Neděle 21. červenec 2019 13:38
reklama
reklama
RoboMarkets
reklama
3cAnalysis

Globální vyhlídky: Trumpovo vítězství neznamená zásadní průlom

29.11.2016 08:54  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Christopher Dembik, Vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži

Otázka, která nyní zaměstnává většinu investorů, je, zda vítězství Donalda Trumpa představuje z hlediska finančních trhů skutečný průlom. Zatím je odpověď NE. Nikdo nedokáže říct, jaká přesně opatření nově zvolený prezident zavede ve chvíli, kdy nastoupí do úřadu, dokonce ani on sám ne.

Pokud však bude chtít dosáhnout úspěchu se svým keynesiánským programem zotavení ekonomiky (investice do americké infrastruktury ve výši 500 mld. dolarů), bude muset na jeho financování zvýšit veřejný dluh. Za těchto okolností bude Donald Trump muset porušit svůj slib, že zvýší tarify na obchod s Čínou, protože tato země je hlavním držitelem amerických státních dluhopisů (k loňskému září v hodnotě 1 157 mld. USD) a pokud by americká vláda zavedla nepřátelská obchodní opatření, mohla by se Čína rozhodnout snížit své nákupy. Vysoká zadluženost Spojených států znamená, že země je hodně závislá na dobré vůli zahraničních investorů. Proto je realizace výraznějších protekcionistických opatření v podstatě nemožná.

Nejuvěřitelnější scénář zahrnuje zvýšení tarifů pro určité specifikované produkty, což by mohlo uspokojit voliče Donalda Trumpa a zároveň zabránit vypuknutí obchodní války s Asií. Další možností je i opětovné projednání obchodních smluv, jako je NAFTA, ale pro Spojené státy to představuje riziko otevření Pandořiny skříňky, protože nejsou jedinou zemí, která chce ve smlouvě změny, je tu i Mexiko a Kanada.

Pokud jde o finanční podmínky, ty se ve Spojených státech od 9. listopadu nijak výrazně nezměnily. NFCI (Index národních finančních podmínek) a ANFCI (Upravený index národních finančních podmínek), které jsou obvykle považovány za spolehlivé, jsou stále pod úrovní z prosince 2015, kdy Fed zvýšil sazby o 25 základních bodů.

Skutečný dopad Trumpova zvolení, kromě povrchního a dočasného zhodnocení indexů globálních akciových trhů, představuje skutečnost, že došlo ke zvýšení inflačních očekávání mezi investory. Trh sází na to, že Trumpova expanzivní fiskální politika, obchodní protekcionismus a omezení ekonomické imigrace v jeho volebním období výrazně zvýší inflaci. V důsledku toho vzrostla vyrovnaná inflace ve Spojených státech v posledních týdnech na 1,97 % ve tříletém srovnání a o 2 % v pětiletém. Prognózy pro pětiletou inflaci tento trend potvrzují, protože od začátku listopadu vzrostly z 2,14 % na současných 2,46 %.

Někdo by mohl tvrdit, že dopad Trumpa na inflaci bude nezajímavý. Neměli bychom však zapomínat, že základní trend, který vysvětluje největší nárůst inflačních očekávaní, je ve skutečnosti spojen se zvýšením globálních cen komodit (o +0,58 % v říjnu 2016 proti říjnu 2015) a tím, že Čína pomalu opouští deflaci (PPI vzrostlo v říjnu meziročně o +1,2 %).

Západní Evropa: italská noční můra

V blízké budoucnosti se skutečné problémy pro investory nebudou týkat obav z recese ve Spojených státech, ale spíše obav z návratu politických rizik v Itálii. První prosincový týden bude rizikový pro Itálii i celou Evropu. Vlastně proběhnou najednou dvě události, které mohou zvýšit nestabilitu trhu: ústavní referendum 4. prosince, a rekapitalizace z pera Monte Paschiho, která by v případě neúspěchu mohla opět vyvolat obavy ze situace v bankovním sektoru.

Nejnovější průzkumy před referendem naznačují, že ještě není ani zdaleka jasno. Příznivci volby „Ne“ zatím vedou se 42 % proti 37 % pro „Ano“. Stejně jako u britského referenda i zde budou rozhodující ti nerozhodnutí voliči (21 %). V polovině listopadu dostal premiér Renzi neočekávanou podporu z Bruselu. Itálie, u níž se nepředpokládá, že by dokázala v letošním ani příštím roce dodržet stanovený cíl rozpočtového schodku, bude zřejmě hlavním příjemcem fiskálních stimulů, vzhledem ke změně názoru EK. Pro vítězství Demokratické strany to však nemusí stačit, vzhledem k rostoucímu populismu a protivládním náladám, které se projevují v celé Evropě, ale v Itálii zvláště.

Pokud by premiér Renzi musel odstoupit a pokud se Paschiho rekapitalizace nepovede, můžeme očekávat, že spready pro Itálii vzrostou o několik desítek b.p. a hodnocení Itálie získá negativní vyhlídky (v tuto chvíli má hodnocení BBB- a stabilní vyhlídky podle S&P).

Riziko šíření „nákazy“ do ostatních evropských zemí je naštěstí omezené, a to ze tří hlavních důvodů:

 1. Suma nefunkčních půjček v italském bankovním sektoru představuje asi 400 mld. euro, ale v posledních měsících se stabilizovala, což je celkem pozitivní znamení. Z této částky jen 10 % představuje okamžité riziko. Navíc velká část špatných půjček je spojena se špatným návykem italského státního sektoru systematicky platit pozdě svým dodavatelům;
 2. V případě rozpadu italského bankovního a politického systému a možného šíření nákazy po Evropě má ECB stále ještě dost nástrojů pro intervenci. Centrální banka se může rozhodnout pro cílený program TLTRO (Cílené dlouhodobější refinanční operace) na pomoc italskému finančnímu sektoru, nebo může v nejhorším případě aktivovat program OMT;
 3. Za několik posledních let byly za hlavní důvod nechuti nakupovat akcie evropských bank považovány nízké úrokové sazby. Nyní výnosy státních dluhopisů rostou díky vyššímu očekávání inflace a investoři tedy mají dobrý důvod kupovat akcie bank. Díky tomu mohou být daleko odolnější vůči italskému riziku než před několika měsíci.

Problém italských bank je ve skutečnosti jen zástupný. Itálie v podstatě jen vegetuje už více než 20 let. Přes velkou podporu, kterou měl premiér Renzi při nástupu do úřadu, nedokázal zvrátit ekonomický pokles, což opět podpořilo populistické tendence.

de1

Střední a východní Evropa: polské škobrtnutí

Na konci tohoto roku nejsou ve špatné pozici jen Itálie a Japonsko. Polsko bylo dlouhou dobu považováno za model ekonomického rozvoje, ale učinilo chybu, která ho může stát hodně. Rozhodnutí snížit věk odchodu do důchodu ze 67 let na 65 pro muže a na 60 pro ženy je sice populární, ale není zakotveno v rozpočtu a nevyhnutelně povede k vyššímu zdanění. To by mohlo vést k oslabení zákaznické poptávky, která je hlavním motorem růstu, protože stavební sektor v posledních měsících zaznamenal prudké zpomalení a investice jsou neobvykle nízké kvůli pomalé integraci evropských fondů.

Podobně jako většina středo- a východoevropských zemí prochází Polsko obdobím nízkého růstu HDP. Pokládá však tuto fázi za přechodnou. To ale není vůbec jisté. Všechny ukazatele ekonomické sebedůvěry (kromě důvěry spotřebitelů) stagnují nebo dokonce mírně klesají, např. průmysl.

de2

Ekonomika zažívá zpomalení a je pravděpodobné, že letošní růstový cíl 3,4% (ve srovnání s původním odhadem 3,8 %) zůstane jen toužebným přáním. Pro letošek se zdá pravděpodobnějším růst HDP kolem 3 %. Za těchto podmínek k očekávanému zvýšení úrokových sazeb polskou centrální bankou hned tak nedojde. Pokud bude současné zpomalení pokračovat, což je možné, bude muset guvernér Polské národní banky Glapinski možná uvažovat i o snížení sazeb v roce 2017.

O autorovi:

Christopher Dembik se stal členem týmu Saxo Bank v roce 2014 poté, co pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu, kde pracoval v týmu pro finanční start-upy specializované na forexové obchody a analýzu v Izraeli.

Ve Francii i jinde ve světě je často dotazován vlivnými obchodními a finančními médii na jeho názory na makroekonomické trendy, politiku centrálních bank, evropskou ekonomiku i domácí ekonomickou politiku. Pravidelně uvádí sloupky pro televizní pořad „Le Gros mot de l?Eco“ na kanálu France 24, nebo „C?est votre argent“ na BFM Business a Xerfi Canal.

Christopher je činorodým spisovatelem a nyní právě dokončuje knihu nazvanou „Principy současné ekonomie“, která bude vydána během roku 2016. Je také členem francouzského ekonomickéhoé think-tanku Nadace Concorde.

Vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris a získal magisterský titul i na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd.

Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností. Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii. Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Globální akciové valuace indikují mírně pozitivní výkonnost
  Jedním z nejdůležitějších indikátorů atraktivity akcií ve střednědobém horizontu, a možná vůbec tím nejdůležitějším, jsou valuace. Ty představují poměr tržních cen akcií na různých fundamentálních veličinách z finančních výkazů jako zisky či tržby. Čím jsou valuace nižší, tím jsou akcie levnější a tím vyšší výnos od nich investoři mohou ve střednědobém horizontu očekávat a naopak.
 • Globální ekonomika nahoru i dolů vlivem smíšených dat
  V USA v minulém týdnu vládla smíšená nálada. Mohlo za to střídání pozitivních a negativních dat, které se objevovaly...
 • Globální ekonomika vykáže v roce 2013 mírný růst, eurozóna zůstane v recesi
  Mads Koefoed, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank. Saxo Bank očekává v letošním roce mírný růst globální ekonomik...
 • Globální ekonomiku i akciové trhy ovlivňuje do značné míry obchodní válka
  V posledních dnech jsme mohli pozorovat, jak americké indexy zareagovaly na obnovený a možná ještě větší obchodní konflikt mezi USA a Čínou. Ačkoliv se jednalo o poměrně malý výprodej 5 – 6 procent, a tím pádem jen logickou korekci po strmém růstu, může jít o spouštěč mnohem horších predikcí do budoucna.
 • Globální makroekonomická situace nahrává vysokým cenám komodit
  Cenám komodit nahrává globální ekonomická situace, jejich další růst nebo alespoň udržení stávající úrovně podporuje řada faktorů. O tom, že komodity si letos povedou lépe než loni, jsou přesvědčeni i analytici Světové banky.
 • GLOBÁLNÍ NÁRŮST AMERICKÉHO DOLARU A EURA
  Po několika ziskových dnech a nových rekordních maximech nastal mírný pokles amerických akcií. Největší stín na solidn...
 • Globální očekávání tlumí řadu rizik. Pozitivní zprávou je však plošně nízká nezaměstnanost
  Minulý týden jsme byli svědky důležitých prohlášení z pohledu Fedu a ECB. Stanovily se i patřičné kroky k udržení růstu za každou cenu. Řeč je o stopnutím zvyšování sazeb v USA, alespoň v tomto roce a pokud by to bylo nezbytné, tak i k jejich opatrné snižování.
 • Globální rizika ohrožují ekonomiku eurozóny
  „Evropské akcie na zprávy z Evropské centrální banky reagují mírným růstem. Bankovní sektor však odepsal své úvodní zisky a euro vůči dolaru ztrácí,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.
 • Globální trhy opět sledují centrální bankéře
  Na hlavní světový měnový pár EUR/USD v posledních dnech působí především tržní očekávání ohledně centrálních bank. Po Fedu zveřejní zápis ze zasedání i ECB. Nejzajímavějším tématem by měla být diskuze nad dopady brexitu a propadem výnosů, který ECB komplikuje její program kvantitativního uvolňování. V regionu se dočkáme jen dat z Polska, koruna by měla zůstat bez výraznějších změn.
 • Globální trhy pokračují v poklesu
  Americké akciové trhy pokračují ve včerejším poklesu. Index Dow Jones klesá o 1,3 %, S&P 500 ztrácí 1,1 % a technologický Nasdaq odepisuje 1,4 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nedaří ani jednomu sektoru. Nejhlubší ztrátu 1,8 % si připisují zpracovatelé komodit. Na trzích pokračuje napětí z očekávání vývoje obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou.
 • Globální zásoby cukru se znovu blíží historickému minimu
  Dle odhadu amerického ministerstva zemědělství (USDA) by se mohly globální zásoby cukru při poklesu o odhadovaných 13 miliónů tun v průběhu stávající a následující sezóny přiblížit historickému minimu. Tomuto předpokladu napomáhá i stávající situace v Číně, kde by konec podpory na pěstování cukrové třtiny měl v průběhu stávající sezóny mít za následek nárůst importu cukru na historické maximum.
 • Globální žebříček TOP-1000 – americké firmy jsou na burze úspěšnější
  Americké firmy, které se obchodují na burze, mají vyšší zisky i obrat než Evropské společnosti. Z firem v globálním žebříčku TOP-1000 jasně vedou společnosti z USA.
 • Globálny obchod v druhom kvartáli klesol. A mal by klesať ďalej.
  Svetový obchod začína pociťovať obchodné vojny. V druhom kvartáli klesol objem svetového obchodu prvý krát od roku 2016. V tom čase však bol primárnym dôvodom prepad cien ropy, ktorá tvorí nemalú časť globálneho obchodu.
 • Globálny rast priemyselnej výroby výrazne spomaľuje. Nad vodou ju držia USA a Čína.
  Dnes dorazili z USA októbrové čísla z priemyselnej výroby. Jej medziročný rast spomalil z 5,6% na 4,1%. Stále je to však jedna z najvyšších úrovní od pokrízového oživenia v roku 2011. O zvyšku sveta sa to však povedať nedá. Keď sa pozrieme na 10 najväčších vyspelých ekonomík bez USA, tak medziročný rast ich priemyselnej výroby spomalil k nule a aktuálne je zhruba na úrovni rokov 2015-2016, kedy globálna ekonomika zažila menšie spomalenie. Keď sa pozrieme na top 10 vyspelých ekonomík vrátane USA, tak je rast priemyselnej výroby stále veľmi solídny, dá sa teda povedať, že priemyselnú výrobu vo vyspelých krajinách stále ťahá vývoj v USA.
 • Global Stock?s Rally Might Continue
  Americké akciové indexy pokračují v obchodování při rekordních maximech, zatímco Evropské indexy prudše rostly v uplynulých dnech. Německý DAX dokonce vytvořil nová historická maxima při úrovni 12,800 a roste nejvíce z evropských indexů.
 • GOLD
  Cena futures kontraktů na zlato se v pondělí ráno zvyšovala v reakci na nejistou situaci ve Spojených státech a uzavř...
 • GOLD
  Včera po zveřejnění ekonomických zpráv z USA cena zlata propadla na úroveň 1288 USD. Dnes se zlato obchoduje kolem ho...
 • GOLD
  V pátek se cena zlata vyšplhala na 1339. Tento týden bude začínat na 1318. Pokud bude dnes 1315 supportem, bude...
 • GOLD
  Denní pohled na GOLD (zlato) 9.1.2014Včera se cena zlata propadla na hladinu 1218 s prodejním tlakem. Dnes se cena zla...
 • GOLD
  Včera zlato padlo k 1287, dnes se bude pohybovat na 1292. Pokud bude 1290 podporou, bude rezistence na 1305-131...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
LYNX
OctaFX
Kawase
reklama