USA dodají Ukrajině zbraně přes NATO, Trump chystá prohlášení
Spojené státy dodají Ukrajině zbraně prostřednictvím Severoatlantické aliance (NATO), která za ně zaplatí, řekl v noci na dnešek americký prezident Donald Trump stanici NBC News. Šéf Bílého domu dále uvedl, že ho Moskva zklamala a zřejmě učiní v pondělí důležité prohlášení k Rusku, aniž by uvedl podrobnosti.
"Jsem z Ruska zklamaný, ale uvidíme, co se stane v příštích několika týdnech," uvedl šéf Bílého domu. Americký ministr zahraničí Marco Rubio ve čtvrtek podle agentury Reuters řekl po setkání s ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Kuala Lumpuru, že Trump je zklamaný, že Moskva není pružnější ohledně ukončení války na Ukrajině. Lavrov na schůzce představil nový koncept ohledně Ukrajiny, řekl podle agentury AFP Rubio s tím, že ho projedná s Trumpem.
Americký prezident v posledních dnech opakovaně vyjádřil nespokojenost s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který podle něj zabíjí mnoho lidí. Americká administrativa podle tiskových agentur tento týden obnovila dodávky některých zbraní na Ukrajinu. Minulý týden Pentagon totiž dodávky přerušil s vysvětlením, že musí vyhodnotit americké zásoby.
"Posíláme zbraně do NATO a NATO za tyto zbraně platí, 100 procent. Takže to, co děláme, je to, že zbraně, které odesíláme, jdou do NATO, a NATO pak tyto zbraně poskytne (Ukrajině). NATO za tyto zbraně platí," řekl Trump NBC News a dodal, že této dohody bylo dosaženo minulý měsíc na summitu NATO.
Není nicméně jasné, zda Trump hovořil o nedávno nadnesené myšlence, že by někteří členové Severoatlantické aliance mohli potenciálně pro Ukrajinu nakoupit zbraně vyrobené v USA, aby Spojené státy nemusely nést náklady, upozornila stanice NBC News. Německý kancléř Friedrich Merz na čtvrteční konferenci o obnově Ukrajiny uvedl, že Berlín je připraven koupit od Spojených států systémy protivzdušné obrany Patriot a poskytnout je Ukrajině.
Agentura Reuters ve čtvrtek s odvoláním na své zdroje napsala, že Trump poprvé od svého lednového návratu do úřadu pošle Ukrajině zbraně na základě pravomoci, kterou často využíval jeho předchůdce Joe Biden. Současná americká administrativa zatím podle Reuters posílala Kyjevu pouze zbraně schválené ještě Bidenem. Zmíněná prezidentská pravomoc (Presidential Drawdown Authority) umožňuje šéfovi Bílého domu čerpat ze zásob zbraní a poskytnout pomoc spojencům v případě nouze.
Ukrajina se brání celoplošné ruské invazi už čtvrtým rokem. V poslední době Moskva zintenzivnila vzdušné útoky na sousední zemi a její jednotky podle dostupných informací na několika místech za cenu vysokých ztrát pomalu, ale setrvale postupují. Trump v předvolební kampani prohlašoval, že po návratu do Bílého domu konflikt ukončí do 24 hodin. Od lednového nástupu do úřadu se mu to ale nepodařilo. Ukrajina přistoupila na návrh bezpodmínečného příměří, Rusko nikoliv.
Reuters: Trump pošle zbraně Ukrajině na základě pravomoci, kterou využíval Biden
Americký prezident Donald Trump poprvé od svého lednového návratu do úřadu pošle Ukrajině zbraně na základě pravomoci, kterou často využíval jeho předchůdce Joe Biden. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje obeznámené s rozhodnutím Bílého domu. Současná americká administrativa zatím podle Reuters posílala Kyjevu pouze zbraně schválené ještě Bidenem.
Trumpův tým hodlá vybrat zbraně z amerických zásob, přičemž podle jednoho zdroje by jejich hodnota mohla dosáhnout přibližně 300 milionů dolarů (přibližně 6,3 milionu korun). Balík by mohl zahrnovat střely do systémů Patriot a útočné rakety středního doletu, rozhodnuto o konkrétních zbraních ale ještě nebylo, uvedly zdroje. Pentagon ani Bílý dům se k těmto informacím nevyjádřily.
Zmíněná prezidentská pravomoc (Presidential Drawdown Authority) umožňuje šéfovi Bílého domu čerpat ze zásob zbraní a poskytnout pomoc spojencům v případě nouze. Biden, který patřil mezi zastánce Kyjeva, se k tomuto kroku uchyloval během svého mandátu poměrně často. Ukrajina se brání celoplošné ruské invazi už čtvrtým rokem.
Trump před několika dny řekl, že Spojené státy pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit. Vyjádřil se tak poté, co USA oznámily, že pozastavily některé zbrojní dodávky Ukrajině včetně střel protivzdušné obrany. Trump to tehdy odůvodnil tím, že jeho předchůdce Biden dal Ukrajině v minulosti příliš mnoho zbraní a že nyní je třeba zajistit, aby jich měly dostatek USA. Následně šéf Bílého domu hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který telefonát označil za nejlepší a nejvíce produktivní z dosavadních jednání se svým současným americkým protějškem.
V poslední době Moskva zintenzivnila vzdušné útoky na sousední zemi a její jednotky podle dostupných informací na několika místech za cenu vysokých ztrát pomalu, ale setrvale postupují. Zelenskyj ve čtvrtek uvedl, že Rusko plánuje vysílat během jediného vzdušného úderu na Ukrajinu až tisíc dronů a je proto nutné posílit protivzdušnou obranu. Podle Reuters také uvedl, že Kyjev obdržel všechny nezbytné politické signály ohledně obnovy dodávek americké vojenské pomoci.
Postoj Trumpa k obraně Ukrajiny byl zatím nekonzistentní, podotkl Reuters a připomněl, že Trump v minulosti občas kritizoval americké výdaje na pomoc Ukrajině. Od návratu do úřadu se snažil zprostředkovat příměří, na které ale Rusko doposud nepřistoupilo, naopak Ukrajina s návrhem souhlasila. V poslední době začal být šéf Bílého domu kritičtější k ruskému vůdci Vladimiru Putinovi, a naopak o něco vstřícnější k Zelenskému, kterého v minulosti i obviňoval z rozpoutání války.
Zdroj: Reuters, ČTK, NBC News, AFP
Čtěte více
-
USA by mohly ztratit špičkový rating
Ratingová agentura Fitch dnes varovala, že by mohla snížit úvěrový rating Spojených států z nejvyšší možné... -
USA by podle kongresové komise měly bránit čínským akvizicím
Komise amerického Kongresu monitorující hospodářské a bezpečnostní vztahy mezi Spojenými státy... -
USA by už v polovině února mohly dojít peníze
Spojeným státům opět hrozí riziko bankrotu. Pokud se republikánští zákonodárci s prezidentem.. -
USA: Ceny domů rostly nejrychleji za 8 let
Ceny rodinných domů ve Spojených státech loni vzrostly o 13,4 procenta, což je nejprudší nárůst za osm let... -
USA: Ceny domů vzrostly na 8leté maximum
Ceny rodinných domů ve Spojených státech se v listopadu meziročně zvýšily o 13,7 procenta, což je... -
USA: Čína se svou měnou nemanipuluje
Kurz čínské měny je nadále "výrazně podhodnocený", Peking ale s domácí měnou nemanipuluje. -
USA dál hledají způsob, jak zabránit fiskální krizi
Američtí politici v sobotu opět hledali kompromisní řešení, jak zabránit takzvanému pádu z fiskálního útesu. -
USA dál nechtějí zvýšit objem peněz pro MMF
Spojené státy se na jarním zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) opět postavily proti zvýšení celkového objemu peněz pro MMF i proti změně členských kvót. Jsou tak v rozporu s jinými zúčastněnými stranami, které jsou přesvědčeny o nutnosti zvýšit zdroje tohoto globálního věřitele a také zmodernizovat jeho řízení. -
USA: Deficit zahraničního obchodu USA stoupl
Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem prohloubil o 3,2 procenta na 50,5 miliardy USD (1,1 bilionu Kč), což je nejvyšší údaj od ledna 2012. Dovoz i vývoz byly rekordní. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. -
USA: Dluhy domácností i jejich bohatství se zvýšily
Zadlužení amerických domácností rostlo ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku nejrychleji od počátku roku 2008... -
USA dohodu o volném obchodu NAFTA nevypoví
Spojené státy nyní nevypoví Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), kterou před 23 lety uzavřely s Kanadou a Mexikem. Představitelům Kanady a Mexika to ve středu řekl americký prezident Donald Trump. Ten dohodu kritizoval a teď ji chce rychle vyjednat znovu. Na to podle agentury AP přistoupil kanadský premiér Justin Trudeau i mexický prezident Enrique Peňa Nieto. -
USA: Důvěra spotřebitelů je nejvyšší za 6 let
Důvěra amerických spotřebitelů v červenci vzrostla nejvýše za šest let. Američané mají lepší názor na současné... -
USA: Důvěra spotřebitelů na maximu za 7 let
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v říjnu dostala na nejlepší úroveň za sedm let. Podpořil ji... -
USA: Důvěra spotřebitelů na 5letém maximu
Důvěra amerických spotřebitelů v tamní ekonomiku se v červnu dostala nejvýše za více než pět let... -
USA: Důvěra spotřebitelů opět klesla
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech pokračovala v listopadu v poklesu a ocitla se nejníže od dubna... -
USA: Důvěra spotřebitelů se mírně zhoršila
Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku v první polovině června mírně klesla... -
USA: Evropa by měla více podporovat hospodářský růst
Americký ministr financí Jacob Lew včera večer vyzval evropské země ke zmírnění úsporných opatření... -
USA: Federální úřady se vrací do normálu
Bílý dům nařídil zaměstnancům federální vlády, aby se dnes vrátili do práce po 16 dnech, kdy byla většina... -
USA hodlají poprvé za šest let splatit část svého dluhu
Vláda Spojených států předpokládá, že ve druhém čtvrtletí poprvé za šest let splatí část svého dluhu, a to díky... -
USA hospodařily s nižším schodkem
Americký federální rozpočet skončil v únoru schodkem 193,5 miliardy dolarů. Je to méně než deficit ve...