5 událostí, které dnes stojí za pozornost

1) Spojené státy nyní nechystají nové útoky na Írán, budou na něj vyvíjet tlak jiným způsobem. Podle zpravodajského webu Axios to řekl americký ministr zahraničí Marco Rubio kolegům ze spojeneckých zemí. Náměstek íránského ministra zahraničí Kázem Gharíbabádí zase do Washingtonu vzkázal, že jestli se chtějí USA dočkat otevření Hormuzského průlivu, musí napravit své chyby a plnit závazky, napsala agentura Reuters.
2) Světová ekonomika zvládla energetický šok vyvolaný válkou s Íránem lépe, než se čekalo. V úterý to novinářům sdělila výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Zároveň však podle agentury Reuters vyjádřila obavy ze zhoršující se fiskální situace některých států, která se podle ní projevuje rostoucími výnosy dluhopisů a zastaveným procesem dezinflace, tedy zpomalování růstu cen.
3) Německý kancléř Friedrich Merz dnes vyzval k optimismu ohledně plánovaných reforem. Na závěr dvoudenního zasedání spolkové vlády na zámku Neuhardenberg řekl, že v příštím roce očekává hospodářské oživení a růst HDP o nejméně jedno procento.
4) Šest měsíců po vypuknutí války mezi USA a Íránem patří Katar k největším ekonomickým obětem tohoto konfliktu. Jeho vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) se za tu dobu propadl o 96 procent. Pokles vývozu ropy zaznamenaly také Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Irák a Kuvajt, ale zdaleka ne v takové míře. Vyplývá to z výpočtů agentury Reuters.
5) Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí rostla v celoročním přepočtu tempem 1,5 procenta. Zpomalila tak z tempa 2,1 procenta v prvním čtvrtletí. Ve zpřesněné zprávě to dnes uvedli statistici amerického ministerstva obchodu. Údaje tak potvrdily první rychlý odhad z konce července.
Zdroj: Investing.com, Bloomberg, Reuters
Čtěte více
-
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Míra nezaměstnanosti v eurozóně i v celé Evropské unii zůstala v září na stejné úrovni jako v předchozím... -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Podnikatelská důvěra v Německu se v říjnu překvapivě zlepšila. Dostala se tak na nejvyšší úroveň za dva... -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
1) Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell na konferenci v Bostonu uvedl, že americká ekonomika generuje aktuálně velmi optimistické výhledy, které v neobvyklé kombinaci nízké nezaměstnanosti a nízké inflace podporují víru v další pokračování expanze. Powell připomněl, že míra nezaměstnanosti je kolem 3,9 % a inflace kolem cíle centrální banky na úrovni 2 %. -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
1) Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) pokutoval ratingovou agenturu Moody's za porušování pravidel o ratingu v regionu. Moody's má zaplatit 1,24 milionu eur. Podle ESMA porušily německá a britská divize Moody's z nedbalosti nařízení o regulaci ratingových agentur v souvislosti s veřejným oznámením některých ratingů. Porušily také pravidlo o zveřejnění metodiky používané k určení těchto ratingů. -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu dosáhla nejrychlejšího tempa růstu od začátku letošního roku... -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu rostla v říjnu nejrychleji za více než dva roky. Index nákupních... -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
1) Většina trhů asijsko-pacifického regionu v důsledku obav z růstu inflace dnes dál oslabovala, největší ztráty kolem procenta a půl zaznamenaly akcie v Koreji a Japonsku. Akcie japonské automobilky Nissan po úterních výsledcích dnes propadly o deset procent, zatímco konkurenční Toyota, která oznámila výsledky v průběhu středy, už stihla připsat dvě procenta k dobru. -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Index spotřebitelské důvěry (index GfK) v příznivý listopadový vývoj německé ekonomiky dosáhl hodnoty 9,7... -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Podle prvních odhadů rostla v říjnu inflace (index CPI) eurozóny meziročně tempem 0,5 %. Jádrová inflace... -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Míra nezaměstnanosti v Německu klesla v říjnu na rekordní minimum 6,0 %, analytici počítali se stagnací na... -
5 Událostí, které dnes stojí za pozornost
1) V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v září vzniklo 194 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 500 tisíc míst po vzniku 366 tisíc míst v srpnu (revidováno z 235 tisíc). Míra nezaměstnanosti se snížila na 4,8 % z 5,2 % v srpnu, čekal se pokles na 5,1 %. Data zveřejnilo dnes americké ministerstvo práce. -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Japonský jen díky překvapivé nečinnosti japonské centrální banky (BoJ - Bank of Japan) pokračuje v růstu a... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Dnes zasedala Evropská centrální banka (ECB) a svůj projev na tiskové konferenci přednesl její šéf Mario... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Japonská centrální banka (BoJ - Bank of Japan) překvapila finanční trhy svou nečinností a ponechala svou... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Americká centrální banka (Fed) začíná s dvoudenním zasedáním. Neočekávají se žádné změny ohledně... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Americká centrální banka (Fed) dnes ve 20:00 SELČ zveřejní úrokové sazby, změny nejsou očekávány... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Cena ropy dnes díky zvýšení měsíční produkce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) klesá od... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Pracovníci ropných společností na Kuvajtu ukončili třídenní stávku a cena ropy začala opět klesat. Do centra... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Ministři financí eurozóny diskutují v Amsterdamu o záchranném balíčku pro Řecko. Zasedání bude... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Americký dolar před zasedáním americké centrální banky (Fed) oslabuje a japonský jen naopak před zasedáním japonské...


