Pátek 19. duben 2024 10:59
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO král
reklama
Dukascopy new

Akcie mají za sebou nejhorší čtvrtletí za poslední 4 roky, klesaly také komodity. Co nás čeká do konce roku?

01.10.2015 19:01  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Výkon mnoha aktiv na trzích byl pro obchodníky ve třetím kvartálu studenou sprchou. Akcie i komodity za vysoké volatility a nadprůměrných objemů klesaly. Akcie úspěšně mazaly letošní zisky a komoditní indexy se propadaly až na nejnižší hodnoty v tomto tisíciletí. Dle informací Bloombergu zmizelo z globálního akciového trhu celkem 11 bilionů dolarů a pouze 5 z 93 sledovaných trhů rostlo. Chmurnou náladu se nepodařilo zahnat ani včerejší rally, která jen lehce vylepšila celkový obraz. Po úspěšném počátku roku, kdy trhy poháněla nové likvidita od ECB a přísliby akcelerace globální ekonomiky, přišlo vystřízlivění. Obchodníci zvyklí na vysoké zisky, vždyť například německý DAX přidával v dubnu až 27 % YTD, se museli přizpůsobit novým podmínkám. A stejně jako se nesnadno zdůvodňovaly předchozí extrémní růsty, tak důvody k výrazným propadům v posledních měsících také nebyly vždy zřejmé.

Akciové trhy

Všechny podstatné akciové indexy skončily hluboko v červených číslech. Některé ztráty dokonce přesáhly 10 %. Například oblíbený německý DAX vykázal ztrátu 11,7 % a měsíc uzavřel na 9660 bodech. Téměř desetinové ztráty předvedla také Wall Street. Index S&P 500 nenabral podobné zisky jako evropské indexy na jaře, takže jeho ztráta od počátku roku už s koncem září dosáhla na 7 %. Nedařilo se hlavně sektoru energií (propad cen ropy) a také těžařům (obecný pokles cen komodit). Japonský Nikkei ztratil téměř 15 % s šanghajský index přišel dokonce o čtvrtinu hodnoty.

Komodity

Na komoditách pokračoval se zvýšenou intenzitou pokles, který už s krátkými přestávkami trvá od roku 2011. Například Bloomberg komoditní index (sleduje 22 komodit) klesl o 15 % a v závěru právě uplynulého čtvrtletí se pohyboval poblíž nejnižších hodnot od roku 1999. Už v červenci obnovila propady ropa, která byla nakonec v čele kvartálních ztrát komoditního trhu. Přestože už byla její cena v uplynulých týdnech stabilní, tak Brent vykázal pokles o pětinu a texaská ropa WTI o 22 %. Zlato ztratilo ve 3Q celkem 5 % a jeho cena se usadila jen těsně nad 1100 dolary za unci. Zlato ztrácí už 5 kvartálů v řadě. Jedná se o nejdelší šňůru poklesů od roku 1997.

Fundamenty

Z fundamentálního pohledu pokračovaly uspokojivé výkony americké ekonomiky. Trh práce byl i přes určité srpnové zaškobrtnutí silný. Evropský hospodářský růst naopak zůstal za očekáváním, i když v zásadních oblastech pokračoval mírně pozitivní trend. Podařilo se vyřešit (odsunout) problémy Řecka a tato země se přesunula na okraj zájmu obchodníků. Situace ve Velké Británii byla z ekonomického hlediska mírně pozitivní, i když přicházející fundamenty nebyly příliš velkou oporou sebevědomým prohlášením a analýzám BoE. Největším strašákem kvartálu byla situace v Číně, jejíž zpomalující ekonomika ovlivňuje globální dění více, než si mnozí byli ještě nedávno ochotni připustit. Události ve třetím kvartálu poznamenaly významně hlavně 2 faktory. Tou první byl výrazný propad na čínských akciových trzích, který rozkolísal indexy po celém světě. Propady navíc probíhaly za postupného poklesu výkonu čínské ekonomiky, na který ukazovaly přicházející makrodata. V srpnu navíc přišla devalvace juanu, kterou si obchodníci vyložili jako použití záchranné brzdy před rychlým zpomalením ekonomiky. Další událostí, se kterou se trhy musely popasovat, byl očekávaný růst sazeb ve Spojených státech. Přestože k němu nakonec ani na zářijovém zasedání nedošlo, mohutný odtok likvidity zasáhl rozvíjející se trhy a dále tlačil na posílení amerického dolaru. Zpráva ze zasedání byla tak výrazně holubičího charakteru, že ani následné jestřábí komentáře zatím trhy nepřesvědčily, že růst sazeb je na spadnutí.

Co nás čeká do konce roku?

Výhled na následující měsíce zůstává nejistý - jako vždy, chtělo by se dodat. Ovšem v současnosti na trhu stále kraluje abnormálně vysoká volatilita. Index nejistoty a rizika VIX se už 5 týdnů pohybuje nad 20 %. Výprodeje komodit sice v posledních týdnech zeslábly, ovšem zatím je příliš brzy hovořit o konci dlouhodobého downtrendu. Z fundamentálního pohledu by se jen těžce hledal důvod obratu. Již v příštím týdnu začíná výsledková sezóna v USA a očekávání jsou (opět) velmi nízko. Právě nízká očekávání stály v nedávné minulosti za pohodou na trzích v průběhu zveřejňování výsledků, protože jejich překonání nebylo obtížné. Dalším faktorem zůstává americký Fed. Pravděpodobnost říjnového pohybu sazeb je nízká (16 %), ovšem v prosincový růst už věří polovina trhu (dle futures). Výrazný vliv na cenu komodit bude mít i nadále Čína. Další zpomalování tempa růstu tamní ekonomiky by komoditám nedalo příliš šancí k obratu. Pokud se podíváme na výsledky čtvrtých kvartálů v posledních letech, vidíme veskrze pozitivní čísla. Na trh vstupují aktivně velcí hráči, které časově omezuje konec roku. Poprvé od roku 2011 je ale letos vyšší šance, že akciové indexy skončí v červených číslech. Smysluplnou alternativou je ovšem také rally v následujících měsících. Od vlády býků na trzích uplynulo pouze několik měsíců a, popravdě, až tak moc se toho nezměnilo. K medvědímu trendu stála nějaká "katastrofa" chybí. K lepším výsledkům na trzích by to ovšem chtělo čerstvý zdroj likvidity. A ten zatím není vůbec jistý. Pozornost se aktuálně obrací k BoJ, která by mohla navýšit svůj program kvantitativního uvolňování. Zatím však ani letmo nenaznačila, že by k tomu mohlo dojít. ECB by mohla navýšením QE reagovat na návrat deflace do Evropy, ovšem zásah do konce roku se zdá být z dosavadních vyjádření guvernéra M. Draghiho jen málo pravděpodobný. Od Fedu a BoE uvolňování měnové politiky čekat nemůžeme, ovšem pomoci by mohlo i přehodnocení tempa chystaného utahování. A to už se možná děje.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akcie Lucid padají v reakci na hospodářské výsledky za Q4 a horší výhled
    Akcie výrobce elektromobilů Lucid Group (LCID.US) padají o více než 16 % po zveřejnění slabších hospodářských výsledků za Q4 2021. Společnost zároveň zveřejnila slabší výhled produkce.
  • Akcie Lucid se propadly o 17 % kvůli nízkým příjmům
    Akcie společnosti Lucid Motors (LCID.US) se ve čtvrtek propadly o více než 17 % poté, co výrobce elektromobilů zveřejnil neuspokojivé údaje o tržbách a výrazný pokles objednávek v posledním čtvrtletí. Společnost rovněž vydala slabý výhled výroby pro rok 2023.
  • Akcie Lucid ztrácejí navzdory rekordní investici saúdského investičního fondu 📉
    Investice z veřejného investičního fondu nepomohla zastavit pokles akcií společnosti, protože výrobci elektromobilů ztratili ve vlně kaskádových výprodejů akcií Tesly. Analytici investičních fondů navíc poukazují na největší ziskové výrobce elektromobilů, mimo jiné i na společnost Tesla (TSLA.US), jako na potenciální beneficienty zákona o snížení inflace (IRA). Do této skupiny ziskových výrobců nepatří společnosti Lucid, Rivian (RVN.US) nebo Nikola (NKLA.US), tyto společnosti jsou financovány převážně dluhem. K poklesu ceny akcií společnosti Lucid dochází navzdory tomu, že se Lucid chystá začít prodávat automobily v Evropě, akcionářům se nelíbí politika společnosti, kterou jsou akcie postupně "ředěny".
  • Akcie Lufthansa: Společnost odhaluje plány na redukci nákladů do roku 2024
    Po minulých analýzách na akcie Boeing a Airbus zůstaneme i dnes u letectví a podíváme se na akcie Lufthansa. Tyto německé národní aerolinky byly velmi silně zasaženy pandemií koronaviru a zachránila je až finanční injekce od německé vlády v hodnotě 9,8 miliard EUR.
  • Akcie Lululemon klesajú po slabých prognózach ziskov vo fiškálnom štvrťroku Q4
    Akcie spoločnosti Lululemon Athletica (LULU.US) zaznamenali pokles vďaka slabých vyhliadkam týkajúcim sa hospodárskych výsledkov za Q4. Generálny riaditeľ spoločnosti, pán Calvin McDonald oznámil, že napriek dobrému začiatku prázdninovej sezóny dosiahne spoločnosť slabé výsledky vďaka negatívnej pandemickej situácii v USA, ako aj personálnym problémamom a skrátenými prevádzkovými hodinami.
  • Akcie Lyft se po snížení ratingu UBS propadají
    Akcie společnosti Lyft (LYFT.US) v pondělí klesly o více než 3 % poté, co UBS snížila rating společnosti poskytující sdílené jízdy z "buy" na "neutral", protože její průzkum mezi řidiči ukázal, že ti preferují jejího největšího konkurenta - Uber.
  • Akcie Lyft se po zprávě o výsledcích propadly o 20 % a otevřou na historickém minimu 📉
    Společnost Lyft přiznala, že v tomto čtvrtletí ztratila na úkor společnosti Uber přibližně 1% podíl na trhu. Společnost argumentovala tím, že to bylo způsobeno agresivnějšími pobídkami Uberu pro řidiče a dodavatele. Společnost uvedla, že motivační programy skončily a společnost se zaměřuje na znovuzískání ztraceného podílu na trhu. Významné je, že Uber dokázal provozovat "nákladnou" politiku odměn pro zaměstnance a překonal očekávání analytiků, Lyft v tomto čtvrtletí navzdory zpomalení "agresivního" růstu neuspěl.
  • Akcie Lyftu druhý den na burze klesly pod emisní cenu
    Akcie provozovatele alternativní taxislužby Lyft druhý obchodní den klesly o téměř 12 procent a propadly se pod svoji emisní cenu. Svůj burzovní debut přitom v pátek zahájily růstem o 21 procenta, upozornila agentura Reuters. Podle analytiků k tomu přispěly přetrvávající otázky kolem toho, kdy se ztrátový Lyft stane ziskovým, a prudký růst první den na burze.
  • Akcie mají k delšímu nádechu stále daleko
    Ztráty v minulém týdnu se podařilo americkému akciovému indexu v průběhu páteční seance zmírnit. Index S&P 500 vzrostl o 1,4 %, i tak ale index za posledních pět dní propadnul o 4,1 %. Technologický Nasdaq v pátek posílil dokonce o 2,3 %. Právě technologie byly největším přispěvovatelem do růstu celého indexu S&P 500, když v rámci něho si polepšily o 3,2 %. Přes dvě procenta se vyhoupli i prodejci zbytného zboží nebo telekomunikace.
  • Akcie majitele dolu Turów se včera staly největším propadákem varšavské burzy. Dohoda s Českem nepomohla, podnik totiž drtí růst cen povolenek EU ke 100 eurům za kus
    Majitel dolu Turów, polský podnik PGE, se včera stal největším propadákem varšavské burzy. Akcie podniku, v němž přes 57 procent drží polský stát, se propadly o 5,1 procenta. Tedy nejvíce ze všech titulů, jež jsou zahrnuty do hlavního indexu varšavské burzy, WIG 20. Jedná se o největší propad PGE od loňského listopadu.
  • Akcie Manchesteru United včera zdražily nejvíce v historii. Zrovna v den, kdy Ronaldo v klubu „na hodinu“ skončil
    Akcie anglického fotbalového klubu Manchester United včera na newyorské burze zdražily nejvíce v historii, a to o 14,7 procenta. Tržní hodnota velkoklubu tak včera během jediného dne vzrostla v přepočtu o zhruba 7,4 miliardy korun. A to zrovna v den, kdy „Rudé ďábly“ na hodinu opustila jejich největší hvězda – a patrně největší hvězda současného světového fotbalu vůbec – Cristiano Ronaldo.
  • Akcie Marriott prudko rastú po pozitívnych štvrťročných výsledkoch
    Akcie Marriott (MAR.US) počas dnešnej seansy vyskočili o viac ako 5,0 % po tom, čo prevádzkovateľ hotela zverejnil štvrťročné výsledky lepšie, než sa očakávalo.
  • Akcie Matterport rostou o více jak 6 %
    Akcie Matterport (MTTR.US) je technologická společnost, která se věnuje vytváření takzvaných digitálních ekvivalentů, tedy přenášení reálných objektů do virtuálního prostoru. V loňském roce se společnost stala jedním z pilířů trendu Metaverse a byla zmíněna mezi klíčovými společnostmi schopnými vytvářet virtuální světy. Technologie společnosti umožňuje mimo jiné:
  • Akcie McDonald’s během pandemie rostly. Jak si vedly řetězce rychlého občerstvení?
    Vypadá to, že alespoň u nás pandemie koronaviru zatím ustupuje a pomyslné světlo na konci tunelu v podobě rozvolnění je na dosah. Právě na to čekají mnohé restaurace a fast foody, které si za poslední rok prošly velmi složitým obdobím.
  • Akcie měsíce: Uspěje výrobce ekologického vodíku na napjatém trhu s hnojivy?
    První ze série akciových analýz společnosti XTB je tady. V lednovém dílu se náš analytik Tomáš Cverna zabýval rozborem trhu se zemědělskými hnojivy. Zatímco tento sektor není tak populární jako elektrická auta nebo umělá inteligence, vzheldem k připravované transformaci odvětví tvoří řadu příležitostí. Kromě videa je dostupný i doprovodný ebook, který obsahuje spoustu zajímavých postřehů.
  • Akcie Meta klesají v reakci na riziko regulací
    Akcie společnosti Meta Platforms (FB.US) padají kvůli obavám z nárůstu regulatorních opatření vztahujících se na bezpečnost uživatelských dat a investory znervózňuje také slabší výhled hospodaření.
  • Akcie Meta klesli o viac ako 20 % po slabých prognózach rastu
    Akcie spoločnosti Meta (FB.US), materskej spoločnosti Facebooku, klesli o viac ako 20 % po tom, čo gigant sociálnych médií vykázal za štvrtý štvrťrok slabší zisk, než sa očakávalo a slabé vyhliadky tržieb v aktuálnom štvrťroku.
  • Akcie Meta Platforms klesají po zveřejnění výsledků hospodaření na minima roku 2016 📉
    Společnost Marka Zuckerberga, Meta Platforms (META.US), tedy bývalý Facebook, po včerejší seanci vykázala překvapivě slabé finanční výsledky za 3. čtvrtletí, které překvapily analytiky. Meta doplnila obrázek o reporty společností FAANG, které včera zaznamenaly výprodej poté, co Microsoft a Alphabet rovněž nenaplnily očekávání investorů. Akcie před otevřením ztratily téměř 20 % a ustoupily na úrovně, které nebyly k vidění od roku 2016:
  • Akcie Meta Platforms po Zuckerbergově hrozbě ztrácejí
    Poté, co Mark Zuckerberg pohrozil Evropanům zrušením služby Facebook a Instagram, se akcie jeho společnosti Meta Platforms propadly o 5,14 %. Ve sporu jde o přenášení dat na servery ve Spojených státech, s čímž nesouhlasí EU.
  • Akcie Meta Platforms rostou díky umělé inteligenci 📈🔌
    Společnost Meta Platforms (META.US) oznámila založení týmu, který bude vyvíjet produkty založené na umělé inteligenci pro aplikace WhatsApp, Messenger a Instagram. Společnost investuje do strojového učení a umělé inteligence ve svých reklamních systémech. Kromě toho Meta informovala o úspěchu s nástrojem proti změnám v ochraně osobních údajů, které provedla společnost Apple (ty způsobily odhadem ztrátu příjmů ve výši více než 10 miliard dolarů).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Falcon Broker
Finexo
OctaFX
reklama
Fintokei SwiftTrader