Úterý 19. březen 2024 11:31
reklama
CapXmaster
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple pivot points
reklama
CapXmaster

Bloomberg: Jsou baterie obchodní válkou, kterou už Čína vyhrála?

24.09.2020 12:47  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Příští léto by z výrobní linky v továrně na lithium-iontové baterie v americkém Endicottu měly začít sjíždět tisíce dobíjecích bateriových článků. Závod, který provozuje konsorcium malých firem nazvané Imperium3 New York LLC, bude příští rok jediným novým výrobním závodem tohoto typu v USA a bude dodávat baterie zákazníkům v obranném či dopravním průmyslu i v dalších odvětvích. S počáteční roční kapacitou produkce článků odpovídající jedné gigawatthodině, což v průměru stačí zhruba pro 19.000 elektrických aut, je kapacita závodu v Endicottu zlomkem toho, co budou vyrábět konkurenti ve světě.

Podle odhadu BloombergNEF bude zvýšení kapacity výroby v Číně 40krát vyšší, zatímco v Evropě 19krát vyšší. To ukazuje, že Spojené státy v závodě o výrobu baterií zaostávají.

Hodnota globálního trhu s bateriemi pro elektromobily, spotřební elektroniku a skladování energie z obnovitelných zdrojů by do roku 2030 měla podle odhadu BloombergNEF stoupnout na 116 miliard USD (2,6 bilionu Kč) z nynějších 28 miliard USD. A zdá se, že Spojeným státům se podaří z této částky zajistit si jen malý díl.

"Jsem ohromen," poznamenal výkonný ředitel společnosti Magnis Energy Technologies Frank Poullas. "V Evropě a v Asii je tolik aktivity a v USA téměř nic," dodal. Jeho firma je jedním z majitelů továrny v Endicottu.

Americké a německé automobilky dominovaly 20. století, byly průkopníky a neustále zdokonalovaly spalovací motory. Japonsko a Čína, které se industrializovaly později, se snažily je dohnat. V současnosti však Asie, v čele s Čínou a Jižní Koreou, vede ve vývoji levné a výkonné technologie pro éru elektrických aut.

Americkému průmyslu ublíží, když rostoucí poptávku po bateriích budou uspokojovat jen zahraniční firmy, varují odborníci. Ztráty pracovních míst v automobilovém průmyslu, který se už teď zmenšuje, pak budou ještě vyšší, pokud se výroba baterií soustředí do zahraničí.

To, že trhu bude dominovat Čína, tedy země, která je schopna využívat vývoz jako politický nástroj, může mít dopady i na bezpečnost pro USA a další z dodavatelského řetězce. Do roku 2025 budou mít továrny na baterie v Číně maximální výrobní kapacitu zhruba 1,1 terawatthodin za rok, což je téměř dvojnásobek kapacity zbytku světa.

Výrobci aut chtějí mít své dodavatele blízko, aby tak předešli případnému přerušení dodávek. To je i důvod, proč několik výrobců baterií zahajuje výrobu v zahraničí, včetně čínské firmy Contemporary Amperex Technology (CATL), která staví první zahraniční továrnu v Německu. Šéf CATL Ceng Jü-čchün uvádí, že firma zvažuje i možnost expanze do USA, ale problémem je zdejší méně rozvinutá síť dodavatelů. To ale nezastavilo jihokorejské konkurenty - LG Chem zvyšuje kapacitu v Ohiu, zatímco SK Innovation, která staví továrnu i v Maďarsku, chce zahájit výrobu v USA na začátku roku 2022.

Čína má ale pod kontrolou dodávky pro téměř všechny součásti baterií. Podle poradenské firmy Benchmark Mineral Intelligence má téměř 80procentní podíl na chemické rafinaci, při které se přeměňuje lithium, kobalt a další suroviny na složky nutné pro výrobu baterií.

Vznikají už také aliance, které mají Čínu zbrzdit. Automobilky jako General Motors a PSA Group vstoupily do společných podniků na výrobu baterií s firmami z Jižní Koreje a z Evropy. Nicméně Volkswagen, Daimler a další značky investují přímo do čínských výrobců, aby si zajistily dodávky v budoucnosti.

Opatrnost v USA je pochopitelná. Elektromobily jsou přijímány pomaleji a pandemie zhoršila prodej aut po celém světě. Prodej baterií se má poprvé za 30 let snížit. Po celém světě se snaží podpořit zájem o elektrická auta stimulačními programy, americká vláda ale nic takového neplánuje. Kandidát Demokratické strany na prezidenta USA Joe Biden ale naznačil, že pokud bude zvolen, mohl by sektor podpořit.

Někteří jsou ale optimisté a věří, že Spojené státy vše doženou. "Jen to potrvá déle a bude to trochu pomalejší," říká partner společnosti Azimuth Capital Management David Deak, jehož firma se zaměřuje na investice do nízkouhlíkové energie.

Zdroj: Reuters, ČTK, BloombergNEF, Azimuth Capital Management

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Bloomberg: G7 chce použít zmrazená ruská aktiva jako zástavu při obnově Ukrajiny
    Skupina vyspělých zemí G7 a Evropská unie jednají o plánu, podle kterého by zmrazená aktiva ruské centrální banky v hodnotě více než 250 miliard dolarů (5,8 bilionu Kč) použily jako zástavu za úvěry na poválečnou obnovu Ukrajiny. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovala agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Hodnota majetku Mexičana Slima poprvé překonala 100 miliard USD
    Hodnota majetku mexického telekomunikačního magnáta Carlose Slima poprvé překročila hranici 100 miliard USD (2,2 bilionu Kč). Uvedla to agentura Bloomberg. Podle jejího žebříčku je nyní Slim 11. nejbohatším člověkem na světě a nejbohatším v Latinské Americe. Kdysi byl nejbohatší na světě, než ho o tuto pozici připravili zakladatelé velkých technologických firem.
  • Bloomberg: Hospodářské zázraky se nedějí
    Je to jedna z méně rozšířených ekonomických pravd. Hospodářské zázraky, byť jsou zdrojem poutavých...
  • Bloomberg: Hvězdný růst akcií výrobců rukavic překonává i Teslu
    Výrobci gumových rukavic v jihovýchodní Asii přitahují zájem investorů mnohem více než elektrická auta Elona Muska. Akcie firmy Top Glove na burze v Kuala Lumpur totiž od začátku roku přidaly asi 428 procent, což je nejvyšší růst z firem v indexu MSCI Asia Pacific. Akcie podobné firmy Supermax pak zpevnily o více než 1200 procent. Ve srovnání s tím akcie Tesly zaznamenaly růst o 259 procent. Píše to agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Indické začínající technologické firmy zažívají nebývalý rozkvět
    Začínajícím technologickým firmám v Indii se v uplynulém týdnu nebývale dařilo. Za čtyři dny hodnota nejméně šesti z nich překonala hranici jedné miliardy USD (21,9 miliardy Kč). Dostaly se tím mezi takzvané jednorožce, upozornila agentura Bloomberg. Pro srovnání - podle údajů výzkumné společnosti CB Insights za celý loňský rok, poznamenaný pandemií, vzniklo v Indii celkem sedm nových jednorožců. O rok dříve jich bylo šest.
  • Bloomberg: Indický podnikatel Gautam Adání je opět nejbohatším člověkem v Asii
    Indický podnikatel Gautam Adání se vrátil na pozici nejbohatšího člověka v Asii. Ukázal to dnes on-line index nejbohatších lidí, který sestavuje agentura Bloomberg. Z první příčky v Asii jej před rokem sesadil krajan Mukéš Ambání, když se Adání a jeho obchodní impérium stalo terčem spekulantů. Ti Adáního obvinili z účetních nesrovnalostí, indický nejvyšší soud ale tento týden rozhodl, že po sérii vyšetřování už v této věci není nutné nic dalšího konat.
  • Bloomberg: Indie je díky stavebnictví hlavním tahounem ocelářského průmyslu
    Globální poptávku po oceli zachraňuje Indie. Čínský stavební sektor je stále v útlumu a USA a Evropa pravděpodobně směřují do recese. Indie, která by mohla příští rok předstihnout Čínu a stát se nejlidnatější zemí světa, je naopak uprostřed stavebního rozkvětu a premiér Naréndra Módí usiluje o modernizace silnic, železničních sítí a přístavů s cílem vyrovnat se Číně jako výrobnímu centru. Poptávka po oceli je zde proto na vzestupu, upozornila agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Indie vystřídala Hongkong na postu čtvrtého největšího akciového trhu
    Indie tento týden vystřídala Hongkong na postu čtvrtého největšího akciového trhu na světě. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Indie láká investory svými růstovými vyhlídkami a reformami v době, kdy se Čína potýká s odlivem globálního kapitálu, píše Bloomberg.
  • Bloomberg: Island díky své levné elektřině láká těžaře bitcoinů
    Island se díky své levné elektřině z obnovitelných zdrojů stal útočištěm pro těžaře bitcoinů. Náklady na energii se jinde prudce zvyšují a ve Spojených státech a dalších zemích sílí i tlak regulátorů na kryptoměnové odvětví. Uvedla to agentura Bloomberg. Kromě dostatku levné energie je výhodou Islandu také jeho chladné klima, čehož využívají datová centra.
  • Bloomberg: Jedné z nejbohatších ropných zemí dochází hotovost
    Když v roce 2016 tehdejší kuvajtský ministr financí Anas Sálih varoval, že nastal čas snížit výdaje a připravit se na život po ropě, setkal se s posměchem od obyvatel, kteří vyrůstali na zdánlivě nekonečném toku petrodolarů. O čtyři roky později ale jedna z nejbohatších zemí světa nemá dost peněz na pokrytí výdajů a prudký pokles cen energií vyvolává otázky ohledně dalšího fungování států v Perském zálivu, píše agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Klíčoví spojenci Ukrajiny zvažují téměř úplný zákaz vývozu do Ruska
    Někteří klíčoví spojenci Ukrajiny, včetně Spojených států, zvažují téměř úplný zákaz vývozu do Ruska. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Znamenalo by to další silný tlak na prezidenta Vladimira Putina ve snaze ještě více mu zkomplikovat financování invaze ruských vojsk na Ukrajinu.
  • Bloomberg: Komise pro cenné papíry je blízko schválení bitcoinových fondů ETF
    Firmy, které chtějí spustit spotové bitcoinové investičních fondy obchodované na burze (ETF), dosáhly zásadního pokroku při získávání souhlasu amerických regulačních orgánů, píše s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg. Pracovníci Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) doporučili několika burzám a emitentům, aby do pátku předložili konečnou verzi klíčového dokumentu, známého jako 19b-4 filings. Podle zdroje Bloombergu pracovníci SEC navíc neměli po posledních změnách k dokumentům několika firem žádné další připomínky a budou o předložených žádostech hlasovat už příští týden.
  • Bloomberg: Konec ruského plynu podle EK může snížit unijní HDP až o 1,5 procenta
    Zastavení dodávek ruského plynu do Evropské unie by mohlo snížit unijní hrubý domácí produkt (HDP) až o 1,5 procenta, pokud bude chladná zima a EU nepodnikne preventivní opatření v zájmu snížení spotřeby. Vyplývá to z návrhu dokumentu s novými prognózami Evropské komise (EK), ke kterému získala přístup agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Koronavirové záchranné programy snížily bankroty v EU
    Masivní podpora ze strany centrálních bank a vlád, která zmírňuje dopady koronavirových restrikcí, pomáhá evropským společnostem odvracet hrozící bankroty. Počet firem, které požádaly o ochranu před věřiteli, ve velkých evropských ekonomikách jako Británie, Německo a Francie od pandemie prudce klesl, přestože ekonomikám se nedaří. To však současně vyvolává obavy z příchodu šoku, jakmile tyto mimořádné stimuly skončí, upozornila agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Koronavirus by svět mohl přijít na 2,7 bilionu USD
    Nový koronavirus by světovou ekonomiku mohl přijít až na 2,7 bilionu dolarů (60,8 bilionu Kč), vypočítali analytici agentury Bloomberg. To je ekvivalent ročního hrubého domácího produktu (HDP) Británie. Ve svém nejhorším scénáři ekonomové počítali s recesí ve Spojených státech, v eurozóně i v Japonsku a s rekordně nízkým růstem v Číně.
  • Bloomberg: Koruna je barometrem toho, jak vláda zvládá pandemii
    Je-li česká koruna barometrem toho, jak vláda zvládá nárůst nakažených koronavirem, výsledek není pro miliardáře v čele české vlády povzbudivý, napsala dnes agentura Bloomberg. Z měn rozvojových trhů podala od počátku října, kdy začaly počty infikovaných v Evropě stoupat, druhý nejhorší výkon po turecké liře. Podle čtyř desítek analytiků dotazovaných agenturou Reuters však koruna do roka zpevní nejvíce z měn v regionu střední a východní Evropy.
  • Bloomberg: Křetínský vydělává díky své sázce proti ekologickým plánům Evropy
    Agentura Bloomberg ve svém dnešním článku mapuje podnikání českého miliardáře Daniela Křetínského a jeho Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v oblasti fosilních paliv. Označuje Křetínského za "nepolapitelného miliardáře", který vybudoval své impérium na předpokladu, že ekologická transformace Evropy bude chaotickým a zdlouhavým procesem, takže bude ještě dlouhou dobu potřeba využívat uhlí a plyn.
  • Bloomberg: Letošek by mohl být pro euro rokem desetiletí
    Jakkoli se zdálo, že letošek bude pro euro katastrofou, teď má našlápnuto ke svému nejlepšímu roku za desetiletí, píše agentura Bloomberg. V tomto týdnu se euro vůči americkému dolaru dotklo nejvyšší úrovně za šest měsíců a má na to se v prvním pololetí stát nejvýkonnější měnou ve skupině deseti nejvyspělejšími ekonomik G10.
  • Bloomberg: Lidé v době pandemie ušetřili 2,9 bilionu USD
    Spotřebitelé v největších ekonomikách světa nashromáždili v době omezení pohybu souvisejícího s pandemií dodatečných 2,9 bilionu dolarů (62,7 bilionu Kč). To je značná hotovost, která vytváří potenciál pro silné oživení z recese způsobené pandemií, uvedla s odvoláním na své výpočty agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Maďarsko se po zablokování peněz z EU obrátí na finanční trhy
    Maďarsko plánuje nabídnout na trhu dluhopisy v eurech a dolarech, protože vláda premiéra Viktora Orbána hledá alternativy k zablokovaným miliardám eur z fondů Evropské unie. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na osobu obeznámenou s touto záležitostí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex ebook