Čtvrtek 26. květen 2022 07:53
reklama
Purple Dulovec VWAP
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
Swissquote Bank
reklama
XTB analyticke forum

Cena zlata pokořila 1500 USD za trojskou unci, což přilákalo i podvodníky

09.08.2019 10:01  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk


Cena zlata se na začátku srpna poprvé od roku 2013 vyšplhala nad hranici 1 500 USD. Poslední měsíc tak vychází pro zlato velmi pozitivně. V období od poloviny července ani jednou nespadlo pod hranici 1 400 USD. Vysoká cena motivuje k jeho výkupům a obchodníci mají proto plné ruce práce. Aktuální situace však nemá vliv jen na nabídku a poptávku, ale otevírá dveře i pro podvodníky.

„Za růst může větší množství faktorů,“ říká Lukáš Jankovský ze společnosti Zlaťáky, která nabízí investiční zlato ve svém portfoliu. „Nejistota na trzích je jedním z významných hybatelů. Čekají nás mezníky, které výrazně ovlivní vývoj světové ekonomiky. Brexit, obchodní válka USA s Čínou nebo rozhodnutí FEDu o dalším vývoji úrokových sazeb patří mezi ně. Problém je v tom, že nikdo neví, jak dopadnou,“ dodává Jankovský. „Rostoucí cena zlata motivuje investory k výběru zisků na zlatě. Z meziročního srovnání vyplývá, že nám výkupy dlouhodobě rostou. V období od července 2018 do současnosti jsme vykoupili investiční kovy téměř trojnásobné hodnoty oproti srovnatelnému období o rok dříve.  Bohužel jsme v poslední době zachytili i několik pokusů, kdy nám byl nabídnut k výkupu nepravý slitek. V jednom případě, na konci června na prodejně v Praze, dokonce opakovaně,“ uvádí Lukáš Jankovský ze společnosti Zlaťáky. Vzhledem k tomu, že se ve všech zaznamenaných případech jednalo o slitek z jedné – té samé australské rafinerie, nevylučuje, že jde o organizovanou aktivitu. „Podklady jsme předali orgánům činným v trestním řízení,“ doplňuje Jankovský.

Jak poznat nepravý slitek

Riziko nákupu nepravého zlatého slitku snížíte především tím, že si předem prověříte daného obchodníka a pokud bude vše v pořádku, obchod zrealizujete. Pokud to přeženeme, nebudete nakupovat v zastavárně, na parkovišti nebo u silnice. Případy podvedených důvěřivců, kteří takto nakoupili za podezřele výhodných podmínek, plní stránky novin v pravidelných intervalech. Rovněž podomní prodej zlata není úplně v pořádku, pokud při něm nemáte dostatek času učinit rozhodnutí. Akční nabídky, které je potřeba sjednat v extrémně krátké době jsou podezřelé. Prozkoumejte nabídku raději v klidu, nedělejte rozhodnutí impulzivně či pod tlakem. Zajímejte se, v jakém je prodejce smluvním vztahu k firmě, pod kterou působí (případně si to ověřte přímo na centrále). Kmenoví zaměstnanci jsou z principu pod větší kontrolou než poradci fungující jako OSVČ.

Upřednostněte obchodníka, který deklaruje dohodu s Puncovním úřadem a na webu uvádí transparentně své obchodní podmínky. Důležité je i to, zda je součástí služeb i zpětný výkup zlata a za jakých podmínek. Pokud na webu z nějakého důvodu chybí informace potřebné k uzavření obchodu, vyžádejte si je mailem. A pokud jste stále na pochybách, vydejte se do kamenné prodejny a prověřte si úroveň nabízených služeb osobně.

U velkých a renomovaných obchodníků je vyloučeno, že Vám prodají padělek. Stálo by je to jejich mnohdy roky pracně budované jméno. S tím souvisí poslední doporučení. Zjistěte si, jak dlouho je daný obchodník na trhu a zda má dobré reference (internet je jich dnes plný).

Tito obchodníci nakupují od oficiálních distributorů. Výkupy zlata prověřují a v případě pochybností odesílají podezřelé zboží Puncovnímu úřadu. Mezi znaky, které se hodnotí, patří:

Cena slitku. Vrátíme se k výše deklarovanému zlatému pravidlu. Pokud někdo nabízí zlatý slitek za cenu nižší, než je spotová, velmi pravděpodobně ho k tomu nevedou ušlechtilé úmysly. Podezřele nízká cena je prvním varovným signálem pro vás.

Obal slitku. Obal zlatých slitků 1 gram až 100 gramů slouží zároveň jako certifikát pravosti. Slitky jsou v této gramáži ražené. Výjimkou je 100 gramový slitek, který může být jak ražený, tak litý (v obou případech je však zatavený do ochranného obalu). Obal slitku musí být neporušený. Pokud bude porušený, je to varovný signál pro vás. „Takovýto slitek nevykupujeme jako slitek, ale jako zlomkové zlato za nižší výkupní cenu a teprve po důkladném prověření pravosti,“ uvádí Jankovský. Lité slitky o hmotnosti 250 gramů až 1 kilogram se prodávají volně. U nich tento způsob ochrany odpadá, certifikát je k nim dodáván zvlášť.

Barva slitku. Nepravé slitky mohou být vyrobeny z obecného kovu a pokoveny vrstvou zlata. V takovém případě se může jejich barva lišit od pravých slitků. Pro kontrolu pravosti se používá vizuální kontrola a porovnání s podobným, zaručeně pravým slitkem.

Tloušťka slitku. Ražený slitek si lze představit jako destičku. Pozlacený slitek z obecného kovu o stejné hmotnosti jako slitek pravý bude mít jednu ze stran zaručeně delší. Slitek bude pravděpodobně vyšší. Pro kontrolu pravosti se opět používá vizuální kontrola a porovnání s podobným, zaručeně pravým slitkem.

Obsah drahého kovu. Drahý kov lze detekovat na speciálních přístrojích, které obchodníci používají. Takováto kontrola je však pouze jednou z více metod. Velké lité slitky se navrtávají a vkládají se do nich wolframové tyče. V takovýchto případech nelze tuto metodu použít, protože základem padělku je originální slitek. Rovněž slitky pokovené zlatem nemusí přístroje vyhodnotit jako nepravé, pokud je vrstva zlata dostatečně silná.

Závěrem lze říci, že opravdu zdařilý nepravý slitek je pro laika velmi složité odhalit. Proto, pokud se rozhodnete rozšířit svoje investiční portfolio o drahý kov, vyhledejte ověřené obchodníky. Podstatou investice je nakoupit za co nejnižší cenu a prodat za co nejvyšší. Někdy však nízká cena nemusí být zároveň cenou výhodnou. Může s sebou nést riziko. Důvěryhodnost toho, kdo vám zlato prodává, je vždy na prvním místě. Fyzické zlato jako investice se vyplatí z dlouhodobého hlediska. Zákazníci vědí, že se zpravidla nehodí ke krátkodobým spekulacím, ale je vnímáno jako konzervativní pojistka pro delší časové období. Chrání před ekonomickou krizí, nestabilní politickou situací, ale i geopolitickými změnami.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Cena zlata a palladia klesá
  Ve středu zbrzdily zlato a palladium prudkou rally. Analytici, které oslovila agentura Reuters předpověděli růst dalších kovů, pokud nastane další eskalace ukrajinské krize.
 • Cena zlata by měla dále stoupat
  „Zlato letos patří mezi nejvýnosnější aktiva. Zatímco na začátku roku se obchodovalo za 1 517,29 dolaru za troyskou unci, ke včerejšímu dni již dosahovalo hodnoty 1 970,18 dolaru za troyskou unci. To představuje zhodnocení o 29,85 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Cena zlata by se mohla dostat až k 1250 dolarům za unci. Klíčovým hybatelem je dolar
  Před pátečním zveřejněním americké zprávy o zaměstnanosti bylo zlato pod značným tlakem. Sledovali jsme, jak se cena vrátila zpět ke klíčové oblasti podpory mezi 1 300 – 1 310 USD/unce. Pokud se v tuto chvíli podíváme, co vlastně zlatem hýbe, je to v podstatě vše jen o dolaru. Když se podíváme na sílu dolaru v posledním týdnu, v podstatě koresponduje s oslabením zlata, a protože cena zlata v eurech se víceméně neměnila, naznačuje to, že klíčovým hybatelem zlata je v tuto chvíli dolar. Ten je tedy klíčem k budoucnosti nebo alespoň k nejbližším vyhlídkám pro zlato. A páteční zpráva o zaměstnanosti je pro něj klíčová.
 • Cena zlata by v roce 2022 mohla překročit hranici loňského roku
  Zlato by na světových trzích mohlo překonat hodnotu 2100 USD za trojskou unci. S oblibou se o zlatu říká, že představuje bezpečný stav, který během nejistoty může zhodnotit peníze.
 • Cena zlata i přes své propady bude dlouhodobě posilovat
  Rekordní cena zlata v srpnu a její následný pád dokazuje, že zlato není vhodný investiční nástroj pro krátkodobé spekulativní investice. Na investici do žlutého kovu je třeba pohlížet jako na dlouhodobé bezpečné uložení finančních prostředků, které minimálně deset let nebudou potřeba, pak se tato investice stoprocentně vyplatí.
 • Cena zlata je stabilní. Proti problémům na Ukrajině působí výnosy a silnější dolar
  Ceny zlata byly v pondělí stabilní, jelikož po zprávě a pracovních místech v USA dolar a výnosy státních dluhopisů posílily. Zpráva také navýšila agresivní zvyšování úrokových sazeb, mezitím co stále se zhoršující krize na Ukrajině podpořila nabídky zlata.
 • Cena zlata klesá následkem severokorejského dění
  Minulý týden se zlato potýkalo s téměř protikladnou možností výsledku – mezi realizací zisku a posunem nad klíčovou rezistenci, a to v závislosti na tom, jakým směrem se vyvine patová situace v Severní Koreji. Od té doby se díky úsilí na obou stranách povedlo alespoň prozatím napětí zmírnit. Vedení Severní Korey v podstatě přes noc upustilo od své konfrontační rétoriky vůči USA a vzdalo se plánu zaútočit na Guam.
 • 🏆Cena zlata klesla pod $1 900!
  Zlato dnes klesá o více než 1,5 % a propadá pod 1 900 USD za unci. Na začátku dnešního obchodování cena klesla pod úroveň 50,0% retracementu pandemického vzestupu. Ještě před průrazem cena dvakrát testovala support v blízkosti 1 900 USD, nicméně poptávce se podařilo pokles zastavit. Nyní je klíčovým testem pro zlato oblast mezi 1890-1900 $. Současná situace je podobná situaci v letech 2011-2013, kdy byla testována zóna 1500-1530 USD. I tenkrát zlato korigovalo v reakci na zpřísňování měnové politiky. Potenciální trvalé prolomení pod 1900 USD by mohlo z dlouhodobého hlediska iniciovat výraznější pohyb směrem dolů k oblasti kolem 1600-1700 USD, jak naznačují současné úrovně výnosů amerických dluhopisů. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že zlato je také vnímáno jako zajištění proti inflaci a geopolitickým turbulencím, se kterými se nyní potýkáme. Pokud se kupujícím podaří ubránit oblast kolem 1890-1900 USD, může zlato začít konsolidovat a nabírat dech ke korekci současného výplachu.
 • Cena zlata láme rekordy
  „Zlato je fenomén, který výrazně ovlivňuje lidstvo již zhruba 4000 let. Za tu dobu se nikdy nestalo bezcenným, proto je považováno za dobrého udržitele hodnoty. Navíc v letošním roce zlato patří mezi nejvýnosnější aktiva,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Cena zlata na konci ledna klesla o tři procenta na 1800 dolarů
  Zlatu se během posledního roku nedařilo dohnat pokles způsobený výkyvem v předchozím koronavirovém roce. Jeho cena se nicméně postupně zvyšuje a na konci ledna už byla na úrovni 1797 dolarů za unci, tedy jen o 3,4 procenta pod hodnotou před rokem. V prosinci byl meziroční pokles ještě sedmiprocentní. O poznání hůře je na tom stříbro s meziročním poklesem o téměř 23 procent na 22,47 dolarů za unci.
 • Cena zlata prepadla po obrovskej predajnej objednávke
  Cena zlata v pondelok prudko prepadla a ranné európske obchodovanie bolo pre cenné kovy veľmi volatilné. Na trh prišiel z ničoho nič predajný príkaz na 18 000 futures kontraktov, čo je cca 1.8 milióna uncí zlata v nocionálnej hodnote cca 2 mld. USD. Takýto obrovský nárast predajného objemu stlačil cenu zlata dole o takmer 2% v priebehu niekoľkých sekúnd.
 • Cena zlata překonala hranici 1 300 dolarů za trojskou unci
  „Vývoj na trzích se v poslední době dostává do vleku politických událostí. Na burzách narůstá nejistota, která je vyvolána neschopností politiků se dohodnout. Ze současného vývoje těží defenzivní aktiva jako zlato,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Cena zlata roste a spolu s ním i hodnota "zlatých" producentů
  Ti, kteří ještě před vypuknutím COVID-19 v Evropě nevěřili, že cena zlata může v brzké době výrazněji posílit, se nyní zřejmě nestačí divit. Po poklesu ceny komodity, který byl zapříčiněn růstem obav po vypuknutí pandemie viru ve světě, se jeho hodnota vrátila do zelených čísel.
 • Cena zlata se posunula k psychologicky důležité hodnotě 1800 dolarů
  Cena zlata za poslední měsíc vzrostla o 4,5 %. Na konci dubna se přiblížila k hranici 1800 USD za trojskou unci, dnes ji dokonce i pokořila a je nejvyšší od začátku roku. Co bude ovlivňovat její další růst?
 • Cena zlata směřuje k 5 500 dolarů
  Federální rezervní systém zamýšlí eliminovat své měsíční nákupy dluhopisů do konce letošního roku na trhu se zlatem. Ceny zlata se udržují na hranici kolem 1 750 dolarů za unci.
 • Cena zlata strmě padá, je vhodný čas na nákup?
  Americké akciové indexy se minulý týden tiše převalovaly v neutrálním bočním trendu a víceméně vyčkávaly na silné fundamenty, které by je z range vyvedly. Index Dow Jones uzavřel obchodní týden na úrovni 18240,5 bodů, širší index S&P 500 na 2153,74 a Nasdaq Composite na 5292,40. Podobná situace se odehrávala i Evropě, ačkoliv zde se samozřejmě nepohybujeme tak blízko absolutních maxim. Celková nálada na akciových trzích je prozatím klidná, index volatility VIX je na nízkých hodnotách (kolem 13 bodů) a investoři nejeví známky nervozity.
 • Cena zlata testuje kľúčovú hranicu 1 500 USD za uncu
  Za nárastom ceny zlata stojí napätá situácia medzi USA a Čína, ktorá zvyšuje pravdepodobnosť toho, že Fed pristúpi k znižovaniu úrokových sadzieb.
 • Cena zlata v roce 2020 – vítěz mezi drahými kovy?
  Bude zlato v roce 2020 vítěznou komoditou? Někteří investoři věří, že jsme na začátku dlouhodobého silného býčího trendu, srovnatelného s obdobím mezi lety 2009-2011. Cena zlata v té době vzrostla ze 700 USD na 1900 USD.
 • Cena zlata v roce 2022: Jak investovat do zlata?
  Cena zlata v roce 2021 dle mnohých nenaplnila očekávání. Současná nejistota na trzích a rostoucí geopolitické napětí by však mohly k tomuto drahému kovu přilákat investory nazpět. Jaká je tedy prognóza ceny zlata v roce 2022?
 • Cena zlata vystoupala na devítileté maximum
  „Centrální banky pumpují do ekonomik peníze, aby zmírnily negativní důsledky pandemie koronaviru. Lidé na to reagují a ve zvýšené míře nakupují zlato. Pomocí vzácného kovu chtějí ochránit své úspory před znehodnocením,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Dulovec VWAP