Úterý 07. duben 2020 22:58
reklama
Bossa live trading
reklama
Dukascopy
reklama

Cena zlata pokořila 1500 USD za trojskou unci, což přilákalo i podvodníky

09.08.2019 10:01  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk


Cena zlata se na začátku srpna poprvé od roku 2013 vyšplhala nad hranici 1 500 USD. Poslední měsíc tak vychází pro zlato velmi pozitivně. V období od poloviny července ani jednou nespadlo pod hranici 1 400 USD. Vysoká cena motivuje k jeho výkupům a obchodníci mají proto plné ruce práce. Aktuální situace však nemá vliv jen na nabídku a poptávku, ale otevírá dveře i pro podvodníky.

„Za růst může větší množství faktorů,“ říká Lukáš Jankovský ze společnosti Zlaťáky, která nabízí investiční zlato ve svém portfoliu. „Nejistota na trzích je jedním z významných hybatelů. Čekají nás mezníky, které výrazně ovlivní vývoj světové ekonomiky. Brexit, obchodní válka USA s Čínou nebo rozhodnutí FEDu o dalším vývoji úrokových sazeb patří mezi ně. Problém je v tom, že nikdo neví, jak dopadnou,“ dodává Jankovský. „Rostoucí cena zlata motivuje investory k výběru zisků na zlatě. Z meziročního srovnání vyplývá, že nám výkupy dlouhodobě rostou. V období od července 2018 do současnosti jsme vykoupili investiční kovy téměř trojnásobné hodnoty oproti srovnatelnému období o rok dříve.  Bohužel jsme v poslední době zachytili i několik pokusů, kdy nám byl nabídnut k výkupu nepravý slitek. V jednom případě, na konci června na prodejně v Praze, dokonce opakovaně,“ uvádí Lukáš Jankovský ze společnosti Zlaťáky. Vzhledem k tomu, že se ve všech zaznamenaných případech jednalo o slitek z jedné – té samé australské rafinerie, nevylučuje, že jde o organizovanou aktivitu. „Podklady jsme předali orgánům činným v trestním řízení,“ doplňuje Jankovský.

Jak poznat nepravý slitek

Riziko nákupu nepravého zlatého slitku snížíte především tím, že si předem prověříte daného obchodníka a pokud bude vše v pořádku, obchod zrealizujete. Pokud to přeženeme, nebudete nakupovat v zastavárně, na parkovišti nebo u silnice. Případy podvedených důvěřivců, kteří takto nakoupili za podezřele výhodných podmínek, plní stránky novin v pravidelných intervalech. Rovněž podomní prodej zlata není úplně v pořádku, pokud při něm nemáte dostatek času učinit rozhodnutí. Akční nabídky, které je potřeba sjednat v extrémně krátké době jsou podezřelé. Prozkoumejte nabídku raději v klidu, nedělejte rozhodnutí impulzivně či pod tlakem. Zajímejte se, v jakém je prodejce smluvním vztahu k firmě, pod kterou působí (případně si to ověřte přímo na centrále). Kmenoví zaměstnanci jsou z principu pod větší kontrolou než poradci fungující jako OSVČ.

Upřednostněte obchodníka, který deklaruje dohodu s Puncovním úřadem a na webu uvádí transparentně své obchodní podmínky. Důležité je i to, zda je součástí služeb i zpětný výkup zlata a za jakých podmínek. Pokud na webu z nějakého důvodu chybí informace potřebné k uzavření obchodu, vyžádejte si je mailem. A pokud jste stále na pochybách, vydejte se do kamenné prodejny a prověřte si úroveň nabízených služeb osobně.

U velkých a renomovaných obchodníků je vyloučeno, že Vám prodají padělek. Stálo by je to jejich mnohdy roky pracně budované jméno. S tím souvisí poslední doporučení. Zjistěte si, jak dlouho je daný obchodník na trhu a zda má dobré reference (internet je jich dnes plný).

Tito obchodníci nakupují od oficiálních distributorů. Výkupy zlata prověřují a v případě pochybností odesílají podezřelé zboží Puncovnímu úřadu. Mezi znaky, které se hodnotí, patří:

Cena slitku. Vrátíme se k výše deklarovanému zlatému pravidlu. Pokud někdo nabízí zlatý slitek za cenu nižší, než je spotová, velmi pravděpodobně ho k tomu nevedou ušlechtilé úmysly. Podezřele nízká cena je prvním varovným signálem pro vás.

Obal slitku. Obal zlatých slitků 1 gram až 100 gramů slouží zároveň jako certifikát pravosti. Slitky jsou v této gramáži ražené. Výjimkou je 100 gramový slitek, který může být jak ražený, tak litý (v obou případech je však zatavený do ochranného obalu). Obal slitku musí být neporušený. Pokud bude porušený, je to varovný signál pro vás. „Takovýto slitek nevykupujeme jako slitek, ale jako zlomkové zlato za nižší výkupní cenu a teprve po důkladném prověření pravosti,“ uvádí Jankovský. Lité slitky o hmotnosti 250 gramů až 1 kilogram se prodávají volně. U nich tento způsob ochrany odpadá, certifikát je k nim dodáván zvlášť.

Barva slitku. Nepravé slitky mohou být vyrobeny z obecného kovu a pokoveny vrstvou zlata. V takovém případě se může jejich barva lišit od pravých slitků. Pro kontrolu pravosti se používá vizuální kontrola a porovnání s podobným, zaručeně pravým slitkem.

Tloušťka slitku. Ražený slitek si lze představit jako destičku. Pozlacený slitek z obecného kovu o stejné hmotnosti jako slitek pravý bude mít jednu ze stran zaručeně delší. Slitek bude pravděpodobně vyšší. Pro kontrolu pravosti se opět používá vizuální kontrola a porovnání s podobným, zaručeně pravým slitkem.

Obsah drahého kovu. Drahý kov lze detekovat na speciálních přístrojích, které obchodníci používají. Takováto kontrola je však pouze jednou z více metod. Velké lité slitky se navrtávají a vkládají se do nich wolframové tyče. V takovýchto případech nelze tuto metodu použít, protože základem padělku je originální slitek. Rovněž slitky pokovené zlatem nemusí přístroje vyhodnotit jako nepravé, pokud je vrstva zlata dostatečně silná.

Závěrem lze říci, že opravdu zdařilý nepravý slitek je pro laika velmi složité odhalit. Proto, pokud se rozhodnete rozšířit svoje investiční portfolio o drahý kov, vyhledejte ověřené obchodníky. Podstatou investice je nakoupit za co nejnižší cenu a prodat za co nejvyšší. Někdy však nízká cena nemusí být zároveň cenou výhodnou. Může s sebou nést riziko. Důvěryhodnost toho, kdo vám zlato prodává, je vždy na prvním místě. Fyzické zlato jako investice se vyplatí z dlouhodobého hlediska. Zákazníci vědí, že se zpravidla nehodí ke krátkodobým spekulacím, ale je vnímáno jako konzervativní pojistka pro delší časové období. Chrání před ekonomickou krizí, nestabilní politickou situací, ale i geopolitickými změnami.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Cena zajištění na GBP je kvůli riziku brexitu nejvyšší od roku 2010
  Jedna zajímavost k britské libře. Referendum o vystoupení země z Evropské unie se koná 23. června což znamená, že nám ...
 • Cena za podvody s LIBOR: 465 milionů dolarů pro UBS, 14 miliard pro banky celkem?
  Na dosah je podle zdrojů urovnání mezi švýcarskou bankou UBS a regulátory ve Spojených státech a Velké Br...
 • Cena za politickou nestabilitu... Patria vydala nový Třicetník
  Finanční trhy zahrnují do cen aktiv kromě fundamentálních faktorů také riziko. Riziko měnové, riziko časové, riziko přírodní katastrofy, riziko podvodu, riziko hlouposti a řadu dalších rizik. Jedním z nich, či spíše kombinací několika z nich, je riziko politické, riziko ve smyslu znejistění institucí vládnutí, riziko inhibice hospodářské politiky, riziko ohrožení dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí nebo v horším případě riziko ohrožení základních institucí tržní ekonomiky jako jsou soukromé vlastnictví a tržní mechanismus. Politická krize znamená sníženou viditelnost budoucí hospodářské politiky, a za vyšší riziko se platí vyšší cena. Popírat tuto základní identitu finančního světa nemá smysl. Jak se projevily na finančním trhu krize v české politice? K analýze se nabízí případy posledních tří krizí, pro něž jsou dostupná data z finančních trhů.
 • Cena za záchranu: Propad HDP Kypru až o 13 % a miliardové ztráty „nevinných“ evropských bank
  Podmínky finanční pomoci, na které Kypr kývnul, mohou zemi letos uvrhnout až do 13% recese, upozornil mluvčí kyperské ...
 • Cena za zdvojnásobenie ESM: 30% HDP eurozóny
  Francúzsko prichádza pred voľbami o ratingV piatok sa nad euroz&oa...
 • Cena za zombizáciu Európy? 1 bilión euro
  Pre niekoho je veľa 10 euro, pre iného to môže byť 100. No pre Európsku centrálnu banku nie je veľa ani jeden bilión. Presne toľko minula na nákupy cenných papierov v rámci svojho programu kvantitatívneho uvoľňovania. Zatiaľ sa zdá, že jediným následkom je japonizácia Európy. Alebo lepšie povedané – jej zombizácia.
 • Cena zemního plynu stoupala, zatímco barel ropy WTI padal ke dnu
  Každoroční oslavy Dne díkůvzdání, které připadají na čtvrtý čtvrtek v listopadu, utlumily v uplynulém týdnu činnost finančních trhů, včetně těch komoditních...
 • Cena zemního plynu v USA klesá na 14 letá minima
  Opouštění krátkých pozic na zemním plynu v blízkosti významné hladiny dvou dolarů nemuselo plně vyčerpat potenciál obc...
 • Cena zlata by se mohla dostat až k 1250 dolarům za unci. Klíčovým hybatelem je dolar
  Před pátečním zveřejněním americké zprávy o zaměstnanosti bylo zlato pod značným tlakem. Sledovali jsme, jak se cena vrátila zpět ke klíčové oblasti podpory mezi 1 300 – 1 310 USD/unce. Pokud se v tuto chvíli podíváme, co vlastně zlatem hýbe, je to v podstatě vše jen o dolaru. Když se podíváme na sílu dolaru v posledním týdnu, v podstatě koresponduje s oslabením zlata, a protože cena zlata v eurech se víceméně neměnila, naznačuje to, že klíčovým hybatelem zlata je v tuto chvíli dolar. Ten je tedy klíčem k budoucnosti nebo alespoň k nejbližším vyhlídkám pro zlato. A páteční zpráva o zaměstnanosti je pro něj klíčová.
 • Cena zlata klesá následkem severokorejského dění
  Minulý týden se zlato potýkalo s téměř protikladnou možností výsledku – mezi realizací zisku a posunem nad klíčovou rezistenci, a to v závislosti na tom, jakým směrem se vyvine patová situace v Severní Koreji. Od té doby se díky úsilí na obou stranách povedlo alespoň prozatím napětí zmírnit. Vedení Severní Korey v podstatě přes noc upustilo od své konfrontační rétoriky vůči USA a vzdalo se plánu zaútočit na Guam.
 • Cena zlata prepadla po obrovskej predajnej objednávke
  Cena zlata v pondelok prudko prepadla a ranné európske obchodovanie bolo pre cenné kovy veľmi volatilné. Na trh prišiel z ničoho nič predajný príkaz na 18 000 futures kontraktov, čo je cca 1.8 milióna uncí zlata v nocionálnej hodnote cca 2 mld. USD. Takýto obrovský nárast predajného objemu stlačil cenu zlata dole o takmer 2% v priebehu niekoľkých sekúnd.
 • Cena zlata překonala hranici 1 300 dolarů za trojskou unci
  „Vývoj na trzích se v poslední době dostává do vleku politických událostí. Na burzách narůstá nejistota, která je vyvolána neschopností politiků se dohodnout. Ze současného vývoje těží defenzivní aktiva jako zlato,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Cena zlata strmě padá, je vhodný čas na nákup?
  Americké akciové indexy se minulý týden tiše převalovaly v neutrálním bočním trendu a víceméně vyčkávaly na silné fundamenty, které by je z range vyvedly. Index Dow Jones uzavřel obchodní týden na úrovni 18240,5 bodů, širší index S&P 500 na 2153,74 a Nasdaq Composite na 5292,40. Podobná situace se odehrávala i Evropě, ačkoliv zde se samozřejmě nepohybujeme tak blízko absolutních maxim. Celková nálada na akciových trzích je prozatím klidná, index volatility VIX je na nízkých hodnotách (kolem 13 bodů) a investoři nejeví známky nervozity.
 • Cena zlata testuje kľúčovú hranicu 1 500 USD za uncu
  Za nárastom ceny zlata stojí napätá situácia medzi USA a Čína, ktorá zvyšuje pravdepodobnosť toho, že Fed pristúpi k znižovaniu úrokových sadzieb.
 • Cena zlata v roce 2020 – vítěz mezi drahými kovy?
  Bude zlato v roce 2020 vítěznou komoditou? Někteří investoři věří, že jsme na začátku dlouhodobého silného býčího trendu, srovnatelného s obdobím mezi lety 2009-2011. Cena zlata v té době vzrostla ze 700 USD na 1900 USD.
 • Cena zlata závisí na vztazích mezi USA a Čínou
  Zlato se vrátilo k horní hranici 30dolarového pásma, ve kterém se obchoduje poslední tři měsíce. Důvodem jsou obnovené obavy z toho, zda se v dohledné době podaří dosáhnout dohody mezi USA a Čínou. Na základě těchto důvodů předpokládáme, že zlato bude v příštím roce růst.
 • Cena železné rudy je na pětiletém maximu. Levná ocel (nejen) z Číny přitom způsobuje omezení výroby v Ostravě či Košicích, hrozí propouštění
  Cena železné rudy dnes vystoupala na nové pětileté maximum. Termínový kontrakt na dodávku rudy vzrostl na čínském trhu o 3,3 procenta na nejvyšší úroveň od prosince roku 2013. Důvodem je omezení dodávek rudy z Brazílie a Austrálie, což jsou její klíčoví světoví těžaři, v době, kdy Čína chrlí rekordní množství nově vyrobené oceli.
 • Cena železné rudy znovu roste. Profituje z toho zejména AUD, které si své letošní zisky stále drží
  Od začátku roku se netajíme tím, že se nám velmi líbí hlavně komoditní měny v čele s AUD a přestože se po jejich silném růstu z minulých týdnů začaly zdát byt poněkud překoupené, medvědi odvahu k větší korekci stále ještě nenašli. Platí to hlavně o AUD, který v poslední době výrazně profituje zejména z rostoucí poptávky Číny, která je pro Austrálii klíčovým obchodním partnerem. A právě Čínská poptávka se zdá být hlavním důvodem, proč býci na AUD ani po silném růstu ze začátku roku zatím nechtějí kapitulovat. Cena železné rudy s dodávkou do čínského přístavu Qingdao totiž po prudkém růstu z konce minulého roku začíná znovu růst a jen od začátku února vystoupala o dalších 13 % až na 94 dolarů za tunu. Ještě loni v říjnu se přitom prodávala pod hranicí 60 dolarů. Hledáte-li tedy důvod proč si AUD navzdory sílící americké měně své pozice zatím stále drží, právě jste ho našli.
 • Cennější než zlato. Cena palladia vystoupala na historické maximum
  „Kdybychom udělovali medaile podle ceny vzácných kovů, vítězové by získávali palladiové medaile. Až druzí v pořadí by obdrželi zlaté medaile. Za třetí místo by se udělovali medaile z platiny. Bramborové medaile bychom mohli nahradit stříbrnými,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Cenné lekcie minulosti
  Finančnej a ekonomickej kríze, ktorá začala ešte v roku 2008, stále chýba všeobecne akceptované vysvetlenie. Ekonómovia, analytici, autori a ani politici sa nevedia zhodnúť na tom, čo ju spôsobilo. Či to boli arogantní a zdrogovaní bankári, priveľmi šetrní Číňania alebo domácnosti, ktoré nakupovali nehnuteľnosti bez toho, aby mali na ich splatenie.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy