Úterý 19. březen 2024 06:16
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB trading konference 2024

Analýza více časových rámců

Napsal:   Sekce: Technická analýza

Jedna ze základních rad, jak se stát úspěšným forex obchodníkem zní "obchoduj do směru trendu". Když jsem začínal s obchodováním, mohl jsem se tuto větu dočíst snad v každém článku o diskusních fórech nemluvě. Bohužel jsem už nenašel žádnou jednoduchou radu, jak toho dosáhnout když se, jak víme, trend mění každou chvíli. Nejčastěji ve chvíli, když vstoupíme do obchodu. Dnešní blog se však nebude týkat Murphyho zákona, který tento problém objasňuje :-) ale technice, která nám může pomoci zvýšit šance na úspěšné otevírání obchodů do směru trendu. Jak už název napovídá trader provádí před otevřením obchodu analýzu několika časových rámců a na základě získaných informací plánuje vstup.


Proč analyzovat několik časových rámců?

Znám několik důvodů proč využívat pro obchodování informace z několika časových rámců. Při analýze několika časových rámců získáme přehled o trendech. Jestliže se řadíme mezi trendové obchodníky, nemělo by se nám tedy stát, že budeme vstupovat proti trendu na vyšších časových rámcích a tedy riskovat vyšší pravděpodobnost ukončení obchodu na stop-lossu. Na vyšších časových rámcích se trendy mění pomaleji, než na časovém rámci, na kterém realizujeme obchod. Je tedy pravděpodobné, že trend bude pokračovat i nadále a obchod bude uzavřen na profit-targetu. Je také možné, že na časovém rámci (řekněme dlouhodobém) se v trendu nemusí vyskytovat vhodné vstupní formace pro naše obchody. Pohledem na nižší časový rámec se vykreslí struktura trhu a můžeme zde najít pro nás ideální vstup do obchodu. S tím souvisí také nižší nároky na riskovanou finanční částku. Jiné náklady (risk) na obchod jsou potřeba na denním grafu a jiné na čtyřhodinovém grafu.

Dlouhodobý rámec

Udělejme si pořádek ve sledovaných časových rámcích. Nejvyšší časový rámec (ten nejdůležitější) z kterého budou vycházet naše obchody označíme jako dlouhodobý. Není důležité, jestli se považujeme za intradenního obchodníka a hlavní časový rámec je ten hodinový nebo je náš časový rámec, který obchodujeme denní graf. Na dlouhodobém časovém rámci určujeme trend do jehož směru obchodujeme. Pro intradenního obchodníka, který vyhledává obchodní signály na grafu M5 může být dlouhodobý časový rámec H1. Obchodník, který vyhledává signály pro své obchody na denním grafu bude nejspíše považovat týdenní časový rámec za dlouhodobý.

Střednědobý rámec

Určíme-li si týdenní graf jako dlouhodobý rámec, tak časovému rámci o řád níže, tedy dennímu  přiřadíme funkci střednědobého rámce. Střednědobý rámec obchodník sleduje nejčastěji. Je zde lépe vykreslena vnitřní struktura vyššího rámce (S/R úrovně, trendové čáry, patterny) a zde se plánují obchody.

Krátkodobý rámec

Na tomto časovém rámci by měly probíhat veškeré vstupy do obchodů včetně výstupů, radí odborníci. Osobně praktikuji trochu jinou strategii, ale je fakt, že na nejnižším časovém rámci je zaznamenaný detailně každý pohyb trendů z vyšších časových rámců. Je zde cena vykreslena již takovým způsobem, že má obchodník možnost realizovat své oblíbené vstupy ať už se jedná o obchodování patternů, breakoutů trendových čar, S/R úrovní atd.

Praktické využití analýzy několika časových rámců

Celé to krkolomné povídání o analýze více časových rámců by bylo asi o ničem, kdybych nenabídl ukázku. Celé toto téma se mimo jiného točí kolem trendů. Existuje mnoho způsobů jak určit trend. Někdo používá trendové čáry a někdo různé druhy indikátorů. Pro přehlednost screenshotu použiji indikátor MACD se základním nastavením z MT4. Nemusíme s jeho určením trendů souhlasit, ale v tomto případě budeme brát jeho hodnoty za bernou minci.

Dlouhodobý rámec

Pro ukázku jsem vybral měnový pár EUR/USD a jeho poslední část historie. Dlouhodobý rámec je v tomto příkladu týdenní graf. Indikátor MACD ukazuje, že se eurodolar dostal do klesající trendu 27.5.2018 a stále v něm setrvává. Nyní přejdeme do střednědobého rámce, kde nás budou zajímat pouze vstupy pro sell obchody.


Střednědobý rámec

Na střednědobém rámci (D1 graf) už vidíme střídání klesajících trendů s těmi rostoucími. Odborníci radí čekat na přetočení rostoucího trendu na klesající. Víme, že na dlouhodobém rámci je trend stále klesající. Využiji tedy rostoucí trend (vyznačen modře) k vyhledávání prodejních příležitostí v podobě obratových patternů.


Krátkodobý rámec

Krátkodobý rámec (H4 graf) nabízí díky volatilitě nejvíce trendových obchodních příležitostí. Screenshot zachycuje poslední část grafu. Označil jsem jí červenou čárou. Na střednědobém rámci se cena změnila z trendu rostoucího na trend klesající. To znamená, že na týdenním grafu dlouhodobém i na denním grafu střednědobém se cena nachází shodně v trendu klesajícím. Síla efektu analýzy několika rámců se nachází ve sladění trendů. Vyznačil jsem některé možné vstupní ceny na stranu short. Jsou to tedy vstupy, které respektují trendy na obou vyšších rámcích.


Jak vhodně seřadit časové rámce?

Otázkou zůstává, jak vhodně seřadit časové rámce. Předpokládám, že si každý obchodník najde své seřazení časových rámců podle svého vkusu. Nejsou pro to daná žádná pravidla. Osobně je využívám takto:

MN, W1, D1.

W1,D1, H4

D1, H4, M30 (H1)

Na nižších časových rámcích se víceméně nepohybuji, tak nebudu ani zveřejňovat možné přiřazení. Můžete si všimnout, že všechny časové rámce v podstatě sousedí. Jestliže se přiřadí pro analýzu rámce příliš od sebe vzdálené bude efekt analýzy nedostačující. Přiřazení časových rámců W1 H4 a M5 nebude asi to pravé ořechové v praxi.

Vemte prosím na vědomí, že informace v tomto blogu slouží výhradně ke studijním účelům a v žádném případě, jako investiční doporučení.

Ať se daří

Jan
Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Analýza S&P 500, EUR/USD a bitcoinu - BTC na all-time high
    Hranice 70 000 USD na bitcoinu pokořena, indexy potkala menší korekce stále platného býčího trendu a risk on sentiment tak dále pokračuje. Co dalšího očekávat v nejbližších dnech?
  • Analýza S&P 500, EUR/USD, GBP/USD - akciová rally prozatím nekončí
    Trhy dostaly v minulém týdnu dva zásahy. Rychle se z nich však otřepaly a pro mnohé překvapivě uzavřely týden na nových all-time high. Oslabovaly ale měny, a to díky Fedu a americkému trhu práce. Svoji sílu také znovu ukazuje dolar. Proč?
  • Analýza S&P 500, EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD - indexy opět na nových all-time high
    I když trh očekává, že úrokové sazby v USA zůstanou na vyšší úrovních delší dobu, akciové indexy toto zatím nijak nezneklidňuje a v minulém týdnu dosáhly nových rekordů. Klíčová makrodata, která budou v tomto týdnu reportována, by však mohla jejich růst korigovat.
  • Analýza S&P 500, EUR/USD, USD/CAD - zastaví Fed býky?
    Tento týden je nabitý důležitými tržními událostmi, pojďme se na ně podívat a rozebrat si hlavní instrumenty, na kterých lze očekávat volatilitu.
  • Analýza S&P 500, GBP/USD a USD/JPY: Super týden před námi
    Obchodujete volatilitu? Pak se tento týden máte na co těšit. Hned pět centrálních bank včetně amerického Fedu budou rozhodovat o úrokových sazbách. A co na to býci na akciových indexech?
  • Analýza S&P 500 indexu a EUR/USD
    Na důležitých globálních akciových indexech vidíme po dlouhé době swing korekci dolů z předchozích all-time (US indexy) či střednědobých maxim (DAX30). I když technicky jsou korekční targety poměrně jasné (graf S&P 500 indexu), těžko ale na ně, s ohledem na nelogický vývoj trhů v posledních měsících, plně spoléhat. Důležité však nyní je, že se nenaplnil technický býčí scénář možného breakupu z konsolidačního trojúhelníku.
  • Analýza S&P 500, NZD/USD, GBP/USD - Kdy se růst indexů zastaví?
    Neustálé pokořování ATH na indexu S&P 500 už pomalu nikoho nepřekvapuje. Tradingová komunita se tak spíš ptá, kdy začne korekce. Pojďme se nad tím tedy zamyslet.
  • Analýza trhů: S&P 500, EUR/USD a USD/JPY
    Po náznacích korekce, přesněji po swing konsolidaci, v první polovině týdne se na americké trhy vrátila pozitivní nálada a indexy se dále posunují k úrovním historickým maxim.
  • Analýza USDCHF
    Menový pár USDCHF sa po odrazení z historického minima na .8275 vyšplhal až k .8526 a po vytvorení bearish hidden divergence som uskutočnil short na .849 a pokles pokračoval až k .8364
  • Analýza USD/MXN - špekulujeme na dlhodobý uptrend
    V dnešnej analýze si zamierame na trh USD/MXN. Na trhu USD/MXN, to vyzerá na naberajúcu silu amerického dolára voči mexickému pesu a teda špekulujeme na dlhodobý uptrend na tomto trhu.
  • Analýza více časových rámců měnových párů EUR/GBP a NZD/CAD
    V dnešním blogu se blíže podíváme na měnové páry EUR/GBP, NZD/CAD a to formou analýzy více časových rámců (multitimeframe). Při této analýze obchodník používá více grafů a to sestupně od shora dolů. Cílem je nastavení technických mantinelů před vstupem do obchodu a kvalitní načasování.
  • Analýza více časových rámců měnových párů USD/CHF a NZD/CAD
    V dnešním blogu se blíže podíváme na měnové páry USD/CHF, NZD/CAD a to formou analýzy více časových rámců (multitimeframe). Při této analýze obchodník používá více grafů a to sestupně od shora dolů. Cílem je nastavení technických mantinelů před vstupem do obchodu a kvalitní načasování.
  • Analýza více časových rámců: Měnový pár GBP/CAD
    Měnový pár GBP/CAD nabízí perfektní Price Action na více časových rámcích. Na týdenním grafu probíhá retest trendové čáry po breakoutu klínu. Jako obvykle nastavím podmínky pro případné obchody napříč časovými rámci. Cena je tentokrát v ideálním nastavení pro praktickou ukázku obchodu z hodinového grafu.
  • Analýza více časových rámců: Palladium a Platina
    V dnešním blogu se blíže podíváme na komodity: Palladium, Platina a to formou analýzy více časových rámců (multitimeframe). Při této analýze obchodník používá více grafů a to sestupně od shora dolů. Cílem je nastavení technických mantinelů před vstupem do obchodu a kvalitní načasování.
  • Analýza více časových rámců: Ropa a Nasdaq
    V dnešním blogu se blíže podíváme na WTI (ropa) a index Nasdaq100 formou analýzy více časových rámců (multitimeframe). Při této analýze obchodník používá více grafů a to sestupně od shora dolů. Cílem je nastavení technických mantinelů před vstupem do obchodu a kvalitní načasování.
  • Analýza vybraných akcií
    V tomto článku Vám přinášíme analýzu akcií, jejímž autorem je hlavní analytik společnosti RoboMarkets, Dmitriy Gurkovskiy.
  • Analýza zasadnutia BOC a ako obchodovať CAD
    Trhovým konsenzom je, že BOC zvýši úrokové sadzby z 0.5 % na 0.75 %. V prípade zvýšenia bude pre trh najdôležitejšie zodpovedať dve otázky: Bude chcieť BOC pokračovať v utesňovaní politiky len dovtedy, kým neodstráni dve zníženia sadzieb z roku 2015 alebo počíta s agresívnejším tempom utesňovania a viacerými zvýšeniami sadzieb. Druhou otázkou by bolo, ako rýchlo príde k ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb.
  • Analýza 1.10.2018: USD/CAD, AUD/CHF - pullback príležitosti
    V dnešnom blogu sa zamerám na analýzu 2 menových párov a to konkrétne USD/CAD a AUD/CHF z čoho je jeden major menový pár a jeden pár krížový. Jedná sa o príležitosti na SHORT obchody a to konkrétne po pullbacku.
  • Analýza 2.10.2018: EUR/USD - veľký obľúbenec
    Menový pár EUR/USD ako najoblúbenejší a najobchodovanejší menový pár na menovom trhu forex denne zobchodujú milióny traderov či už na inštitucionálnej úrovni alebo takých ako sme my sami. Každý z týchto traderov sa snaží odhadnúť budúci vývoj tohoto favorita na menových trhoch. Niektorý v krátkodobom horizonte na ktorý veľmi radi špekulujú a niektorý v horizonte dlhodobom. Možnosť rastu tohoto menového páru v strednedobom až dlhodobom horizonte preferujú mnohý tradery a k tomúto možnému budúcemu scenáru sa priklaňám aj ja.
  • Analýza 3.10.2018: AUD/CAD - obchodná príležitosť
    Menový pár AUD/CAD asi nebude v top 10 menových párov väčšiny traderov. Nie je tak populárny ako napríklad EUR/USD alebo USD/JPY, no to neznamená, že nemôže poskytovať veľmi pravdepodobné a veľmi kvalitné obchodné príležitosti. Obchodná príležitosť na ktorú by som Vás chcel upozorniť je aktuálna a "horúca". Táto príležitosť ponúka veľmi dobrý pomer potencionálneho zisku voči riziku. To je v dlhodobo ziskovom tradingu z môjho pohľadu žiadúce.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex ebook