeští producenti dále snižovali objem výroby a výstup tak klesal již patnáctý měsíc v řadě.
  • Český průmysl čelí obchodním válkám i brexitu, avšak už to pomalu přestává stačit i jen na dýchavičný růst
    Český průmysl čelí obchodním válkám i brexitu, avšak už to pomalu přestává stačit i jen na dýchavičný růst. Propad německého průmyslu a další nepříznivé zahraniční faktory v září stáhly tuzemský průmysl do červených čísel. V průběhu roku dynamika průmyslu postupně dále slábne.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace