Brexit – drama na pokračování

12.03.2019 17:22  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Dnešní vystoupení premiérky Mayové v britském parlamentu znamená, že brexit by mohl vstoupit do závěrečné fáze. Vzhledem k tomu, že Mayová má jen malou šanci získat podporu pro svou verzi dohody, je cesta k řešení stále stejně nejistá jako dříve.

Britská premiérka Theresa Mayová má v úterý večer opět vystoupit v parlamentu se svým stále méně populárním plánem. Tím by se mohla zdánlivě nekonečná sága brexitu dostat do posledního jednání… nebo ne?

Politická komentátorka BBC Laura Kuenssbergová tvrdí, že Mayová má „jen minimální“ šanci, že parlament její dohodu schválí. Hlasování by tedy mohlo vypadat zhruba takto:


Zdroj: BBC

Od loňského roku jsem přesvědčen, že jediné možné řešení brexitu je prodloužení platnosti článku 50. A to hlavně proto, že se zdá, že ani voliči ani parlament nechápou, co vlastně má ten brexit znamenat. Má Velká Británie odejít z Evropské unie např. bez celní unie nebo v ní zůstat? Pak je tu otázka Severního Irska a hranic s Irskem (a tedy EU) a také dohoda o tom, co vlastně vláda a opozice od EU chtějí.

Parlament se stále jen vymlouvá na to, že „respektuje rozhodnutí voličů“. Problémem ale je, že voliči si volí parlament, aby za ně odvedl nepříjemnou práci – takže z podstaty věci je na parlamentu, aby jednak voliče zastupoval, ale také vytvořil a provedl plán/strategii!

Velká Británie prochází politickou krizí – a nejde jen o Konzervativní stranu ale o celé politické spektrum. Tento víkend ukázal průzkum v Severním Irsku, že Demokratická unionistická strana (DUP) nedokáže své voliče dobře zastupovat; voliči v Severním Irsku jsou pro měkký brexit:

• Významná 67% většina podporuje takový brexit, kde Velká Británie zůstane na jednotném evropském trhu a v celní unii a tím se vyhne nutnosti hraničních kontrol, ukázaly výsledky průzkumu provedeného Irish Times/Ipsos MRBI.

• Téměř 60 % respondentů uvedlo, že chtějí zvláštní režim pro Severní Irsko bez hraničních kontrol, i kdyby to znamenalo určité kontroly zboží procházejícího mezi Velkou Británií a provincií Severní Irsko.

Podle nás dojde k následujícímu sledu událostí:

12. březen: zamítnuto

13. březen: zamítnuto

14. březen: schváleno…

To znamená, že Mayová bude muset požádat EU o posunutí lhůty pro čl. 50 Dohody o brexitu. To ale není nic snadného: tento odkaz je velmi užitečný a vysvětluje složitost situace.

Posunutí lhůty musí přijmout všechny členské státy EU a řada zemí, s Francií v čele, by chtěla vědět, k čemu Británie ten čas využije. Doufá se ve druhé referendum, ale toto prodloužení lhůty znamená problémy pro evropské parlamentní volby v květnu. Institut pro vládu připomíná, že jakékoli prodloužení platnosti čl. 50 by muselo být určeno při jednáních mezi Velkou Británií a EU. Záleží na tom, kolik práce ještě zbývá – zda jde jen o ratifikaci, nebo o nové jednání – a zda je EU ochotná překonat některé zásadní překážky.

Zejména se musí vzít v úvahu časový rozvrh Evropského parlamentu:

Květen 2019: volby do Evropského parlamentu

Červen 2019: noví poslanci EP nastupují do úřadu

Podzim 2019: nová Evropská komise předstupuje před Evropský parlament.

K tomu byly navrženy čtyři možné termíny brexitu: 18. dubna 2019, 23. května 2019, 2. července 2019, nebo později.

Každá možnost v sobě opět zahrnuje řadu problémů.

Hodnocení rizik; náš názor:

Tvrdý brexit: 25% šance

Prodloužení: 70% šance

Podpora dohodě premiérky Mayové: 5% šance

Tvrdý brexit bude provázet propad GBP o 5-8 % a 5% propad akcií (na základě hodnocení hlavních rizik od 11. září). Prodloužení lhůty však není tak dobré řešení, jak by se mohlo zdát. Tady uvádím proč:

Odklad by se vyhnul tvrdému brexitu, ale jak neustále uvádíme, když mluvíme o britské libře a ekonomice, největší obavy v roce 2019 nevyvolává brexit (i když odklad má vysokou pravděpodobnost), ale ekonomický propad úvěrů. Bank of England je se sazbami pozadu a úvěrový impuls ve Velké Británii zůstává mezi nejslabšími v Evropě i mezi zeměmi G20.


Jediná věc, která drží britský růst nad vodou, je spotřeba, která by měla na odklad zareagovat.


Zdroj: ICG Economic and Investment Research, Global macro and Market Views Q1 2019

Závěrem

Máme obavy – vážné obavy – o vývoj ve Velké Británii. Makroekonomické údaje budou nadále slabší, zejména v oblasti zprostředkování úvěrů, což naznačuje letní kontrakci (úvěrový impuls předchází růstový cyklus o 6-9 měsíců).

• Forex: podváha; vidíme potenciál pro kurz GBPUSD na 1,2000.

• Dluhopisy: podváha, ale Bank of England zahájí ve čtvrtém čtvrtletí snižování sazeb (konsenzus uvádí pravděpodobnost na 18 %, ale my tvrdíme, že pravděpodobnost je 70 %). 

• Akcie: neutrální – firmy jsou flexibilní a dokáží zvládnout problémy, ale investice budou dál klesat.

Doufejme, že další vývoj se bude řídit slovy bývalého slavného studenta londýnské Vysoké školy ekonomie a politiky Micka Jaggera:

„Nedostaneš vždycky, co chceš. Ale když to zkusíš, zjistíš, že dostaneš, co potřebuješ.“

Autor: Steen Jakobsen, hlavní ekonom a CIO Saxo Bank

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Brexit a Trump: hlavní rizika evropského růstu
  Dvě největší rizika pro evropskou ekonomiku, tvrdý Brexit a světová obchodní válka, v posledních dnech doznala podstatných změn. K lepšímu v prvním, k horšímu ve druhém případě.
 • Brexit až koncom 2019? - týždenný výhľad
  Zostane Veľká Británia súčasťou EÚ až do konca 2019? The Sunday Times cez víkend priniesol informáciu o tom, že januárový termín pre aktiváciu článku britská vláda nemusí stihnúť.
 • Brexit – Bear Sterns je späť
  Pamätníci finančnej paniky z roku 2008 vedia, čo ju spustilo. Vyvrcholením bol krach Lehman Brothers, no skutočný...
 • Brexit – bude či nebude?
  Včera britský súd rozhodol, že o opustení Európskej únie musí rozhodnúť britský parlament, nie vláda. Finančný trh si toto rozhodnutie vyložil ako možnosť, že Brexit sa nakoniec konať nemusí, keďže väčšina poslancov pred voľbami bola proti Brexitu. Je možné, že Británia nakoniec neodíde?
 • Brexit byl jen zahřívacím kolem před dalšími zvraty na globálních trzích
  Velká Británie se jasně vyslovila pro odchod z EU, což přineslo trhům šok, který byl ještě zvýrazněn předchozím očekáváním, že volba dopadne ve prospěch setrvání v Unii. Výsledné zemětřesení kurzu libry ihned překonalo i tu nejhorší fázi globální finanční krize v roce 1992, kdy o Černé středě libra vypadla z Evropského mechanismu směnných kurzů (ERM).
 • Brexit by mohl zrychlit proces nezbytných reforem v UK
  Píšu tento záznam z Jižní Afriky, která je asi vůbec nejdál od Evropy a věčných řečí o brexitu, jak je to jen možné. I tady je však těžké vyhnout se zmatkům a věčné „potřeby“ investorů a médií zjistit, co bude dál.
 • Brexit – čas panikáriť
  Mnohí si poslednú dobu lámali hlavu: ako je možné, že vystúpenie Británie z EÚ sa zdá byť reálne, no nikto nepani...
 • BrExit: Čo sa dnes deje na trhoch + čo je možné očakávať
  Trhy prežívajú jeden z najrušnejších dní v posledných rokoch. Poďme rad radom: Akcie Akcie reagovali výrazným prepadom...
 • Brexit: dohody zatím nebylo dosaženo – ranní analýza 15.10.2018
  Michel Barnier po nedělním jednání s britským ministrem Raabem potvrdil, že dohody nebylo dosaženo. Vyjednávání tak budou pokračovat, nejsou známa konkrétní data. Oficiálně Británie odchází z EU 29. března 2019 a do této doby by měla být smlouva nejenom uzavřena, ale i ratifikována.
 • Brexit dovedl Británii na rozcestí, odkud všechny cesty vedou do pekla
  Přestože vláda premiérky Mayové podpořila návrh dohody o britském odchodu z Evropské unie, po dnešních Prime Minister's Questions je již téměř jisté, že brexitová dohoda neprojde přes Dolní sněmovnu Spojeného království. Toho si je premiérka Mayová vědoma, a proto prohlásila, že návrh brexitové dohody stále není konečnou verzí.
 • Brexit, FOMC, DOE - denný výhľad
  Libra v utorok mierne skorigovala svoje straty. Zajtrajšie dáta zmien zamestnanosti z Veľkej Británie za júl potvrdia, či nie predčasne. Dolár naopak svojim stratami naznačuje obavy trhu zo slabnúcich projekcií rastu sadzieb v tomto roku.
 • ​Brexit: chaos a odchod ministrů – tržní analýza 16.11.2018
  Po včerejším vystoupení Mayové po dlouhé poradě s ministry se zdálo, že se Brexit konečně chýlí ke konci. Avšak včera odstoupili klíčoví ministři – ministr pro Brexit Raab, dále Esther McVeyová a další 4 členové kabinetu. Co bylo důvodem? Především to, že země v této dohodě dle některých ministrů nezíská kontrolu nad svými financemi a hranicemi. Nyní je důležité, jak bude na dohodu reagovat parlament, avšak můžeme očekávat, že hlasování bude velice těsné, v parlamentu je spoustu odpůrců.
 • Brexit jako startér evropské nákazy?
  Začíná týden, ve kterém je na stole řada důležitých událostí, ale lví díl pozornosti přitáhne pouze jedna - čtvrteční britské referendum o setrvání v Unii. Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že sice tábor za setrvání v EU lehce posílil, rozdíly ale zůstávají velice malé. Odchod Británie z EU přes poslední zisky libry (za dva dny přes 2,5 %) tak zdaleka není mimo hru. Co by to následně znamenalo pro ekonomiku EU a eurozóny?
 • BrExit je hlavně evropské téma. Globální trhy až tolik netrápí
  Tento týden je především o brexitu, takže v tomto duchu budeme ještě chvíli pokračovat také na xPulsu. Brexit je téma,...
 • Brexit je jen zástěrkou maskující nevyhnutelnou recesi Velké Británie
  Blížící se volby o Brexitu jsou celkem ironické, protože Británie do Evropské unie vlastně nikdy pořádně nevstoupila. Jako dítě sedmdesátých a osmdesátých let si jasně vybavuji, jak paní Thatcherová bojovala s EU o každou píď. Přesvědčila ji, aby se smířila s její verzí unie, aspoň po finanční stránce.
 • Brexit - ještě komplikovanější, než jsme si mysleli
  Rozhodnutí britského soudu o tom, že referendum o brexitu potřebuje ještě posvětit v parlamentu, vyvolalo na trzích radost a pomohlo libře do blízkosti měsíčních maxim. Zdá se však, že víc než jasno přináší soudní verdikt zatím hlavně novou nejistotu.
 • BREXIT je tu
  Počas posledných 24 hodín sme neustále spracovávali udalosti na trhu v spojení s britským referendom o zotrvaní / vystúpení z EÚ. Udalosti nakoniec boli oveľa dramatickejšie ako sa čakalo a na trhu bola najväčšia volatilita za posledné roky. Výber z dôležitých udalostí:
 • Brexit: klíčových 48 hodin? Ranní analýza 16.10.2018
  Mayová řekla, že UK vstupuje do finálních jednání ohledně Brexitu a je čas zachovat chladnou hlavu. Tento týden se také koná summit EU, který měl být pro Brexit klíčový. To odmítlo několik ministrů EU, když se shodli na tom, že „okamžik pravdy" se pro Brexit na středečním summitu zmenšil. Na finální dohodu si tak budeme muset počkat.
 • BrExit: Na co si dát pozor a co od něj čekat?
  Téma tohoto týdne je naprosto jasné. Ve čtvrtek nás čeká britské referendum k vystoupení Británie z EU a do zveřejnění výsledků trhy pravděpodobně v nadcházejících dnech nebude zajímat nic jiného. Dostávám k brexitu spoustu dotazů, takže se pokusím na ty nejčastější odpovědět níže. Na tuto středu jsem pak pro zájemce připravil k tématu také webinář, který začíná v 18:00 a na který jste samozřejmě všichni zváni. Registrace klasicky na našich stránkách v sekci webináře.
 • BrExit, ne-BrExit, domácnosti míňajú a tlmia tak dopad negatívnej nálady podnikateľov
  Viacero dát v posledných mesiacoch potvrdilo negatívny dopad  obáv o pozitívny výsledok referenda v Británii o vystúpe...

Nejčtenější zprávy

 
reklama
RoboMarkets
 
3cAnalysis

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD2.50 %
GBPGBP0.75 %AUDAUD1.25 %
CADCAD1.75 %NZDNZD1.50 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Zář
14

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
28

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


říj
12

Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management

Zcela nový seminář z dílny FXstreet.cz a tentokrát se zaměřením na psychologii obchodování a money-management. A právě toto téma je naprosto nejdůležitější a současně bohužel nejvíce podceňované a opomíjené téma většiny obchodníků. Tento seminář tak doplňuje naše ostatní kurzy, které se zaměřují spíše na technickou stránku tradingu. Úspěch tradera záleží hlavně na jeho psychice a přístupu k obchodování. Přijďte se naučit ty nejsilnější nástroje, tipy a rady, které vám k úspěchu pomohou. Tento unikátní seminář zcela jistě změní váš přístup k tradingu a tím také vaše celkové výsledky.

říj
19

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

Lis
2

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
Bossa mentoring
reklama
reklama
RoboMarkets
reklama
Bossa mentoring