Sobota 26. listopad 2022 23:07
reklama
XTB konference 2022 invest
reklama
Dukascopy forex
reklama
Swissquote Bank
reklama
XTB konference 2022 invest

Oživenie na pražskej burze

Napsal:   Sekce: Akcie

Vyzerá to tak, že po rokoch trápenia konečne prichádza k oživeniu na pražskej burze, za čo môžeme vďačiť viacerým vstupom na burzu. Pozrime sa na to o aké firmy sa jedná a čo by to mohlo do budúcna spôsobiť.

Technologická spoločnosť eMAN len nedávno veľmi úspešne vstúpila na pražský trh PX START pre malé a stredné podniky a čoskoro sa môžeme tešiť na ďalšie zaujímavé IPO na Burze cenných papírů Praha. Ktoré firmy to sú a prečo to môže byť dôležité?

Posledných desať rokov sa pražská burza trápi s postupným poklesom zobchodovaných objemov a pri pohľade na zoznam kótovaných titulov to nie je až takým prekvapením. Nie, že by tam neboli zaujímavé tituly ale nie ich tak veľa a nespomínam si, že by posledné roky bolo v priebehu pár mesiacov viacero zaujímavých vstupov. V roku 2018 bolo udalosťou roka IPO Avastu na londýnskej burze a následná kotácia na BCPP, minulý rok som nezaregistroval nič podobné, ale tento rok je to o inom.


Zdroj: http://ftp.pse.cz/Statist.dta/Objemy/Year/fact-book-2019.pdf

eMAN

Ak ste o spoločnosti eMAN ešte nepočuli, je to technologická firma, ktorá pracuje napríklad pre Škodu, E.ON, ČSOB a mnoho ďalších. Ak máte v aute Škoda Connect, viete si ráno vychladiť alebo zohriať auto na diaľku, môžete za to vďačiť práve vývojárom z eMAN. Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, Škoda Connect sa dá prepojiť s Alexou a Google Home a


Zdroj: https://www.skoda-storyboard.com/cs/tiskove-zpravy-archiv/skoda-rozsiruje-pristup-ke-sluzbam-skoda-connect/ + logo eMAN

Akcie eMAN boli podla slov CEO Jiřího Horynu preupísané o 111% a tešili sa veľkému záujmu drobných investorov. To znamená, že pri minimálnom objeme 1 lot = 500ks akcií, čo je 25500 korún pri úpisnej cene 51 CZK, boli akcie dostupné pre mnohých investorov už v primárnej aukcii, pred samotným vstupom na sekundárny trh, čo výrazne zvyšuje šancu na profit. Aktuálne stoja akcie 62 korún, aj keď posledné dni sa obchodujú výrazne nižšie objemy.


Pilulka.cz

Pred pár dňami oznámila svoj záujem vstúpiť na burzu spoločnosť Pilulka.cz, čo má byť historicky najväčším IPO na trhu PX START, ocenenie firmy môže dosiahnuť až 1 miliardu korún. Pilulka bude prvou e-commerce firme na pražskej burze, ktorý má byť skôr rastovým ako dividendovým titulom. Peniaze z predaja akcií majú byť smerované do ďalšej expanzie na nové trhy a vývoja technológií. Ako povedal spolumajiteľ Petr Kasa, Pilulka.cz chela byť od začiatku leadrom v lekárníctve, hlavne v oblasti nových služieb ako dovoz alebo nových platobných metód vrátane Apple Pay.

Keďže Pilulka.cz vstupuje na PX START rovnako ako aj eMAN, môžeme očakávať, že minimálny objem bude rovnako dostupný už v IPO. Dobrým znamením je aj to, že Pilulka.cz očakáva záujem aj zo strany drobných investorov, takže snáď bude minimálny objem priaznivý.


Česká zbrojovka

Ďalšou zaujímavou firmou, ktorá by sa mala dať onedlho obchodovať je Česká zbrojovka. Tá mieri na burzu znova po trinástich rokoch s cieľom získať prostriedky na expanziu v USA. Česká zbrojovka je známa v mnohých častiach sveta a vyrába kvalitné zbrane, čo by mohlo pridať na atraktivite IPO. Okrem toho bude vstup Českej zbrojovky zaujímavý tým, že manažér úpisu bude môcť uplatniť tzv. “Greenshoe” opciu a stabilizovať tak vývoj ceny v prvých týždňoch obchodovania,čo by som rád priblížil v samostatnom článku.


CZ BREN 2 BR - Zdroj: https://www.armyweb.cz/clanek/ceska-bojova-puska-cz-bren-2-br


Čo ďalej?

Vstup na burzu zvažuje aj ďalšia česká firma, konkrétne herné štúdio Bohemia Interactive, čo je pre investorov v posledných rokoch veľmi atraktívne odvetvie. To by mohlo nasvedčovať, že BCPP konečne svitá na lepšie časy, z čoho by mohli profitovať všetky firmy obchodované na českom trhu a celkovo aj indexy. To by bola vynikajúca správa pre všetkých, čo nad pražskou burzou ešte nezlomili palicu.

Michal Lukáč

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Otázky a Koláče
  Před několika týdny jsem na tomto webu publikoval výsledky své statistické práce na trhu EUR/USD. Myslel jsem si, že taková statistika může být pro někoho také zajímavá a snad prospěšná, ale místo věcných otázek přišli názory a otázky, které mne (ne)překvapily.
 • Otazníky následujících týdnů
  Dvě největší centrální banky světa se rozhodly pro extra silný peněžní doping svým ekonomikám, ovšem globální ekonomika ještě rozhodně není z nejhoršího venku.
 • Otestuje letos USD/JPY hodnotu 110?
  Japonský jen byl v roce 2015 jednou z nejvýkonnějších měn ze zemí G10. Proti americkému dolaru si udržel téměř čistý štít (klesl jen o 0,53 procenta). Proti euru a komoditním měnám si dokonce připsal až 10 procent zisku.
 • Otočka na librách a iné predikcie
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj vybraných inštrumentov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Otužováním k tradingu?
  Ač se to může někomu zdát podivné, věřte mi, že to může pomoci.
 • Otvára sa priestor pre ďalší rast trhov
  Od februára vidíme na trhoch striedavo paniku, chaos a neistotu. Áno, taký tvrdý bol trh v prvom kvartáli roku 2018. Avšak po posledných udalostiach sa zdá, že by sme mohli vidieť odraz a ďalšie pokračovanie vývoja smerom nahor.
 • Ovládání psychologie - nejdůležitější součást úspěšného tradera
  Uspět na finančních trzích, vyžaduje naučit se mnoha nelehkým dovednostem. Tvorba profitabilních strategií, schopnost zpracovávat kvalitní analýzy a umění „správně“ predikovat trendové vývoje, to vše jsou bezpochyby velmi důležité obchodní dovednosti. Ani jedna z nich však není tak důležitá, jako umění ovládnutí vlastní psychologie.
 • O vlastnostech tradera – risknete to?
  Je mnoho vlastností tradera, o kterých jsem psal a je ještě mnoho těch, o kterých jsem nepsal. Ty špatné, jako například chamtivost nebo nedostatek disciplíny, jsou notorický známé. Ty dobré, jako je píle nebo úsilí jsou známé neméně. A když nad tím přemýšlím, z každé špatné vlastnosti se dá udělat dobrá verze a od každé dobré se dá sklouznout ke špatné.
 • Ovoce a zelenina vs. supporty a resistance
  Zdraví vs. Trading...
 • O změnách v Bitcoinu
  Vy víte, že můj postoj k Bitcoinu, respektive ke kryptoměnám je poměrně rezervovaný. Také ale víte, že proti principu nic nemám a dokonce si myslím, že někdy v budoucnu skutečně nějaká efektivní verze virtuální měny bude a budeme ji každodenně používat. Jenže…
 • Oživí inflace myšlenku Carry Trade obchodu?
  Finanční krize, kterou spustil pád investiční banky Lehman Brothers se rozšířila jako smrtelná nákaza do celého světa. Primárně postihla kapitálové trhy a jejich hlavní účastníky - banky, následně se přetavila do komplexních ekonomických systémů. Není divu, že finanční trhy po takovéto události změnily svůj charakter a už skoro nic není tak, jak bývalo. Bohatí soukromí investoři si v prostředí nulových až záporných úrokových sazeb zvykli držet hotovost a sedět na penězích. Po špatných zkušenostech z krize, kdy mnozí ztratili i kalhoty, se straní rizikových aktiv. Finanční nákaza způsobila ztrátu důvěry v bankovní systém. Hotovost držena jen tak na běžných účtech se stala pro mnohé komfortní, hlavně bezrizikovou investicí, na níž v čase deflace neprodělávali.
 • Padající komodity ovlivní sílu AUD
  Meď, AUDUSD, USDCAD
 • Pád kryptoměn a meme akcií bude bolet
  Kryptoměny už nemůžeme označovat za okrajovou část finančního trhu. Díky nákupní horečce s nimi spojené a vydáváním nových mincí se tržní kapitalizace kryptotrhu dostala mimo kolonku „nevýznamné“. Jen 5 kryptoměn s největší tržní kapitalizací má hodnotu přes 1 bilion USD. Pro srovnání, 5 největších společností německého indexu DAX má hodnotu pouze 0,8 bilionu USD. Kvůli obrovská volatilitě kryptoměn pak dosahují zisky a ztráty traderů stovky miliard dolarů denně.
 • Panika klesá, zlato půjde dolů
  Vzhledem k tomu, že cena zlata je obvykle kótovaná v amerických dolarech, byly největším tahounem růstu jeho ceny obavy z inflace v USA.
 • Panika na trhoch, alebo ako sa stať víťazom
  Vždy sa chceme stať víťazmi. Je to pre nás prirodzené a nespochybniteľné. Niektorí sme ochotní pre víťazstvo urobiť viac, niektorí menej. Vyhrať chce ale každý. Na trhoch ale je potrebné pre víťazstvo urobiť maximum. Skutočne maximum a v tejto dobe o to viac.
 • Panika na trzích, co bude dále?
  Minulý týden zažily finanční trhy výplach srovnatelný s poklesy a volatilitou při nástupu globální finanční krize na podzim 2008. Akciové indexy a průmyslové komodity ztratily více než desetinu své hodnoty a rizikové měny byly také ve velkém prodávány. To vše kvůli panice z rozšíření nového typu chřipky v Evropě i v Asii, která už paralyzuje i ekonomiky dotčených zemí. Proč by ale neměl mít současný pokles na trzích dlouhodobý charakter a proč je dobré v sobě probouzet kontrariána?
 • Panika – práce flákačů
  Můj oblíbený zdroj Wikipedia píše, že panika je sociálně psychologický jev, který se dá charakterizovat spontánním, nekorigovaným chováním lidí, u kterých došlo k porušení duševní rovnováhy. Také říká, že paniku vyvolává nedostatek informací, uvnitř určité sociální struktury, což ve spojení s extrémním napětím či očekáváním, může nabýt někdy i formy davové psychózy.
 • Panikárite alebo využijete paniku na zarobenie? Aktuálne obchodné príležitosti!
  Posledné týždne je volatilita rekordná. Kryptomeny padajú, akcie padajú, komodity padajú a na menových pároch vznikajú flash crashe. Pohyby o veľkosti 1000 pipov len za jednu noc. Ako sa v tejto džungli orientovať? Poďme sa pozrieť na tie najlepšie príležitosti, ktoré na trhu momentálne sú. Najviac ma zaujala ropa, EUR/CAD, GBP/AUD a VOLX (VIX).
 • Panika se odkládá
  Enormní navýšení cel na dovoz do Spojených států z Číny i formální rozvod Velké Británie s Evropskou Unií – hlavní dva tahouni nejistoty na finančních trzích, kteří se měli materializovat shodně v březnu tohoto roku, si dávají pauzu. Jaký to bude mít dopad na měnové trhy?
 • Paretova analýza v tradingu: Úvod do problematiky
  Paretův princip vyvinul stejnojmenný italský ekonom jako teorii, která pozoruje socio-ekonomické chování lidí. Dle této teorie pouhých 20 % příčin znamená 80 % důsledků. Z toho se dá snadno odpovědět, že cílem každého člověka by mělo být identifikovat oněch 20 % a naučit se s nimi pracovat. V tomto úvodu pravidlo představím a zkusíme ho společně napasovat do tradingu.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Vantage krypto