Pátek 29. březen 2024 10:33
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster

Průmyslové kovy jsou pod tlakem kvůli obavám z průmyslové války

08.03.2018 14:00  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

  • Průmyslové kovy se obávají jak rizika obchodní války, tak klesající čínské poptávky
  • Manažeři fondů snižují býčí sázky na měď
  • Ceny mědi zůstávají v rozmezí s podporou na 3 USD/libru

Průmyslové kovy s výjimkou niklu meziročně poklesly v důsledku hrozby obchodní války, která se nyní připojila ke všeobecné nervozitě vyvolané krátko- a střednědobými vyhlídkami na čínský růst a poptávku. Tato změna čínské ekonomiky ze starého typu na novou, méně zaměřenou na komodity, by mohla mít závažný vliv na poptávku.

Minulý týden oznámil prezident Trump, že hodlá uvalit cla na dovoz hliníku a oceli, což vedlo ke zvýšení rizika vzniku odvetné obchodní války. Globální růst pravděpodobně tímto scénářem utrpí a největší dopad bude tato situace zřejmě mít na průmyslové kovy.

Současné zpomalování PMI čínské výroby začalo už ve třetím čtvrtletí 2017 a manažeři fondů na to reagovali snížením býčích sázek na měď o dvě třetiny z rekordního zářijového maxima. Zásoby mědi držené ve skladištích sledovaných burzami zatím vzrostly nejvýše od roku 2013 a novoroční oživení poptávky se zatím neprojevilo. Bohaté zásoby mědi vedly k tomu, že na londýnské burze kovů se měď obchodovala hotově s výraznou slevou na tříměsíčním kontraktu.

Silný nárůst mědi po minimu z roku 2016 v posledních měsících ztrácí dech a cena se snaží znovu prorazit nad úroveň rezistence na 3,30 USD/libru, což představuje 50% návrat z úrovně odprodeje v období 2011-2016. Prozatím se cena zastavila v rozmezí s podporou těsně pod 3 USD/libru. Trh bude pravděpodobně pokračovat ve svém vyčkávacím postoji, zatímco budeme čekat na reakci zemí, na které bude mít Trumpem ohlášené clo na dovoz hliníku a oceli negativní dopad. Nabídková strana může stále ještě poskytnout podporu, pokud by klíčová jednání o mzdách v Peru a Chile v nadcházejících měsících nepřinesla žádné výsledky.

O autorovi:

Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.

Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů.

Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií.

Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností.

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii.

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě.

Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Průmyslové ceny hlouběji v deflaci
    Ceny průmyslových výrobců v dubnu oproti únoru klesly o 0,5 %. Trh čekal v průměru pokles o 0,8 %, my jsme odhadovali větší snížení o 1,4 %. V meziročním srovnání ceny klesly o 0,8 % po předchozím růstu o 0,4 %. Připomeňme, že loni v dubnu činil meziroční růst cen v průmyslu 4,3 % a na začátku letošního roku byl 2,4 %.
  • Průmyslové ceny nadále klesají, a to hlavně v energeticky náročných odvětvích
    Tuzemské ceny průmyslových výrobců v prosinci meziměsíčně klesly o 0,5 %. S drobnou přestávkou v srpnu a září ceny v průmyslu setrvale klesají od února loňského roku. Navzdory tomu byly ale v meziročním vyjádření v prosinci stále o 1,4 % vyšší, což byl ale ve srovnání s naší prognózou i tržním konsensem pozvolnější růst (oboje +1,6 % y/y).
  • Průmyslové ceny v ČR opět vzrostly rychleji, než se čekalo
    Ceny průmyslových výrobců v dubnu vzrostly o 0,7 % a jejich meziroční růst zrychlil na 4,3 % z předchozího tempa 3,8 %. Analytici v průměru čekali údaj nižší o 0,4 procentního bodu.
  • Průmyslové ceny v deflaci kvůli ropě
    Ceny průmyslových výrobců v březnu oproti únoru klesly o 0,5 %. Trh čekal v průměru pokles o 1,0 %, my jsme počítali se snížením o 0,9 %. V meziročním srovnání se tak ceny ještě udržely v mírném plusu 0,4 % po předchozích 1,4 %. Připomeňme, že před rokem činil meziroční růst cen v průmyslu 4,3 % a na začátku letošního roku byl 2,4 %.
  • Průmyslové ceny v eurozóně klesly
    Průmyslové ceny v prosinci klesly o 24,6 % meziročně oproti revidovaným 27 % v listopadu. Trhy očekávaly pokles o 22,4 % meziročně.
  • Průmyslové ceny v Německu klesly
    Průmyslové ceny v prosinci klesly na 21,6 % meziročně oproti 28,2 % v listopadu. Trhy očekávaly pokles na 20,7 % meziročně.
  • Průmyslové ceny v Polsku se snížily
    Průmyslové ceny v červnu vzrostly o 0,5 % meziročně oproti revidovanému růstu 2,8 % v květnu. Trhy očekávaly růst o 1 % meziročně.
  • Průmyslové ceny vzrostly hlavně díky ropě
    Ceny průmyslových výrobců v ČR v květnu oproti dubnu vzrostly o 0,4 %, když se čekal pokles v podobném rozsahu. Meziroční pokles cen se prohloubil na 0,9 % z předchozího poklesu o 0,8 %.
  • Průmyslové komodity zůstávají a ještě dlouho zůstanou v režii čínské poptávky
    Sentiment je ze začátku týdne docela klidný a nečeká nás ani žádné důležité makro, takže níže jen taková zajímavost ze...
  • Průmyslové komodity zůstávají a ještě dlouho zůstanou v režiji čínské poptávky
    Sentiment je ze začátku týdne docela klidný a nečeká nás ani žádné důležité makro, takže níže jen taková zajímavost ze...
  • Průmyslové kovy jsou v listopadu k nezastavení
    Hledáte-li spolehlivý barometr toho, jak trh momentálně vnímá očekávání kolem budoucího vývoje světové ekonomiky, stačí se podívat na průmyslové kovy. Ty jsou poslední čtyři týdny k nezastavení. Růst začal už před prezidentskými volbami v USA a ještě zesílil po volbách. Za pozornost přitom stojí hlavně měď, která za poslední měsíc vystoupala o téměř třicet procent. Prudkého růstu se však dočkaly i ostatní kovy, jako zinek, nikl, nebo olovo. Za zmínku přitom stojí, že průmyslové kovy rostou navzdory silnému dolaru, který by měl ceně dolarových aktiv spíše škodit.
  • Průmyslové kovy pod tlakem prodejců. ZINEK ztrácí 1,5 % 📉
    Průmyslovým kovům se dnes nedaří, ale mezi hliníkem, mědí a niklem zaznamenávají největší pokles kontrakty na zinek (ZINC), které se obchodují o téměř 1,4 % níže. Trh počítá s pokračující slabší poptávkou a značnou nabídkou. Podle údajů šanghajského trhu s kovy vzrostla v prvních čtyřech měsících roku 2023 produkce zinku v Číně o 7,2 %. Navíc silnější americký dolar vyvíjí tlak na průmyslové kovy.
  • Průmyslové objednávky v Německu v říjnu vyskočily nejvíce za 19 měsíců, 5krát nad odhady
    Podnikové objednávky v Německu po třech poklesech v říjnu překvapivě vzrostly o ...
  • Průmyslové oživení pomalu pokračuje
    Výkonnost tuzemského průmyslu pokračuje v náročném procesu zotavování po pandemických restrikcích. Za měsíc červenec na loňský výsledek ztrácela již „jen“ 5 %, což ovšem po červnových -10,5 % (očištěně) znamená citelný posun k lepšímu. Po sezónním očištění tak v červenci došlo k meziměsíčnímu nárůstu výroby o 5,7 %. Zároveň došlo k revizi údaje z června, který tak namísto původně avizovaných -7,0 % nově činí -5,6 % meziročně. Tržby průmyslníků se v červenci meziročně snížily o 3,6 %, přičemž pokles byl zaznamenán z tuzemska (-8,7 %), nikoliv ze zahraničí (+0,6 %). Snížil se i objem nových zakázek a i zde ubylo více těch domácích (-7,8 %) než zahraničních (-1,6 %). Průměrný evidenční počet zaměstnanců v českém průmyslu meziročně klesl o 4 %, jejich průměrná mzda ovšem narostla o 1,7 %.
  • Průmyslové oživení se zadrhává
    Jak jsme se obávali, po pár nadějných měsících, kdy tuzemská průmyslová výroba poměrně svižně doháněla pandemické ztráty, přinesl srpen ochlazení. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů český průmysl meziročně ztratil 5,5 %, což po sezónním očištění znamená pokles i oproti předchozímu měsíci, konkrétně pak o 0,9 %. V neočištěném vyjádření meziroční snížení objemu výroby dosáhlo 8 %, přičemž trh sázel „pouze“ na -4,3 %. My jsme byli o něco většími pesimisty, když jsme vyhlíželi -6,2 %. V srpnu se meziročně snížil o 9,8 % i objem nových zakázek, přičemž významněji se na tomto vývoji podílely zakázky ze zahraničí (-11,1 %) nežli z tuzemska (-6,6 %). Poklesl i evidenční počet zaměstnanců (-4,1 %), ovšem v růstu pokračovala jejich průměrná mzda (2,0 %).
  • Průmyslové zdražování svižně pokračuje
    Ceny českých průmyslových výrobců v srpnu poskočily o 1,2 % meziměsíčně, což je sice oproti červenci pomalejší dynamika, ovšem i tak se jedná z historického pohledu o relativně vysoké číslo, které nechalo tržní odhad (0,6 %) bezpečně za sebou. V meziročním srovnání pak růst cen naopak zrychlil, když vykázal 9,3 %, zatímco o měsíc dříve se jednalo „pouze“ o 7,8 %.
  • Průmyslové zdražování v září zvolnilo tempo
    Ceny českých průmyslových výrobců v září po dlouhé době nepřekvapily vyšším než očekávaným růstem. V souladu s tržním odhadem došlo ke zdražení o 0,7 % meziměsíčně, meziročně o 9,9 % po srpnových 9,3 %. PPI tak skončil mírně pod naším odhadem, kdy jsme očekávali růst o 1 % meziměsíčně.
  • Průmyslový růst českých firem je otřesen krizemi. Pomůže ho vzkřísit zaměstnávání Ukrajinců?
    Pracovní síla v Česku je nedostatkovým zbožím. Firmy si stěžují, že na trhu chybí desítky tisíc pracovníků, kteří by pomohli růstu jejich byznysu. České technologické, biotechnologické či jinak inovativní firmy by na svou expanzi potřebovaly posílit týmy kvalifikovaných odborníků. Shánějí je však marně.
  • Průmysl: podobný výkon jako v srpnu
    Situace v průběhu září byla v průmyslu podobná jako během letních měsíců. Automobilky dohánějí “ztracený čas” a výrazně opticky vylepšují celkový obrázek. Zejména díky nim nakonec meziměsíčně průmyslová produkce jen lehce poklesla (-0,2 %) a meziroční dynamika zrychlila na 8,3 %. Zatímco v sektoru automotive působí letos nízká srovnávací základna pozitivně, v řadě jiných sektorů je to naopak.
  • Průmysl pod stále větším tlakem
    Útlum v tuzemském největším odvětví – průmyslu – v posledních měsících potvrzují nejenom ukazatele důvěry, ale aktuálně i index nákupních manažerů (PMI). Ten totiž v říjnu poklesl na 55,1 bodů z předchozích 58 a dostal se tak na jedenáctiměsíční minimum. Průmysl je stále pod tlakem nedostatku výrobních vstupů, který je asi nejzřetelněji vidět na automobilovém průmyslu. Firmy hromadí zásoby jak materiálu, tak i vlastních výrobků, které nejsou schopny dokončit v důsledku chybějících komponent.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader