Týdenní zpráva: Vyjednávání o brexitu naplno začínají

19.06.2017 08:48  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Odlehčený kalendář zveřejňovaných čísel jak v USA, tak v eurozóně dá vyniknout politickým událostem. Na setkání Euroskupiny uvidíme, s jakou vervou se nový francouzský prezident E. Macron vrhne do reformování EU. Navíc hned v pondělí začne vyjednávání o brexitu. Předstihové indikátory by měly naznačit, jestli se silná hospodářská dynamika z prvního čtvrtletí přesunula i do toho druhého. 

PMI i nadále naznačují silnou hospodářskou dynamiku

Na začátku týdne budou zahájeny rozhovory o podobě vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Jednání se tento týden budou zejména soustředit na posloupnost diskutovaných témat. EU by chtěla nejdříve jednat o statutu svých občanů ve Velké Británii, hranicích Irska a Severního Irska a až poté se přesunout k obchodním dohodám. Velká Británie by chtěla řešit všechna témata paralelně.

Prodeje stávajících nemovitostí v květnu pravděpodobně pokračovaly v poklesu. Nicméně i tak se drží blízko svých pokrizových maxim. Prodeje v některých státech ukazují, že dynamika by se měla ve druhém čtvrtletí postupně zhoršovat, když první čtvrtletí ukázalo na výborné výsledky.

Ve čtvrtek Rada Evropy zahájí své dvoudenní zasedání. Tentokrát bude poprvé přítomný francouzský prezident E. Macron. Budeme zvědaví, jak další evropští lídři (krom německé kancléřky) přijmou reformní plán pro Evropu, který Macron prezentoval v předvolební kampani.

Doba by reformám mohla přát. Indikátory spotřebitelské důvěry v eurozóně měřené Evropskou komisí by podle ekonomů SG měly vykázat nejsilnější hodnotu za posledních deset let. Posíleny pravděpodobně byly i výsledkem prezidentských voleb ve Francii.   

Předstihové indikátory PMI by měly, i přes mírné snížení kompozitního indexu, ukazovat na pokračující silný růst v eurozóně. Dolů bude celkový index tlačit korekce německého indexu z průmyslu, která ale bude kompenzována francouzským indexem ze služeb. Nakonec však převáží mírné snížení indexů ve Španělsku a Itálii.

Americký Fed zvýšil sazby a vyslal jestřábí signál

Nezáživný vývoj kurzu nejobchodovanější měnového páru kolem 1,1200 EUR/USD skončil ve středu, když byly zveřejněny údaje o inflaci v USA. Ty trhy zklamaly a dolar prudce oslabil k 1,1280 EUR/USD. Nicméně několik hodin poté přišlo zasedání Fedu, na kterém centrální bankéři zvýšili svou klíčovou sazbu a vyslali signál, že se i nadále sazby chystají zvyšovat. Dolar své ztráty ihned korigoval a i ve čtvrtek pokračoval v ziscích. Jeho kurz proti euru se dostal dokonce na 1,1130 EUR/USD. Nicméně horší data z průmyslu dolaru podporu pro další zisky nepřinesly. Kurz EUR/USD se tak ke konci týdne posunul zpět na hladinu 1,1200, kde své obchodování v pondělí začínal.

Druhé kolo francouzských parlamentních voleb ukázalo, že předvolební průzkumy se nemýlily, když předpovídaly drtivé vítězství hnutí En Marche! prezidenta Macrona. V zavedení reforem tak má francouzský prezident o překážku méně. Bránit mu však budou silné odborové svazy.

Polská čísla by měla překvapovat lepšími výsledky

Polské mzdy podle všeho v květnu pokračovaly ve slušném růstu. Na mzdový růst tlačí rostoucí zaměstnanost a, podobně jako v Česku, se tak projevuje nedostatek pracovní síly. Dlouhodobě očekáváme, že se zvyšování mezd v Polsku stabilizuje kolem 5 % meziročně.

Kalendářní efekty mají velký vliv na tom, že se meziroční dynamika polského průmyslu podle našeho odhadu v květnu meziročně zvýší o 10 pb. Celkově vidíme rostoucí trajektorii výroby, kterou potvrzují i předstihové indikátory. Zrychluje totiž jak domácí, tak zahraniční poptávka.

V loňském roce jsme na přelomu dubna a května zaznamenali silný pokles cen ropy, které doprovázelo znehodnocení polského zlotého. Tento mix vytvořil slabou srovnávací základu pro letošní rok. Čekáme tak, že i přes pouze mírný pokles cen v průmyslu dojde k velkému zpomalení cenového růstu v meziročním srovnání. Nicméně i tak polští průmyslníci v dotaznících uvádí, že rostoucí ceny komodit jsou pro ně problémem. Zatím se tento problém daří přenášet na koncové zákazníky.

Rostoucí domácí poptávka v Polsku je zřejmá ze statistik maloobchodních tržeb. V květnu tato čísla podpořily hlavně prodeje aut, které výrazně akcelerovaly. Vysoké růsty by měly přetrvat až do poloviny roku, pak se projeví vyšší statistická základna z loňského roku.  

Druhá polovina týdne přinesla výprodej regionálních měn

Uplynulý týden nabídnul z domácí ekonomiky pouze méně důležitá data. Dubnová bilance běžného účtu překvapila slušným přebytkem. Zatím jsme totiž ještě nepozorovali odliv dividend do zahraničí, který obvykle bývá v jarních měsících zřetelný. Ceny průmyslových výrobců překvapily prudším poklesem, než očekával trh. Za jejich snížením stojí ceny ropy a dalších komodit na globálním trhu. Současný vývoj těchto cen naznačuje, že ani v nadcházejících měsících nemůžeme očekávat nárůst cen v průmyslu. Na druhou stranu ceny v zemědělství v dubnu pokračovaly ve zvyšování, které zahájily na začátku letošního roku. Jejich meziroční dynamika dosáhla již vysokých 12,6 %. Můžeme tedy očekávat další nárůst cen potravin v rámci spotřebitelského koše.

Koruna v první polovině týdne pozvolna posilovala a proti euru vytvořila nové pozávazkové minimum, když se ve středu její kurz dostal až na 26,11 CZK/EUR. Ve čtvrtek však spolu s ostatními středoevropskými měnami oslabila až na 26,30 CZK/EUR a týden tedy končila na slabších úrovních, než na jakých začínala.

Podobný vývoj jako kurz koruny sledoval i maďarský forint. Ten také ze začátku týdne posiloval. Jeho kurz dostal až na 305,6 HUF/EUR, ale na konci týdne všechny zisky odevzdal a vrátil se k hodnotám okolo 307,9 HUF/EUR. Blízko těchto úrovní své obchodování minulé pondělí začínal. Čtvrteční výprodej se nevyhnul ani polskému zlotému. Ten uplynulý týden ztratil 0,7 %, když se obchoduje na dosah 4,215 PLN/EUR.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Týdenní zpráva o koruně: Slabý březen v zámoří
  Kurz koruny se za končící týden nakonec moc nezměnil, ačkoli na jeho začátku se přiblížil 26,00, k čemuž přispěla domá...
 • Týdenní zpráva o koruně: Slabý závěr roku, příznivý výhled do toho dalšího
  Koruna v první polovině týdne dál citelně oslabovala. Kurz se dostal až nad 27,70, pak se ale pohyb zastavil a česká ...
 • Týdenní zpráva o koruně: S novým rokem přišlo oslabení
  Pro korunu byl závěr loňského roku pozitivní. V tradičně méně aktivním období kolem svátků posílila na dosah hranice 25,00. Vstup do nového roku však přináší obrat a ztráty pro českou měnu. Přispěla k tomu domácí data, čísla z eurozóny i vývoj na hlavních trzích.
 • Týdenní zpráva o koruně: Stabilní postoj ČNB
  Končící týden vyznívá pro korunu zhruba neutrálně. Z předchozích ztrát česká měna ukrojila minimum. Během týdne se místy inspirovala posílením zbytku regionu, byla však tlačena zpět. Za forintem a zlotým tak výkonnostně zaostala. Domácí události s korunou nehýbaly.
 • Týdenní zpráva o koruně: Stabilní postoj ČNB
  Končící týden vyznívá pro korunu zhruba neutrálně. Z předchozích ztrát česká měna ukrojila minimum. Během týdne se místy inspirovala posílením zbytku regionu, byla však tlačena zpět. Za forintem a zlotým tak výkonnostně zaostala. Domácí události s korunou nehýbaly.
 • Týdenní zpráva o koruně: Sýrie a příprava na Fed
  Ani tento týden nepřinesl koruně nakonec žádný posun kurzu. Za intradenními pohyby stály domácí zprávy i vývoj na hlav...
 • Týdenní zpráva o koruně: Trhy se soustředí na měnovou politiku
  Koruna v průběhu týdne nepředvedla téměř nic. Její kurz k euru se velmi dlouho držel mírně nad 24,50 a až v závěru si česká měna polepšila. Stejně ale zůstává na podobné úrovni jako týden zpět. Z periferie eurozóny přišly negativní zprávy, vyšla série amerických dat, ale hlavní pozornost trhů se začala upírat na centrální banky...
 • Týdenní zpráva o koruně: Výprodeje po Fedu
  Za končící týden koruna registruje další ztráty, za kterými stojí především vnější faktory. Česká měna nakonec oslab...
 • Týdenní zpráva o koruně: Zklamání z regionu, naděje z Německa
  Koruna zakončuje další klidný týden, kdy se její kurz k euru příliš nevychyloval od 25,60. Stabilitě napomohla absen...
 • Týdenní zpráva o koruně: Znovu bez intervencí
  Koruna za tento týden posílila. První dny jí sice přinesly oslabení, když se zapojila nervozita před jednáním ČNB, jeho výsledek ale následně rozhodl, že koruna končí silnější a výkonnostně tak překonává zlotý s forintem. Vývoj těchto měn se tento týden obešel bez větších změn.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Česká inflace na lokálním maximu, nezaměstnanost na minimu
  Americký ekonomický kalendář je v tomto týdnu spíše lehčí, pozornost trhů se bude ubírat k americkému Kongresu, kde bude probíhat diskuse nad balíčkem daňových změn. Z Evropy se dočkáme představení prognózy Evropské komise a prvního ohodnocení fiskální pozice evropských zemí pro rok 2018. Z dat očekáváme potvrzení předběžných PMI. Ta indikují růst ekonomiky eurozóny během Q4 17 o 0,6 % q/q. Česká inflace se v říjnu přiblížila horní hraně tolerančního pásma. V dalších měsících budou inflační tlaky mírně polevovat. K 2% cíli se inflace vrátí až koncem příštího roku. Česká nezaměstnanost zůstane rekordně nízká. Zářijová data z reálné ekonomiky potvrdí zrychlení ekonomické aktivity po slabých prázdninových měsících.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Český i německý HDP vykáží za druhé čtvrtletí další silný růst
  Tento týden přinese smíšená data ze světové ekonomiky. Zatímco očekáváme, že statistici zveřejní velmi silná čísla růstu HDP v Německu, Itálii, Japonsku ale i Česku, zklamání přinesou údaje o ekonomické aktivitě v Číně a slabší by se měl ukázat i maloobchod v USA. Do diskuze ohledně rozpouštění rezerv Fedu a prodloužení programu odkupu aktiv ECB přispějí zápisy z jednání obou centrálních bank.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: ČNB ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby
  Vypadá to, že tento týden podpoří trendy, které v globální ekonomice pozorujeme již od loňského roku. Prvním z nich je solidní růstová dynamika. Tu by měl potvrdit první odhad HDP eurozóny za Q4 17. Druhým trendem je naopak stále utlumený růst spotřebitelských cen. Na nízké inflační tlaky ukáží předběžná lednová čísla z Německa i eurozóny či americký PCE deflátor. Nadále bude třeba sledovat politickou scénu. O stavu unie poprvé pohovoří prezident D. Trump, z Katalánska se dozvíme jméno prezidenta, kterého bude volit tamní parlament, a jednání o Brexitu se dostávají do fáze, kdy se bude řešit přechodné období. Z regionu bude klíčovou událostí zasedání ČNB. Ta zvedne sazby a představí novu prognózu včetně očekávaného vývoje kurzu.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Dnešní inflační data napoví, kdy je možné čekat další zvýšení sazeb ČNB
  Pozornost hráčů na trhu se v tomto týdnu zaměří na inflační statistiky. Dosavadní série pěti slabších měsíčních čísel inflace v řadě v USA vznáší otazník nad předpokládaným prosincovým zvýšením dolarových úrokových sazeb. Z Evropy bude zajímavý středeční projev J. C. Junckera o stavu ekonomiky eurozóny. Očekává se, že by mohl odhalit záměry týkající se vyjednávání o brexitu. Červencová data průmyslové výroby za eurozónu naváží na již známé výsledky z Německa, Francie a Itálie a potvrdí slabý vstup sektoru do třetího čtvrtletí. Z domova se dnes dočkáme srpnové inflace. Výsledek pod předpokladem ČNB ve výši 2,6 % y/y by měl utnout spekulace na zvýšení sazeb ke konci září a podpořit náš předpoklad, že sazby půjdou nahoru počátkem listopadu.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Důvěra v ekonomiku doma i ve světě naznačí pokračování ekonomické expanze
  Velké množství předstihových indikátorů z eurozóny by mělo potvrdit, že ekonomický růst v zemích platících eurem bude pokračovat, nicméně by měl ve třetím čtvrtletí mírně zpomalit. Tento růst však nepřináší inflaci a na to budou reagovat centrální bankéři ve svých vystoupeních na tradiční konferenci v Jackon Hole, kde vystoupí J. Yellen i M. Draghi.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Důvěra v evropských ekonomikách mírně zkoriguje
  Tento týden nebude tak nabitý důležitými údaji jako ten minulý. Čeká nás celá řada indikátorů důvěry v Evropě. Ty by měly všechny vykázat určité zpomalení. Projeví se na nich nedávná korekce na trzích, ale i nejistota ohledně sestavování nového německého kabinetu. Zajímavostí tohoto týdne bude zveřejnění zápisu jak ze zasedání Fedu, tak ECB. Zatímco ECB pravděpodobně nic nového nepřinese, zápis z Fedu bude velmi zajímavý, protože americká centrální banka je ve fázi, kdy upravuje svou rétoriku ohledně inflace. Z domova nás nic velkého nečeká. Všechna zásadní data už zveřejněna byla. Můžeme se pouze těšit na optimistické údaje z Polska.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: ECB ve čtvrtek oznámí prodloužení a omezení programu odkupu aktiv
  Tento týden přinese klíčové zasedání ECB. Na něm bychom se s nejvyšší pravděpodobností měli dozvědět detaily o pokračování programu odkupu aktiv. Podle nás bude prodloužen o devět měsíců a odkupovaný objem snížen na 25 mld. EUR. V USA bude zveřejněna dynamika HDP za Q3. Ta podle našeho odhadu mírně zpomalila, ale růst je rovnoměrně rozprostřen mezi sektory. Doma budeme sledovat povolební vyjednávání. Zdá se, že to bude vzhledem k přítomnosti rekordních devíti stran v Poslanecké sněmovně složité.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Evropská i česká ekonomika se dočká dalších dobrých výsledků
  Tímto prázdninovým týdnem, který nepřináší ta nejsledovanější data či události, se bude linout červená linie údajů o průmyslové výrobě za červen. Německé údaje dnes silně zklamaly. Italská data by ale solidní tempa růstu vykázat měla. Tempo francouzského průmyslu bude sice korigovat ale pouze mírně. Slabou korekci zaznamená i průmysl v ČR, ačkoliv výroba aut v červnu vzrostla. Tempo české spotřebitelské inflace by nemělo polevit především díky jádrovým cenám a cenám potravin.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Evropská inflace ke změně rétoriky ECB nepovede
  Nadcházející týden bude na nové ekonomické ukazatele spíše chudý. Finální hodnoty německé a evropské inflace těžko povedou ke změně rétoriky ECB. Navzdory silným datům z reálné ekonomiky stále zůstávají inflační tlaky spíše utlumené. Ze Spojených států by měl pokračovat příliv solidních reálných čísel, tentokráte v podobě prosincové průmyslové výroby. Nervozitu investorů bude zvyšovat blížící se konec týdne a tím vypršení dočasných opatření týkající se financování federálních výdajů. Z domova se dočkáme pouze méně důležitých statistik listopadové platební bilance a prosincových cen v primárních okruzích. Polská data z konce loňského roku budou negativně ovlivněna kalendářním efektem a vysokou bází pro meziroční srovnání.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Evropský průmysl v srpnu akceleroval
  Evropský průmysl v srpnu podle očekávání ekonomů SG akceleroval. Toto očekávání se týká nejen celku ale i Francie. Německo pozitivním očekáváním už dostálo dnes ráno. Euroskupina bude dnes diskutovat budoucnost Evropského stabilizačního mechanismu a katalánský parlament v úterý zase výsledky referenda a vyhlášení nezávislosti. Zápis z posledního jednání FOMC by měl ukázat, že důvodem ke zvyšováním sazeb jsou spíše více uvolněné finanční podmínky než nárůst inflace. Česká spotřebitelská inflace v září akcelerovala především kvůli pohonným hmotám a potravinám.

Nejčtenější zprávy

 
reklama
Admiral Markets PA
 
RoboMarkets - brand

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD1.75 %
GBPGBP0.50 %AUDAUD1.50 %
CADCAD1.25 %NZDNZD1.75 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Kvě
19

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Zář
15

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
22

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

říj
20

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
RoboMarkets - brand
reklama
ShowFx World
reklama
BOSSA soutez
reklama
RoboMarkets - brand