Pátek 29. březen 2024 10:00
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
CapXmaster

Je výstavba diaľnic „obedom zadarmo“?

12.09.2016 10:05  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Môj dnešný komentár pre finweb:

Podľa politických komentátorov a rôznych prieskumov boli hlavnými dôvodmi, prečo Briti hlasovali za BrExit migrácia a väčšia suverenita. Množstvo ekonómov to však tak nevidí, príčinu vidia v slabom vývoji ekonomiky, kvôli ktorému dali „frustrovaní“ Briti protestný hlas. A to im umožňuje vytiahnuť svoje ideológie, v ktorých je vinník stále ten istý. Podľa market-monetaristov je to centrálna banka, ktorá slabo stimulovala ekonomiku. Podľa anarcho-liberálnych rakúšanov zase neslobodná EÚ, ktorá krajine odčerpáva rast. A podľa hard-core keynesiánov nedostatočné fiškálne stimuly, ktoré neprišli ani v čase minimálnych úrokových sadzieb, kedy o nich môžeme hovoriť ako o „obede zadarmo“.

A práve pri tomto obede zadarmo by som sa chcel pristaviť, pretože pri pretrvávajúcom nízkom úročení a podpriemernom raste bude podľa mňa táto téma čoraz viac rezonovať. To, že niečo, čo by sa obedu zadarmo malo blížiť, pripúšťa aj guvernér ECB Mario Draghi. Nazýva to zodpovedá “rastu-prijateľná“ fiškálna politika. Podľa jeho slov, ktoré zopakoval aj na minulotýždňovom zasadnutí ECB, si pod tým máme prestaviť nižšie dane, nižšie bežné výdavky a vyššie investičné výdavky vlády, ktoré majú napomôcť zvyšovaniu produktivity.

Keď tomu, čo hovorí Draghi, ale aj ostatní proponenti, správne chápem, tak „obed zadarmo“ by mala byť situácia, pri ktorej investície financované novým dlhom nezvýšia pomer verejného dlhu k HDP. V praxi to znamená dve veci:

1) Pomer nového dlhu k novovytvorenému HDP by mal byť cca. rovnaký ako pomer dlhu k HDP pred stimulom. To znamená, že keď má Slovensko dlh k HDP cca 50 %, tak aby tento pomer ostal rovnaký, musí stimul vyprodukovať dvakrát viac, ako sa neho minie. Pri Grécku, ktoré má dlh k HDP na úrovni 200 % (som trochu prestrelil, ale to len kvôli jednoduchším počtom), je to naopak, aby ostal dlh k HDP na rovnakej úrovni stačí, aby bola nová ekonomická aktivita polovičná v porovnaní s novým dlhom. Keďže papierové rozpočtové pravidlá hovoria o cieli pre dlh k HDP na úrovni 60 %, tak by mali byť pre eurozónu prípustné stimuly, pri ktorých bude pomer nového dlhu k novému HDP maximálne 0,6.

2) Z dodatočne vytvoreného HDP musí štát vygenerovať také daňové príjmy, ktoré pokryjú náklady na obsluhu nového dlhu. Dnes pri takmer nulových/negatívnych výnosoch zo štátnych dlhopisov je to síce bezpredmentné, avšak treba mať na mysli to, že sadzby neostanú tak nízko večne a že časom vzrastú a teda dlh sa bude refinancovať pri vyšších úrokoch. Takže rozumné by bolo rátať s nejakým dlhodobejším priemerom. Povedzme 4 % ročne, čo ma tak letmo napadá pri pohľade na historický vývoj výnosov z dlhodobejších dlhopisov.

Otázka znie, či vôbec takéto niečo dokáže niekto vytvoriť? S výnimkou Číny, ktorá si vymýšľa štatistiky tak, aby sedeli s nastavenými cieľmi, sa určite nikto netrafí. Skôr je lepšie spýtať sa to, že či existujú typy stimulov, ktoré majú za určitých okolností potenciál vygenerovať takmer dvakrát viac ekonomickej aktivity ako je objem stimulu a zároveň dokážu ročne na nových daniach priniesť do štátnej kasy dostatok prostriedkov na obsluhu nového dlhu. Pozrime sa tri typy stimulov:

1) Vyššie vládne výdavky. Tadiaľto určite cesta nevedie, vlády majú tendenciu míňať na neproduktívne populistické hovadiny, ktoré navyše spravujú neschopné prísavky politikov. A to nie len v slovenských pomeroch. Dlhová kríza je pekným príkladom toho, kam vedie takáto forma stimulov.

2) Plošné zníženie daní. Toto je diskutabilné. Veľa ľudí by síce povedalo, že to prispeje k lepšej alokácii zdrojov a teda aj vyššej produktivite (s čím sa pri úrovní daňového zaťaženia v EÚ stotožňujem), a teda je to dobrá vec, avšak bez adekvátneho zníženia výdavkov (keby išli nadol aj výdavky, tak by to už nebol stimul) som skôr skeptický ohľadom toho, že by to prinieslo takmer dvojnásobne vyššie benefity, potrebné pre naplnenie definície obedu zadarmo.

3) Zvýšenie investičných výdavkov. Bavíme sa tu o investíciách, ktoré v dnešných podmienkach nedokáže robiť súkromná sféra a teda je potrebné prekúsnuť, že nebudú robené/spravované najefektívnejšie. Ide o infraštruktúru, predovšetkým o diaľničnú sieť (možno ešte aj trate pre rýchlovlaky). Lepšia infraštruktúra prináša ten benefit, že zvyšuje produktivitu ekonomiky, či už priamo (napr. vodič kamióna dokáže za určitý čas prejsť viac km), alebo aj nepriamo (prináša investície do regiónov, ktoré predtým nemali adekvátnu infraštruktúru). A pokiaľ je infraštruktúra nedostatočná, tak táto forma stimulu môže mať potenciál vyrobiť obed zadarmo. Pekným príkladom je Čína do roku 2008 (po roku 2008 už jej stimuly boli hlava-nehlava a aj preto je dnes tam, kde je).

Určite sa presne nedá odhadnúť bod, kedy dodatočné investície do infraštruktúry neprinesú želaný efekt, avšak vieme sa minimálne pozrieť na to, aká je kvalita cestnej infraštruktúry v jednotlivých krajinách. Vytvoril som mini-index pre krajiny EÚ, ktorý pozostáva z troch ukazovateľov – dĺžka diaľnic a rýchlostných ciest na km2, dĺžka diaľnic a rýchlostných ciest na obyvateľa a poradie v ukazovateli kvalita cestnej infraštruktúry z aktuálneho rebríčka Global Competitivness Report z dielne Svetového ekonomického fóra (hodnoty sú súčtom smerodajných odchýlok od priemeru):

index

Z tohto rebríčka vieme minimálne vyčítať to, že ktorým krajinám EÚ má takáto forma stimulu aký potenciál priniesť „obed zadarmo“. Keď sa pozriem na problémové krajiny, ktoré volajú po silnejších stimuloch, tak Španielsko, Portugalsko a Cyprus sú úplne v popredí tohto rebríčka, teda v ich prípade sú ďalšie investície do cestnej siete zlý nápad. Skôr to vyzerá tak, že už teraz ju majú naddimenzovanú (a možno aj to prispelo k ich problémom) a je dosť možné, že niektoré diaľnice sú málo využívané.

Slovensko nie je úplne na chvoste tohto rebríčka, avšak nachádza sa v jeho spodnej polovici a teda má väčšiu šancu na to, že by výstavba diaľnic mohla byť obedom zadarmo. A keď nie obedom zadarmo, tak aspoň lacným obedom. Ostatne vieme, že máme regióny, kde nás v tomto smere dosť tlačí topánka. Rumunsko, Lotyšsko a Bulharsko majú k obedu zadarmo pri výstavbe ciest najbližšie. Maltu by som do úvahy nebral, tam je to skôr o námornej preprave.

Aby som sa vrátil k úvodu, to že za BrExit môže ekonomika, je hlúposť. Britský trh práce je na tom najlepšie za posledné dekády – miera zamestnanosti je najvyššia od 70. rokov, navyše konsolidácia v Británii bola podstatne nižšia ako v eurozóne. Aj napriek tomu bude takmer určite „záchrana EÚ“ cez podporu ekonomiky argumentom pre rôzne ekonomické ideológie, aby sa snažili pretlačiť svoje recepty.

Ten monetaristický (silnejšie stimuly centrálnych bánk) a) ide mimo politikov, b) je presaditeľný len cez helikoptérové peniaze, ktoré centrálne banky rázne odmietajú. Ten rakúsky (menej EÚ) je pre politický mainstream neprijateľný. A tak nám ostáva len ten keynesiánsky (zobrať obed zadarmo), ktorý podľa mňa bude ešte viac naberať na popularite. Ten má však potenciál fungovať len cez infraštruktúrne investície, a aj to len v niektorých krajinách (navyše pri neprestrelených cenách). V opačnom prípade to môže byť veľmi drahý obed.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Je trh se zlatem překoupený?
    Ceny zlata by mohly tento týden stoupat, protože mezi retailovými investory, kteří se chtějí ochránit před velkou bankovní krizí podobnou té z roku 2008, sílí býčí sentiment. Analytici z Wall Street nicméně zaujímají v krátkodobém horizontu konzervativnější postoj.
  • Je umělá inteligence novou kryptoměnou?
    Horečka kolem umělé inteligence udělala z této technologie miláčka, protože kapitál proudí do firem zabývajících se umělou inteligencí, což posouvá kryptoměny dále do země nikoho, protože o bývalého favorita spekulativního prostředí se nyní zajímá méně lidí. Navzdory kontrastnímu stupni současného uznání existují mezi umělou inteligencí a kryptoměnami nápadné podobnosti. Mají-li se tyto podobnosti naplno projevit, pak umělá inteligence nebude ušetřena bublin.
  • Je uránový sektor pripravený na rast v roku 2022?
    Akcie spoločností, ktoré ťažia urán vrátane jedného z najväčších producentov Cameco (CCJ.US) rastú. Ostatní producenti uránu ako Uranium Energy Corp (UEC.US), NexGen (NXE.US) alebo Denison Mines (DNN.US) sa tiež posunuli vyššie. Podiely najväčšieho svetového producenta uránovej rudy Kazatomprom (KAZ.UK) v Kazachstane klesajú v dôsledku geopolitických rizikových faktorov takmer o 4 %.
  • Je USD omezen makroekonomickými statistikami a geopolitikou?
    Americká měna opět manévruje mezi negativními americkými makroekonomickými daty a geopolitickým napětím. Tentokrát se USD snaží těžit ze současné situace. Udržet si dominantní postavení je kvůli řadě nepříznivých faktorů pro americký dolar stále obtížnějším úkolem.
  • Je už Turecko z nejhoršího?
    Znehodnocení turecké liry by mělo tamější ekonomice pomoci růstem exportu a zvýšeným přílivem turistů. Jaká je realita a jaké jsou vyhlídky Turecka?
  • Je už v soutěži XTB Trading Cup jasné, kdo vyhraje?
    Soutěž XTB Trading Cup začala teprve 5. října a my už možná známe vítěze. Na prvním místě se od minulého týdne drží soutěžící ze Španělska s přezdívkou pepin22. Na předních příčkách jsou spolu s ním další dva obchodníci, s přezdívkami tomasz a kris, kteří od minulého týdne zaznamenali také velmi zajímavé zhodnocení. Hlavní cenu nakonec vyhraje pouze jeden. Stále je ale ještě dost času, abyste se majitelem nového vozu stali třeba právě Vy.
  • Je už „vyvážené“ portfolio 60 % akcií / 40 % dluhopisů minulostí?
    Roky panovala myšlenka, že je vyvážené portfolio věcí minulosti. Nedávný vývoj to však nejspíš změnil.
  • Je vaše portfolio připravené na online budoucnost?
    COVID-19 podpoří online ekonomiku a urychlí digitalizaci, čímž dále posílí trend posledních více než desítky let. Podle našeho názoru by měli investoři tohoto trendu využít, a tak v této aktuální zprávě z akciových trhů přinášíme obsáhlý seznam firem, kterým tento trend prospívá a kde se mohou inspirovat. Seznam je řazen podle jednotlivých kategorií, aby bylo pro investora jednodušší vybrat si právě ty oblasti digitalizace, o které má zájem.
  • Je vhodné teď nakoupit akcie Microsoftu?
    Microsoft (MSFT), softwarový gigant, si vysloužil pochvalu za úspěšný přechod od stolních počítačů ke cloud computingu, díky čemuž stouply akcie.
  • Jev La Nina způsobuje slábnutí úrody
    Klimatický jev La Nina rozkolísal světové trhy s potravinami. Už nyní se projevuje v částech Brazílie, jakožto největší světový vývozce sóji.
  • Je vzestup DAX30 pouze technickou reakcí nebo je v tom něco víc?
    S rostoucími známkami toho, že Joe Biden zvítězil v amerických prezidentských volbách (zvažujeme skutečnost, že hrozba právních kroků ze strany Trumpovy administrativy zde může oddálit konečné rozhodnutí), akcie a tedy i německá DAX30 viděla překvapivou sílu do posledního týdenního závěru.
  • Je XTZ [Tezos] připraven využít silný růst během příštího vzestupu?
    Blockchain Tezos se v posledních několika měsících těší robustnímu růstu v oblasti adopce sítí a transakcí. Většina tohoto růstu je z NFT trhu a poukazuje na jeden z důvodů, proč se XTZ pravděpodobně dostane do seznamu nejlépe vydělávajících v příštím býčím běhu.
  • Je zažehnána obchodní válka mezi Čínou a USA?
    Čína a USA jednají a podle vyjádření americké strany zaznamenaly “smysluplné pokroky”. Obchodní válka se p...
  • Je zlato nad 1800 USD bublina? Napoví struktura poptávky a nabídky i predikce analytiků
    Spotová cena zlata znovu přesvědčivě odskočila úrovni 1800 dolarů za trojskou unci, ruku v ruce se stříbrem a dalšími drahými i průmyslovými kovy. Světová rada pro zlato ukázala čísla, podle kterých se významně mění poptávka po nejcennějším kovu a ve druhém čtvrtletí roku 2011 významně klesla. Wells Fargo (23,96 USD, -3,70%) ve shodnou chvíli označuje trh za překoupený. Nafoukla se bublina?
  • Je zlato opravdu sázka na jistotu?
    Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná volba pro období recese. V tuto dobu je totiž zachování kapitálu najednou důležitější než jeho zhodnocování.
  • Je zlato připraveno na změnu trendu?
    Zlato v pátek vytvořilo velký medvědí pin bar a zavřelo na denní bázi pod 200 denním klouzavým průměrem. V pondělí se pohybovalo v malé ztrátě a obchodovalo se kolem 1,255 USD během Londýnské seance.
  • Ježíšek z dovozu je letos levnější, ale kvůli domácímu zboží se vánoce lidem stejně prodraží
    Ukončení devizových intervencí letos přineslo posílení koruny, a tudíž se mělo projevit poklesem korunových cen dováženého zboží. Jaká je tedy realita na předvánočním spotřebitelském trhu?
  • Jídelníček pro domácí mazlíčky
    Kočička nebo pes v domácnostech jsou dnes častou situací. Dříve se tato zvířátka krmila zbytky ze stolu lidí. Dne...
  • Jihoafrický rand klesl k US dolaru na historická minima
    Pokud se daří americkému dolaru, nemají to měny Emerging Markets (EM) jednoduché. A zvláště po takovém týdnu, kdy jest...
  • Jihoafrický rand propadá po zveřejnění reportu HDP
    Pár USDZAR dnes roste o 1,6 % kvůli výsledkům jihoafrické ekonomiky, která v prvním kvartálu klesla o 3,2 %. Jihoafrický rand padá i přes dobrou náladu na rozvíjejících se trzích. Kontrakce zasáhla všechny důležité sektory. Jedná se už o třetí pokles za posledních 5 kvartálů. Obchodníci by měli dávat pozor na úroveň v okolí 14,80 USDZAR, která je důležitou rezistencí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani