Pátek 19. duben 2024 03:35
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost

Americké akcie pod výprodejním tlakem

19.10.2018 10:15  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • Druhou žádostí Inercomu o schválení prodeje bulharských aktiv ČEZ se antimonopolní úřad zabývat nebude.
  • Management CME by začal zvažovat distribuci zisku při zadlužení 2,75násobku vůči OIBDA.
  • Evropské akcie by mohly mít na začátku seance tendenci mírně růst.
  • V závěru týdne se z makroekonomických ukazatelů dočkáme pouze amerických prodejů existujících domů. Tato data však nejsou pro trhy příliš zajímavá.
  • Výsledky hospodaření dnes zveřejňuje například americký výrobce drogistického zboží a kosmetiky Procter & Gamble nebo dodavatel ropných zařízení Schlumberger. Na evropském kontinentu reportuje švédský výrobce zahradní techniky Husqvarna či švédský producent tahačů a autobusů Volvo.
  • Analytici Société Générale zvýšili doporučení na Koupit pro francouzského dodavatele čidel pro zastiňovací techniku Somfy a naopak ho snížili na Prodat pro francouzského výrobce homeopatik Boiron.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové trhy včera prožily další silnou výprodejovou vlnu, když index S&P 500 spadl o 1,4 %. Přes dvě procenta odepisovaly akcie prodejců zbytného zboží a informačních technologií. Převaha prodejních příkazů tak byla ještě důsledkem středečního zápisu z posledního zasedání Fedu, na který reagoval dluhopisový trh poklesem a výnosy se tak dostaly opětovně k sedmiletým maximům.

Asijsko-pacifický region jako celek výrazných změn nedoznal, když index MSCI Asia Pacific se pohybuje okolo včerejších úrovní. Velkou zásluhu na tomto výsledku měly čínské akcie (index CSI 300 +2,7 %), které kompenzovaly ztráty ostatních regionálních indexů. Z nich se nejhůře dařilo indickým akciím, jež přišly o 1,1 %.

ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad se nebude zabývat druhou žádostí společnosti Inercom o schválení nákupu bulharských aktiv ČEZ s odvoláním na běžící soudní řízení. To vyvolaly podané správní žaloby Inercomu a ČEZ, ve které obě dvě společnosti napadají zamítavé rozhodnutí o transakci z důvodu narušení hospodářské soutěže kvůli možnému dominantnímu postavení Inercomu na daném trhu. Na základě toho se Inercom zbavil solárních elektráren.

Soud se bude žalobami zabývat až v květnu příštího roku. Je tak již velmi pravděpodobné, že prodat bulharská aktiva se ČEZ letos nepodaří, a to ani v případě, že by kupujícím byl jiný zájemce.

V naší analýze jsme počítali s prodejem jako možným jednorázovým efektem do výsledků hospodaření, který by mohl udržet dividendu poblíž hranice 30 CZK. Náš základní scénář ale počítá s dividendou ve výši 27 CZK bez ohledu na to, zda se prodej uskuteční, či nikoliv. Zprávu vnímáme mírně negativně, ale bez vlivu na ocenění.

CME

Včerejší konferenční hovor k výsledkům hospodaření přinesl informaci k možnému zahájení distribuce zisku. Jeden z šéfů Michael Del Nin uvedl, že aby management začal přemýšlet o nějaké formě výplaty zisku, bude zapotřebí, aby čistý dluh vůči OIBDA dále klesnul k úrovni 2,75násobku. Ke konci třetího kvartálu se nacházel na 3,8násobku, dle vyjádření managementu by mohl ke konci roku klesnout k trojnásobku.

V optimistickém scénáři by tak mohl management začít vyplácet dividendu již ze zisku příštího roku, což je ale podmíněno dokončeným prodejem slovinských aktiv a pokračujícím růstem ziskových marží.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americké akcie opět klesly
    Včerejší obchodování v USA bylo za spíše podprůměrných objemů a stejně jako v úterý byla vidět snaha trhů pokračovat v růstu z posledního týdne, ovšem nakonec hlavní akciové indexy propadly přibližně o -0,7 %. S výraznějším ziskem ukončil včerejší den pouze energetický sektor (Chevron +1 %, Exxon Mobil +1,9 %, Halliburton +2,2 %, Occidental +1,6 %). Největší propad pak zaznamenal finanční sektor (Bank of America -1,4 %, JPMorgan -1,8 %, Citigroup -1,9 %, Goldman Sachs -1,5 %).
  • Americké akcie opět na maximech, zlato koriguje níž
    Prudký pondělní růst dostal americké akcie na nová maxima, následně se index S&P 500 zklidnil a až do pátku se obchodoval v úzkém range těsně pod důležitou psychologickou hranicí 2500 bodů. Futures na index Nasdaq-100 se obchoduje těsně pod svým maximem kolem ceny 6.000 a futures na Dow Jones překonal historickou hranici a atakuje 22.200.
  • Americké akcie opět prudce padaly. Na vině je Peking a strach z toho, že dobře už bylo
    Americké akcie mají za sebou další těžký den. Hlavní indexy vesměs ztratily přes tři procenta. Dow Jonesův index oslabil o 3,10 procenta, Standard & Poor’s 500 o 3,24 procenta, a Nasdaq Composite ztratil dokonce 3,80 procenta. Takový výprodej je do značné míry nečekaný, jelikož ještě o víkendu zavládl mezi investory určitý optimismus ve světle dojednaného příměří v obchodní válce mezi USA a Čínou. Pozitivní náladu přitom mohly podpořit i holubičí signály šéfa americké centrální banky, který minulý týden naznačil, že zvyšování sazeb se blíží do neutrálního pásma rychleji, než do té doby trh čekal. V neutrálním pásmu už není třeba dalšího vehementního utahování měnových šroubů, což akcie obvykle vítají.
  • Americké akcie opět prudce zlevnily. Fed se bojí nízké inflace a chystá se na Jackson Hole
    Americké akciové trhy mají za sebou další vlnu výprodejů. Podobně jako předchozí čtvrtek, i tento čtvrtek byl pro akciové indexy nepříjemně ztrátový. Index Dow Jones klesl o 1,24 % na 21 750 bodů. širší index S&P 500 oslabili o 1,54 % a dostal se k hranici 2 430 bodu a technologický index Nasdaq Composite ztratil 1,94 % a zastavil se až u značky 6 221 bodu. Index volatility VIX skokově vzrostl o více než 30 % a dostal se na 15,55 bodů.
  • Americké akcie opět překonávají evropské, libra dál pod tlakem
    Dnešní události nebyly takového rázu, aby ukázaly finančním trhům jednotnou myšlenku a směr. Data z USA byla horší, než se čekalo, ale tržní nálady se prakticky nedotkla. Index podnikatelské aktivity filadelfského Fedu přitom spadl až těsně k nule a počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti byl znovu vyšší, než se čekalo.
  • Americké akcie otevřely v záporu, po výrobní inflaci se pozornost obrací k Fedu
    Po pátečních datech o americké inflaci se tlak na americký Fed a jeho měnovou politiku dnes opět zvýšil. Výrobní ceny v největší světové ekonomice stouply v listopadu meziročně o skoro deset procent, nejvíce v historii a více, než se na trzích čekalo. Inflační tlaky by tak mohly přetrvávat hlouběji do roku 2022. Od Fedu, který ve středu završí svoje poslední měnověpolitické zasedání tohoto roku, se očekává, že pravděpodobně urychlí ukončování svého programu nákupů dluhu.
  • Americké akcie poblíž historických maxim
    Včerejší obchodní den v USA se nesl na silně pozitivní vlně a pokračoval tak v růstech z předešlého dne v návaznosti na vyjádření FEDu. Nejlépe se dařilo finančnímu (Bank of America +3,9 %, Citigroup +3,9 %, Wells Fargo +1,5 %, Goldman Sachs +1,7 %, Visa +2,5 %, Mastercard +3,1 %) a energetickému sektoru (Chevron +2,5 %, Exxon Mobil +3,4 %, Halliburton +5,4 %). Ani farmaceutické společnosti zabývající se výrobou vakcín se rozhodně nenechaly zahanbit (Novavax +10,9 %, Moderna +3,2 %, Biontech +4,1 %). Technologický Nasdaq byl včera mírně upozaděn, ovšem i zde zaznamenaly některé tituly slušné růsty (Activision Blizzard +2,6 %, AMD +1,7 %, Nvidia +2,5 %).
  • Americké akcie počáteční zisky opět neudržely
    Včerejší obchodování na americkém akciovém trhu mělo podobný průběh jako to předešlé. Z počátku seance si index S&P 500 připisoval zisky, které dosahovaly až 0,9 %, nicméně po 1,5 h veškerý růst vymazal a již se nedokázal vymanit z převahy prodejních příkazů. Nakonec tak uzavřel 0,8 % pod úterním závěrečným kurzem. Za změnou nálady nestály žádné nové zásadní informace, i tak ale nebyli investoři ochotni se pouštět do otevírání nových pozic. Nejvíce k propadu přispěly informační technologie (-1,3 %).
  • Americké akcie po dlouhém víkendu propadly a nyní se snaží konsolidovat
    Dnešní den začal pro akcie v Evropě mírně negativně, ale ztráty během dne hodně narostly. Pokles se přerušil, když otevřela - také hodně dole - Amerika. Ta se následně trochu zvedla, ale nyní se snaží spíše konsolidovat na nižších úrovních. Zatímco evropské akcie ztrácejí kolem 1,3 procenta, americký S&P 500 je dole o 1,8 pct. Nejsledovanějším ale zůstává Nasdaq , jehož pozice je o 2,5 pct pod pátečním závěrem.
  • Americké akcie podporuje optimismus, dolar dále oslabuje
    Americké akcie rostly, díky optimismu ohledně vakcín, ty evropské jsou naopak spíše v červeném. Dolar pokračuje ve svém poklesu a oslabuje na nejnižší hodnotu za 2,5 roku, eurodolar se aktuálně obchoduje na 1,228.
  • Americké akcie pokračují v pomalém poklesu
    Americký index SP500 byl ve středu znovu prodávaný a obchodoval se níže o půl procenta během Londýnské seance, pohybujíc se při úrovni 2,567 USD.
  • Americké akcie pokračují v rally díky ustupujícím obavám z omikronu
    Akciové indexy NASDAQ, S&P 500 a Dow Jones se ve středu uzavřely výše již čtvrtý nebo pátý den v řadě, a dosáhly tak svých historických maxim, od nichž se odrazily až po několika týdnech. Lze konstatovat, že trh se rychle vzpamatoval z korekce a investoři se opět vrhli na nákup akcií různých společností zahrnutých ve výše uvedených indexech. Proto se americký akciový trh nadále obchoduje směrem vzhůru.
  • Americké akcie po listopadových údajích o inflaci posílily
    Americké akcie v pátek posílily poté, co data o inflaci naznačila, že Fed nebude muset prosazovat plány na zpřísnění měnové politiky. Index S&P 500 vzrostl o 0,65 %, zatímco Nasdaq 100 vzrostl o 0,7 %, a to díky základní míře inflace atakující 6,8 %, což je nejvíce od roku 1982. Mezitím výnos 10letých amerických dluhopisů klesl na 1,47 %, protože obchodníci omezili své sázky na tempo zpřísňování politiky Fedu.
  • Americké akcie po rozhodnutí Fedu rostou
    Americké akcie ve středu rostly poté, co se objevily rozhovory, že Fed bude řešit prudce rostoucí ceny, aniž by bránil hospodářskému růstu. Index S&P 500 zpočátku klesl, ale nakonec se uzavřel v blízkosti historických maxim. Nasdaq 100 mezitím vyskočil o přibližně 2,5 %.
  • Americké akcie po sebevědomém růstu z kraje týdne prohlubují ztráty
    Hlavní evropské akciové indexy ve čtvrtek pokračují v poklesu. Na začátku obchodní seance sice šplhaly nahoru, později se ale začaly pohybovat dolů. Účastníky trhu hluboce znepokojují vyhlídky na zpomalení světové ekonomiky. Slábnoucí obavy z inflace v souvislosti s poklesem cen ropy omezují růst evropských burz.
  • Americké akcie posílily navzdory tomu, že chuť riskovat se na trhy vrací
    Nasdaq 100 vzrostl o 2 %, přičemž Micron Technology má pozitivní výhled. Akcie Nike také vzrostly, protože tržby v Severní Americe prudce vzrostly a vyrovnaly poklesy v Číně. Mezitím Pfizer a Merck & Co obchodoval na minimech seance, když Bloomberg oznámil, že FDA hodlá tento týden schválit svůj lék na koronavirus.
  • Americké akcie posilují, dolar však ztrácí sílu
    Konec minulého týdne odnesl slabší americký dolar, který pokračuje ve ztrátách i začátkem aktuálního týdne. Pomě...
  • Americké akcie posunuje do plusu Muskova akvizice, nedaří se Starbucks
    Trhy v zámoří otevírají nový obchodní týden v pozitivním duchu. Nejvíce se daří technologiím, když index Nasdaq přidává již více než 1 %. O pozitivní překvapení pro akcionáře Twitteru se postaral Elon Musk, který získal 9,2% podíl v tomto sociálním médiu a poslal cenu akcií až o 25 % vzhůru v předobchodní fázi.
  • Americké akcie po vzestupu na nové rekordy kolísají, dolar ztrácí
    Americké i evropské akciové trhy se dnes vyšvihly na nová historická maxima, i když Wall Street zisky následně zredukovala. Pro Index Nasdaq Composite to i tak znamená první pokoření hranice 9000 bodů a pro index S&P 500 letos téměř 30% vzestup.
  • Americké akcie prožily nejlepší týden za dva měsíce
    Americký akciový trh v pátek dovršil nejúspěšnější týden za poslední dva měsíce. Páteční růst indexu S&P 500 o 0,2 % znamenal zisk 2,4 % za celý týden. Zájem o nákup akcií podpořila rostoucí očekávání, že inflace neporoste strmě nahoru a že jednání o celních bariérách nepovedou k obchodním válkám. Pozitivním faktorem byla i výsledková sezóna, která v USA doposud přinesla růst zisku o téměř čtvrtinu a tržeb přes 8 %, což překonává počáteční odhady. Výsledky reportovalo již přes 90 % firem v rámci indexu S&P 500.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Oanda
eTrader
FinFX broker
reklama
CapXmaster