Centrální banky dnes úřadují; analýza USD/CHF, GBP/USD, USD/CAD

11.12.2014 11:58  Autor: BOSSA  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Dnes proběhlo druhé kolo programu TLTRO. Evropské komerční banky si z něj půjčily 129,85 miliard eur, což je absolutně v souladu s očekáváními trhu na úrovni 130 miliard eur.  V září si banky prostřednictvím tohoto programu půjčily 83 miliard eur. Celkově bylo bankám v obou kolech uvolněno téměř 213 miliard eur, což je však jenom polovina disponibilní sumy. Program TLTRO byl navržen tak, že z něj banky mohly v září a prosinci dohromady odčerpat až 400 miliard eur. Ačkoliv dnešní aukce naplnila očekávání trhu, ECB zůstává k dispozici velký objem peněz, jež potřebuje napumpovat do ekonomiky jinými kanály.

Australský dolar (AUD) v noci posílil díky překvapivě dobrým číslům z trhu práce, přičemž pohyb na sever byl zastaven u hodnoty 0,8381. Počet zaměstnaných Australanů v listopadu vzrostl o 42 700. Toto číslo výrazně překonalo očekávání trhu na úrovni 15 000. 40 800 nových pracovních míst bylo vytvořeno na zkrácený úvazek a jen 1 800 na plný pracovní poměr. Kvůli vyšší nabídce zkrácených úvazků klesla průměrná týdenní pracovní doba o 0,3 hodiny. Avšak míra nezaměstnanosti vzrostla v listopadu z 6,2 na 6,3 procenta, což jsou 12letá maxima. Důvodem je zvýšení míry participace na pracovním trhu na 64,7 procenta.

Novozélandský dolar (NZD) v noci posílil o 2 procenta vůči USD (0,7850) poté, co guvernér centrální banky Wheeler uvedl, že banka bude v budoucnu pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Ačkoliv s tímto krokem se momentálně počítá až pro rok 2016, NZD na tuto informaci reagoval pozitivně, a to hlavně z tohoto důvodu, že tato slova se od Wheelera nečekala. Trh počítal spíše se slovní intervencí vůči domácí měně, případně s naznačením aktivní intervenční účasti banky na trhu. Důvodem těchto očekávání jsou klesající ceny mléka, hlavní exportní komodity, a pokles inflace jak doma, tak i v zahraničí. Nic z výše zmíněného však Wheeler neuvedl, proto NZD posílil. Nicméně dluhopisový trh na včerejší slova guvernéra nereagoval růstem výnosů, protože růst sazeb je vzdálený projekt.

Vysvětlení aktuálního propadu amerického dolaru (USD) lze hledat na dluhopisovém trhu, kde výnosy z 10letých státních dluhopisů od pondělí klesly z 2,30 na 2,15 %. Zájem o tento bezpečný přístav roste z důvodu strachu ohledně globálního růstu (nízká ceny ropy, špatná makroekonomická data z Číny a eurozóny) a nejistého výsledku řeckých prezidentských voleb a následné budoucnosti tamní vlády. Navíc tento týden vyplynuly na povrch informace, že americká centrální banka (Fed) by mohla příští týden na svém zasedání vypustit ze zprávy tradiční větu o prodloužené době nízkých úrokových sazeb, čímž by podpořila očekávání prvního růstu základní úrokové sazby v polovině roku 2015. Nicméně někteří ekonomové začínají pochybovat o správnosti rozhodnutí Fedu a potřebě tak rychle zvedat sazby, protože v USA klesají inflační očekávání. Navíc pokles ceny ropy, jenž by měl přetrvávat minimálně i v prvním kvartále příštího roku bude působit deflačně na cenovou hladinu, která může dále klesat. V takové situaci není vhodné, aby banka zvedla úrokovou sazbu, což dávají Fedu investoři znát právě přes trh státních dluhopisů.

Dnes zasedala švýcarská centrální banka (SNB). Ponechala základní úrokovou sazbu i fixní minimální hodnotu kurzu EUR/CHF na nezměněné úrovni 1,200. Nicméně i ona pozoruje negativní deflační tlaky ze strany nízké ceny ropy. Pro letošní rok odhaduje inflaci na úrovni 0,0 procenta. V příštím roce dokonce očekává deflaci. Navíc v průběhu celého predikovaného období nedosáhne hodnota inflace ve Švýcarsku požadované úrovně 2 procent. V případě potřeby je proto připravena přistoupit k dalším krokům. Na nemovitostním trhu banka stále pozoruje nerovnováhy. V příštím roce odhaduje růst HDP na úrovni 2 procent. EUR/CHF po zasedání SNB výrazně oslabil.

Ruská centrální banka dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 1 procento na hodnotu 10,5 procenta, protože předpokládá, že inflace dosáhne v prvním čtvrtletí 2015 úrovně 10 procent. Podle doporučení MMF by měla být úroková sazba nad úrovní inflace, aby reálná úroková sazba nebyla záporná. Banka rovněž uvedla, že HDP Ruska bude v příštím roce stagnovat. Norská centrální banka dnes naopak nečekaně snížila základní úrokovou sazbu o 0,25 procenta na 1,25 procenta kvůli klesajícím cenám ropy, které mohu ohrozit hospodářský růst. Britská centrální banka (BoE) dnes oznámila, že od roku 2016 bude zasedat jenom 8krát ročně. Pro srovnání dosud se konalo zasedání bankovní rady každý měsíc. BoE rovněž plánuje od srpna 2015 publikovat zápis ze zasedání ihned po samotném aktu a nečekat 2 týdny, jak to probíhá nyní.

USD/CHF se pohybuje v nahoru mířicím kanálu, jehož dolní hranu měnový pár testuje. Jako podpora mu bude rovněž sloužit 55denní průměr (modře). Klíčový bude další vývoj USD. Odpoledne (14:30) budou zveřejněna čísla maloobchodních prodejů z USA.

GBP/USD se pohybuje mezi klesající trendovou linii a suporty v podobě 1,55863 a 1,5540, což jsou předchozí minima. Tento týden může o osudu měnového páru rozhodnout jenom americký dolar. Příští týden pak zápis za zasedání BoE.

USD/CAD poté, co se dostal nad klíčovou dlouhodobou (červenou) trendovou linii, konsoliduje v obdélníkové formaci, jejíž proražení určí další směr pohybu.

  Sdílení článku:
  Facebook

  Čtěte více

  • Centrálne banky vládnu trhom
   Pozornosť obchodníkov na forexe sa včera sústreďovala prioritne na zasadnutia centrálnych bánk starého kontinentu...
  • Centrálne riadenie očakávaní
   Dnes pravdepodobne skončí ďalšia vlna obsesie neustáleho komentovania toho, čo Fed urobí alebo neurobí. Ono Fed...
  • Centrální banka Číny reaguje na obchodní roztržku s USA úvěrovou expanzí
   Podíl rezervních požadavků (RRR) snižuje Čínská lidová banka (PBoC) u většiny komerčních bank o 100bps. Zmenšení RRR vytvoří úvěrový impuls pro ekonomiku, což představuje podporu hospodářského růstu. Podle prohlášení PBoC se tím pustí do bankovního systému celkově 1,2 bilionu CNY. Centrální banka tím ovšem zároveň zvyšuje riziko kreditní krize v dlouhodobém horizontu.
  • Centrálni bankári diskutovali ako najlepšie komunikovať svoje plány s verejnosťou
   V utorok bola vo Frankfurte zaujímavá konferencia centrálnych bankárov a zúčastnili sa na nej Mario Drghi, Janet Yellen, Mark Carney a Haruhiko Kuroda. Téma konferencie bola komunikácia centrálnych bánk s verejnosťou a tzv. forward guidance, teda výhľad monetárnej politiky a úrokových sadzieb do budúcnosti. FG začali centrálne banky praktizovať v posledných rokoch a investori, podniky a ostatní trhoví účastníci sa tak môžu lepšie pripraviť na budúce kroky centrálnych bánk.
  • Centrální banka USA zvýšila úrokové sazby na 1,5 %
   Týden ve znamení zasedání FEDu, zvýšení úrokových měr a zahájení burzovního obchodování Bitcoin futures. Americký index S&P 500 zakončil uplynulý týden opět v zelených číslech. Nejdůležitější událostí z pohledu trhů bylo středeční zasedání Americké centrální banky, která se dle předpokladu rozhodla zvýšit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, tedy na 1,5 %.
  • Centrální bankéři navzdory Trumpovi
   Podle očekávání vedoucí představitelé klíčového výboru americké centrální banky Federal Open Market Committee (FOMC) na středeční schůzce nezměnili úrokové sazby. Současná míra federálních fondů je stanovena na 175-200 bazických bodů.
  • Centrální bankéři z Fedu v nečekané roli “expertů? pro rozpočtovou expanzi
   Nedílnou součástí reality globálních finančních trhů po amerických volbách je rychlý růst tržních dolarových úrokových sazeb, který vyplývá z obav z fiskální expanze, kterou republikánský prezident s Kongresem zamýšlí. Někteří američtí centrální bankéři, a nejsou to jenom fanoušci Hillary Clintonové, začínají přicházet s něčím velmi nezvyklým a to “dobře míněnými doporučeními?, jak by taková expanze měla vypadat. Investice do infrastruktury či třeba snížení korporátních daní by prý bylo fajn, ale prý pozor (na nežádoucí) pro-cyklickou rozpočtovou expanzi.
  • Centrální bankéř roku ve střední a východní Evropě je Jiří Rusnok
   Letošní nejúspěšnější centrální bankéř ve střední a východní Evropě je Jiří Rusnok. Ceny se vyhlašují během slavnostní recepce pořádané ve Willard InterContinental Hotelu. Nejúspěšnější guvernér centrální banky pro střední a východní Evropu, šéf České národní banky Jiří Rusnok, je potvrzen i Českou národní bankou. Guvernér si ve Washingtonu převzal cenu.
  • Centralní Bank Japonská zanechal měnovou politiku beze změn.
   Hlavní indexy na asijských trzích se pohybují v různých směrech, pravděpodobně z nedostatku pokynů pro dlouhodobé inve...
  • Centrální banky a fondy nakupují severské měny
   Centrální bankéři a manažeři fondů státního bohatství si ve snaze snížit závislost portfolií na dolarech a eurech oblí...
  • Centrální banky hrají nebezpečnou hru
   Světové trhy během léta výrazně posílily díky příznivým krokům centrálních bank v čele s Bank of England, která zahájila nové kolo kvantitativního uvolňování s cílem absorbovat šok po výsledku referenda o brexitu. Výsledek volby nedokázal zničit důvěru v britský státní dluh a britské akcie i globální trhy si s úlevou vydechly. Na druhé straně Atlantiku se zdá, že největší světová centrální banka, americký Fed, se vzhledem k neslaným, nemastným údajům o americké ekonomice drží zpět a neplánuje další zvyšování úrokových sazeb. Pokud jde o ECB, ta hlasitě oznámila nadcházející přehodnocení své politiky na svém jednání 8. září, což zvýšilo očekávání dalšího možného uvolňování.
  • Centrální banky hýbaly s jenem, eurem i forintem, koruna končí silnější
   Koruna za dnešek k euru posiluje na 25,78, čímž maže další část ztrát z úvodu týdne. České měně se dařilo i přes hor...
  • Centrální banky loni nakoupily nejvíc zlata za 50 let
   Centrální banky se v posledních letech rozdělily na dva tábory. Jedny tisknou peníze jako utržené z řetězu, druhé se řídí radou Marca Fabera a nakupují zlato, jako kdyby měl přijít konec světa. Souvisí spolu nějak tyto jevy?
  • Centrální banky mají v trezorech pětinu zlata, které kdy bylo vytěženo. Česko jde proti proudu, zlata se zbavuje
   Centrální banky stále zůstávají největšími držiteli zlata na světě. Celkem mají ve svých trezorech pětinu veškerého zlata, které kdy bylo vytěženo – 33 604,1 tuny. Podle globálního ekonomického výhledu České národní banky (ČNB) z roku 2015 měly centrální banky před třemi lety o 2704 tun zlata méně než dnes. Jen od ledna do prosince navýšily centrální banky celého světa své devizové rezervy ve zlatě o 355,6 tuny.
  • Centrální banky na tahu
   Tento týden budou zasedat všechny hlavní centrální banky ECB, Fed a BoJ. Ve středu přijde na řadu americký Fed. Společně s trhem očekáváme, že dojde ke druhému zvýšení sazeb v tomto roce. Zvýšení už je plně započteno trhem a zajímavější tak bude nová prognóza banky včetně projekce úrokových sazeb. Americké ekonomice se daří lépe, než se na začátku roku čekalo. Míra nezaměstnanosti podle poslední statistiky překvapivě poklesla až na 3,8 %, což je nejnižší míra za téměř pět desetiletí. Míra inflace tento týden pravděpodobně vyskočí na 2,7 % a další zrychlení by mělo následovat. Proto očekáváme, že nová prognóza ukáže ve srovnání s březnem o jedno zvýšení sazeb v tomto roce více. Celkově tak očekáváme, že celé vyznění zasedání bude silně jestřábí, což by mělo vrátit tlak na růst amerických výnosů a podpořit americký dolar.
  • Centrální banky nepřekvapily trhy, analýza EUR/GBP
   Britská centrální banka (BOE) dnes rozhodla o úrokových sazbách a částce věnované na stimulaci ekonomiky (Asset P...
  • Centrální banky oznámily globální intervenci na dodání dolarové likvidity, trhy míří nahoru
   Koordinovanou intervenci na dodání dolarové likvidity bankovnímu sektoru oznámil...
  • Centrální banky se mění z holubů na jestřáby
   Britská libra včera po zasedání centrální banky posílila, když tři z osmi hlasujících členů bankovní rady nečekaně zvedli ruce pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Aktuálně je hlavní úroková sazba na úrovni 0,25 procenta. Ekonomové oslovení Reuters očekávali, že pouze jedna členka bankovní rady, a to Kristin Forbes, jejíž mandát vyprší na konci června, bude prosazovat zvýšení sazeb. Pro zvýšení sazeb hlasovali také Ian McCafferty a Michael Saunders. Nakonec zvítězili argumenty pro ponechání sazeb na stávající úrovni. Ty zdůrazňovali zpomalení ekonomického růstu v prvním letošním čtvrtletí a politickou nejistotu po parlamentních volbách. Větší počet členů hlasujících za růst sazeb zvyšuje pravděpodobnost, že banka k tomuto kroku přistoupí v brzké době, a to i navzdory zpomalujícímu ekonomickému růstu. Vyšší sazby vyžaduje rostoucí inflace, která v květnu vystoupala na 2,9 procenta v meziročním srovnání. Na rozdíl od libry, britský akciový index po těchto zprávách oslabil.
  • Centrální banky si vzaly dovolenou dřív
   Minulý čtvrtek obnovila ECB svůj závazek ohledně kvantitativního uvolňování - nákupu obrovského množství dluhopisů až do září 2018. Peněžní zásoba bude i nadále masivně růst, stejně jako veřejná zadluženost. Nepříjemná pravda je: jedno euro růstu stojí mnohem víc než to, co přinese. V Austrálii zpráva o solidním výsledku pracovních míst v listopadu opět obnovila naději na širší zotavení a podpořila oživení australské měny.
  • Centrální banky zmírňují jestřábí politiku
   Fed udělal klíčový krok k dalšímu vývoji na akciových trzích. Během tohoto, z pohledu ekonomiky důležitého týdne jsme mohli být svědky prohlášení Maria Draghiho a také včerejšího zasedání Fedu.

  Nejčtenější zprávy

   
  reklama
  Admiral Markets SE2
   
  CLEO.one

  Užitečné nástroje

  FX sazby

  MěnaSazbaMěnaSazba
  EUREUR0.00 %USAUSD2.50 %
  GBPGBP0.75 %AUDAUD1.50 %
  CADCAD1.75 %NZDNZD1.75 %
  CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
   

  Kurzy obchodování

  úno
  23

  Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

  Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

  Bře
  23

  Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

  Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

  Dub
  13

  Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

  FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

  Kvě
  18

  Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

  Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

  Forex - doporučené články:

  Co je FOREX?
  Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
  Forex pro začátečníky
  Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
  1. část - Co to vlastně forex je?
  FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
  VIP zóna - Forex Asistent
  Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
  Forex brokeři - jak správně vybrat
  V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
  Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
  Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
  Forex volatilita
  Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
  Forex zůstává největším trhem na světě
  V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

  Nejnovější články:


  Naposledy čtené:


  Thomson reuters ČTK Bloomberg

  reklama
  XTb Krypto
  reklama
  Bossa mentoring
  reklama
  CLEO.one
  reklama
  XTb Krypto