Středa 18. září 2024 10:49
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
eightcap trade smarter
reklama
CapXmaster

Inflace v Polsku v srpnu pátý měsíc za sebou vzrostla, činila 4,3 procenta

30.08.2024 21:30  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Meziroční růst spotřebitelských cen v Polsku v srpnu zrychlil na 4,3 procenta z červencových 4,2 procenta. Inflace tak vzrostla již pátý měsíc za sebou a nacházela se na nejvyšší úrovni od začátku letošního roku. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil polský statistický úřad.

K růstu inflace podle agentury Bloomberg přispělo zrušení části vládních opatření omezujících ceny energií. Ceny elektřiny, plynu a dalších paliv se v srpnu podle statistického úřadu meziročně zvýšily o 10,3 procenta.

Loni v únoru se inflace v Polsku vyšplhala až na 18,4 procenta. Od té doby již sice výrazně klesla, v červenci se však vrátila nad cílové rozpětí polské centrální banky, které činí 1,5 až 3,5 procenta.

Centrální banka loni v září začala v reakci na pokles inflace snižovat úrokové sazby. Základní sazbu nejprve zredukovala o 0,75 procentního bodu a v říjnu ji snížila o čtvrt procentního bodu. Od té doby ji ale drží beze změny na 5,75 procenta.

Banka předpokládá, že inflace se začátkem příštího roku vyšplhá na více než šest procent. Poté by se inflace měla podle banky postupně snižovat a do konce roku 2026 by se měla dostat do cílového rozpětí. Představitelé banky v posledních týdnech signalizovali, že by mohli snižování úroků obnovit v příštím roce.

Česká národní banka (ČNB) na začátku srpna snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,5 procenta. Zpomalila tak uvolňování měnové politiky, když předtím letos čtyřikrát úrokovou sazbu snížila o půl procentního bodu. Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR v červenci zrychlil na 2,2 procenta z červnových dvou procent. Údaje o srpnovém vývoji inflace Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní 10. září.

Zdroj: Reuters, ČTK, Bloomberg

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Inflace v Německu zůstala v září na 0,8 %
    Meziroční inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie zůstala...
  • Inflace v OECD vystoupila na 3,3 procenta, zvyšuje se nejvíce od roku 2008
    Míra inflace v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v dubnu vystoupila na 3,3 procenta z březnové hodnoty 2,4 procenta, a zaznamenala tak nejvýraznější vzestup od globální finanční krize z roku 2008. Ceny se rychle zvyšují nejen v nejvyspělejších zemích, ale i jinde. Citelně k tomu přispívá zdražování energií.
  • Inflace v Polsku bude podle šéfa centrální banky pokračovat v rychlém poklesu
    Inflace v Polsku bude pokračovat v rychlém poklesu. Předpověděl to dnes podle agentury PAP guvernér polské centrální banky Adam Glapiński. V únoru se polská inflace vyšplhala až na 18,4 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za 26 let. Od té doby se však snižuje a v květnu sestoupila na roční minimum 13 procent.
  • Inflace v Polsku dál zpomaluje, dostala se na 2,8 procenta
    Míra inflace v Polsku v únoru podle předběžných údajů zvolnila na 2,8 procenta z lednového tempa 3,7 procenta, oznámil dnes polský statistický úřad. Je to výraznější pokles, než se čekalo. Meziměsíčně pak ceny vzrostly o 0,3 procenta proti růstu o 0,4 procenta v předchozím měsíci.
  • Inflace v Polsku poprvé od loňského února sestoupila pod deset procent
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Polsku v září zpomalil na 8,2 procenta ze srpnových 10,1 procenta. Inflace se tak dostala pod desetiprocentní hranici poprvé od loňského února. Vyplývá to z dnešního rychlého odhadu polského statistického úřadu. Polský premiér Mateusz Morawiecki po zveřejnění statistických údajů uvedl, že do konce roku by inflace mohla klesnout pod šest procent a že polská centrální banka by mohla přikročit k dalšímu snížení úrokových sazeb.
  • Inflace v Polsku se dál zvyšuje, v únoru vzrostla na 18,4 procenta
    Míra inflace v Polsku v únoru vzrostla na 18,4 procenta z lednové hodnoty 16,6 procenta. Ve své zprávě to dnes oznámil polský statistický úřad. Guvernér polské centrální banky Adam Glapiński uvedl, že navzdory pokračujícímu růstu spotřebitelských cen je další zvýšení úrokových sazeb nepravděpodobné. Základní úrok je v Polsku na 6,75 procenta.
  • Inflace v Polsku stoupla na 15,6 procenta, je nejvyšší za čtvrt století
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Polsku v květnu zrychlil na 15,6 procenta ze 13,9 procenta v dubnu. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni za čtvrt století. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil polský statistický úřad. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v červnu zvýšily o 1,5 procenta.
  • Inflace v Polsku v červenci vzrostla na 4,2 procenta, čekal se větší nárůst
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Polsku v červenci zrychlil na 4,2 procenta z červnového tempa 2,6 procenta. V rychlém odhadu to dnes uvedl polský statistický úřad. Nárůst inflace byl však mírnější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury PAP v průměru předpokládali, že ceny vykážou za červenec meziroční zvýšení o 4,4 procenta.
  • Inflace v Polsku v červnu vystoupila na 15,5 z květnových 13,9 procenta
    Meziroční míra inflace v Polsku v červnu vystoupila na 15,5 z květnových 13,9 procenta. V konečné zprávě to dnes uvedl polský statistický úřad, který v rychlém odhadu uváděl inflaci 15,6 procenta.
  • Inflace v Polsku v dubnu klesla na 14,7 procenta, nejníže od loňského května
    Meziroční míra inflace v Polsku v dubnu sestoupila na 14,7 procenta z březnových 16,1 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil polský statistický úřad. Inflace tak klesla druhý měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň od loňského května.
  • Inflace v Polsku vystoupila na 8,6 procenta, je nejvyšší za více než 20 let
    Míra inflace v Polsku v prosinci pokračovala v růstu a dostala se na 8,6 procenta - nejvýše za více než 20 let. Proti listopadu ceny vzrostly o 0,9 procenta, oznámil dnes ve svém rychlém odhadu polský statistický úřad. Výsledek překonal odhady analytiků, kteří počítali s mírnějším růstem. Inflace v Polsku je tak nejvyšší ze všech zemí Visegrádské skupiny (V4), kam patří ještě Česká republika, Maďarsko a Slovensko.
  • Inflace v Polsku vystoupila na 9,2 procenta, hospodářský růst zpomalil
    Míra inflace v Polsku v lednu vystoupila na 9,2 procenta, a dostala se tak nejvýše za více než 20 let. Oznámil to dnes polský statistický úřad. Ten rovněž uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) ve čtvrtém čtvrtletí podle předběžných údajů zvolnil růst proti předchozím třem měsícům na 1,7 procenta z tempa 2,3 procenta ve třetím čtvrtletí.
  • Inflace v prosinci byla pod odhadem ČNB kvůli regulaci cen energií
    Inflace v prosinci byla o 3,3 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) ve své podzimní prognóze. Rozdíl způsobily zejména regulované ceny energií, bez započítání takzvaného úsporného tarifu by byla inflace 19,3 procenta, nikoli 15,8 procenta, jak dnes vykázal Český statistický úřad (ČSÚ), upozornil ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Výrazně pomaleji, než centrální banka očekávala, rostly v prosinci ceny pohonných hmot. Rychlejší bylo naopak zdražování potravin.
  • Inflace v prosinci klesala nejen v Česku, ale i ve většině dalších zemí
    Inflace v prosinci klesala nejen v České republice, ale i ve většině dalších zemí. Z evropských zemí patřila v Česku k těm vyšším, výraznější byla zejména v Turecku, Moldavsku a na Ukrajině, ale také v Pobaltí, Maďarsku či Polsku. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu, kterou má ČTK k dispozici. Inflace v Česku v prosinci zpomalila na 15,8 procenta z listopadových 16,2 procenta.
  • Inflace v prosinci zpomalila na 6,9 procenta, za celý rok činila 10,7 procenta
    Spotřebitelské ceny v prosinci meziročně stouply o 6,9 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo z listopadových 7,3 procenta. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Za celý loňský rok činila průměrná míra inflace 10,7 procenta. Bylo to o 4,4 procentního bodu méně než v roce 2022, kdy ovšem byla druhá nejvyšší inflace od vzniku samostatné ČR.
  • Inflace v Rusku již údajně dosáhla svého vrcholu
    Inflace v Rusku již dosáhla svého vrcholu, její pokles však zatím není dostatečný k tomu, aby ruská centrální banka mohla zahájit snižování úrokových sazeb. Uvedla to dnes podle agentury Reuters guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová v projevu k poslancům Státní dumy, což je dolní komora ruského parlamentu.
  • Inflace v Rusku podle analytiků letos bude až 20 pct., HDP klesne o osm pct.
    Inflace v Rusku v letošním roce zrychlí na 20 procent a ekonomika by mohla klesnout až o osm procent. Ukázal to nezávislý průzkum mezi 18 ekonomy uskutečněný ruskou centrální bankou.
  • Inflace v Rusku prudce stoupla na 15 %
    Meziroční míra inflace v Rusku se v lednu vyšplhala na 15 procent z úrovně 11,4 procenta na konci...
  • Inflace v Rusku v březnu klesla na 3,5 procenta
    Meziroční míra inflace v Rusku v březnu klesla na 3,5 procenta z únorových 11 procent. Poprvé za rok se tak dostala pod čtyřprocentní cíl ruské centrální banky. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů ruského statistického úřadu. Za poklesem inflace stojí vysoká srovnávací základna z loňského března. Tehdy spotřebitelské ceny v Rusku prudce rostly v důsledku únorového zahájení útoku na Ukrajinu.
  • Inflace v Rusku v březnu vystoupila na 14,53 procenta, nejvýše od roku 2015
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Rusku v březnu zrychlilo na 14,53 procenta z únorových 9,15 procenta. Inflace tak byla nejvyšší od roku 2015, oznámil včera ruský statistický úřad. Ceny přitom porostou i nadále, a to kvůli propadu kurzu rublu způsobenému sankcemi západních zemí kvůli ruské invazi na Ukrajinu, upozornila agentura Reuters.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex