Sobota 04. červenec 2020 13:20
reklama
Bossa live trading
reklama
Admiral spread new
reklama
RoboMarkets copyfx

Volatility report: Short VIX strategie dál odměňuje. Čekání na první letošní korekci pokračuje

20.01.2017 11:22  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Akciové thy zůstávají od začátku roku v naprostém klidu a stejné platí také o volatilitě. Obchodníci shortující volatilitu na aktuální velmi nízkých úrovních tak sice dál vesele inkasují prémii v podobě swapových bodů, je však otázkou, zda tato strategie není zbytečně riziková.

Americký index S&P500 se drží na zvýšených úrovních v okolí historického maxima a zatím se nezdá, že by měl v plánu tyto úrovně v brzké sobě opouštět. Důvodů ke korekci je totiž stále velmi málo a dokud se nedočkáme nějakého závažnějšího překvapení, je velmi pravděpodobné, že bude jakákoli technická korekce býky na akciovém trhu rychle zlikvidována. Medvědi to vědí a nechtějí se proto zjevně pouštět do žádných větších akcí. Prostor k dalšímu růstu akcií je však po silném růstu z minulých měsíců stále omezený. Výsledkem je tedy těsný boční trend, který je s námi s malou přestávkou na přelomu roku již déle než měsíc.

Untitled
S&P 500 letos zatím nikam nepospíchá

Spotová volatilita se sice za minulý měsíc příliš nezměnila a dál zůstává  v okolí 12,5b., to však rozhodně nevadilo obchodníkům, kteří shortovali lednový a únorový kontrakt, jehož cena se od minulého měsíce stabilně přibližovala ke spotu. Cena lednového kontraktu se propadla za měsíc ze 14,2b. na 12,5b. a únorový, na který jsme přerolovali v minulém týdnu, klesl až na aktuálních 14,2b. Čas je tedy jedním z největších přátel short-vix strategie, i když je otázkou, zda jsou zisky v okolí 2b. za měsíc přijatelnou cenou za riziko náhlé korekce a růstu volatility třeba až ke 20b., což se stalo naposledy například začátkem loňského listopadu.

Untitled1

Náš instinkt nám říká vyčkávat a dál preferovat spíše konzervativní strategii. Pokračujeme proto v trpělivém čekání na korekci, která by nabídla prostor k rychlému shortu volatility na vyšších úrovních, a to i za cenu, že nám „utečou“ zisky které nabízí aktuální velmi klidné období.  Long VIX strategii pak považujeme za atraktivní především v situacích, kdy se VIX dostává na extrémně nízké úrovně pod hranicí 12b., kde se zároveň nachází na svém efektivním dně, z něhož existuje docela slušná šance na rychlý zisk už při náznaku byť jen minimálních problémů, nebo prostého výběru zisků.

V příštím týdnu od voaltiltiy žádné velké změny nečekáme. Doufáme v korekci a považujeme za pravděpodobné, že pokud se korekce skutečně dočkáme, bude spíše jednorázovou a technickou záležitostí, která by byla pro obchodníky shortující volatilitu velmi zajímavou příležitostí.

Máte-li k VIXu nebo výše zmíněné strategii jakékoli dotazy, kontaktuje pro více informací naše obchodní oddělení na tel: +420 226 259 990

Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za cílem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Volatility report: Obchodníci s volatilitou čekají na další korekci. Pokud příjde, bude pravděodobně znovu jen technická
  Po klidných dvou posledních týdnech minulého roku se v novém roce vracíme zpět k tématu volatility. Nejprve ale malé shrnutí toho, co se z hlediska volatility na trzích koncem roku událo. Překvapen byl asi málo kdo a situace na VIXu se vyvíjela podle našeho očekávání. Konec prosince je tradičně nejklidnějším obdobím v roce a minulý rok nebyl výjimkou. Akciový index S&P500 zakončil rok v podstatě na úrovni historického maxima na dosah 2270 dolarů, kde se drží dodnes.
 • Volatility report: Po divokém začátku měsíce se situace normalizuje. Začíná čekání na další korekci
  Po dvou týdnech nastal čas podívat se opět trochu zblízka na situaci na VIXu. Index volatility akciového indexu S&P 500 se v minulých dvou týdnech vrátil zpět na zem, k čemuž přispěla stabilizace na akciových trzích, která byla následována dokonce růstem S&P 500 na nové historické maximum. Růstové momentum amerických akcií není nijak přesvědčivé a na současný růst S&P 500 lze jen stěží nahlížet jako na něco, co by mělo být začátkem nové nákupní horečky. Tu však volatilita k udržení se na nízkých hodnotách nepotřebuje a bohatě tak zatím postačí, že z trhů po prezidentských volbách zmizela zjevná rizika. S&P 500 má nyní sice z technického hlediska prostor k růstu otevřený, náš výhled pro americké akcie ale zůstává neutrální a dál počítáme s konsolidací v bočním trendu, i když možná na poněkud zvýšených úrovních.
 • Volatility report: Po korekci ze začátku měsíce je vše znovu při starém. VIX se vrátil na 10b.
  Volatilita je mrtvá, ať žije volatilita! Asi už nikoho nepřekvapí, že ani tento týden na akciové trhy žádné drama nepřinesl a obchodníci shortující volatilitu díky tomu mají dál žně. Letošní rok je pro ně snad nejlepším v historii a přestože se vystavují riziku značných ztrát v případě že na trhy dorazí konečně vážnější korekce, zisky které shortováním volatility nasbírali v uplynulých měsících by měly vytvářet už nyní dostatečný polštář pro případná negativní překvapení.
 • Volatility report: Pokračuje čekání na technickou korekci, pomoci může Fed
  Finanční trhy si v uplynulých dnech příliš velkými pohyby neprošly, což je pro short-VIX strategii vždy velmi dobrou zprávou. Americký akciový index S&P500 navýšil svá historická maxima a poblíž rekordních úrovní zůstává i nadále. Zisky proti minulému týdnu jsou však poměrně mírné, když si od našeho posledního volatility reportu připsal pouze 0,2 %.
 • Volatility report: Politická rizika zatím hlavním (ne však jediným) rizikem
  Máme za sebou týden, který znovu připomněl obchodníkům shortujícím volatilitu, že jsou to především politická rizika, která jim poslední dobou dávají vydělat. Téma amerických obchodních vztahů a jejich dopad na Čínu s Evropou zůstává i nadále v centru všeho dění a je klíčovým fundamentem, který přispívá k další pozvolné korekci na amerických akciích. Index S&P 500 díky tomu zamířil zpět ke hranici 2 700 dolarů a pokračuje tak v postupném odevzdávání pozic, které zahájil v polovině června, kdy téma obchodní války začal americký prezident znovu eskalovat.
 • Volatility report: Po velmi úspěšných dvou týdnech přestává být short-VIX strategie atraktivní, trhy jsou opět beze strachu
  Americké akciové indexy tento týden potvrdily, jak robustní jsou v porovnání s indexy v Evropě. Zatímco evropské akcie díky korekci z poloviny týdne ztrácí proti minulému pátku 3 – 4 procenta, americký index S&P 500 své pozice dokázal mírně navýšit a vyhoupl se až na hranici 2 100 dolarů, díky čemuž je nyní přibližně procento od historického maxima. Rozdíl ve výkonnosti obou trhů tentokrát nebyl ani tak o dopadech brexitu, jako o evropských bankách, které se v týdnu dostaly pod silný tlak díky zprávám z Itálie, kde se zatím nedaří řešit problém s velkými objemy nekvalitních úvěrů, které na svých knihách drží tamní banky.
 • Volatility report: Prázdninové období na trzích pomalu končí. Přinese září více volatility?
  Americké akciové indexy zůstávají i nadále v absolutním klidu. Denní range na americkém indexu S&P500 je minimální a napomáhá nejen nízké volatilitě, ale také tomu, že se americkým akciím daří bez větších problémů držet na dosah historického maxima. Přestože jsou akce drahé, rozhodně se nedá říci, že by byly drahé příliš a jejich aktuální ocenění, díky stavu americké ekonomiky a úrovni úrokových sazeb, podle nás dává smysl. Dobrou zprávou pro býky na akciovém trhu je také to, že ani z technického hlediska nemůžeme hovořit o tom, že by byly americké indexy překoupené. Kvůli několik týdnů trvající konsolidaci je nyní RSI na S&P500 na pouhých 50 %, což signalizuje téměř dokonalou vyváženost pozic a příměří mezi býky a medvědy.
 • Volatility report: Růst volatility pokračuje, korekce je ale stále spíše jen technickou záležitostí
  V našem minulém volatility reportu jsme varovali před trochu zvláštním růstem implikované volatility, který probíhal paralelně s výrazným nárůstem akciových indexů. Považovali jsme jej za signál blížící se korekce, která v tomto týdnu skutečně přišla. Je však stále poměrně mírná, což platí hlavně o vývoji indexů v USA, kde S&P 500 zůstává i nadále bezpečně nad hranicí 2 800 dolarů. V Evropě byla korekce citelně větší, když se na ní do jisté míry podepsala pravděpodobně i skutečnost, že se euro na páru s dolarem znovu přehouplo přes hranici 1,25 EURUSD.
 • Volatility report: Růt akcií nepolevuje, VIX si díky němu opět sahá na samotné dno
  Po velmi úspěšném září zatím vše nasvědčuje tomu, že se i říjen ponese na akciových trzích v podobném duchu. Německý DAX dal tento týden definitivně zapomenout na korekci z letošního léta a vyhoupl se na nové historické maximum. Historická maxima pak znovu navyšoval také S&P 500, který pokračuje v naprosto nerušeném růstu, když se vyhoupl až nad hranici 2 550 dolarů.
 • Volatility report: Severní Korea zůstává na VIXu klíčovým fundamentem
  Máme za sebou další týden, během kterého se americkým indexům dařilo bez větších problémů bránit své dosavadní zisky na dosah historického maxima. Indexy tak i v tomto týdnu více méně pouze přešlapovaly na místě, když aktuální rizika na trzích stále nejsou dostatečně silná pro zahájení větší korekce, ale jsou zároveň dost silná na to, aby bránila akciím v dalším navyšování jejich rekordního ocenění. S&P500 tak zůstává v okolí 2 450 dolarů a dál čeká na impuls, který by jej z dva měsíce trvající konsolidace dokázal vykolejit.
 • Volatility report: Short VIX strategie dál odměňuje. Čekání na první letošní korekci pokračuje (druhé vydání)
  Náš minulý volatility report nesl název „Short VIX strategie dál odměňuje. Čekání na první letošní korekci pokračuje“ a naprosto stejný název jsme se rozhodli dát volatility reportu také dnes. Je totiž stále velmi aktuální.
 • Volatility report: Short-VIX strategie dostaly šanci i na takto nepříznivém trhu, nervozita na trzích ale i tak příliš nepolevuje
  Máme za sebou opět docela nervózní týden, který ale nakonec pomohl akciovým trhům získat trochu pevnější půdu pod nohama. Býci se ale i tak zdají stále v těžké defenzivě a zatím se jim příliš nedaří odrazit se od dvojitého dna, které se již delší dobu na S&P 500 formuje.
 • Volatility report: Short VIX strategie opět úspěšná – i když velmi riziková
  Konec týdne se blíží, takže nastal čas na nový volatility report. Tentokrát si přitom můžeme dovolit být struční. Na našem minulém reportu totiž budeme měnit jen málo, protože se velmi málo změnilo také na trzích. Ale začneme od začátku. Pokud jde o akciové indexy, vše zůstává při starém a S&P 500 dál bez problémů udržuje své dřívější zisky na úrovni historického maxima. Prostor k růstu na S&P 500 je díky vysokému ocenění akcií sice poměrně malý, důvody k výprodejům ale stále tak nějak chybí a býci to při absenci medvědů s udržováním (navyšováním) pozic mají zatím až příliš jednoduché.
 • Volatility report: Short-VIX strategie znovu zafungovala, rizika ale začínají převažovat nad potenciálními výnosy
  Od našeho posledního volatiltiy reportu se situace na finančních trzích příliš nezměnila, i když nás v tomto týdnu ten...
 • Volatility report: Short-VIX strategie zůstává zisková. Riziková prémie je nyní téměř nejnižší možná
  Volatility report je zpět. Minulý pátek jsme vynechali, ale o moc jsme nepřišli. Situace na volatilitě se totiž od našeho posledního reportu téměř nezměnila, když na trzích i nadále panuje absolutní klid a riziková prémie je téměř nejnižší možná. Americký akciový index S&P500 za sebou má měsíc stagnace a opatrného růstu, který jej vynesl na nová historická maxima. Fundamentálně akciím vydatně pomáhá především pád dluhopisových výnosů, který v minulém týdnu znovu zažehla svým znovu nastartovaným programem kvantitativního uvolňování Bank of England. Technicky pro býky situace také nevypadá zle, když se zatím nemůžeme bavit o tom, že by byly americké akcie překoupené (RSI pouze na 60 %).
 • Volatility report: Short VIX strategii se dařilo i navzdory mírnému růstu spotové volatility
  Od posledního volatility reportu uplynuly dva týdny, takže nastal čas znovu se podívat na to, co se od té doby ve svět...
 • Volatility report: Spotová volatilita dál v okolí 10b. Čekání na korekci pokračuje
  V našem minulém volatility reportu jsme psali hlavně o tom, že šance na korekci v tomto týdnu proti týdnu minulém rozhodně narostla, i když není nijak vysoká. Důvod byl jednoduchý. Čekalo na nás několik zajímavých fundamentů v čele se zasedáním ECB a britskými volbami. Obě události však trhy nakonec dokázaly vstřebat vez mrknutí oka a i když jsme se dočkali zvýšené volatiltiy na EUR a GBP, na akciové trhy (a už vůbec ne na americké akciové trhy) nakonec ani jedna z těchto událostí výrazněji neprosákla. Obchodníci svá portfolia v tomto týdnu tedy příliš neupravovali a i když se na Blízkém východě objevilo nové potenciální riziko (Katar), americký S&P 500 zůstává dál bezstarostně na historickém maximu nad hranicí 2 400 dolarů.
 • Volatility report: Spotová volatilita díky růstu akcií výrazně klesla, příští týden může být pro short-VIX strategii velmi složitý
  Akciové index za sebou mají velmi úspěšný týden. Indexy v Evropě i v USA unikly z líného bočního až mírně klesajícího ...
 • Volatility report: Spotová volatilita krátce zpět na 18b. Důvody pro výraznější korekci ale dál chybí
  Náš minulý volatiltiy report nesl název Čekání na další technickou korekci a vypadá to, že tentokrát čekání netrvalo příliš dlouho. Korekce je sice zatím mírná, i to se ale počítá. Americký index S&P500 totiž asi ani neměl na výběr. Z trojúhelníkového konsolidačního pásma již tento týden vystoupit musel a i když si dal na čas, nakonec vystoupil směrem dolů, když se krátce dostal až pod hranici 2110 dolarů.
 • Volatility report: Spotová volatilita zpět na 15b. Říjnový kontrakt na její růst ale nereagoval
  Je tady pátek a s ním i čas na nový volatility report. Nejprve ale malé ohlédnutí za tím, co se na trzích změnilo od minulého týdne. Pokud jde o americký index S&P500, změn jsme zaznamenali jen málo. Trhy i nadále zůstávají viditelně nervózní, ale ne tolik nervózní aby se medvědi odhodlali k další vlně výprodejů. Fundamentální důvod ke korekci stále chybí a prodávat akcie pouze na základě jejich vysoké ceny a malé ochoty k dalšímu růstu není příliš přesvědčivé. Americký S&P500 si tak svou cenu od minulého týdne drží a zůstává pouhá dvě procenta od historického maxima.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy