Neděle 26. leden 2020 13:30
reklama
Dukascopy
reklama
Purple Trading brexit
reklama

Ranní nadhoz finančních trhů 8.7.2019

08.07.2019 09:10  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK

 

25,50

USD/CZK

22,72

EUR/USD

 

1,122

PLN/USD

3,789

Ropa Brent

USD/barel

64,38

Zlato

USD/unce

1406

Aktualizováno

9:03

Zdroj: Thomson Reuters

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páteční data z amerického trhu práce za červen překvapila. Nových pracovních míst mimo farmářský sektor bylo vytvořeno více než 220 tis, což byl lepší výsledek než nejoptimističtější odhad z trhu. Nezaměstnanost se nepatrně zvýšila na 3,7 %, mzdy rostly stále solidním tempem 3,1 %. Takto pozitivní výsledek má za následek oslabení očekávání ohledně letního snížení sazeb, přesto trh i nadále očekává jedno snížení o 25 bazický bodů v horizontu jednoho měsíce.

Dolar na příznivé výsledky z trhu práce reagoval posílením o půl procentního bodu vůči euru a v současné chvíli se pohybuje okolo úrovně EUR/USD 1,122.

Chorvatsko vstoupilo do druhé fáze evropského mechanismu směnných kurů (ERM II). Ve čtvrtek toto potvrdil guvernér Chorvatské národní banky. Do roku 2023 by tak Chorvatsko mělo přejít z domácí měny na společnou evropskou.

Koruna přes víkend nepatrně oslabila vůči euru a v současné chvíli se nachází nad hodnotou EUR/CZK 25,5. Podobný vývoj můžeme sledovat také u ostatních měn regionu (PLN, HUF). Navíc, turecká lira oslabuje v reakci na odvolání guvernéra Turecké národní banky prezidentem Erdoganem. Podle jeho slov by v čele banky měl stanout někdo, kdo svými kroky podporuje hospodářskou politiku vlády. Tento druh politické intervence lze interpretovat jako značné ohrožení nezávislosti turecké centrální banky.

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden začneme tuzemskou průmyslovou výrobou za květen, která by měla zaznamenat mírný meziroční nárůst o 1 %. Průmyslníky i nadále trápí automobilový sektor, který od podzimního uvedení nové emisní regulace zaostává. Avšak produkce tohoto sektoru se každý měsíc zlepšuje. V dubnu došlo k nárůstu nových objednávek v průmyslu, což by mohlo vypovídat o mírném zlepšení i pro následující měsíce.

Ve stejný den vyjde výsledek českého zahraničního obchodu za květen, který by měl v květnu zaznamenat nižší saldo nepatrně pod 10 mld. Kč. První čtyři měsíce roku setrvávala bilance na velmi silných hodnotách, které byly jen nepatrně nižší v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Zpomalení v globálním obchodě, způsobené protekcionistickými opatřeními světových velmocí, se však začne postupně propisovat i do výsledku tuzemského zahraničního obchodu.

V úterý se dozvíme výsledné maloobchodní tržby za květen. Ty budou podle našeho odhadu i v květnu pokračovat v solidním růstu, ke kterému by měl kladně přispět také automobilový sektor. Dubnový výsledek na úrovni 7 % podpořený velikonočními svátky se však již opakovat nebude. I přes určitý pokles dosahuje spotřebitelská důvěra stále solidních hodnot, kromě toho svižný růst mezd zajišťuje spotřebitelům i nadále dostatek disponibilních prostředků.

Úterní nezaměstnanost za červen by měla zopakovat květnovou hodnotu 2,6 %. Trh práce i nadále zůstane velmi utažený vzhledem ke zvýšené poptávce po pracovní síle především ve stavebnictví a v zemědělství. V červnu tradičně zaznamenáváme nejnižší podíl nezaměstnaných v rámci celého roku. Ovšem tento rok je trh práce již vysátý a každý, kdo se chtěl zapojit do pracovního procesu, tak již učinil. Není tedy prostor pro další pokles, který je pro červen jinak běžný.

Čtvrtek bude ve znamení inflace. Očekáváme, že meziroční růst tuzemských spotřebitelských cen v červnu zpomalí o dvě desetiny na 2,7 %. Do cen pohonných hmot se promítnou nižší ceny ropy na světových trzích, takže očekáváme jejich pokles. V loňském červnu došlo k výraznému nárůstu cen elektřiny. To z meziročního srovnání odezní a ceny elektřiny tak zvolní svou dynamiku. Jádrová inflace se udrží zhruba na květnových úrovních.

Americká inflace bude klíčová z pohledu měnové politiky Fedu. Podle tržního očekávání by červnová inflace měla meziročně zpomalit o dvě desetinky na 1,6 %, jádrová inflace by si měla zachovat květnovou hodnotu 2,0 %. Pokud by ovšem došlo k výraznějšímu zpomalení především jádrové inflace, podpořilo by to současné spekulace trhu o předpokládaném snížení sazeb již v letních měsících.

V závěru týdne se dozvíme výslednou průmyslovou výrobu z eurozóny za měsíc květen. Očekáváme, že by mělo dojít k meziměsíčnímu nárůstu o 0,5 %, což po dubnovém záporu přináší jistou míru optimizmu. Na tento výsledek poukazují dílčí statistiky jednotlivých zemí. V úterý se dozvíme výsledek za Německo, který bude v tomto ohledu klíčový. Předpokládáme, že německá produkce meziměsíčně vzroste o 1,2 % (oproti květnovým -1,9 %).

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

8:00

SRN

Průmyslová výroba (květen, v % m/m)

1,2

0,3

-1,9

 

 

 

 

9:00

ČR

Průmyslová výroba (květen, r/r v %)

1,0

1,1

3,3

 

 

 

 

9:00

ČR

Zahraniční obchod (květen, v mld. Kč)

9,8

11,3

17,6

 

 

 

 

10:30

EUR

Sentix důvěra investorů (červen, v b.)

1,0

-2,0

-3,3

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PO: SRN průmyslová výroba, EUR důvěra investorů, ČR zahraniční obchod, průmysl
ÚT: ČR maloobchod, nezaměstnanost
ČT: ČR inflace, USA CPI
PÁ: EUR průmyslová výroba, USA PPI

Autor: Eliška Jelínková, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ranní nadhoz finančních trhů 7.8.2019
  Tuzemská červnová průmyslová výroba poklesla v porovnání s květnem o 2,8 %, oproti stejnému měsíci předchozího roku se snížila o 3,8 %. Výroba osobních dopravních prostředků v červnu poklesla téměř o 4 %. Průmyslová produkce bude i nadále ovlivňována nepříznivou ekonomickou situací u našich hlavních obchodních partnerů v čele s Německem. V průměru za celý rok 2019 očekáváme, že dynamika průmyslové výroby bude podstatně nižší než v loňském roce, pouze mírně nad jedním procentem.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 7.9.2018
  Dnes nás čeká americká statistika trhu práce za srpen. Tým RBI očekává výrazně slabší nárůst nových pracovních míst ve srovnání s trhem. Ten by měl být ovlivněn kombinací sezónnosti a jednorázového propuštění více než 30 tis. zaměstnanců v minulém měsíci. Proto odhadujeme pro oficiální statistiku přírůstek pouze 149 tis., zatímco trh o 50 tis. více.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 8.10.2018
  Příběh italského státního rozpočtu pokračuje odmítnutím návrhu Evropskou komisí. Podle nedávného komentáře je vážně znepokojena směřováním italské fiskální politiky. Přímý střet obou stran se tak zdá být nevyhnutelný.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 8.11.2018
  Dnes zasedá Fed. V případě americké centrální banky je další vývoj jasně nastaven a toto jednání bude spíše formalita. Jedná se pouze o malé jednání měnového výboru, tudíž bude k dispozici pouze závěrečná zpráva, která by měla potvrdit náš předpoklad prosincového zvýšení sazeb.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 8.1.2019
  Vláda včera schválila zákon pro případ tzv. tvrdého Brexitu, který by vešel v platnost ve chvíli odchodu Británie z EU bez smlouvy a měl by zaručit Britským občanům žijícím v Česku stejné zacházení, jako občanům členských zemí. Naopak bude očekáváno, že Británie přijme stejná opatření pro české občany žijící v Británii. Bude snaha o schválení zákona poslaneckou sněmovnou hned v prvním čtení, aby mohl vejít v platnost již koncem března, tedy v době plánovaného odchodu Británie z EU.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 8.1.2020
  Po pondělním pozitivním překvapení, jež přinesla data o maloobchodních tržbách v Německu, jsme se dočkali podobně dobrých zpráv i z celé eurozóny. Evropští maloobchodníci v listopadu meziročně utržili o 2,2 % více, což o 0,7 procentního bodu překonalo předpoklad trhu. Zároveň došlo k revizi říjnového výsledku, který nově činí 1,7 % namísto původních 1,4 %.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 8.2.2019
  Bankovní rada ČNB včera dle očekávání rozhodla o zachování sazeb na současné úrovni. Očekáváme, že během tohoto roku dojde ke zvýšení základní sazby na konečných 2,25 %. V nové prognóze korigovala ČNB svůj výhled směrem dolů. U koruny však i nadále předpokládá, že bude v následujícím období posilovat.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 8.3.2019
  Evropská centrální banka po včerejším měnověpolitickém jednání dle očekávání nechala sazby nezměněné. Rada guvernérů také upravila očekávání prvního zvýšení sazeb z poloviny léta 2019 až na konec tohoto roku. Dále ECB bude i nadále reinvestovat jistiny ze splatných cenných papírů a k tomuto se počínaje zářím přidá nový program finančních transakcí tzv. TLTRO, který má zaručit příznivé úvěrové podmínky.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 8.4.2019
  Týden započne sadou tuzemských statistik. V únoru by se meziroční dynamika průmyslové výroby měla navrátit do kladných hodnot zejména díky nízké srovnávací základně z minulého roku. Publikované předstihové ukazatele (PMI, ČSÚ) vykazují další poklesy a rovněž se dále zhoršuje situace v zemích našich hlavních obchodních partnerů, takže budoucí vyhlídky nejsou příznivé.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 8.6.2018
  Podle viceguvernéra ČNB M. Hampla by měla být současná repo sazba nad jedním procentem. Argumentuje vyčerpanými produkčními kapacitami a rychlým tempem růstu mezd.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 8.8.2018
  Americká vláda oznámila uvalení dalších 25 % cel na dovezené produkty z Číny v hodnotě 16 mld. dolarů. Platit začnou za dva týdny. Nový seznam mj. zahrnuje motorky, vagóny a turbíny.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 8.8.2019
  Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v červnu meziročně vzrostly o 4,6 %. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se však zvýšily pouze o 0,2 %, což bylo dáno značným poklesem tržeb za prodeje a opravy automobilů (-8,3 %). Přetrvávající spotřebitelská důvěra a rychlý růst mezd budou i v dalším období podporovat útraty zákazníků.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 9.10.2018
  Míra nezaměstnanosti podle metodiky MPSV dle očekávání poklesla o jednu desetinu na 3 %. Svou roli sehrály jak sezónní práce v zemědělství či stavebnictví, tak nástup absolventů škol a pracovníků ve školství do zaměstnání.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 9.11.2018
  Americký Fed podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny. Výsledná zpráva z jednání však naznačuje odhodlání měnového výboru dále sazby zvyšovat. Rizika prognózy jsou podle centrální banky téměř vyrovnaná a inflační očekávání se změnily jen lehce. Potvrzuje se tak prognóza RBI prosincového zvýšení úrokových sazeb.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 9.1.2019
  Česká průmyslová výroba v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem poklesla o 0,9 %. Meziročně tuzemský průmysl vzrostl o 4,8 %, což je přibližně průměrný výsledek minulého roku. Tomu pomohl i jeden pracovní den navíc ve srovnání s rokem 2017. Na růstu se nejvíce podepsalo pokračující oživení automobilového sektoru a solidní výkon sektoru elektroniky.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 9.12.2019
  Čínský zahraniční obchod doplácí na americká cla. Export meziročně poklesl o 1,1% a nejvýznamněji se snížil vývoz do samotných USA a to o 23 %. Meziměsíční pokles se u čínského exportu do USA drží již dvanáct měsíců v řadě a zároveň se jedná o nejhorší výsledek od února letošního roku.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 9.4.2018
  Maloobchodní tržby v eurozóně v únoru vzrostly o 0,1 % meziměsíčně a 1,8 % meziročně. Realizované údaje leží o 0,4 p.b. pod oběma odhady trhu, ale jsou stále velmi blízko průměrnému tempu růstu maloobchodních tržeb za poslední dva roky.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 9.4.2019
  V posledních dnech se zvyšuje nebezpečí uvalení obchodních cel na některé evropské zboží dovážené do USA. Prozatím by se jednalo například o vrtulníky, sýr, víno a motocykly, nicméně do hry by se mohly vrátit již v minulosti uvažovaná cla na dovážené automobily, což by evropský průmysl zasáhlo výrazněji. Američanům se nelíbí podpora poskytovaná některým evropským producentům (nejvíce je zmiňován Airbus) a proto uvažují o odvetných opatřeních.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 9.5.2018
  Americký prezident D. Trump ukončil zapojení USA na mezinárodní dohodě o omezování výroby nukleárních zbraní v Iránu (JCPOA). Zároveň Spojené státy znovuzavádí všechny protiíránské sankce, které platily před přijetím dohody. Iránské prezident řekl, že bude vyjednávat se zbylými členskými státy dohody o setrvání v paktu, ale také varoval, že Irán je připraven obnovit svůj jaderný program.
 • Ranní nadhoz finančních trhů 9.5.2019
  Spojené státy uvalily nové sankce na vývoz iránských průmyslových kovů, čímž reagovaly na oznámení prezidenta Rouháního o zastavení plnění některých závazků plynoucích z mezinárodní jaderné dohody. Americký prezident D. Trump zároveň pohrozil dalšími odvetnými kroky, pokud Irán zásadně nezmění své chování.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama