Na kávě s traderem - 2. část rozhovoru

Napsal:   Sekce: Obchodník měsíce

Pokračování rozhovoru s úspěšným traderem a klientem společnosti X-Trade Brokers (XTB).

V minulém týdnu jsme vám přinesli první část rozhovoru s reálným klientem XTB Michaelem A., kterou naleznete pod tímto odkazem.

Tentokrát se už konverzace více stočila k praktické stránce obchodování. Myšák prozrazuje něco více ze svého tradingu. V podstatě s tím ani nedělá moc velké tajnosti, protože jak už se vyjádřil v 1. části rozhovoru, bezhlavé následování kohokoli stejně nefunguje. A i kdyby si na základech jeho tradingu někdo postavil výdělečný systém, tak bude jenom rád – stejně jako je rád za každého dalšího ziskového tradera. S Myšákem jsme navíc dohodnuti, že by některým zájemcům mohl prozradit i více?

????????????????????

Co v současnosti obchoduješ?

Na mém účtu uvidíš široké portfolio instrumentů. Nejčastěji se tam objevují měnové páry. Častěji než v minulosti se soustředím na crossové páry. Vůbec se ale nebráním ani komoditám. Nedávno mě potěšila dobrá série na kakau. Obvykle řeším hodně DAX i S&P 500, ale po dosažení rekordů už dalším růstům nevěřím a pomalu sázím shorty.


Jak otevíráš obchody?

Já už otevírám téměř všechny obchody intuitivně. To máš podobné, jako když budeš žít 30 let v přírodě, tak poznáš, že za hodinu bude pršet a bude to často přesnější než drahé radary, které to vůbec poznat nemusí.

Podívejme se třeba na libru. Když byla kolem 1,20 GBP/USD a věštil se pád až k paritě s dolarem. Intuitivně jsem cítil, že to nesedí. Trh má tendenci přehánět a Britové nepolezou zpátky na stromy ani po Brexitu. Takže základní myšlenka určí trend a pak sleduji další faktory, které mi pomohou s dobrým vstupem a řízením pozice. No, co ti budu povídat, ne vždy se dostaví úspěch, ale v nejhorším můžu pořád na obědy chodit k rodičům.

Jaké faktory máš na mysli?

Je třeba zajímavé, jak trh dýchá. To poznám ze svých zkušeností, které jsou k nezaplacení. Vidím místa, kde se trh nadechuje, spustí to minilavinku, někam to popojede a pak to chvilku stagnuje. Důležité je, na tyto menší pohyby nereagovat.

Je to fáze sžití s trhem, která se ale musí neustále budovat, protože trh se stále mění a navíc každý instrument se samozřejmě chová trochu jinak. Ale je to fakt strašně nepředvídatelné a nechci si hrát na nějakého chytráka. Myslím, že ta komplikovanost a nepředvídatelnost trhů se dá ustát trpělivostí a přijatelným rizikem. A tím se snažím řídit.

Používáš stop lossy?

No, zkoušel jsem to asi rok, ale prostě mi neseděly. Možná 3/4 obchodů, které mi skončily na stop lossu, by se nakonec ukázaly jako ziskové a to bez nějakého výrazného drawdownu na obchodním účtu. A samozřejmě, že za ty roky už vím, co si můžu dovolit a někdy si pomáhám takovými berličkami. Třeba obrácené pozice na evropských a amerických indexech chráním účet před neočekávanými propady. A největší mou zbraní je „zavěšenej kostlivec“, ale o tom snad až někdy jindy.

Máš nějaký pevně stanovený čas k obchodování?

Trading mě baví, žiju s ním. Nemám žádné pevné obchodní hodiny, protože to neberu jako práci. Takže obchoduji v průběhu celého dne nejčastěji na telefonu. Když například stojím na červenou, tak zkontroluji pozici a do další červené přemýšlím, co s tím, když si to teda zrovna žádá zásah. A když jsou třeba na programu důležitá makrodata, tak si vyhradím půlhodinku doma.

Jak se díváš na technickou analýzu?

Nejsem žádný expert na techniku. Používám pár věcí v grafech – klasické klouzavé průměry, Fibonacciho retracementy. Docela zajímavé mi přijdou také časové zóny, trendové čáry a důležité S/R. Za začátku jsem používal MACD, ale v podobné indikátory jsem časem ztratil důvěru. Technika mi pomáhá číst trhy a časovat vstupy, ale není pro mě zásadní.

Můžeš zveřejnit něco ze svého systému?

No, moc dobře nejde na pár řádcích tady popisovat detaily, ale sám si svému stylu obchodování říkám „obejmutí trhu“. Název podle mě docela dobře ukazuje podstatu. Používám více malých pozic na více úrovních, které upravuji v závislosti na směru a chování trhu. Stěžejní je intuice a schopnost uznat porážku v případě, že se instrument začne chovat neočekávaně. A hlavně vycházím z fundamentálního nástřelu, který si udělám na měsíce dopředu.

Na tvém účtu je vidět i hodně komoditních obchodů?

Komoditní trhy mám rád. Zvláště zde se mi hodně vyplácí opatrný přístup a menší pozice. Naposledy jsem sérií několika obchodů hezky zobchodoval kakao. Mám taky rád dlouhé trendy, hlavně na obilovinách, kde společně s jednoduchými supporty/rezistencemi se dají vychytávat krásné obchody. Před pár měsíci ještě XTB zrušilo denní swapy na spoustě komodit, které mám otevřené docela v kvantech. Takže například obchodování ropy nebo obilovin je zase o něco veselejší.

Velkou nevýhodou je ale rolování pozic, které výrazně ovlivňuje ceny. Ano, rozdíl mezi kontrakty sice dostane obchodník zpět, ale já komodity hodně longuji a trh má často tendenci uzavírat gapy. Pozici držím třeba půl roku, a když mi tam do toho vlítne několikrát rolování, tak můj zisk je najednou skoro celý v tahu. Na druhou stranu se mi už stalo, že jsem rok držel zemní plyn na short. Rozdíl cen přinesl pouze kolem 2000 korun, ale na swapech jsem vydělal více než 15 000 korun.

Jak se ti žije jako traderovi?

Jako traderovi se mi žije skvěle. Sedíme tady na kávě za stovku, ale mezitím mi na účtu naskočilo pětikilo. To nejsou bůhvíjaké peníze, ale já nehazarduji. Mohl jsem za stejný čas vydělat 10 tisíc, ale to už by hazard byl. Trading není kasíno, není to červená nebo černá v ruletě. Ale s těmi pár procenty pravděpodobnosti navíc, které dokážu dostat na svoji stranu, se už dá hezky vyžít.

Máš pro nás na závěr nějaký tip?

Jóóó?.mým tipem pro všechny je u tradingu vydržet, postupně ladit svůj systém, ale neměnit jeho základy. Začátečníky mohou brzy odradit špatná rozhodnutí a ztráty. Ale na sobě vidím, že bez mých bankrotů bych se nikdy nedostal tam, kde jsem. Trading je psychicky dlouhý proces, který chce spoustu odpovědí na množství otázek. Chce svůj čas, kapitál a výdrž. Ale jakmile začne přinášet své ovoce, tak budete svobodní. Toto je alespoň má zkušenost.

Hodnocení článku:
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Nadišiel čas ísť s trendom
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Nad švédskou korunou se zatahuje
  Ke švédské koruně se v kontextu dluhové krize začali investoři stahovat jako k bezpečnému přístavu, protože byla z hlediska švédského vládního dluhu i potřeb financování považována za vysoce stabilní.
 • Nadvláda býků pokračuje, americké akcie jsou na rekordech
  Americký akciový index S&P 500 během uplynulého týdne několikrát posunul historické maximum, na denní bázi ale posiloval spíše mírně. Čtvrteční pokles tak způsobil, že si za rekordy ozdobený týden index připsal jen 0,08 %.
 • Na jakém měnovém páru prodávat americký dolar?
  Konsenzus pro další pohyb úrokových sazeb ve Spojených státech vyznívá jasně pro jejich snížení. Páteční report o spotřebitelské inflaci tento trend jen potvrdil, když přišla slabší než očekávaná data. Americká centrální banka se tedy nemusí bát přestřelení inflačního cíle. Množí se tak komentáře a spekulace, které tvrdí, že dolar je na nynějších úrovních příliš vysoko vzhledem k tomu, že cyklus utahování měnové politiky v USA je v podstatě u konce.
 • Najväčšie chyby v tradingu – osobné skúsenosti
  Nedávno som napísal prvú časť o najväčších chybách v tradingu a dnes som sa rozhodol napísať pokračovanie, no s tým, že tieto nedostatky spojím s mojimi minulými skúsenosťami a ukážem tak na reálnych príkladoch, aké chyby som robil, i keď sú všeobecne známe. Verím, že môj reálny príbeh vám povie viac ako len otrepané všeobecné teórie. Ak sa v daných chybách nájdete, mohol by vám byť tento text nápomocný.
 • Najväčšie chyby v tradingu – osobné skúsenosti (2. časť)
  V tomto článku vám poviem o ďalších chybách pri obchodovaní na burze, ktoré robí veľký počet traderov, no predovšetkým, robil som ich ja. Ponúkam teda svoju skúsenosť. Ako sa hovorí, múdry sa učí z chýb druhých, poučte sa aj vy, ak na vás nasledujúce riadky budú platiť.
 • Najväčšie rozdiely medzi podielovými fondami a ETF
  Pre väčšinu investorov dáva zmysel držať rôzne portfólio investícii, no dokým nie ste ochotný skúsiť vybrať 20 rôznych akcií, tak sa budete skôr spoliehať na finančné produkty ako sú podielové fondy či ETF aby ste dosiahli diverzifikáciu. Aké sú teda hlavné rozdiely medzi týmito dvomi investičnými možnosťami?
 • Najväčší jednodňový pokles na Dow Jones (v bodoch)
  Po veľmi dlhom uptrende bez viac ako 5% korekcie sme sa konečne dočkali rovno 13% korekcie behom 7 obchodných dní a z toho 11% iba behom 3 dní! Dow Jones len behom 3 dní stratil približne 3000 bodov čo je v priemere 1000 bodov denne a zrovna včera (5.2.) bol najväčší pokles v histórií a to až 1700 bodov.
 • Najväčší rast na kryptomenách ešte len príde
  Kryptomeny existujú už približne 10 rokov a momentálne sú v mŕtvom stave keďže po obrovskom raste v roku 2017 prišiel útlm a trhy kryptomeny padli o 70 až 90% behom prvého pol roka 2018. Čo môžeme očakávať na najbližšie mesiace?
 • Na kávě s traderem - 1. část rozhovoru
  Dalo by se říci, že Michael A. není úplně konvenčním člověkem a o to méně ho lze považovat za konvenčního tradera. Jako aktivní horolezec, který donedávna trávil většinu roku ve skalách, s vlasy ve stylu Einsteina a ošlehanými rysy, má jinak posunuté hodnoty a priority. Ty mu dávají odlišný pohled na svět, než většině z nás „normálních“ lidí.
 • 9. MQL4 - Moje první strategie (1/2)
  V tomto díle si společně napíšeme vlastní strategii. Začneme nejprve vytvořením knihovny s pomocnými funkcemi pro obchodování.
 • 8 pips
  Dnes mi dorazila zpráva od mého dobrého přítele. Napsal mi v ní: "Tak dneska jsem vydělal jen 8 pips". Trh EUR/USD se dnes do této chvíle pohyboval v rozmezí High a Low asi 80 pips. Nabízí se zde otázka: Je 8 pips profitu za jeden den skutečně tak málo?
 • 8. MQL4 - Tester strategií
  V tomto díle se v rychlosti seznámíme s testerem strategií, který nám pak poslouží k testování a ladění naší strategie.
 • 7 tipů pro efektivní skalpování
  Dozvíte se, na co byste si měli dát pozor, co si důkladně promyslet a v jakých oblastech na sobě pracovat, abyste se stali ziskovým skalperem.
 • 7. MQL4 - Funkce pro obchodování
  V tomto díle si představíme poslední oblast jazyka MQL4 tak, abychom byli schopni napsat svoji vlastni strategii pro automatizované obchodování a tím jsou funkce pro práci s pokyny.
 • 6. MQL4 - Technické indikátory
  V tomto díle se podíváme funkce, které vracejí data jednotlivých indikátorů.
 • 5 velkých mýtů o obchodování forexu
  Pokud jste ve světě obchodování forexu nováček a hledáte informace, jak vůbec začít, vězte, že v tomto odvětví platí, že je propleteno spoustou balastu a zkreslených informací. Po čas celé své tradingové kariéry se budete neustále zdokonalovat a nejspíš vyhledávat nové informace a rady na internetu.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a forexu
  Dnes vám opíšem 5 zásadných rozdielov pri tradingu krypto trhu a forexových mien. Každá je v niečom lepšia a v niečom horšia a idem na tie rozdiely poukázať. Aj keď je tu kryptosvet iba necelých 10 rokov a forex niekoľkonásobne viac, tak popularita týchto trhov je celkom podobná.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a akcii
  V dnešnom blogu Vám vysvetlím zásadných 5 rozdielov pri tradingu a akciach. Každé má svoje pro a proti, no jeden trh je regulovaný a druhý nie je a tam začínajú všetky problémy aj príležitosti. Veľa začiatočníkov verí, že kupovanie kryptomeny cez krypto burzu je ako kupovať akcie cez brokera, no pravda je inde.
 • 5 nejsilnějších emocí tradera
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

XTB ČR

Hodnocení autora:
Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz
Bližší informace o autorovi >>
reklama
LYNX kredit

Kurzy obchodování

Zář
14

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
28

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


říj
12

Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management

Zcela nový seminář z dílny FXstreet.cz a tentokrát se zaměřením na psychologii obchodování a money-management. A právě toto téma je naprosto nejdůležitější a současně bohužel nejvíce podceňované a opomíjené téma většiny obchodníků. Tento seminář tak doplňuje naše ostatní kurzy, které se zaměřují spíše na technickou stránku tradingu. Úspěch tradera záleží hlavně na jeho psychice a přístupu k obchodování. Přijďte se naučit ty nejsilnější nástroje, tipy a rady, které vám k úspěchu pomohou. Tento unikátní seminář zcela jistě změní váš přístup k tradingu a tím také vaše celkové výsledky.

říj
19

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

Lis
2

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

C:\fakepath\kathy-lien-08112017.jpg

Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře

Jedna z nejprodávanějších knih od Kathy Lien právě vychází v českém překladu! Obsahuje sérii rozhovorů Kathy Lien s nejúspěšnějšími tradery. Tato kniha se stala inspirací pro tisíce čtenářů po celém světě. Setkáte se v ní s příběhy obyčejných lidí, kteří dokázali zbohatnout díky systematickému dodržování konkrétních pravidel v tradingu. Bez ohledu na jejich povolání jsou dnes úspěšnými obchodníky a investory. V této knize vám budou představeny jejich obchodní přístupy a strategie, které vám pomohou pochopit, jak lze pomocí vlastní píle dosáhnout úspěchu ve zdánlivě složitém světě tradingu.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, kryptoměny, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, kryptoměny, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
reklama
Bossa mentoring
reklama
Globtrex
reklama
Admiral Markets SE