Čtvrtek 19. září 2019 09:01
reklama
RoboMarkets SQ
reklama
Purple Trading ALFA
reklama
UFX

Dlh amerických domácností je najvyšší v histórii. Prichádzajú problémy?

18.05.2017 14:06  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Včera zaplavili médiá správy o tom, že dlh amerických domácností v prvom kvartáli prekonal historické maximum z roku 2008, čo si niektorí vyložili ako signál nových problémov na trhu s bývaním (keďže hlavnou zložkou dlhu domácností sú hypotéky). Avšak akosi zabudli tento dlh porovnať k HDP. V tomto porovnaní dlh k HDP stagnuje už niekoľko rokov okolo úrovne 67%. To je o 20 percentuálnych bodov nižšia úroveň, ako bola na vrchole hypotekárnej bubliny.

Dlh amerických domácností (ľavá os, bil. USD) a jeho podiel na HDP

V zásade to znamená to, že Američanom medzičasom rástli mzdy a pomer ich nákladom na obsluhu dlhu k príjmom je aj napriek podobnému objemu dlhu aký bol v ekonomike pred 10 rokmi podstatne nižší. Dodám však, že dlh domácností k HDP platbyschopnosť domácností skresľuje mierne nahor, pretože predpokladá, že priemerné príjmy domácností rástli rovnakým tempom ako HDP. To zrejme nie je úplne pravda, pretože:

 • Od krízy rástli rýchlejšie príjmy bohatších
 • Od krízy klesol pomer príjmov domácností k HDP

Čiže platbyschopnosť priemernej americkej domácnosti bude v porovnaní so situáciou, kedy bol dlh amerických domácností k HDP naposledy na obdobnej úrovni (teda v roku 2003), o niečo horšia. Ani zďaleka však nie je na úrovniach z rokov 2006-2009.

Nafúknutosť trhu s bývaním neukazujú ani ďalšie štatistiky, hlboko pod úrovňami z polovice minulej dekády sú napríklad: 1) predaje domov; 2) vydané stavebné povolenia; 3) podiel stavebníctva na HDP; 4) percento hypoték rozdaných menej bonitným dlžníkom…

Keď sa pozrieme na štruktúru dlhu domácností, tak tá sa v posledných rokoch zmenila. Podiel hypoték klesol, a to dosť výrazne. Aktuálne je pod úrovňou 70%, počas vrcholu to bolo o päť percentuálnych bodov vyššie. Vyskakuje tam iná riziková položka – študentský dlh. Jeho podiel vďaka Obamovým garanciám vyskočil zo zhruba 4% nad 10%. Aktuálne dosahuje jeho objem 1,35 bil. USD. Keď niekde má v dohľadnej dobe pri americkom dlhu domácností vzniknúť problém, tak to bude pri študentskom dlhu. Bavíme sa však o podstatne menšom balíčku ako pri hypotékach, navyše ťarcha z tohto dlhu by v prípade problémov padla na vládu a nie na banky.

Štruktúra dlhu amerických domácností

Niekde na nete som dokonca videl, že kombinácia nového maxima amerického dlhu domácností a včerajšieho poklesu akcií odštartuje nový armageddon. Nič také sa nestane. Na to, aby nastal armageddon, tak 1) musí niekto vo veľkom nakupovať na dlh nejaký typ aktíva na ktorom sa nafúkne bublina; 2) keď tá bublina praskne, tak ten dlh musí byť tak veľký, aby položil banky; 3) musí sa jednať o ekonomiku, ktorá je dostatočne veľká, aby otrasy zarezonovali v globálnej ekonomike.

Nič také sa aktuálne nedeje. Akcie klesajú preto, lebo investori čakali, že Trump zníži korporátnu daň a firmy tak budú platiť nižšie dane a teda budú môcť viac vyplácať na dividendách. A teraz sa boja, že ho chudáčika odvolajú, lebo narobil hovadiny, a je možné, že z vyšších dividend nič nebude.

Klíčová slova: HDP | Daně | Akcie | Aktiva | Banky | USD | Investoři | Mzdy | Příjmy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dividenda - klíč pro volatilní trhy
  ,,Klíčové pro investory na současných volatilních trzích jsou dividendy, dividendy a zase divide...
 • Dividendová pražská burza
  Konec roku 2016 se vezl na pozitivní vlně, jež se vzedmula po listopadovém zvolení Trumpa americkým prezidentem. Ambiciózní plány na zvýšení investičních výdajů do infrastruktury nebo možné snížení korporátních daní v USA ze současných 35 % na téměř polovinu se kladně přelilo na většinu akciových trhů. Stranou nestál ani středoevropský region, který si za celý uplynulý rok v korunovém vyjádření připsal pěkných 9 % (index CECEEUR). Pokud se nicméně podíváme na výkonnost českého akciového indexu PX, ten s jednoprocentním zhodnocením skončil daleko za polskými či maďarskými akciemi.
 • Dividendový výnos v USA vytrvale klesá. Blíží se dokonce výnosům dvouletých US dluhopisů
  Jedna zajímavost aktuálnímu ocenění akciových indexů. Přestože ziskovost amerických společností v posledních letech roste, jejich akcie rostou ještě rychleji. Po téměř 20% růstu amerického akciového indexu S&P 500 tak díky tomu dochází k výrazné kontrakci dividendových výnosů, který letos u firem obsažených v indexu S&P 500 klesl v průměru pod 1,9 %. Období z roku 2015 a 2016, kdy dividendové výnosy díky růstu ziskovosti výrazně rostly, je tak definitivně za námi a začínáme se znovu pohybovat v poněkud nebezpečných vodách.
 • Dividendy krotí korunu
  Důvodem pro rychlejší posilování sazeb je především pomalejší posilování koruny, než se nyní stále očekává. Promítne se na něm také odliv dividend z České republiky ve druhém čtvrtletí. Po posledním zasedání ČNB rázem zastavila koruna svoje posilování a následně se její kurz stabilizoval na 25,40 Kč za euro. To je v současné době i průměrná úroveň kurzu, kterou ve své poslední prognóze očekávala právě centrální banka pro první čtvrtletí, a to se splnilo.
 • Divoká jazda na striebre pokračuje
  Striebro a jeho divoké pohyby v uplynulých dňoch prilákali na tento trh mnohých špekulantov. 26.6. striebro z ničoho nič prepadlo o viac než 6% v priebehu niekoľkých sekúnd, avšak rýchlo dokázalo vymazať všetky svoje intradenné straty. Pravdepodobne sa jednalo o ľudskú chybu a niekto predal počet futures kontraktov namiesto množstva uncí. Trh sa ale nedokázal z tohto prepadu spamätať a pokračoval v klesajúcom trende, pričom zlato začiatkom júna spadlo pod level 16.00 USD, čo boli pre tento kov pol ročné minimá.
 • Divoké pohyby na turecké liře potápějí také další Emerging Markets
  Turecká lira dnes opět ztrácí pevnou půdu pod nohama. V pondělí a v úterý ovšem rostla o přibližně 8 % po omezení likvidity centrální banky, která chtěla výprodeje na liře omezit. Dopadem byl růst "overnight" sazeb až o více než 1000 % v průběhu dopoledne. Investoři se obávají, že nepřátelský postoj k cizím finančním institucím před nedělními regionálními volbami může mít nakonec přesně obrácený efekt, než turecká vláda zamýšlela. Důsledkem je také růst nervozity na dalších Emerging Markets trzích. Pár USDZAR roste o 1,6 %, USDBRL o 1,4 % a USDMXN přidává 0,9 %.
 • Divoký týden končí akciové burzy se ztrátou
  Akciové trhy páteční seanci opět zažívají pod výprodejními tlaky. Tentokrát za poklesem cen akcií stojí dva faktory. Americká administrativa odložila licenční rozhodnutí pro americké společnosti v obnovení obchodu se společností Huawei Technologies a v Itálii politická situace míří k předčasným volbám. Evropský Stoxx 600 tak klesá o 0,6 % a v celém týdnu odepisuje 1,6 %. Americký S&P 500 poslední seanci týdne otevřel rovněž propadem o 0,6 %. Oproti závěrečnému kurzu z minulého pátku se aktuálně nachází o zhruba třetinu procenta níže.
 • DIW (nemecký ekonomický inštitút)
  Znižujeme odhad rastu nemeckej ekonomiky z 2,1% na 1,7% pre tento rok. Ešte na začiatku roka tu boli pritom slová plné optimizmu a odhady rastu sa zvyšovali....
 • Dle Fedu je zvyšování úroků nutností
  Americká centrální banka bude nucena zvýšit úrokové sazby na příštím zasedání. Janet Yellenová, šéfka Fedu, to řekla na svém prvním vystoupení v Kongresu od nástupu prezidenta Donalda Trumpa. Přiznala, že existuje značná nejistota ohledně nové ekonomické politiky nové vlády. Kvůli dalšímu zvyšování napětí na trhu práce a očekávání růstu inflace bude nutné zvyšování sazeb.
 • Dle IGC bude přebytek pšenice
  Nejnovější zpráva Mezinárodní rady pro obiloviny (IGC) naznačuje, že svět v roce 2018 míří do výrazného přebytku pšenice, a to i přes nedávné ohrožení sklizně způsobené povětrnostními podmínkami. V letošním roce by měla celosvětová produkce pšenice dosáhnout 767 milionů tun, což je vyšší úroveň, než počáteční odhad 757 milionů tun díky vyšší produkci v Rusku. Očekává se, že produkce pšenice v Kanadě bude vyšší než odhad. Předpokládá se, že spotřeba bude 739 milionů tun, což posunuje rezervní zásoby na nové maximum úroveň 273 milionů tun.
 • Dlhá séria rastu zásob ropy v USA sa skončila. Ťažba stagnuje už mesiac.
  Hoci sa na ropných trhoch aktuálne rieši primárne OPEC (ktorý presunul svoje rozhodnutie na zajtra, vyzerá to, že sa čaká na to, čo povie Putin), tak pred chvíľou dorazila správa, ktorá môže mať dopad na ropu, keď efekt dopadu rozhodnutia OPECu vyprchá. V USA sa po desiatich týždňoch skončila séria prudkého rastu zásob. Tie klesli v minulom týždni o 7,3 mil. (čakal sa pokles o 1,3 mil.). V praxi to znamená najsilnejší pokles od leta.
 • Dlhodobá analýza EURUSD
  Aj napriek tomu, že na reálnych fundamentoch sa skoro nič nezmenilo odkedy sa EURUSD obchodoval pod 1.20, nasledujúci prudký nárast na hor o viac ako 15 figúr mnohých prekvapil. Môžeme hovoriť o tom, že trh sa zobudil a konečne si uvedomil, že USA čaká ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie alebo to, že ekonomický rast bude pomalší ako sa očakávalo (o tom píšeme v komentári „Zlé NFP a znižujú odhad rastu“). Ale len ťažko by sme mohli byť naivnejší a myslieť si, že kvantitatívne uvoľňovanie v USA neznamená to isté aj v Eurozóne alebo, že nižší americký rast a slabší dolár neprivodí recesiu následne aj u nás.
 • Dlhodobý výhľad EURUSD
  EURUSD sa pravdepodobne dostáva k zaujímavému z...
 • Dlhodobý výhľad na euro
      Včerajší dramatick&yacute...
 • Dlho očakávaná konferencia v Jackson Hole sa nezadržateľne blíži
  Tento týždeň bude pre budúcnosť finančných trhov veľmi dôležitý. Vo štvrtok totiž začína stretnutie centrálnych bankárov vo Wyomingu – Jackson Hole. Téma tohto sympózia bude o pokračujúcej globálnej obnove a solídnom raste, avšak aj o stále slabej inflácii, ktorú sa zatiaľ nepodarilo dostať nad 2%, ani v USA, ani v EU.
 • Dlhopisové trhy ukončenie QE neriešia. Výnosy z európskych dlhopisov klesajú.
  Viac ako tri roky sme od niektorých jednotlivcov počúvali, že ECB kvantiatívnym uvoľňovaním (ďalej budem používať QE) zachraňuje problémové krajiny eurozóny. Od ohlásenia jeho konca (ku ktorému by malo dôjsť v decembri) už prešiel mesiac. Trhy by teda podľa tejto logiky mali panikáriť a zbavovať sa dlhopisov viac zadlžených krajín. Nestalo sa tak. Naopak, výnosy z dlhopisov medzičasom klesli. Vo Francúzsku, Taliansku a Španielsku (čo sú už krajiny, ktoré sa do eurovalu nezmestia), to bolo dokonca viac než v bezpečnom Nemecku.
 • Dlhopisové trhy v USA už započítavajú riziko technického bankrotu
  Prirážka šesťmesačných amerických dlhopisov k trojmesačným sa v posledných dňoch úplne zavrela a dokonca je mierne negatívna. To sa stalo po prvý krát od roku 2008, kedy krachoval americký finančný systém. Keďže sa nestalo nič také, čo by malo výrazne zhoršiť ekonomickú situáciu v USA (klesajúce výnosové krivky sú znakom očakávania recesie), tak je primárny dôvod treba hľadať inde – v obavách o technický bankrot.
 • Dlhopisový trh v eurozóne znova horí
  Vidíme nové historické maximá rizikových prirážok španielskych, talianskych a írskych dlhopisov v...
 • Dlhopisový trh v eurozóne znova horí
  Spread medzi nemeckými a írskymi dlhopismi silne narástol a dosiahol nové historické maximá +50...
 • Dlhopisový trh v USA vysiela varovný signál, blíži sa recesia ?
  Dlhopisová krivka v USA pokračuje v inverznom splošťovaní (flattening), keď krátkodobé výnosy silnejšie rastú, ale stredno až dlhodobé výnosy buď idú doprava, alebo mierne klesajú. Fed pomaly zvyšuje krátkodobé sadzby, čo sa prejavuje nárastom krátkeho konca krivky, ale z dlhšieho hľadiska investori príliš neveria jednak súčasnému ekonomickému rastu ako aj udržateľnému rastu infláciu. Preto je dopyt po dlhodobých dlhopisoch ako bezpečných prístavoch a tie zostávajú nakupované.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama