Vítám vás u dalšího článku, ve kterém se budeme věnovat psychologii tradingu. Dnešní téma se zaměří na to, jak se psychologické chyby mohou podepsat na ziskovosti v tradingu. Mnoho obchodníků moc dobře ví, co mají dělat, jak jejich obchodní plán funguje, jaké jsou jeho silné a slabé stránky, ovšem někdy do čistě technických záležitostí hodí vidle psychologie. Pojďme se podívat na fenomén, který stojí za mnoha zbytečnými ztrátami, a tím jsou přehnaná očekávání.
Neschopnost si vybrat zisk
Toto téma je zajímavé, protože jde proti tomu, co obchodníci očekávají, tedy ziskům. Právě snaha za každou cenu maximalizovat profit je důvodem, proč je obchodník ve finále ztrátový. Je fascinující, kolik obchodů skončí zbytečně ve ztrátě nebo na break even jen kvůli tomu, že obchodník chtěl vydělat víc peněz, přičemž vše ukazuje na to, že právě nyní je potřeba si zisk z trhu vzít.
I když obchodní strategie signalizuje výstupní pattern a intuice obchodníkovi našeptává, že by si měl z trhu vzít zisk, může být paralyzován právě přehnaným očekáváním, při kterém cílí na zisky, kterých jeho strategie ve skutečnosti není schopna dosahovat. Tato tendence obchodníků spoléhat se spíše na náhodu, že trh „uletí“ a nadělí nadstandardní zisky, ve skutečnosti způsobuje, že obchodník v dlouhodobém měřítku bude prodělávat.
Spirála ztrát
Nadměrná očekávání se týkají hlavně obchodníků, kteří nejsou ve své strategii konzistentní. Absence konzistence totiž obchodníka nutí neustále měnit způsoby řízení obchodu, nebo v horším případě přecházet na zcela nové obchodní přístupy. To je živná půda právě pro nadměrná očekávání, protože po přirozené sérii ztrát se snaží obchodník kapitálový pokles kompenzovat právě jedním velmi povedeným obchodem.
Paradoxem v těchto situacích bývá, že série ztrát již může vzniknout právě kvůli nadměrným očekáváním, kdy obchodník místo výběru zisků drží obchod delší dobu, a to nakonec vede buď k menšímu zisku, nebo ke ztrátě. Snaha vše dohnat jedním povedeným obchodem je tedy pouze špička ledovce, který má své základy v dlouhodobé nedisciplinovanosti a ignorování výstupních patternů, jež by měly vést buď k výběru zisku, nebo alespoň omezení rizika.
Ještě jednou připomenu paradox související s tímto tématem, totiž ignorování signálů, při kterých by si měl obchodník vybrat zisk. Pokud jsou tyto signály ignorovány s vidinou ještě větších zisků, velmi často se stává, že obchod skončí menším ziskem než by mohl být, nebo dokonce ztrátou. Toto chování dlouhodobě vede k tendenci smazat ztrátu jedním velmi povedeným obchodem, což už je jen krůček k definitivní finanční ztrátě a také ke ztrátě motivace pro trading.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz