Pátek 19. duben 2024 15:40
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Ropa a ruská ekonomika v roku 2016

11.01.2016 15:12  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnešný deň je prvým oficiálnym obchodným dňom v Rusku v tomto roku. Ortodoxní Rusi mali totiž až do dnešného dňa vianočné sviatky. Na USDRUB sme hneď v prvej polhodine po zahájení obchodovania videli kvôli extrémne nízkym cenám ropy z posledných dní, skok od zatváracej ceny z 31. decembra o takmer +2%. Pár sa dostal cez hladinu 76.00, kde sa naposledy obchodoval v decembri 2014.

Táto nepriaznivá situácia znepokojuje jednak ruskú vládu v súvislosti so štátnym rozpočtom v roku 2016 a zároveň aj ruskú centrálnu banku (CBR), ktorá by chcela znižovať úrokové sadzby aby podporila ekonomický rast krajiny. CBR v priebehu minulého roka znížila úrokové sadzby o 600 b.p. na úroveň 11% a najbližšie zasadnutie je naplánované na 29. január. Už v decembri sa však očakávalo, že centrálna banka sadzby zníži na 10.5%, no nestalo sa tak. Dôvodom boli nízke ceny ropy, ktoré značne oslabili ruský rubeľ. Slabý rubeľ bude pravdepodobne v najbližších mesiacoch jedným z hlavných dôvodov, prečo CBR bude so znižovaním sadzieb naďalej vyčkávať. Na jednej strane tu teda máme ekonomiku, ktorá je stále v recesií a extrémne utiahnuté kreditné podmienky v krajine „volajú“ po ďalšom znižovaní sadzieb, no na druhej strane uvoľnenie menovej politiky v čase, kedy RUB výrazne oslabuje by ruskú ekonomiku mohlo zabolieť ešte viac a zvýšiť riziká na strane rastu inflácie a narušenie finančnej stability v krajine.

Ruská vláda však na základe všeobecných očakávaní, že sadzby by sa mali predsa len v tomto roku ďalej znižovať, predpovedá tempo rastu HDP Ruska na úrovni 0.7% a v priebehu budúceho roka na 1.9%. Vláda teda počíta s tým, že v roku 2016 sa ruskej ekonomike podarí konečne vymaniť z recesie. Podľa viacerých analytikov sú však tieto predikcie takpovediac "pritiahnuté za vlasy" a to z jedného jediného dôvodu, ktorým je ropa. Tá sa momentálne obchoduje na 11-ročných minimách.

Ruská vláda prišla v polovici decembra so svojimi novými makro-projekciami budúceho vývoja ropy a kurzu rubľa voči USD na tento rok. Predostrela svoj základný scenár očakávaní, podľa ktorého bude priemerná cena ropy Brent na úrovni 50 USD za barel, kurz USDRUB na 63.30, medziročná miera inflácie dosiahne 6.4% (v decembri bola na úrovni 12.9%) a ekonomika bude rásť 0.7%-ným tempom. Na základe týchto čísel ruská vláda teda na konci minulého roka vypočítala štátny rozpočet pre rok 2016. Už vtedy sa ale  mnohým analytikom javil tento scenár ako nie príliš realistický a to ešte netušili, že negatívny sentiment na trhu s ropou sa ešte viac vystupňuje.

Zaujímavé je však to, že vláda predstavila takisto aj „plán B“, ktorý počíta s omnoho konzervatívnejšími podmienkami. Podľa nich bude priemerný kurz USDRUB v roku 2016 na úrovni 72.60, ak by bola priemerná cena ropy Brent okolo 40 USD/barel. Miera inflácie za týchto podmienok by mala dosiahnuť úroveň 8.4%. A tento scenár už vyzerá byť omnoho bližšie k realite. Veľkým rizikom z pohľadu vlády je však pri takýchto podmienkach a slabšom výmennom kurze nižšia cena ropy v rubľoch, keďže ropa spolu so zemným plynom sú kľúčovou zložkou príjmov štátneho rozpočtu. Krajina by tým stratila až 8%  príjmov z predaja v porovnaní so scenárom, kde sa kalkuluje s cenou na 50 USD/barel. A takýto markantný rozdiel si ruská vláda môže len sotva dovoliť.

Ak bude RUB naďalej oslabovať, inflácia bude rásť a to bude mať negatívny dopad aj na reálne mzdy a príjmy obyvateľstva, čo sa následne podpíše pod pokles maloobchodných tržieb a priemyselnej výroby. Zatiaľ sa však zdá, že ruská vláda nie je celkom zmierená s prijatím možnosti, že cena ropy zostane na nízkych úrovniach dlhšie ako by si mohla krajina dovoliť. V súvislosti s tým sa špekuluje, že ruská vláda by mala v roku 2016 znížiť štátne výdavky o 10% a to konkrétne v oblasti ministerstiev, administratívy a súdnictva. Otázka však znie, či by aj prípadné úsporné opatrenia vlády neboli len kvapkou v mori, keďže sa odhaduje, že ak priemerná cena ropy Brent bude v tomto roku na spomínanej úrovni 40 USD/barel, pripraví štátny rozpočet o takmer 1 bil. RUB (13.7 mld. USD).

Čo sa týka produkcie ropy a zemného plynu v Rusku, tá sa podľa konzervatívnejšieho scenára ruskej vlády nebude príliš meniť. To znamená, že Rusko nemá v roku 2016 v pláne znižovať svoju produkciu v snahe o odraz ceny na globálnom trhu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa
    Vzhledem k tomu, že americké trhy jsou zavřené z důvodu svátku Martina Luthera Kinga, obchodníci na komoditních trzích...
  • Ropa
    Dnes se obchodníci snažili o výprodej, aby dosáhli zisku, když se cena ropy vyšplhala za velmi krátkou dobu z 86,00 na...
  • Ropa
    Dnes se obchodníci snažili o výprodej, aby dosáhli zisku, když se cena ropy vyšplhala za velmi krátkou dobu z 86,00 nad 93,00. Z ...
  • Ropa a euro motorem evropských akcií
    Ropa, která za poslední zhruba půlrok zlevnila o 40 %, by měla být pro evropské akcie dobrou zprávou přinejmenším ze dvou důvodů: (1) nižší ceny černého...
  • Ropa a její možná zastávka v klesajícím trendu
    Poslední neudržená hranice 95,50, kterou jsme popisovali v našem posledním ko...
  • Ropa akceleruje klesající trend
    Aktuální vývoj: Zářijový futures kontrakt ropy WTI dnes vůči závěru pondělního obchodování klesá 1,0 % na 42,6 USD/barel, blízko čtvrtletního minima. Dlouhodobě ale fundamenty zůstávají pro cenu ropy nepříznivé. Cena ropy je celkově stále pod fundamentálním klesajícím tlakem kvůli převisu nabídky ropy nad její poptávkou a silnému dolaru.
  • Ropa ako posledný úder pre kolaps zdevastovanej ekonomiky Venezuely
    Situácia vo Venezuele, ktorá sa zmieta v kríze sa vyostruje. V posledných dňoch krajinu oslabenú hospodárskym poklesom, extrémnou hyperinfláciou, kriminalitou a prudkým prepadom ťažby ropy zasiahlo dvojvládie, ktoré celú situáciu ešte zhoršuje. Po tom, čo parlament neuznal prezidentský mandát Nicolása Madura sa počas protivládnych demonštrácií prehlásil za dočasnú hlavu štátu predseda národného zhromaždenia Juan Guaidó, ktorý chce krajinu viesť do nových volieb. Uznali ho USA, Kanada a viaceré štáty Latinskej Ameriky, kým Európa sa snaží zostať nestranná.
  • Ropa a nabídkový šok
    Čím déle vojenská operace na Ukrajině trvá, tím je pravděpodobnější, že se Evropská unie připojí k americko-britskému embargu na ruskou ropu. Pokud ano, pak se prognóza IEA o snížení dodávek ropy o 3 miliony barelů denně kvůli sankcím proti Moskvě může stát skutečností, což podporuje býky na Brentu.
  • Ropa a OPEC+
    Pokles cen ropy pod úroveň před ozbrojeným konfliktem na Ukrajině vypadá na první pohled jako paradox. Hlavní druhy černého zlata ztratily ve třetím čtvrtletí čtvrtinu své hodnoty, přestože světové zásoby jsou na nízké úrovni, americké společnosti nezvyšují těžbu, ubývá kupců ruské ropy a OPEC+ se chystá na prvním osobním setkání od začátku pandemie oznámit omezení výroby. Očekávání posledně zmíněné události umožnilo býkům Brent vyrazit do protiútoku.
  • Ropa a pšenice mají korekci v ceně po prudkém růstu den před tím.
    Včera kotace ropy značky Brent ukázali růst přes 2,5% a vyrostli z úrovně 109 USD do 112 USD za barel. Důvodem k růst...
  • Ropa a slabší koruna tlačí ceny výrobců nahoru
    Ceny průmyslových výrobců v květnu meziměsíčně vzrostly o 1,0 %. Meziročně ceny vzrostly o 1,5 %, což je výrazně nad očekáváním trhu. Nebývalé zrychlení cen výrobců plyne z vyšších cen ropy, které se zpožděně propisují do účtovaných cen a slabší koruny. Únorový pokles o 0,3 % r/r byl minimem tohoto roku a v následujících měsících by ceny měly i nadále růst. Rapidnějšímu růstu brání ceny komodit na světových trzích, které se nachází na nejnižších úrovních od přelomu milénia.
  • Ropa atakuje dvouměsíční maxima
    Americká ropa WTI prorazila úroveň 90 dolarů za barel a dostala se tak po sedmi ziskových dnech v řadě na sedmitýdenní maximum.
  • Ropa atakuje hodnotu 30 USD, globální panika stabilizovaná, analýza dolaru
    Evropské burzy začínají dnešní obchodní den v zelených číslech, když lepší než očekávané výsledky zahraničního obchodu Číny...
  • Ropa atakuje hranici $42/barel. Začíná medvědí trh?
    I přes všechnu snahu se členům kartelu OPEC vůbec nedaří oživit ropný trh. Před několika týdny se zástupci zemí sešli ve Vídni a dohodli se na prodloužení těžebních limitů, které měly stimulovat padající ceny černého zlata. Dohoda byla prodloužena o 9 měsíců do března roku 2018, těžební limity zůstaly stejné, na kterých se členové dohodli loni v listopadu (snížení o 1,8 milionů barelů denně).
  • Ropa atakuje průlomové rezistence
    Aktuální vývoj:  Dubnový futures kontrakt ropy WTI dnes klesá 0,7% vůči závěru úterního obchodování na 33,7 USD/barel....
  • Ropa atakuje rezistenciu nad úrovňou 57 USD za barel (TA, H4)
    Posledné správy z ropného trhu, že poprední producenti dodržiavajú svoje záväzky a znižujú ťažbu, opäť poslali cenu ro...
  • Ropa atakuje roční maxima. Rusko se připojuje k dohodě OPEC
    Ceny ropy minulý týden atakovaly letošní maxima, v pondělí se futures kontrakt na Brent obchodoval nad $53 za barel, což je téměř o 100% výše než letošní minimum, které se nachází na $27,10 za barel. Za růstem stojí stále více sledovaná prozatímní dohoda zemí OPEC zmrazit těžbu a stabilizovat ceny ropy.
  • Ropa a zlato jedou na vlně slabšího amerického dolaru
    Klíčové komodity včetně ropy, zlata a kvalitní mědi jsou silnější díky tomu, že americký dolar zůstává oslabený vůči ostatním měnám, např. euru, kanadskému dolaru a čínskému juanu. Na začátku týdne byl na amerických trzích poměrně klid, protože burzy byly v pondělí kvůli státnímu svátku uzavřeny.
  • Ropa a zlato ženou komodity výše
    Napětí na Středním východě, slabší dolar, dostupné peníze za nulové sazby a rostoucí akciové trhy pomohly minulý týden komoditám k zisku. Komoditní index DJ-USB přidal 2,4 procenta. Dařilo se všem sektorům, nejvíce k zisku přispěly vzácné kovy, zatímco zemědělské komodity a průmyslové kovy zůstaly pozadu. Dolar oslabil, zejména proti euru po té, co Řecko obdrželo záchranný balíček.
  • Ropa blízko hrdla průlomu
    Květnový futures kontrakt ropy WTI zpevňuje 0,8 % d/d na 52,4 s dílčí podporou květnových informací mírné redukce produkce břidlicové...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI